Uzun turlar için alınacak bisiklet donanımları

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Özgür KK

Paypal komisyonu dediğiniz şey eğer kurdan dolayı ise onu değiştirmeniz mümkün ki değiştirin daha uygun fiyata gelir. Yani kurun çevrilmesini bankanız tarafından yaptırın aksi takdirde 20-30 TL havaya giden bir para var.

Scudo

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
Hocam ilk önce alışverişiniz hayırlı olsun.Bende Ortlieb ön-arka takım olarak almayı düşünüyorum.Alışveriş yaptığınız site kapınıza kadar gönderiyormu yoksa,her halukarda gümrüğe gidip almamız mı gerekiyor.(Takıldığı için)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Burak_Dingiloglu

Bu defa kuru banka çevirecek, paypal dolar olarak çekti. Ama her türlü banka-paypal biraz fazla para alıyor.

@M.Dogan

Geliyor kapıya kadar, ptt görevlisine gümrük vergisini veriyorsunuz.

Aslında ayrı ayrı satın alıp ortlieb dışındakilere gümrük vergisi vermeden almayı düşündüm. Ama o zaman da 3-4 defa kargo parası oluyor, hesapladım aynı paraya geliyor. Öyle olunca da her ne kadar bu gümrük vergisi olayına sinir olsam da dhl kazanacağına bizimkiler oturdukları yerden alsınlar parayı diye topluca sipariş verdim.

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@Özgür KK

Hocam saolun bilgiler için birde ortalama kaç günde geliyor kargo acaba

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@M.Dogan

Bikecomponents den en son mart ayı gibi bir alışveriş yapmıştım, 10-14 günde gelmişti.

Ön bagaja kısa turlarda gerek oluyor mu ? Kısa derken 7-10 günlük turlarda. Ben ilk turlarda yanıma yedek zincir, yedek dış lastik falan almayı planlamıyorum(yama-iç lastik alacağım tabi). Zaten tüm ekipman yeni. Çadır-mat-tulum gibi büyük şeyler de bu ortlieblerin üstünde olacak zaten. Diğer eşyalar için de 2 çanta yeterli gibi görünüyor ? Yani 4 çanta olsa 4 ü de dolar ama olmasa da olur gibi.

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@Özgür KK

Hocam tur olayına yeni balşıyorum,fakat bu yaz planladığım uzun bir tur var 48 gün hesapladım.Tabiki ilk etapta ön çantalara gerek yok.Zaten ilk başta arka 2 çanta ve bu çantalarla otomatık bağlanabılen buyuk silindir çantalar var onlardan alacam.Bu 3 çanta ilk etapta bana yeter ön çantayı yaza düşünüyorum.Bisikleti alalı 1 hafta oldu ama öyle bir sabırsızlık varkı sankı yarın tura cıkacakmısım gibi saldırıyorum her malzemeye :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@M.Dogan

Ön arka takım alacağım yazmışsınız ondan sormuştum.

Silindir çanta derken, rack pack mi alacaksınız ?
Güzel görünüyorlar ama 55 euro, 150 lira sadece çadır-uyku tulumu koruyacak bir çanta için bence fazla.
Ben onun yerine önceki mesajlarda turcu baba nın bahsettiği dry bag den almayı düşünüyorum, o da biraz şekilsiz olacak gibi ama en azından fiyatı uygun.

Ben gerekli şeye para veriyorum, mesela ortlieb yan çantalara düşünmeden 85 euro verdim ki vergi % kargo ile 300 ü geçiyor. Ama o ürün hak ediyor ve değeceği kesin.
Fakat sadece çadır mat ıslanmasın, iki üç de ufak eşya taşıyayım diye rack pack e 150 lira çok. Çöp poşeti bile iş görür. Aynı şekilde gidon çantası da almadım.

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@Özgür KK

Hocam siz ne kadar en pahalı ürün de alsanız en ucuz ürün de alsanız malzemeyi tanımak diye bir tabir vardır. Bu bir süreç işi. Siz tabii kaliteli markaları tercih ederekten tedbirlerinizi alıyorsunuz ama bu malzemeyi tanıma sürecini yaşamadan her tavsiye veya tercih sadece kulagınıza küpe olur. Kendi kendinize keşfedip neyin gerekli neyin gereksiz olduguna karar verirseniz daha yerinde olur.

• Beğen
Tepkiler: murat16

gokaykr

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Merida
Gidon cantasi konusunda ben turicin en gerekli malzemelerden biri oldugunu dusunuyorum. Surekli el altinda olacak malzemeler icin ve kisa sureli sehir ici molalarda degerli malzemeleri yaniniza almak icin gerekli oldugunu dusunuyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@gokaykr

Aynı yorumu çok okudum, zaten çoğu kişide bulunan bir malzeme. Tüm tur bloglarında-videolarında var neredeyse. Ama fiyatı pahalı, onun yerine bir tane bele takılan çanta alıp telefon-cüzdan-kamerayı taşımayı düşünüyorum.

