uzun turlarda temizlik....

S. Burak Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
162
Bisiklet
Sedona
uzunturlarda(şehirler yada ülkeler arası) temizlik nası saglanıyor çantanızın içinde seyyar duş yok herhalde....:)

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
@punisher89

Yaz aylarında, akarsu, göl, deniz, plaj vb. nin bulunduğu bir rotadan geçiyorsanız problem olmuyor. :)
Ama ülkemizin iç kesimlerinde hiç şehirlerarası gezmediğim için birşey diyemeyeceğim. Gezenler açıklayacaktır. Herhalde tatlı su çeşmelerinde, pınarlarda, otelde, çarşı hamamlarında vs. idare ediyorlardır. :)
Bizim rütin geziler genelde hep günü birlik olduğundan temizlik pek problem olmuyor. ;)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Genelde yol üstündeki çeşmeleri kullanıyorum bide ıslak mendil.

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
@punisher89
Türkiye Turumda en çok sorun ettiğim bir durumdu bu. Haftada 2 gün otelde kalıp yıkanacaktım planlarıma göre. Ama tam tersi sadece ortalama haftanın 2 günü yıkanamadım. :):):)

Sevgiler...

Baki Berk Kayalar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.208
Henüz o şekilde bir turum olmadı ama alt iç çamaşırımı kullan at şeklinde yapıp, geçilen yerlerdeki pazarlardan yenilerini satın alıp, bol sulu ıslak mendillerle en çok terleyen, koku yayan bölgeleri temizlersem sanırım bir süre idare ederim. Yinede yanımda yeterli para oldukça daha geçerli çözümlere başvurabilirim. Mesela bir otel yada pansiyon odasını sadece bir kaç saatliğine tutmam ve ilgili temizliği yapmam iyi olabilir.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Ben her gün bir ya da iki kere duş yapan biri olarak çözümün çok açık olduğu görüşündeyim: Ucuz olan hosteller. Tabii bu hostellerin bazısında duş olmuyor ya da olanı kullanılacak gibi olmuyor. Artık orası da şansınıza kalmış. Ama benim için para önemli derseniz (ki doğasever bir adam dememeli kanaatim) 4 yıldızlı otelde konaklarsınız. Klimanız da olur. Oh deme keyfine. Ama hostellerdeki macera ortamını yaşayamazsınız onlarda. Bitli turist diye tabir edilen turistlerin geceden kalmış olup kusma seslerinle uyanamazsınız. Ya da siyah beyaz renklerin hakim olduğu cinayet filmlerindeki esrarengiz ortamları tadamazsınız. Bu itici ortamların nedense çekiciliği de var. Değişik bir paradoks. Bir de hostellerde servisler çok daha samimi olur. Diğerlerindeki gibi fazla yapmacık olmaz. Bu da sizi mutlu edebilir bir etken tabii. İyi gezmeler.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben şimdiye kadar tura çıkmış ve resimlerini bizimle paylaşan herkesin turunda kesin bir göl ve akarsu kenarı veya deniz fotoğrafı gördüm. Şahsen ben olsam bu tip yerleri gördüğüm yerde dalardım içine :) Hem elbileseler yıkanır hemde ben :D

KemalBaloglu

Forum Demirbaşı
Tepki
779
@3.23

aynen katılıyorum dostum islak mendil çok önemli tabi duş almanın yerini tutamaz

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Selim Çam

su bitiyo leeeeeeem barajlarda. sen devam et gunde 2 kere duş almaya. sular kesilince ilk sen rahatsız olmaya başlarsın ;)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Tuonela

Belki sondaj suyu vardık oturdakları apartmanda. Zaten bu yazı moda oldu. "Sondaj suyu kullanılmaktadır diye." herkes her yeri suluyor, bir sürü su sarfediliyor ama tam tepki vereceğim sırada "sulamamızda Sondaj suyu kullanılmaktadır." Ne kadar gerçekçi bilmiyorum.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bazı profesyonel bisikletçilerin uzun yarışlar sırasında ( fransa,italya,ispanya turu gibi 3 haftalık turlardan bahsediyorum) Yıkanmadığını biliyormuydunuz??? Nedeni ise performanslarında düşüş oluyormuş ( yada bir olmusuz etkisi varış??) Kesinlikle duş falan almıyorlar. Her yarıştan sonra elektrolitler ile temizleniyorlarmış....

