Uzun turlar için alınacak bisiklet donanımları

Tepki
1.364
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
Merhaba

Özgür hocam fx 7.2 çok güzel makina her yola gidilir sorun yok bunda,,
Ondan daha kötü bisikletlerle gezenler var biliyorsun,,
Forumdan Soner Sarihan "Geotech Life Man" ile bir çok avrupa ülkesini gezdi.
(link)

Vaude Tur çantaları
(link)

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan
Scudo

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@Adem Kaya

Herkese en iyi bisikletleri, donanımları, kaliteli yolları, ekipmanları, çantaları, bacakları, ciğerleri, sağlık ve afiyetleri dilerim.
Pedal basan herkesin yolları açık, havası güzel, menzilleri uzun olsun inşallah.
Cümlemize.

Melih Akdogan

Daimi Üye
Tepki
95
Bisiklet
Geotech
Merhaba

Yapacağınız turda şimdiden başarılar diliyorum. Geçen yaz avrupada 4700 km katettim, 11 ülke gördüm biraz tecrübe edindiğimi düşünüyorum. Tur yapmak herşeyden önce mental bir olaydır. Yapacağınıza inanıp pedala bastıktan sonra o tur bitmiştir. Geri kalan herşey sadece ayrıntıdır. Akira kato poşet ile tur bitirdi. Malzemeye takılmayın. Ben brookstur, ortleibtır, vaudedir vs hepsini kullanıyorum fakat bunlar olmadan yaptığım turlarda mevcut. Kaliteli malzeme size sadece biraz zaman kazandırır ve sizi rahat ettirir. Avrupa turunda önde detours çanta kullandım. su geçiriyordu fakat içine çöp poşeti koyarak devam ettim. Arkada ortlieb vardı gece bisikletin üstünden bile indirmiyordum yağmur yağsa bile problem çıkarmıyorlar. Böyle bir avantaj yakalıyorsunuz. 26 dır 28 dir farketmez. 26 savunanlar kadar 28 savunanlarda var.26 ile dünya turu bitirip 28 ile bitirenlerde var. Bunlar sadece kişisel tercihtir. Ben 26 kullanıyorum kişisel bir kaç görüşümden dolayı. 28 kullananlarında kendi fikirleri varki kullanıyorlar. Kim nasıl rahat ederse. (link) blogunda tur ile ilgili yazı, resim, tur ekipmanları ve tur ekipman incelemeleri mevcut şimdiden iyi yolculuklar...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar tüm yardımlar için çok teşekkür ederim. Herhangi bir ihtiyacım kalmadı, alacaklarımı genel olarak belirledim, maddi açıdan uygun olduğum da yavaş yavaş tamamlayacağım. Amacım olabildiğince uygun fiyatlı bir şekilde gerekli tüm ekipmanlarını toplamak. Aynı zamanda, bunları kaliteli ürünlerden toplayarak 1 defa masraf yapıp tekrar uğraşmamak. Özel mesaj, facebook ve bu konu üzerinden yardımcı olan, bilgi veren tüm bisikletçi dostlara teşekkür ederim.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@Kerim BEŞER
Değişik bir tasarım ama ortadaki cıvata çok güven vermedi bana.Hayırlı olsun,umarım memnun kalırsınız.

@Özgür KK

Sadece alyan başlı civata ile monteledim.Sizde bagajın son durumu ne?

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
@Özgür KK

Malzeme listeni toplu olarak paylaşırsan daha yararlı olur bu konu.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Taha Güngör

Henüz hangi bagajı alacağıma tam olarak karar vermedim, ikinci elini bulmaya çalışıyorum istediğim modelin, bulamazsam farklı bir model alacağım.
Ürünler geldikçe, buradan fotoğraflarını eklerim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
lastiğinizin patlayıp canınızı sıkmanızı istemiyorsanız patlak önleyici sıvı kullanın kesinlikle tavsiye ederim

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@alper Ku

Bir çift Schwalbe Marathon Plus Tour sipariş ettim, sıvıya gerek kalmayacaktır :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar, yedek olarak depolamak için 3-4 tane jant teli satın almak istiyorum. 20 dakikadır araştırıyorum ancak jant teli boyutlarını bulamadım bisikletimin.

Trek 7.2, jant teli boyu nedir acaba ?
Bisikletin özellikleri ve donanımları (link)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar bir tane ön göbeğe takılan dinamolar dan alsam(jantı yeniden ördüreceğim biliyorum) sizce zararını görür müyüm ?

Yani sürtünme etkisi anlamında soruyorum, kullananlar memnun, kullanmayanlardan iyi diyenler de var, yavaşlatır diyenler de var. Pedal bisiklette 120 lira civarına satılan bir dinamonun açıklama kısmına da sizi yavaşlatmaz diye özel not düşmüşler, ne kadar doğrudur bilmiyorum.

