Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Turlarda Kendi Yemeğini Yapmak

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında tahirkaya tarafından paylaşıldı.

1. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhabalar.

Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım emin değilim. En uygun başlık burası görünüyordu.

12 Ağustos'ta bisikletle Karadeniz turu yapacağım.

Daha önceki Ege turumda çok iyi beslenemedim.

Karadeniz turunda iyi ve ucuz bir şekilde beslenmek istiyorum.

Yemeğimi kendim yapmak istiyorum. Bu turlarda yorucu oluyor mu? Çok zamanımı alır mı?

Yemek için neye ihtiyacım olacak?

Siz turlarda beslenme işini nasıl yapıyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyorum :)

2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben uzun tura çıkmadım maalesef. Fakat beslenme konusunda tavsiyede bulunabilirim. Konserve yemekleri tercih edebilirsiniz. 5-10 TL'ye satılan jel ocaklar var, onu kullanarak kolayca ısıtabilirsiniz. Askerde bir kaç sefer yemiştim, tadı gerçekten güzel ve doyurucu.

tahirkaya bunu beğendi.
  3. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hocam kamp ocağı alırsan çok rahat edersin. çok fazla yer kaplamıyor açıkcası ama bayaa işini görüyor. istediğin yerde yaparsın makarnanı çorbanı :)

tahirkaya ve Bahadır Ulusoy bunu beğendi.
  4. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

İlgilenip cevap yazdığınız için teşekkür ederim :)

Siz hangi ürünleri kullanıyorsunuz? Hepsiburada ve Atlas Outdoor'a bir göz attım aşağıdaki ürünler var.

Çok farklı ürünler var. Taşınması kolay ve kullanışlı olmak üzere nasıl bir tercih yapılabilir?

http://www.atlaskamp.com/termos-ocak-ve-kamp-mutfagi-kategorisi/

http://www.hepsiburada.com/liste/de...52909}&fh_view_size=12&categoryid=352909&sc=8

5. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benim kullandığım kamp ocağı linkteki ürün
    http://www.andoutdoor.com/store/ProductDetails.aspx?productid=100886
    hariçten kartuşu değişebiliyor, tek kartuşu 10tl
    Üzerinde gelen kartuşu henüz bitirebilmiş değilim, oldukça da fazla kullandım. Tahminimce 3 öğün yemek üzerinden 1 hafataya yakın bütün öğünlerini pişirmene yeter.
    Kullandığın kap çanak Alüminyum olmasına dikakt et, çelik vs.. gibi malzemeler geç ısınıyor ve ocağı fazla tüketmene neden oluyor.
    kamplı turlarda yumurta, tavuk, makarna en çok tüketilen yiyecekler. Arasıra da esnaf lokantalarında ziyafet çekilebilir :)

6. karakartal

karakartal Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    benim için çok faydalı bir başlık olmuş.peki yumurta,tavuk gibi şeyleri saklama işini nasıl yapıyorsunuz?

tahirkaya bunu beğendi.
  7. Berat Öztürk

Berat Öztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bence yanınızda bulunması gereken ilk yiyecek konserve ton balığı hem enerji verir hemde çok faydalıdır hemde pratik daha ne olsun :D Bayılırım :D

tahirkaya bunu beğendi.
  8. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bu konuyla alakalı forumda ciddi bir döküman bulamadım. Aslında Turcu'lar içinde Dağcı'lar için de önemli bir konu.

Kullanıcı arkadaşlar kullandıkları ürünleri yazarsalar memnun kalacağız.

