Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun yol için antreman önerebilecek ?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında BerkBAYAR tarafından paylaşıldı.

1. BerkBAYAR

BerkBAYAR Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba Arkadaşlar,
    2 gün önce kendimi denemek amacıyla antreman yaptım ve 30 Dakika da 8 km' ye yakın yol yaptım.Acaba bu seviye iyimi yoksa dahada kendimi geliştirebilirmiyim? Uzun yolda bisiklet sürmek için önerileriniz nelerdir ?
    Şimdiden önerileriniz için Teşekkür ederim..

2. İbrahim Yurtseven

İbrahim Yurtseven Köylü

Adı:
    İbrahim YURTSEVEN
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Uzun yol için hazırlanıyorsan ne kadar hızlı gittiğinin önemi yok. Dayanıklılık ön planda olmalı. Saatte bir 5-10 Dk. dinlenerek gidebileceğin mesafeleri arttırmaya çalış bence. uzun turlarda hız yapamazsın. Bir kaç yüz metre hız yapsan tükenir kalırsın.(Tur'da olacak bagajını da unutma) Günde ortalama 80 -90 Km.'ye göre kendini ayarla bence. Kimi arkadaşlar belki 110-120 km. diyecek ama onunda 2-3 haftalık turlarda zor olacağını düşünüyorum. Amaç gezip görmekse, gezip görmeyede zaman ayıracaksın. Kaç Km.'yi kaç dakikada gittiğine takılma. Gittiğin yerlerin ve doğanın güzelliklerinin tadını çıkarmaya bak. DAYANIKLILIK. DAYANIKLILIK.
    Sağlıkla kalın.

3. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    kendinizi geliştirmeye bakın bende yeni başlayan birisiyim, 45dk gibi bir sürede yaklaşık 18-20 km yol yapıyorum. uzun tur için arkadaşında dediği gibi hızdan öte dayanıklılık önemli.

turlarda suyunuz mutlaka olsun susamadan su için bu daha rahat yol almanızı sağlar. iyi çalışmalar

4. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    uzun tura gitmek istiyorsanız kısa turlara başlayın.
    ilk olarak beş saatlik altı saatlik turlar sora bir günlük turlar.
    daha sonra istediğiniz uzun turlara çıkabilirsiniz.

5. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    öylesine bi deneme antrenmanının ne kadar iyi olmasını bekliyosunuz ki :)

yani eğer antrenmansız bi şekilde saatte 16 km hızla yarım saat gidebilmişseniz, hem de gerçekten antrenmansızsanız... öylesine bi denemeyse... anlayın ki sıradan bi sonuca ulaşmışsınızdır =)

acı gerçek: 30 dakika uzun bi tur için kısa. 16 km/saat kısa bi sürüş için yavaş.

tabi ki çalışarak daha iyi olabilirsiniz =)

Ömer Seven bunu beğendi.
  6. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    16km hızla 30dk gitmişsiniz dediğinize göre.Hızınızı en azından 25km/h'a gittiğiniz süreyi de minimum 3 saate yani tek seferde 75km gidebilecek bir seviyeye çıkarmanız iyi olur.

Buradan anlıyorum ki kendinizi pek zorlamamışsınız belli oluyor.Kendinizi ilk yorgun hissettiğiniz anda bırakmayın bence en azından mesafeyi intervaller şeklinde gitmeye çalış.(yani 40dk'da 12km x 3 = 120dk 36km) gibi.Ayrıca çok yüksek viteste sürme yoksa çabuk tükenirsin.Bacaklarını çok yormayacak bir viteste dakikada en azından 90-100 kadans(devir) çevirmeye çalış pedalı.Bunu hesaplamak için 1 dakika tut saatle ve çevirdiğini doğru bir şekilde say.Temponu ona göre ayarla.

Öncelikle hızınızı artırmak için yavaş gitmenize engel olan sebepleri bulalım.
    Eğer fazla kiloların varsa kurtulmaya başlamalısın ve bisikletinin ağırlığı ve yapısı ve de senin bisiklette oturuş biçiminde önemli.

Herneyse sana önerim kendine yol arkadaşı bulman olacaktır.Bu sayede antremanlar hem daha keyifli hem daha uzun olacaktır.

ETHEM ŞENOL GÖK bunu beğendi.
  7. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    eğer avatarındaki bisiklet şu an bindiğin bisiklet ise o bisiklet ile uzun yol yapmayı deneme yada şöyle diyeyim o bisiklet ile 50 km yolu geçme tavsiyesinde bulunabilirim.uzun yol yapmam lazım cok sevıyorum dıyorsan da bir an önce sabit kadrolu bir bisiklet kadrosu alıp bu bisikletindeki malzemeleri ona taşırsan cok daha verimli yol yapabilirsin.Antreman meselesinede gelince uzun yolun tek antremanı vardır oda uzun yol yapmaktır.yapabildiğin kadar uzun yola git.belirli bir süre sonra göreceksin ki ilk başlarda cok zorlandıgın yollar su gibi akmaya başlamış.Bunu en iyi Eskişehirde tur düzenlediğim dönem kardeşlerim bilir ilk ay öldüm bittim acıktım su diye inleyen bazı kardeşlerim bir iki ay sonra abi orası cok yakın daha uzağa gidelim demeye başladılar.

8. cenkgultekin

cenkgultekin Kıdemli Üye

Adı:
    Ahmet Cenk Gültekin
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bunu daha iyi anlayabilmek için profesyonellere bakmak lazım. Mesela Contador (ispanyol yarışçı) İtalya turunda ortalama saatte 38 km ile gitmiş bu yarış esnasında ciddi tırmanışlarda bulunmakta. Yarış ortalama 2 - 2,5 saat sürüyor. Ancak bu adam tam bir robot...
    Şimdi ekstrem bir sporcudan yola çıkarsak sizin 30 dak. 8 km yapmanız saatte 16 km'ye denk gelmektedir. Dayanıklılığı arttırmak için şimdilik hedef saatte 27-30 km olmalı. Bu skor yakalandıktan sonra da özellikle yokuş antrenmanlarıyla dayanıklılık arttırılmalı. Mesela bir örnek vermek gerekirse ilk bisikleti aldığımda B-köy - Aksaray arasını (yokuş neredeyse yok) 1,5 saatte alıyordum. 2004 yılında. Şimdi ise B.köy - Levent arasını 50 dakikada alıyorum(Barbaros yokuşu dahil).
    Ancak kişisel gelişim amaca göre farklılık gösterebilir. Ben hızlı kısa turları seviyorum ancak yavaş uzun turlarda daha farklı bir disiplin gerekli. Muhtemelen kasları daha uzun süre kullanmak için enerji verimliliğine maksimum oranda dikkat edilmelidir.

alper öztürk bunu beğendi.