Turlarda telefon şarj etmek, ön-arka için ciddi aydınlatacak-zifiri karanlıkta önümü görebileceğim bir far ile birlikte kullanmak istiyorum. İlerleyen zamanlarda eğer planladığım gibi uzun turlar yapabilirsem; telefon, mp3, kamera, tablet, gps vs. şarj etmek için çok kullanışlı olabilir.

Bu konuda ki tavsiyelerinizi alabilir miyim ?

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Özgür KK

Uzun tura cikan hemen tum bisikletliler gobekten dinamo kullaniyorlar.

Tur bisikletlerinde agirlik onemli degil. Dolayisiyla gobekten dinamo, gobekten vites, duz masa (kesinlikle karbona yer yok) gibi donanimlara yoneliniyor. Patlamaya karsi dayanikli ne cok ince, ne cok kalin lastikler kullaniliyor. Kadronun celik olmasinda sakinca yok mesela, cunku agirlik degil, kolay tamir ettirme birinci kistas. Aluminyum icin argon kaynagi gerekiyor, o da her yerde yok. Uzun turdaki asil amac konforlu, agir ama emniyetli, guvenli ve emin bir sekilde yol almak. Performans kullanmayacaginiz icin bu tip donanimlardan zarar gormezsiniz.

(link) sitesini incelemediyseniz incelemenizi tavsiye ederim. Uzun tur icin hangi donanimlara ihtiyaciniz olur, nasil olur hepsi yaziyor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Laboratuvar testlerinde tespit edilebilecek kadar etkisi var:

http://www.nabendynamo.de/produkte/bilder/son28neu_englisch_leistung.jpg

kaynak: (link)

25 kilometre hızla giderken dinamosuz göbeğin kaybı 1W'tan az, en iyi dinamolunun elektrik üretmezken 1W, üretirken 5,5W, testteki en kötünün ise elektrik üretirken 2W, üretmezken 6,5W.

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Murat B.

Murt bey yanlis olmus sanirim. Dogrusu "(25 km hizla giderken) testteki en kotunun elektrik uretmezken ~3W, uretirken 8W." olacakti.

Acaba bu degerler pratikte ne kadar fark edilir performans anlaminda? Cok oldugunu sanmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkür ederim.

M.Ersun; bisikletgezgini sitesini biliyorum evet, defalarca inceledim. Ancak fiyatları pek uygun görünmediğinden dışarıda bulabileceğim ürünler dışında alışveriş yapmayı tercih etmiyorum. Ancak ilanlarında ki ürün tanıtımlarından çok defa yararlandım, güzel bir site.

O halde, bir de dinamolu göbek alabilirim. Alışveriş sırasına ekledim , Shimano dh-3n80 şimdilik güzel görünüyor.

Marathon Plus Tour ve SKS Longboard Mudguard ürünleri geldi, bisikletin üzerinde şu an.
Kelebek gidon ve Amoeba açı ayarlı gidon da geldi, bisikletin üzerindeler.

Tubus Cargo, yeni zincir ve yedek parçalar kargoda, muhtemelen yarın elimde olurlar.

Sırada Ortlieb Backroller Classic çantalar, Brooks B17 , Tubus Ergo Nova ve Ortlieb Rack Pack var.

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@Özgür KK

Zaten ordaki ekipmanlar cok ust duzey ve profesyonel seviyedeler. Muhtemelen cok yuklu miktarda ithal edilmediginden de fiyatlari oldukca yuksek. Sizin seviyenizde ne kadar bu denli kaliteli ekipmana ihtiyaciniz olur? Bence de olmaz.

Ama eger hedefinizde hindistan, tibet vb turlar yapmak varsa kaliteli ekipmanlardan kullanmanizda ciddi fayda var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ufak bir güncelleme yapayım.

Daha önceden arada bir kullandığım Çin malı Merida heybe tubus cargo üzerine pek uymadı. Yani bağlantıları pek güven verici değil, bu sebeple kullanamıyorum.
Ancak arada bir heybe de birkaç kıyafet taşımam gerekiyor, sırt çantasında çok rahatsız ediyor. Bu sebeple kararsız kaldım.

Bir tane ucuz, tranz-x bagaj alabilirim. Yada ortlieb back roller city modelini alabilirim.

Soracağım şey şu, ortlieb back roller serisinde, city-classic arasında o fotolarda yan tarafında görünen ipten-askıdan başka fark var mı ? City modelini alırsam, omuzumda taşıyamayacağım, bundan başka kötü yanı var mı ? İki çanta arasına konulan çadır-uyku tulumu çantasını o olmadan sabitleyemiyor muyum ? (birkaç yabancı sitede okudum)

Var mı bu konuda bilgisi olan ?

M Manus

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Salcano
konuyu takipteyim.

ayrıca bu ürünü kullanan var mı arkadaşlar*
(link)

bu ürün ile tranz x arasındaki para farkını vermeye gerek var mıdır?

Bisikletim disk frenli

M Manus

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Salcano
Yok mu yardımcı olacak Özgür ve Bana