Uzun Turlarda Kendi Yemeğini Yapmak

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yanına ton balığı konservesi ,barbunya ve fasulya pilaki konservesi ,severseniz kızartılmış patlıcan konservesi alın tavuk konservelerinden uzak durun kesinlikle mideyi bozar...Jelli mini ocaklar var (link) bunun gibi bir tane yanınızda bulunsun sizi en az 4-5 gün idare eder .....

• Beğen
Tepkiler: tahirkaya
Scudo

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Ben bundan aldım, aynı sitede 1.4 Lt çaydanlığıda satılıyor bu set için ayrıca.

(link)

1.4 Lt suyu yaklaşık 8-10 dk arasında kaynatıyor, oldukçada hafif. Bakım gerektirmiyor diğerlerinde meme ucu tıkandı vs problemleri duyduğum oldu hep.

Ama MSR EX diye giden bir modeli vardı ona hastayım ama TR fiyatı çok pahalı ABD den bir yakının gelirse ona aldırabilirsin. Bunun avantajı suyu daha hızlı kaynatır + yüksek irtifalarda da çalışmaya devam eder. Örneğin yüksek bir dağa çıkarsanız oksijen azalacağı için ispirto ocaklarının verimi düşüyor. Ama yüksek irtifada işim yok diyorsanız ben Türkiye'de bulunabilirlik açısından bunu tavsiye ederim.

• Beğen

baris34ince

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Kron
kamp ocağı dışında birşey daha belirteyim kendi izci dönemlerimde kullandığım bir yol :D boş teneke konserve kutusu(bim salçasının ki mesela :D) yanlardan ve alttan hava delikleri açın bıçakla. çadır çivilerini kutuyu ustune sağlam koyabileceğiniz şekilde toprağa batırın.ve içine çalı çırpıyla ateş yakın tek kişilik tek öğünlük yemeğini yapacak kadar yetiyor. tabi sizin maharetinize bağlı :) bu önerim yerde ateş yakmak yasak olan yerlerde kullanmanız için ve kamp ocağınız yoksa gayet faydalı.çünkü yanınızda sadece 1 adet teneke konserve kutusu taşımız oluyorsunuz :) tabi tencereniz aliminyum olmalı hem kolay ısınır hem hafif :)

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Çok güzel fikirler geliyor.

@Tolga ASLANTÜRK

Faydalı bir mesaj yazdınız.

MSR dediğiniz benzinli ocaklar. Sağlam ve kullanışlı ocaklar. Yalnız şu an benim için biraz lüks. Benim için en uygun olan şu doğrudan kartuşa bağlamalı ocaklar olacak sanırım.

@ertunga

dediğiniz konservelere bakacağım. Yalnız o piknik jeli bisiklet turcuları için çok yer kaplıyor ve taşınması biraz zahmetli olur.

@Ömer Dilek

hepsiburada'da Ferrino alüminyum setlere baktım. Ferrino güzel ürünler üretiyor. Yalnız şu an aynı işlevi görecek daha ucuz bir set bakacağım.

@baris34ince

tam survivor :) Yalnız turda insan bu kadar uğraşmak istemiyor. Hele 30 günlük turda gına getirir. Ancak acil durumlarda bu tarz teknikler kullanılır.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@tahirkaya

Uzun turlarda en ekonomik beslenme şekli kendi yemeğinizi, kendinizin hazırlamasıdır... Biz özellikle uzun turlarımızda kamp mutlağı taşıyarak sabah ve akşam yemeklerini kendimiz yapıyoruz... Öğlenleride mevsimine göre peynir kavun karpuz gibi yiyecekler yiyoruz. Bunun yanısıra malzeme içini biz alıp öyle fırına gidiyoruz. Örneğin, kıymayı domatesi kendimiz alıyoruz. Fırında kıymalı pide yaptırıyoruz gibi... Bu şekilde beslenme çok daha ekonomik oluyor...

Ocak konusunda hem ispirto ocağı hemde gaz ocağı kullandım... İkisinide gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Gaz ocağında kamptüpünüz bittiğinde her yerden temin edemeyebilirsiniz. Bunun için yanınızda yedek tüp taşımak durumunda kalırsınız. Ama ispirtonuz bittiğinde bir şişe ispirtoyu her yerden temin edebilirsiniz... Pişirme süresi bakımından gaz ocakları, ispirto ocağına göre biraz daha çabuk pişirir....

+

Bird benim fazlaca tercih ettiğim yiyeceklerden biriside konservelerdir. Barbunya pilaki favorilerim arasındandır... Gazlı içeceklerdende tur boyunca uzak duruyorum...