9. Murat Ekmekçi

Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    http://www.atlaskamp.com/unifo-etli-patates/ fiyatlar 6tl
    http://www.atlaskamp.com/unifo-tavuklu-nohut/
    http://www.atlaskamp.com/unifo-tavuklu-nohut/
    ve de bunları ısıtmak için
    http://www.atlaskamp.com/unifo-hazir-yemek-isitma-kiti/
    hergün için alınabilir ya da en azından haftanın 3-4 günü veyahut ıssız yerlerdeki konaklamalar için 3-4 tane alınabilir, ben öyle planlıyorum.
    Atlas kampta her ürün grubuna ekonomik olanları diye bir sekme daha açmışlar oraları baya incelemek lazım çadırıdır,ocağıdır,tenceresidir

tahirkaya bunu beğendi.
  10. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Isıtma olarak arkadaşlarım önerilerini yapmış, kabı veyahut tencereyi kolay temizlemek için çubuk makarna öneririm. Uzun süre tokta tutuyor :)

tahirkaya bunu beğendi.
  11. Murat Ekmekçi

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şunu yazmayı unutmuşum. Yanıma balık için misina da alacağım. Geceleyin deniz kenarı bir yerde konaklarsam Rizeliliğime güvenerek doğal bir balık avcısı olduğumu düşünüyorum. Suya ışık tutup gelen kefalları ızgara yapıcam :)

12. Ömer frk

Ömer frk Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ufak yakıt ve bir saç ayakla rahatlıklar işini halledebilirsin.en azından biz öyle yapıyoruz.çorba ,makarna,çay vb.yada konserveler vazgeçilmezimizdir :)

13. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Murat Hocam ağzının tadını biliyorsun anlaşılan :)

Ben ilk turumda büyük bir acemilik gösterip bagajın üstüne katlamalı surf kamışımı yerleştirip yol almaya çalıştım.

bakırköy'den avcılar'a kadar kamışım sağa sola çarpa çarpa geldim. Çok geçmeden çılgınlığımın farkına vardım ve avcılar'da bir arkadaşa oltayı bırakıp yoluma devam ettim.

Sallama oltalar belki taşınabilir. Denizden ziyade akarsu balıkları da tutulabilir. Yalnız ızgara nasıl taşınılabilir?

Murat Ekmekçi bunu beğendi.
  14. Güvenç Görür

Güvenç Görür Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben derim ki belli miktarda konserve bulundur çantanda. Zaten yolda kamp alanının yakınlarında bakkaldır odur budur bulursun ekmek alırsın gerektikçe konserve takviyesi yaparsın. Kamp alanın uygunsa alırsın arada sucuğunu marketten yakarsın küçük bir ateş sucuğunu pişirirsin. Yemek yapmaktır ısıtmaktır filan zaman kaybetmek yerine yıldızları izlersin gece :D

tahirkaya bunu beğendi.
  15. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    her gece yıldızları izlemek de sıkıcı oluyor :mlk:

normal marketlerde konserve bulamadım. Konserveciler siz nereden buluyorsunuz bu kadar çeşidi?

16. Murat Ekmekçi

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğada kamıştan bol ne var, olta ağırlık olur tur için. Yere düşmüş uzunca dalı al temizle tak ucuna misinayı onun ucuna da kurşun yemle, iğneyi, gir biraz suyun içine , hele ki gece ise işimiz daha kolay. biraz ışıkla, levrek gelirse o oltaya(demre'de böyle yaptıklarını gördüm sonra da 30liraya koca levreği yedim) yiyp yiyebileceğin en güzel balıklardan. O ışığa Büyük Beyaz köpekbalığı bile gelir :)
    Gelelim ızgaraya, hergün böyle yiyeceksen ufak bir tel ızgara alınır yanına ama diyelim ki ağırlık olsun istemedin yanında da ocakta yok buğulama yapsan.Ozaman balığın boyuna uygun, yüzeyi düz bir taş alırsın. Kumda ya da toprakta etraftan topladığın kuru dalı, çalıyı yakarsın. Taşı da ateşin yanına yatırırsın. 20dakikada taş çok sıcak hale gelir sende bu sırada balığı temizlemiş olursun. sonra o balığı 2 parça halinde deri kısımlarının üzerinde taşa yatırırsın. tuzlarsın. pulları ile eti arasındaki yağ doğal koruyucu, o böyle eriyerek yavaş yavaş pişer 20 dakika da o desen. O sırada koku ayyuka çıkar, önce balığı yersin sonra taşı yalarsın :)
    Bunları yazdıran oruç tabi, açlık başıma vurdu :)

