Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

uzun yol için bisiklet seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ozan Güven tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Gelecek yaz için plan yaparken beni düşündüren bi nokta var ve bunu sizlere paylaşıp fikir almak istedim..
    bi kaç arkadaş kafamızda bir şekilde bi uzun yol yapmak var ancak kafamızı kurcalayan şey uzun yolda yani 500 km üstü bir tur için yani ne gibi bi bisiklet kullanmamız gerekir( bu soruları aynı zamanda tur ağırlıklı bisiklete bincek bi arkadaşım içinde soruyorum)
    1.acaba mevcut bisikletlerimiz ki mtb kendileri üstlerindeki donanımlarla kullanılabilir mi ( yani amortisör gibi ağırlık yapacak malzemelerle)?
    2. yada yol maşası takıp mı kullanmalıyız?
    3.28 inch bi city bike işimizi görür mü?
    4.yoksa adam gibi yol bisikletimi kullanılmalı?

son iki soru yeni bisiklet alıcak arkadaş için daha ağırlıklı:D herkese şimdiden teşşekür ediyorum...

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Selam Ozan,
    Ben görüşlerimi sıralıyayım,
    1-2 Ben kişisel olarak amortisör maşa yerine düz maşa tavsiye ederim, hem hafiflik hem güvenilirlik açısından, ayrıca ön bagaj montajı da kolay olacaktır...
    3-4 Ben ce yola göre modifiye edilmiş bir mtb kullanılmalı, bunların hem parçaları bol ve ucuz hem de daha sağlam olacaktır.
    Ayrıca kadro için alu yerine konforlu bir cromoly tercih edilebilir, hem daha sağlam güvenilir hem de şok emme kabiliyeti açısından uzun yolda daha rahat olacaktır.

Ozan Güven bunu beğendi.
  3. Ozan Güven

Seviye:
    hakan abi çok teşşekkür ediyorumm yorumların için birde ek olarak uzun yola yol bisikletiyle çıkan var mı onu merak ediyorum. herkese şimdiden çok teşekkür ederim..

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    İşte bir grup yeni turcu daha! Ne güzel, sevindim :)
    500km ve üstü mesafedeki turları kaç günde katetmek istediğinze de bağlı olarak sonuç değişebilir, fakat genelde uzun turcular günlük 75-100km arası binerler.
    Buna göre;
    1) Sahip olduğunuz mtb'lerin marka-modellerini, özelliklerini açıkça belirtmemişsiniz fakat yine de yeterki isteyin, ayarları iyi yapılmış her bisikletle tur yapılır.Türkiye turu bir Bisan Art 920 ile yapılmıştır.
    Gerekli modifiyeyi yaptığınız taktirde mtb ile gidemeyeceğiniz yer yoktur.

2) Amortisörsüz = Sabit maşa takmanız, pedal çevirme anınızda esneme yüzünden oluşan verim kaybını engelleyecek, gücünüzü daha iyi şekilde yola aktaracaktır.Fakat yollarımız malum, kaymak asfalt sadece otobanlarda mevcut.Bu yüzden 2 seçeneğiniz var, ister kilitleme özelliği (lock-out) olan bir amortisör taktırın, ister sabit maşa taktırın.
    Yokuşlarda sabit maşa ve kilitlenmiş amortisörlü maşa çok büyük fayda sağlayacaktır.Fakat sabit maşa hiçbir zaman esnemediği için beklenmedik çukurlarda veya uzun mesafeli bozuk yollarda ellerinizi ve bileklerinizi yoracaktır.
    3) 28" tekerlekli her bisiklet uzun yolda 26" e göre avantajlıdır.
    4) Yol bisikletinin adında yol kelimesi geçse de yol bisikletleri daha çok uzun turları kısa sürede ve hızlı şekilde katetmek isteyenlere hitap ediyor.Yol bisikletlerini arabalardan Formula 1'lere benzetebilirsiniz.
    Bir yol bisikletiyle bir günde 300km bile yapılabilir fakat 2.gün 100km bile binmek istemeyeceksinizdir.Çünkü konfor yoktur.Aynı yarış arabalarındaki gibi, hız amaçlanmıştır.Bu yüzden yollarımız yol bisikletlerine, özellikle uzun turlara müsait değil.

Ozan Güven bunu beğendi.
  5. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Bütçenize göre Scott Sportster P1, P2, P3, P4, P5 tavsiye ediyorum.