+

Birşey daha ilave edeyim. Alışveriş konusundada bizler genelde Bim, A101 gibi marketleri tercih ediyoruz... Buralarda bol çeşit uygun fiyata oluyor...

mehmetsarı

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Canyon
Ben de ispirto ocağı kullanıyorum uzun zamandır. Tabi ki bir benzin ocağı değil ve yüksek irtifada verimi düşüyor ancak bisiklet turlarında oldukça yeterli olacaktır. Yemek olarak makarna, bulgur pilavı ve çorba en pratik çözümlerdir. Bunun yanında yerleşim yerlerindeki kamplarda menemen, omlet vs. de yapılabilir.

Benim kullandığım ocak ve set bu: (link)

Kazasız, keyifli bir tur geçirmenizi dilerim.

Tepki
32
Bisiklet
Carraro
@tahirkaya

Eğer işinize yarayacaksa ne mutlu bana... Ayrıca belirtmek istiyorum ki ben Trabzon'luyum ve şu an Trabzondayım... Karadeniz ve mağlum iş dönemi ama siz tura çıktığınızda, çok uzun süre olmasa da iş arasında oluşturabileceğim boşlukta, belirli ilçeler arasında, karşılayıp eşlik edebilirim size şayet sizde isterseniz ...

• Beğen

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Kamp ocağı ve konserve yiyecekler. Ek olarak; ton balığı da gayet güzel oluyor. Köylerden geçerken ekmek alırsınız...

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benzinli kamp ocakları hakkında bilgi paylaşımında bulunacak turcular
-benzin tüpünün dolumu nasıl yapılır
-en verimli çalışan ocak benzinli olanlarmıdır
-uygun fiyatlı benzin ocağını nereden bulabilirim

• Beğen

mehmetsarı

Aktif Üye
Tepki
193
Bisiklet
Canyon
@mehmetsunu

-Benzin tüpü basınçlı bir kap değil bildiğim kadarıyla. Onun için özel bir durum gerekmiyor diye biliyorum.
-Evet seçenekler arasında en verimlisi benzin ocağı.
-benzin ocakları (kap kacak vs. hariç) 300 TL civarlarından 500 TL civarlarına kadar fiyatlarda bulunabilmektedir. Ucuz benzin ocağı çin alışveriş sitelerinden bulunabilir ama arıza yapma hariç, herhangi bir kaçakta karşılaşılacak tehlikeli durumlar göz önünde bulundurulmalı.

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

Tolga Can

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Her yıl bazı bölgelerde kamp yapan biri olarak çok fazla şey üstünde taşıma derim.
Tüplü kamp ocağı işini görecektir. Çoğu il zaten gelişmiş durumda, büyük marketlere sahip istediğini bulabilirsin.
Konserve, Makarna, içecek ve hazır gıdalar tüm marketlerde var. Sonuçta alplere çıkmıyorsun.

Konserve sevmiyorsan. Kampta en hızlı pişicek ürünler sucuk, tavuk şiş, makarna, melemen vs.dir.
Her yerde ocak kullanmak zorunda değilsin. tasarruflu ve dikkatli ol. İri taşlardan daire oluşturup kamp ateşini yakabilirsin.
O ateşde yemekde pişer. Çayda demlenir. Yanında muhakkak bulunması gerekenler ise ;
Çakmak, Bıçak, Yağ, Tuz, yemek tahtası, ateşi çabuk yakmak için mangal jelide alabilirsin.
bazı yerler nakit çalışır. O yüzden kıyıda köşede 3-5 krş olsun. Geri kalan her şey için master card....

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@mehmetsarı

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim :)
Bu küçücük ispirto ocaklarının nasıl yemek pişireceğine şaşırmıştım. Ama kullanıcılar memnun olduğuna göre verim alabilirim demektir.
İspirto ocaklarının küçük olması ve ispirtonun her yerde temin edilmesi kolay olduğundan tur için kullanışlı olacağını tahmin ediyorum.
Verdiğiniz tencere seti bana biraz pahalı göründü. Tencere seti biraz kaliteli sanırım.
İlk defa alacak olmam sebebiyle biraz daha basit bir model bakıyorum.
Hepsiburada'dan görebildiklerim aşağıdadır. Tencere seti Ferrino marka 8 lira daha fazla. Yine de marka kalitesinden dolayı tercih edebilirim.

http://www.atlaskamp.com/Upload/ProductImages/jbo_e-ab300br_esbit_brass_alcohol_burner_camping_stove_with_variable_temperature_control_cost_1099copy-29052013140148.jpg

(link)

http://www.adrenalinoutdoor.com/images_buyuk/f44/Makalu-iki-Kisilik-Tencere-Seti-_17944_1.jpg
(link)

(link)

@Tolga ASLANTÜRK

Tabi ki. Birlikte tur yapabilirsek ben de sevinirim. Biz hele bir yola çıkalım. Tekrar haberleşiriz :)

@mehmetsunu
Kamp ocaklarını doğa sporları ile ilgilenen arkadaşlar muhakkak daha iyi biliyordur. Giriş için şöyle bir videolu inceleme yazısı okunabilir:
(link)