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Hayatımda susuzluk nedir görmedim. Günde 1 ya da 2 kere duş almaya devam edicem. Tüm tepkilere açığım; bunlara göğüs gerebilirim :) Bir de günlük 3-5 litre içme suyu tüketiyorum. Ama bu aralar spor yapmıyorum pek; ondan 2-3 litre içme suyunla idare ediyorum. :) Ama bir şey diyecem sürekli banyo yaparsanız duşta daha az kalıyorsunuz. 5 dk'da biter işim benim.

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
duşta 5 dk kaldıktan sonra hiçbir problem olmaz. Duş çok masum bir su israfı. Duşa gelene kadar neler var. En basitinden selçuktaki çöp şişçilerin önlerinde yıyln 365 günü günün24 saati 25 cm çaplı bir hortumdan güldür güldür su akıyor. kimbilir türkiyede kaç bin tane böyle yer vardır.o yüzden duş falan yanlarında toplu iğne ucu gibi kalır...

• Beğen
Tepkiler: Selim Çam

KemalBaloglu

Forum Demirbaşı
Tepki
779
@oxsy

haklısın dostum tabi böyle diyipte duşun altında 2 saat kalmak olmaz işimizi biz yinede hızlı halletmeye bakalım
hem kendimiz için hemde susuzluk için

Hotdragon

Üye
Tepki
0
@Selim Çam

Katılıyorum.. Sabah akşam kesinlikle.. :) Yıkanamazsam çok rahatsız hissediyorum.

nyx

Daimi Üye
Tepki
212
arkadaşlar susuzluk için bizimkisi iğnenin ucu dememeliyiz..
sonuçta herkes böle düşünse bi yere varılamaz ki..
küçük küçük şeylerle önlem alarak biz de bu konuda duyarlı olmalıyız..
millet neler yapıyo,bahçesibi sere serpe suluyo,benim duşum mu fazla diye düşünmemeliyiz..
bu arada herrgün duş alan biri olarak duş almayın gibi bişi kesinlikle diyemem,ama en azından işimi çabuk bitirmeliyiz..

murattaner

Aktif Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
Sondaj suyu kullanıyoruz bahanesi ile fazladan su tüketmenin doğru olmadığını düşünüyorum.Sonuçta o su doğadan çekilerek tüketiliyor.Yer altı sularının azalması değilmi bizi hazin sona yaklaştıran.Göller,akarsular,bu sular ile besleniyor.Yer altını bir "U" borusu olarak düşünürsek,Hakkari'de azalan yeraltı suyu,bir şekilde İstanbul'u,hatta dünyayı etkiliyor.Bunu böyle düşünmek lazım.Yanılıyormuyum?

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Arkadaslar,
Uzun yollara cikanlarin hayat felsefesi biraz farklidir. Aralarinda oyle lux otel meraklilari filan yoktur. Ama hem sefa surmekten vazgecemem hem de degisik bir hayati tanimak istiyorum diyorsaniz, birincisinden biraz taviz vermelisiniz.
Eger cadir ile yollardaysaniz 4 gunden sonra saglam bir dus gerekiyor ve en kisa yoldan ucuz bir oteli seciyorsunuz. Ben normalde 2-3 litre dus suyunu aksama dogru yanimdan eksik etmiyorum, bu miktar belki inanmasi zor ama bir dus icin yeterli tabiiki suyu bardaga koyup az az dokunmek sartiyla, boylece basinizda kopuklerle dus yarim kalmiyor, ne kadar su kullandiginizi tam olarak biliyorsunuz.
Eger inanmiyorsaniz hemen bir denemesini yapabilirsiniz.:)
Selamlar.

AtilaF

Forum Bağımlısı
Tepki
924
İsim
Atila F
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@oxsy

yandım çavuş çöpşiş ayran değil mi? ;) valla su harcanmasına bişey demiyorum tamam zaten ülkemizde harcanan suyun %60ını tarım sulamaları oluşturuyor. Tarımda yapılacak iyileştirmelerle susuzluk önlenebilir. bkz. damla sulama. selimcim sanada iyi yıkanmalar ozaman. ;)

• Beğen
Tepkiler: Selim Çam

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Ya vatandaşın suyunun ayarıyla oynamayın. :)

Bu bir teknolojiden bahsediliyordu haberlerde. Havadaki nemden içme suyu elde ediliyordu vs. Bir bilgisi olan var mı konuyla ilgili? Bizimkiler eve düşünüyorlardı.

• Beğen
Tepkiler: macerakolik