17. Güvenç Görür

Güvenç Görür Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Abi çözüm BİM :D

18. batuhandeha

batuhandeha Yeni Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    ekmek arası hazır alıp yada dışarıda lokantadan yemek daha mantıklı geliyor bana. şehirden uzaklığa göre değişir ama konserve vs gibi şeyleri taşımak eziyet.

tahirkaya bunu beğendi.
  19. Melih AÇIK

Melih AÇIK Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Normal piknikçi ızgaralarını küçülttürdüm ben yanımda taşıyabileceğim ve tek kişilik olabilecek şekilde. tabi ızgarayı seçerken tellerede bakmak lazım. bazıları dümdüz oluyor kestiğin zaman yanlar boş ve dayanıklı olmaz düşüncesindeyim. kareli defter gibi olanlar var onlar daha rahat küçültmek için istediğin gibi küçültebilirsin hemde saglam olur :)

tahirkaya bunu beğendi.
  20. Tolga ASLANTÜRK

Tolga ASLANTÜRK Biraz Güneş Biraz Pedal

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bisikletle hiç konaklamalı tura çıkmadım ama doğa sporları ile fazlası ile uğraşıyorum ki kampçılık da bunlardan birisi... Yemek kısmını sorduğunuz için sadece bu kısma değineceğim... Belki arkadaşlar yukarıda izah etmişlerdir MSR denen bir kamp ocağı var benzini buharlaştırarak çalışır... Biraz pahalıdır ama etkili bir ocak sistemidir... 20 kişilik kamp ekibine bu ocakla makarna pişirmişliğim var... Bunun yanı sıra daha uygun küçük portatif ocaklar var... Mahalle tüpçülerinde satılan küçük kartuşları var alıp içine takıyorsunuz ve yakmaya hazır hale geliyorlar... Bunların iki sistemi var; birinde kapalı haznenin içine kartuş yerleştiriyorsunuz ( tencerenin oturacağı o ayak kısmı kartuşu taktığımız şeeye bağlı) bir diğer de kartuşa doğrudan o tencereyi tavayı üzerine koyduğumuz şeyi bağlıyorsunuz... MSR kadar etkili değiller ama bireysel kullanımda yeteceğini düşünüyorum... Zamanında çıktığım 5 günlük bir kamplı fotoğraf gezisinde bu sistemden vardı yanımda... 5 gün boyunca tek bir kartuşla çay demledim gerektiğinde omlet filan yaptım yeterli oldu... Yemek pişirmede de etkili olacağını düşünüyorum... Deniz seviyesinden yüksekte olduğunda daha etkili oluyor. Dağda yaklaşık 4 dk da suyu kaynatabiliyorken deniz seviyesinde bu süre 8 - 10 dk ya kadar çıkıyordu... Aynı zamanda yemeğinizi pişirebileceğiniz mutfak setleri de var... Saklama kapları gibi birbiri içine geçen tencere ve tava setleri... Hafiftir ve çok fazla yer tutmaz, internette ve av bayilerinde bulabilirsiniz...Biraz bakınayım ilgili görselleri de yayınlarım biraz sonra... Şimdiden yolunuz açık olsun :)

MSR dediğim ürünün çeşitlerinin bulunduğu link :
    http://www.atlaskamp.com/benzinli-ocaklar-ve-luxler-urunleri/

Kartuşa doğrudan bağlamalı diye anlattığım sistem... Görselde görünen kısmı kartuşa bağlıyorsunuz ve kullanıma hazır...

Kartuşu içine koyduktan sonra kullanıma hazır hale gelen sistem...

Ve bahsettiğim kamp mutfağına dair örnek görsel...

MSR diye anlattığım sistemin, çalışma şekli ve görselleri...