@Tolga Can
yorumunuz için teşekkür ederim.
Son turda anladım ki; ne kadar az eşya taşınsa tur o kadar rahat oluyor.
Yanımda fazla konserve, makarna vb. eşya taşımaya gerek yok elbette.
Ve tüplü kamp ocağı daha çok yer kaplıyor. Onun yerine ispirto ocağı düşünüyorum. Etrafına taş döşeyip ocağı ortaya koyarak kullanabilirim.

http://www.atlaskamp.com/Upload/ProductImages/jbo_e-ab300br_esbit_brass_alcohol_burner_camping_stove_with_variable_temperature_control_cost_1099copy-29052013140148.jpg

(link)

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Bir parça magnezyum, bıçak ve ufak bir tencere verin Mersin'den girip Sinop'tan çıkayım. :) Şaka maka bence yol üstünde yemek yiyecek yerlerde tur belirlerseniz yanınıza almanız gereken tek şey para olur. Ağırlık da olmaz.

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Ben hiç tura çıkmadım fakat bildiğim benimde yediğim bir makarna var indo mie marka makarna bunun hem paket olanı hemde bardakta olanı var bardakta olanı biraz daha pratik,pakettekilerin fiyatı 1 tl bardak olanları biraz daha pahalı ama çok pratik paket alırsanız daha az yer kaplar çantada,az bir miktar suyu kaynatıyorsunuz paketin içinden sosu yağı herşeyi çıkıyor suyun içine atıyorsunuz kaynadıktan sonrada makarnayı atıyorsunuz 3-4 dakika içinde pişiyor suyunuda çorba niyetine içiyorsunuz çok lezzetli pratik ve bir kaç tane çeşidide var tavuk sebze gibi belki şinize yarar

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Gazel Girgin

ekşisözlük'te epey övülmüş. en kısa zamanda carrefour a gidip deneyeceğim :)

tavsiyeniz için teşekkürler.

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
@tahirkaya

Tavuklu turuncu paketi sebzeli yeşil paketi tavsiye ederim yalnız biraz bağımlılık yapıyor dikkat edin :)

• Beğen

Murat Ekmekçi

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
ocaklar üzerine okulumun dağcılık klubünden güzel bir yazı
(link)

Murat Ekmekçi

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
ispirto'da 2 sıkıntı var demişler özetle, 1.si ateşi renksiz, yanmadığını düşünüp bidonla ispirto takviyesi yapayım diyen arkadaşın, patlama sonucu 3.derece yanıklarından bahseden 2008 Sivrihisar raporunu okumak bi fikir verir. 2.si kalorisi düşük, yüksek irtifada can sıkar, suyun kaynaması uzun sürer demişler, tabi hepsiburadaki ocakta sonuçta 18 lira ispirto desen 20 litresini, litre başı 2.5 tlden satıyor bi site, tek derdi taşımak olur o da 70lik şişe ile alınır 2 tane pet şişeye bölüştürülür, tamamen yemeğinin nekadarını kendin yapacaksın zamanının nekadarını dağda bayırda, şehirde uzaktan geçireceksin ona bağlı. hazır yemek ve ısıtıcısı baabında atlaskamptaki hazır yemekler reyonuna internetten bakabilirsiniz. bir öğün 7liraya geliyor, ısıtıcı poşette, yemek ayrı poşette. 7şer tane alıp istifleyebilinir. 1 hafta boyunca her gece bunlardan faydalanılabilir. Bana gelince eylüldeki tur planlarım için d şıkkı hepsi yapacak gibiyim. hem ispirto hem hazırpoşet hem konserve

• Beğen
Tepki
3
Şöyle bir sistem var.Doldurması çakmak gazıyla(1-2 lira) yapılıyor. Uzun vadede iyi gibi giderken boş olarak götürüp ağırlıktan da tasarruf.Kamp atılıcak yerde gaz alınıp doldurulur marketlerde her yerde satılıyor çakmak gazı.
(link)
http://mcdn01.gittigidiyor.net/8888/Kamp-Hobi-Tamirci-icin-Mini-Ocak-Gaz-Kartusu__88881418_2.jpg
http://mcdn01.gittigidiyor.net/8888/Kamp-Hobi-Tamirci-icin-Mini-Ocak-Gaz-Kartusu__88881418_1.jpg

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
@Gazel Girgin

Deneyeceğim :)

@Murat Ekmekçi

Güzel paylaşımmış. Bu sayfa google'dan aranınca neden bulunmuyor acaba?

İspirto şimdilik benim işimi görecektir. Hepsiburada'dan sipariş verdim zaten.

Benimki de D şıkkı. Hepsini de deneyeceğim. Hatta ben Reşo yakıtlarını bile deneyeceğim.

@yigit avincan

şimdilik ispirto ocağı aldım. Memnun kalmasam böyle bir şey de denenebilir.