Uzun turlar için alınacak bisiklet donanımları

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar yaklaşık 1 yıldır Trek 7.2 kullanıyorum, çok memnunum. Şu an sele gidon gibi ayarlar mükemmel seviyede, sorunsuzca 150 km kadar turlar da kullandım, lastikleri bile orjinal lastiklerini kullanmama rağmen sadece 1 defa patladı. İlerleyen zamanlar da şehirler arası, üniversitenin son sınıflarına doğru da katılmak isteyen birilerini bulabilirsem ülkelerarası turlar yapmayı planlıyorum.

Sorum ise şu, ben bisiklet için yavaş yavaş uzun tur aksesuarlarını topluyorum ancak benim lastiklerim 28". Uzun tur yapanlara genel de 26" öneriliyor her yerde bulunabildiği için. Ancak 28" de hız ve kullanım açısından oldukça hoşuma gidiyor, bir sorunum yok yani. Sizce bisikleti değiştirmeli miyim ? Yani şu ana kadar jant tellerim de hiçbir problem olmadı, uzun turlar da yük fazla olduğunda sorun oluşma riski çok mu artıyor ?

Şu an ki bisikletim için, Marathon Plus, Brooks Sele, Kelebek Gidon, Açılı Gidon Boynu, Ön-Arka Bagaj gibi aksesuarları araştırmaya başlamıştım, birkaçını sipariş ettim hatta. Ancak 28" bana çok sorun çıkarır mı ?
Düz maşayı bilerek seçmiştim, bir süre kullandıktan sonra (1.000 km) bilek-kol ağrısı tamamen ortadan kalktı uzun turlar da. Bisikleti de sıfıra yakın bir haldeyken almıştım, yani tamamen ben kullandım ve çok da iyi baktım, beni 2.000 km boyunca sorunsuz taşıdı.

Eğer donanım değiştirmeye başlar ve tur bisikleti haline getirirsem bisikleti hiç satmam, kullanılmaz hale gelene kadar yıllarca kullanırım.
Ancak turlar da 28" lastik sorun oluşturacaksa, hiç başlamadan-bisiklet orjinal haldeyken satıp 26" bir tur bisikleti alayım.

Scudo

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
bu konu sanrıım daha önce açılmıştı biraz araştırırsan bulabilirsin :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Önce ki açılan konuyu bulamadım, pdf dosyasını okuyorum ama dünya turu yapan birçok kişinin bloglarını okudum, içerik hemen hemen aynı ancak yine de okuyorum.

Bu arada, size sordum ama kendi fikrimi yazmadım. Bence pek bir sorun olmaz 28", Türkiye de köyler hariç jant telleri bulunabilir gibi, ayrıca sele borusunda yedek de taşıyabilirim. İlerleyen zamanlarda da tur olayı hoşuma giderse bir Surly toplarım.
Ama yine de para harcamaya başlamadan bir fikir almak istedim.

Bu arada bir şey daha sorayım, Trek 7.2'nin 1. vitesi(en büyük arka dişli) yeterince büyük değil gibi geliyor, yani birlikte turladığımız kişilerle rampa çıkarken aynı hızda pedal çevirdiğimizde ve ikimiz de 1. viteste olduğumuzda onlardan 2 kat hızlı gidiyorum, bu da eğimi fazla olan rampalarda daha fazla yoruyor. Ucuz bir şekilde bunu nasıl düzeltebilirim, doğrudan rublede ki en büyük dişliyi söküp biraz daha büyüğünü taksam zincir-vites açısından sorun olur mu ?

Shifters : Shimano Altus, 8 speed
Front derailleur : Shimano M191
Rear derailleur : Shimano Alivio
Crank : Shimano M131, 48/38/28 w/chainguard
Cassette : Shimano HG31 11-32, 8 speed

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
Yazı, sorularınızın bir çoğunu yanıtlıyor, ilk sayfalar anılara ait, diğer sayfalar biraz daha teknik.
Mesela çelik kadro kullanımında kaynak yaptırılabileceğini anlatıyor.
26" kullanımında tekerlek sorununu çözebiliyorlarmış.
Yazı ön bilgi niteliğinde, zaten geri kalan bilgiler tecrübe ile olacak, yola çıktığınızda çok rahat öğreneceksiniz.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
(link)

Arka aktarıcınız en fazla 34 dişli ruble ile uyumlu, en büyük dişlinizin 32'den 34'e çıkması sizin için yeterli olacaksa en büyük dişliyi değiştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız 43 diş olan arka aktarıcı kapasitenizin tamamını kullanıyor olacaksınız (Aynakolda 48-28=20, rublede 34-11=23, toplamda 20+23=43). Mevcut durumda en büyük dişlileri kullandığınızda arka aktarıcının bacağı sonuna kadar geriliyorsa zincirinize bir halka eklemeniz gerekecektir.

