Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Yol Bisikletçiliği

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Cengiz Yargıç tarafından paylaşıldı.

1. Cengiz Yargıç

Cengiz Yargıç Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ÖNSÖZ
    Bu yazıya başladan önce şunu önceden belirteyim ki yanlış anlaşılma olmasın;
    Bu yazıyı bilirkişilik yapmak ve akıl vermek adına yazmıyorum. Her nekadar Bisikletle Türkiye Turu yapmış olsam ve halen fiilen bisikletle yollarda olsam da bu konuda benden daha deneyimli ve iyi bilen kişiler var. Ama bana sürekli bu konuda sorular geliyor; “Bende bisikletle turlar yapacağım?, Neler yapmam gerek?, nasıl bisiklet olmalı?, yanıma ne almalıyım?...” gibi sorular sıkça geliyor. Bu açıdan bu yazıyı ve videoları hazırladım, bir nebze istifadem olsun diye...

BİSİKLETLE KAMPLI TUR
    Uzun yol bisikletçiliği, bisikletle uzak mesafelere gidenlerin yaptığı iş olarak tanımlansa da bence gidilen yolun Km hesabı çok da önemli değildir. Önemli olan uzun süreli yollarda olmanızdır.

Öncelikle bisikletle uzun yolculuk yapacaksanız relax olmanız gerekiyor. Vakit sorunu ve biyerlere yetişmek gibi kaygınız olmadan yola çıkmalısınız. Bu yolculuğa heves için çıkıp yolda ne yapacağınız konusunda kaygıya düşerseniz ilk birkaç kilometreden sonra daha fazla inat etmeyin geri dönün.

Uzun yolda bisikletle bir yolculuk için öncelikle iyi bir planlama ile güzergah belirlemeniz gereklidir. Tabi ki bundan da öncelikle iyi bir bisiklet gereklidir. İyi bisiklet derken de kafanız çok karışmasın en iyisi benim yaptığım gibi yapın ve bisiklet seçimini bir bilene danışın. Ben Cannondale bisiklet kullanıyorum ve uzun yolda çok memnunum. Bu bisikleti bana Delta Bisiklet seçti, ben sadece ne yapmak istediğimi anlattım onlarda benim amacıma ve boy ölçülerime en uygun bisikleti seçerek verdiler.

Uzun yol bisikletçiliğinde sahip olmanız gereken belli başlı şu vasıflar gerekir; Birincisi sabır ve sebat sonra ise kondüsyon gelir. Bisikletinizin tüm parçalarını öğrenin özellikle lastik tamiri konusunda deneyimli olun. Hele ki bisiklette azıcık ucuza kaçtıysanız cimrilik edip yolda tamir ustası olmanız gerekir.

Yanınıza alacağınız eşyalara gelince; Aman yanınıza fazla eşya almayın. T-shirt, şort kombinasyonu süperdir, hem de çantada çok yer kaplamaz yedekleriniz. Gideceğiniz yerlerde bulunabilecek şeyleri yanınızda taşımayın fazla, örneğin gıda maddeleri.

Bagaj çantası mantıklı ve makul bir çözümdür eşyalar için, ön tekerlerin yanına da birer küçük çanta takabilirsiniz. Ayrıca bisikletler için çok şık römorklar var.

Uzun Yol Bisikletçiliği için temel olan Çadır, Uyku Tulumu gibi kamp malzemeleri kullanım ve seçimi konusunda hazırladığımız videoları izleyin;

Uzun yol biskletçiliğinde çok çok önemi bir başka şey de, yol arkadaşı seçimidir. İki kişilik grup en idealdir bu sayı arttıkça problemlerde artar.

Bisiklette esas kitleyi oluşturan insan bedenidir. Siz rüzgâr direncini kırmak için ancak bisiklet üstünde durduğunuz konumu değiştirebilirsiniz ve bir yandan rahat bir biçimde pedal çevirmek zorundasınız. Özellikle çok uzun yolculuklarda, sabit tempoda hiçbir engelle karşılaşmadan, fasılasız pedal çevirmek durumunda kaldığınızda, aerobara (ya da biz ona “yaslanma çubuğu” diyelim, çünkü bizim için esas işlevi o olacaktır) yaslanmanın, rüzgâra karşı koymaktan öte, ne kadar rahatlatıcı olduğunu, denerseniz göreceksiniz. Sağladığı rahatlık, bisiklete eklediği yükün verdiği zahmeti kat kat aşar. Ama kalabalık ortamlara geldiğinizde, tedbirli olun ve aerobardan kalkıp normal pozisyona geçin.

Kamp yerine kadar bisiklet sürmek, üstelik taşınması gereken malzemelerle bunu başarmak bir çok insana çok zor gelebilir. Ama bunu sadece bir kez deneyenler bile yıllar boyu anlatılacak anılarla dönerler. Bisikletle uzun yollar gitmek, Türkiye’yi, hatta başka ülkeleri pedal basarak katetmek bisiklete biraz meraklı bir çok insanın hayalidir. Büyük bir olasılıkla koşullarınız ülkeleri bisikletle gezmek için uygun değildir. Ama yaşadığınız yerin yakın çevresini sevdiklerinizle, arkadaşlarınızla bir kaç günlük kamplı bisiklet turlarıyla keşfetmek size yepyeni bir bakış açısı, yepyeni bir tatil anlayışı kazandırabilir..