Ozan Güven bunu beğendi.
  6. Ozan Güven

Seviye:
    teşekkür ederim ilginiz için ... yeni bisiklet alıcak arkadaşım bir miktar kararsız seçim konusunda yol bisikleti mi almalı yoksa city bike mı yada mtb mi ama öncelikle düşündüğü 28 inch lik bi bisiklet yolda avantaj açısından ama sanırım yol bisikletinden vazgeçecektir ... ama hala merak etmekteyim yol bisikletiyle uzun yola yol bisikletiyle çıkan var mı?..

bizim bisikletlerimize gelince mevcut durumda 3 kişi gözüküyoruz
    yeni lastik ve spd pedal haricinde orjinal donanıma sahip
    corratec superbow fun
    corratec expert
    kron lx disk
    kullanıyoruz.. hepimizin maşası lock outlu maşalar amortisör konusunda ciddi sorular var kafamda çünkü yol maşasına göre muazzam bi ağırlık söz konusu ve 500 km üstü bi turda oldukça yorucu olur gibi geliyor.. ama genede yurdumuzun yollarının genelde bozuk olması ve tur sırasında asfalt olmayan yollarada girme ihtimali kafamı oldukça kurcalamakta.. önerilerinizi beklemekteyim herkese şimdiden teşşekkür ederim..

7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim, size somut örnekler vereyim, daha kolay anlaşılır;
    Mtb ile bir günde 100km, (dişli lastikli)
    Mtb ile bir günde 150km, (dişsiz lastikli)
    Şehir bisikleti ile günde 180km, (28" dişsiz lastikli)
    Yol bisikleti ile günde 200km (28" dişsiz ince lastikli)
    yaptığınızda eşit yorgunluğa sahip olursunuz.
    Bu kabaca verdiğim rakamlardır.Diğer deyişle mevcut bisikletleriniz ile 100km gittiğinizde yaşayacağınız yorgunluk ile, dişsiz lastiğe çevirerek aynı yolu 180km gittiğinizde aynı yorgunluğa sahip olursunuz.
    Aynı güç ile daha fazla km katedebiliyorsunuz.

Fakat şunu da unutmamalı, bir önceki mesajımda verdiğim örneği unutmayın.Yol bisikleti yukarıdaki bilgilere göre en cazip olan bisiklet gibi görünse de, uzun turda 2.gün 200km gidememenize sebep olacaktır.
    Çünkü sürüş pozisyonunun öne eğik (sportif sürüş) olmasından beliniz ağrıyacak, sabit maşası, dişsiz ince lastikleri olmasından da el ve kollarınız kolay ağrıyacaktır.

Maşalarınızın ağırlıklarını dert etmeyin.Uzun turlarda maşa ağırlıkları çok önemli değildir.Kilitleme özellikleri varmış, bu iyi haber ve yeterli.

Kırmızılı cümlenize de şöyle örnek vereyim;
    Yol bisikletimle uzun yol yapma şansım olmadı fakat aynı günde 170km yapmıştım.Gerçi bu mesafe zaten birçok binici için çok uzun bir mesafe.
    Yol bisikletiyle bildiğim 1 günde en uzun katedilmiş mesafe 701km ile bir yabancıya ait.Arkadan rüzgarın da bol olduğu bir günde kırmış bu rekoru.

Yeni bisiklet alacak arkadaşınızın hangi türü tercih edeceğine karar vermesi açısından % kaç arazi, % kaç asfalt bineceğinin sonucuna göre şehir bisikleti veya mtb olacağına karar verebilir.

8. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    merhabalar aslında uzun turlara hem yol hemde hibrit bisikletlerle çıkmış olduğunu bildiğim ihtimalki mtb ilede çıkmıştır,sayın Necati abimizin bu konudaki karşılaştırmalı yorumlarını aslında çok merak ediyorum. Lütfederse bizleri aydınlatırsa çok memnun olacağım.

Ozan Güven bunu beğendi.
  9. Ozan Güven

Seviye:
    tekrar teşekkür ederim size, tecrübelerinizin bize yol gösterici olacağı inancındayım .. :) Bisikletle uzun tur yapan bisikletci sayısı ne yazıkki az umarım planlarımızı gerçekleştirebiliriz de tur yapanlar arasına biz katılabiliriz bu yüzden bu konuda oldukça bilgiye ihtiyacımız var..

necati abiyi ben şahsen tanıyımıyorum ama :) bende yorumlarıyla bizi aydınlatmasını bekliyorum madem ..

10. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Rica ederim,
    Uzun yola (tura) yol yarış bisikletiyle çıkan görmedim pek, ama Turing tibi daha sağlam kadrolu, daha geniş lastikli 28" cant bisikletlerle çıkılıyor genelde citybike ile çıkan da çok var ama dediğim gibi bunlar hem ülkemizde yaygın değil hem de parçası bulunmuyor o kadar, yapacak olduktan sonra pinokyo tipi bisikletle bile çıkan gördüm uluslararası turlara...