Uzun Turlar İçin Dağ Bisikleti Tavsiyeleri

Tepki
4
Bisiklet
Atala
İyi Günler,
Dünyadaki ve ülkemizde uzun tur bisikletçilerinin çoğunun 26'Jant Dağ Bisikletlerini tercih ettiklerini biliyoruz. Ne kadar konfor açısından 28'Jant bir şehir bisikleti tercih etmemiz söylensede sadece asfalt yolda yüksek performans elde edilen bisikletlerdir. Ben gibi uçarı birisi için sadece asfalttan gitmek beni sıkar diye düşündüm, ayrıca heryerde de asfalt yok maalesef, ülke dışı olsun bizim ülkemizde olsun bazı yerlerde hiç asfalt yok bunun bana ve bisiklete zarar vereceğini düşündüm. Tam tur bisikletleri hakkında bilgi sahibi olmuşken, birden kararım değişince dağ bisikletine yöneldim ve bu bisiklet hakkında hiçbir fikrim yok özellikle dağ bisikletini tur için kullanmış olanlardan bisiklet önerisi almak isitiyorum. V-fren olmalı bu arada.
Bütçem : 1000-1250 zorlarsam 1400 TL

Scudo

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Öncelikle bu tür yazılar forumda binlerce var.

Ama yinede size yardımcı olalım.

1. Boyunuz kaç ?

2. Bacak boyunuz kaç ?

3.Kullanım alanınız ?

Öncelikli olarak bunları yazmalısınız. AmA seçim konusuna gelirsek :

1200 TL'ye :

Sedona 741-731 alınabilir. Sebep: Komponentler birbiriyle fazlasıyla uyumlu ancak maşaları aşırı alt düzey . Yani fren+vites kolları aktarıcılar aynakollar göbekler hepsi aynı model.

Carraro ise fiyatına göre komponenti yüksek tutuyor yani 1100 Tl'ye deore set satıyor ancak göbekler aynakollar vs deore set değil de seri dışı alivio falan kullanıyor.

Salcano fiyata göre olabilecek en yüksek komponenti satıyor maşaları da cabası yani 1000 TL'ye rockshoxlu cihaz satıyor. Ancak Salcano nun uyumsuzluğu aynakollar üzerinde yoğunlaşıyor.

Kron'a fazla paran yoksa yaklaşma derim çünkü xc1000 ve altı acayip anlamsız bir maşa kullanıyor. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı.

Ancak 1500 tl olursa mutlaka RR 8.1 al

İkinci bir şey de SRAM ve SHİMANO seçimidir.

Tamamen sana kalmış eğer :

Seri olsun ben her şeye razıyım diyorsan : SRAM

Uzun ömürlü olsun beni çokça götürsün diyorsan : SHİMANO

Kadroda ise :

1.80 boy = 18''

2.00 boy = 20''

şeklinde.

Yani bu şekilde bir seçim yapman gerekiyor

Tepki
4
Bisiklet
Atala
Boy 1.82cm Bacak boyu 90cm, kullanım alanım uzun turlar sehirlerarası-ülkelerarası.
Söylediğiniz bisikletleri değerlendireceğim