Uzun yol yapacağınız bisikletin lastiklerinin koşullara uygun olması çok önemlidir. Çoğunlukla asfalt veya düzgün toprak yollarda gidecekseniz çok iri dişli lastiklere gerek yok. Genelde orta kısmı düz, kenarları az dişli lastikler daha az enerji kaybettirir.

Gidonun çok alçak olması uzun yolda rahatsız edici olabilir. Eğer gidonunuz düz tipse bunu “city” yani 2 ucu yüksek gidonlar iyi bir çözümdür. Ayrıca bunun dışında gidonu kadroya bağlayan gidon boğazını yükseltmek de rahatlık sağlar. Bazı gidon boğazlarında açı ayarı vardır. Bunlar da istenen yüksekliğin kolaylıkla ayarlanmasını sağlar.

Bisiklet selesi amatör binicilerde sorunların bir numaralı kaynağıdır. Çoğunlukla dar ve sert selelerde rahat edemez. Ekonomik modellerde seleler gerçekten rahatsızdır. Arka kısmı geniş ve yumuşak seleler uzun yolda rahat olabilir fakat orta ve uç kısmının bacakların hareketini engellememek için dar olması gerekir. Sele üstüne geçirilen silikon (jel) kılıflar da var olan selenizi rahatlatabilir.

Çantalar sağlam kordura kumaşından, fermuarlı dış cepli, bagaja takma- çıkarma kolaylığı bulunan modellerden seçilmeli. Arkaya takılan çantaların 2 yana asılan heybe şeklinde olanları en pratiktir. Bu tip çantalar özel gerdirme sistemi sayesinde bagaja bir kaç saniyede takılıp çıkarılabilmektedir.

Kampınıza doğru yol alırken kaç km. kaldığını veya ortalama süratinizin ne olduğunu merak edebilirsiniz. Bunun için gidona takılan, tekerleğin dönüşünü janta takılı minik bir mıknatıs sayesinde algılayan hız göstergesi yararlı ve eğlenceli bir aksesuardır.

Uzun Yol Bisikletçiliğinde amacımız “varmak değil yolda olmaktır“. Yolda olmaktan mutlu olmalısınız. Sabahın erken saatlerinde yola çıkarsanız yol alırsınız ve gününüz uzar. Böylece yol üzerindeki köylerde duraklar, köy kahvelerinde muhabbet edersiniz aksi halde geç yola çıktığınızda bir sonraki hedefe yetişmek için greksiz efor sarfedersiniz.

İçimizde hep kendi gücümüzle geldiğimizin sevinci olmalı katettiğiniz yol sizindir artık. Bir an önce varma duygusu veya bir yerden başka bir yere ulaşma derdiniz olmasın, belki vardığınız bir köyde bir kaç gün kalabilirsiniz. Yaşadığın günün keyfini çıkarmalısın. Bir yere bir an önce varayım diye yola çıkarsanız bu size işkence gibi gelecektir.

Yollar sürprizlerle doludur. Yeni insanlar tanır, yeni dostlar edinirsin. Sana yardım eder, belki evine davet eder, belki bir kap yemek verir, belki de bir bardak su. Ama herzaman böyle iyilerle karşılaşağını da sanma; yolda seni turist sanıp laf atanlar, küfür edenler, aceleci şöforler, kültürsüz kamyoncularla da karşılaşacaksınızdır. Tüm bunlara keşfetme arzusuyla yaklaşır ve önce kendinle dalga geçmeyi becerebiliyorsan tüm zorluklar oyun eğlence gelecektir.

Petrol istasyonları bizim için en iyi sığınma yerleridir. Dinlenme, çay içme hatta konaklama için çadır açabileceğiniz güvenli alanlardır petrol istasyonları. Uzun Yol Bisikletçiliği için su hayati önem taşır. Susamasan dahi 15 dakikada bir yudum su içinki vücuttaki su oranını dengeleyin. Yol aldığınız sıralarda ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Yanınızda muz, çikolata, şeker, çerez, kuru üzüm benzeri gıdalar bulundurun.

Gece çadır kurmak için uygun bir yer ve kendimizi güvenli hissedeceğimiz bir yere çadırımızı kurmamız rahat bir uyku uyumamız için şarttır. Çadır kuracağınız yer için yerel halktan destek alın. Onlar size hangi bölgede daha güvenli olacağınızı söyleyeceklerdir. Çadırınızın büyük olması bisikletinizi çadır içine almanız için önemlidir. Böylesi daha rahat uyku uyumanızı sağlar.

Uzun Yol Bisikletle gittiğiniz zaman gücümüzü uygun bir tempoda ve istikrarlı bir biçimde kullanın. Yola çıkışınızda düşük tempoda başlayın ve temponuzu yavaş yavaş yükseltin. İdeal tempoya geldiğiniz zaman ise bu aynı tempoyu tutturmaya çalışın. Aynı tempoda yol almanız birsüre sonra alışkanlık haline gelecek ve yol kendiliğinden akıp gidecektir.

2. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok faydalı bilgiler Cengiz abi çok teşekkür ettik Bisikletforum ailesi olarak.

Cengiz Yargıç bunu beğendi.
  3. Zafer KAPLAN

Zafer KAPLAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Teşekkürler daha çok bilgi,tecrübe paylaşımı bekliyoruz :)

Cengiz Yargıç bunu beğendi.
  4. E.E

E.E Forum Demirbaşı

Adı:
    Enes
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşşekür ederim bilgiler için :) başlangıç için ilham verici