Burak_Dingiloglu

Daimi Üye
Tepki
115
Bisiklet
Diğer
@gokaykr

Mesela ben burada arkadaşa katılmıyorum çünkü Topeak bagaj ve Topeak çanta kullanıyorum . Hem daha geniş hem de çok pratik. Gidon çantasını hemen alıp boynunuza asamayabiliyorsunuz. Oysa Topeak çanta da bu söz konusu çıkartıp ister boynunuza asın ister el çantası gibi taşıyın.

Thorn

Üye
Tepki
68
İsim
Deniz Kaynakçı
Bisiklet
Diğer
28 jant sana hiç bir sorun çıkarmaz heee ben çok dağlık yerlere giricem dağ yollarında geçicem diyorsan farklı ama bisikletin v-break firense ön maşasında bağaj takma deliği varsa arka tarafında(jantın takıldığı yerde) bagaj ve çamurluk takma yeri varsa iki adet suluk kafesi takılacak delikler varsa kadrosu sana uygunsa bisiklete bindiğinde bir ağrı yaşamıyorsan en önemlisi bisikletin üstüne bindiğinde kendini özgür hissediyorsan bence değiştirme ve jant konusuna gelirsek artık o kadar sağlam jantlar varki mesele rigidanın süper jant çemberleri var iki rigida jant çemberi ve dt-swist teller jantının 36 telli olmasına dikkat et teller ne kadar fazla olursa jant okadar sağlam olur ve shimano deore xt göbek taktınmı 50.000 km garanti gider birde aynı bisikleti benim bir abim 2006 yılında aldı ve hiç bir malzemesini değiştirmeden 30.000 km gitti ve bisiklet şuan görsen 0 zannedersin ve bisiklet türkiyenin her yerine gitti bütün adalarına dağlarına çıktı ve hala gidiyor bu nisan ayında karadeniz turuna gidicek yani diğiceğim şuki trek çok sağlam bir bisiklettir ben şimdiye karadar hiçbir trek kullanıcısından şikayet duymadım ;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Deniz Kaynakçı

İlk mesaja göre yorum yazmışsınız ama o mesaj 1 yıllıktı, yine de teşekkürler.
Kullanıyorum bisikleti, gayet sorunsuz bir bisiklet. Bir sorun çıkana kadar da değiştirmek gibi bir planım yok gayet memnunum.

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@Özgür KK

Evet hocam rack pack.Neden bu çantayı düşündüğüme gelirsek.Ortlieb arka çantayla birebir bağlantı aparatları var,yani sallantıda olmuyor sanki bütünmüş gibi bağlanıyor.Bu forumda Ortlieb çanta kullanan birinin yorumlarında 10 yıldır kullanıyorum ve sürekli tur yapıyorum diye birşey okumuştum.Decathlonda çalışıyorum ve geçenlerde 2 turcu geldi Ortlieb arka çanta vardı baya bi inceledim yorumlarını aldım,kendim test ettim,gerçekten parasını hakediyor.Diğer almaya değer Vaude ve Topeakta rack pack gibi bir bütünleşme olmamasında dolayı ve sağlamlığından dolayı kararımı ortliebten yana kullandım.Bisikletimide alalı 2 hafta oldu :) uzun zamandır almayı düşündüğüm bir model ama ya parasızlıktan yada başka şartlardan alamadım.Ama sonunda artık üretilmeyen 2012 model olan bu bisikleti sıfır olarak buldum :) Scott Sportster 30

KuzuBoyz

Daimi Üye
Tepki
392
İsim
Bülent Kuzu
Bisiklet
Trek
(link) tur bisikletleri fotoğrafları

gokaykr

Aktif Üye
Tepki
116
Bisiklet
Merida
@M.Dogan

dechatlonda calisan birini yakaladim tur konusunda sunu sormam lazim :D sizin magazada celik kadro bir mtb katogorisinde satilan bisiklet var ( (link) ) proje olarak bu bisikleti tur bisikletine cevirmeyi planliyorum ama simdilik sadece plan. izmir magazasidan bu bisikleti goremedim. senin calistigin magaza da varmi ? ve yorumun nedir acaba ? tesekkurler

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@gokaykr

Hocam bu bisiklet bizde yok,diğer mağazalarda varmıdırı bilmiyorum.Çelik kadro ne kadar kullanışlıdır bilemem daha teknik bilgi verecek birine sormak lazım :) Benim uzmanlık alanım Dağcılık Decathlonda :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@M.Dogan

Anladım, Rack Pack güzel de biraz önce hesapladım siparişe eklesem vergisi ile 200 liraya geliyor :)
Şimdilik dry bag ile idare edip 200 lirayı kaska vermeyi tercih ediyorum, önceki kaskımı satmıştım yine kaliteli bir ürün almak gerek.

M.Dogan

Üye
Tepki
44
Bisiklet
Scott
@Özgür KK

Bakalım kask konusunda bende araştırma halindeyim