uzun turlarda temizlik....

emreden

Forum Demirbaşı
Tepki
288
Bisiklet
Corratec
@Selim Çam

toplanan su içme suyu olarak kullanılabilir mi bilmiyorum ama ben amerikadayken kaldığım evde "unhumidifier (nemi azaltan alet demek)" vardı; bu aleti normal hızda günde 3-5 saat çalıştırdığımda 3 gün içerisinde yaklaşık 5 litre su birikiyordu deposunda, tabi bu su içilmiyor aksine dökülüyordu.. en yüksek hızda ise çalıştırsam ve tüm gün açık dursa herhalde günde en az iki defa boşaltmam gerekirdi abartısız.. gerçi bi de benim kaldığım yer acaip nemli bi şehirdi, belki onunda etkisi vardır..

e o su toplandıktan sonra arıtılıp ve gerekli mineraller eklendikten sonra içilebilir aslında.. çok da büyük bi teknoloji değil aslında...

Scudo

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
havadaki nemden içme suyu elde edilmez arkadasın dediği gibi, tıpkı kar suyu ve yagmur suyunun işlemden gecemeden içilmesinin zararlı olacagı gibi bu da aynen zararlıdır. sonucta benim şahsi fikrim suyun topraktan gecmeden içilmemesi ;)
klimanın yaptıgıda aynı şey ama içmek bir yana o su ile yıkanmayı bile düşünmem. bir hava kompresörü filtresinden çıkan pis suyu gördükten sonra bu karara vardım :D

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Yahu ben de düşünmem. TV'de bir ay önce fln gördümdü. Pahalı bir aletti. Arıtma sistemi de vardı muhtemelen; öyle bir şey söylendiğini hatrlamasam da. Araştırmak lazım..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@oxsy
Gerçekten de bu yöntemin -varsa- fizyolojik dayanağını merak ettim.

@Ahmet Mumcu

Bence bu topikte verilmiş en güzel cevaplardan birisi bu...
Teşekkürler Ahmet Mumcu.

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Çok nemli havalarda klimalar çok ciddi miktarda su üretebiliyorlar. Bu suyu içmesek yada bu suyla yıkanmasak bile bu suyu tuvalet, saksı v.s. suyu olarak kullanabiliriz.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mesut Girgiç

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Normal su ile değil de elektrolit solüsyonlarında yıkanma uygulamasının sebebi hakkında fikir yürütüyorum:

hipotonik solüsyon (banyo suyu) ciltten osmoz yolu ile vücuttaki elektrolitleri dışarı çekerek, intra ve ekstra vasküler izoozmolariteyi bozuyor olabilir.
Ancak gerek vasküler yataktaki gerekse hücre içindeki anyon ve katyonları nasıl olupta ta cildin 7 katından (ve hatta en dıştaki stratum korneumdan) dışarı çeker??? işte ben buna inanamadım.

Bence olayın temizlikten öte başka bir boyutu olsa gerektir.
Yeni doğan çocukların bazı yörelerde tuza yatırılıp sarıldığını duyardım eskiden. Bu uygulamanın niye yapıldığını hatırlamıyorum -belki temizlik maksadıyla idi- ama yenidoğanların sağlığı açısından son derece sakıncalı bir uygulama olduğunu net hatırlıyorum.

Sevgili "oxsy", bu işin aslını öğrenirsen bizimle de paylaş lütfen...

Teşekkürler. :)