Biraz daha masraflı ancak etkili bir çözüm olarak aynakolu 42/32/22 ile değiştirebilirsiniz. Bunu yaparsanız da ön aktarıcıyı biraz aşağıya yerleştirmeniz ve zinciri kısaltmanız gerekecektir.

Tolga Günsezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.060
Bisiklet
Whistle
Tur yapacağınız bölge Avrupa vb gibi bisiklet kullanımının ve mağazalarının yaygın olduğu, yolların asfalt olduğu yerler olacaksa 28" bisiklet avantaj yaratacaktır. Aksine kötü bozuk hatta yol olmayan yerlerde kullanılacak, görece olarak bisikletin spor olarak yapılmadığı yerlere gidilecek, uzun süre medeniyetten ayrı kalınacaksa 26" çelik kadrolu bir bisiklet kullanmakta fayda var.

İlk seçenekteki turlar için yaklaşık 5 adet yedek jant teli ve 1 adet dış lastik ile gerekli tamiratın yapılabileceği yere ulaşmak mümkün. Sadece yola çıkmadan tüm bakımları yapıp jant tellerini, lastikleri, yük taşıyan vidaları yenilerseniz ciddi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum.

Forumda sürekli aynı hata ile karşılaşıyorum. Bir yorum ve ya tespitte bulunulurken çok fazla genelleme yapılıyor / tüm durumlar için tek cevap aranıyor. Ancak hayat böyle değil. Her şart için doğru değişecektir. Ya da her ihtiyaç için tek çözüm araç olamayacağı gibi.

Siz de yapacağınız turun detaylarını belirleyip ona göre hazırlık yapmalısınız ya da elinizdeki bisiklete uygun coğrafyalarda turlar planlayabilirsiniz.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Orhan Kılıç abimiz Trek 7.2 kullanmakta... Bu bisikletle yurtiçi ve yurtdışında bir çok tura çıktı... Üstelik çok zorlu yollarda çok fazla yükle... Bir kaç kez jant teli kırılması sorunu yaşadığını biliyorum. Ancak o koşullarda o akdar yükle bu karşılaşılabilecek sorundur.

Zaten diğer yazdığınız ürünlerde gayet yerinde... Ön arka bagaj, bagaj çantası seçimlerinde de tercihlerinizi yazarsanız görüş bildiriririz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bilgiler için çok çok teşekkür ederim, değiştirmeyeceğim o halde bisikletimi, gayet memnunum zaten. Umarım turlarda da bir sorun çıkarmaz.
Zaten ülke içi turlardan sonra bir problemle karşılaşmaz ve tur bisikletçiliğine devam edersem daha uzun turlar için Surly alabilirim .

Bisiklet için almayı planladığım ürünler ;

- (link) ki kelebek gidon
- Amoeba açı ayarlı gidon boğazı
- Brooks B17 Narrow Sele ( Buna tam karar vermedim, yaylı olanların görünümü çok hoşuma gidiyor, biraz araştıracağım bu konuyu )
- Marathon Plus Tour Lastikler
- Topeak marka kaliteli bir arka bagaj (Bu yaz daha ucuz olduğundan Tranz-x almıştım, ancak benim bisiklete tam uymadı ve turlar da çok önemli bir parça bagaj, bu sebeple kaliteli bir set alacağım. Ancak Topeak'dan farklı sağlam ve kaliteli bir marka önerirseniz o da olabilir, Tubus marka olanlar da çok kullanılıyor anladığım kadarıyla.
- Ön bagaj hakkın da bir bilgim yok şu an
- Heybe konusunda, ebay den geçtiğimiz yaz 40 dolara Merida marka bir heybe almıştım. Bunu elden çıkaracağım. Ve maddi durumuma göre heybe alacağım, aklımda tabi Ortlieb'in klasik heybelerinden var ancak fiyatları çok yüksek geliyor. İkinci elini yada benzer kalite de olanını bulabilirsem alırım. Bulamazsam duruma göre başka bir markadan bakabilirim.

Tavsiyelerinizi bekliyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kelebek gidon seçimi iyi aynısından bende var kullanışlı ,gidonumu satori ile yükselttim
Gidon boynu da iyi, o da var bende memnunum
Lastiklerim schwalbe marathon tour 700*35 pahalı aletler, daha fazlası tour plus olanı ama araba lastiğinden daha pahalıya geliyor yok artık dedim ve almadım göreceğiz iyi mi kötü mü eskileri cst 700*42 idi ve kalın geliyordu bana
Brooks flyer kullanıyorum senin yaylı dediğinden, herkes standart kullanıyor narrow olanı biraz daha dar olan modeli, ben flyerdan memnunum özellikle görüntüsü yüzünden aldım eski yılları çağrıştırıyor ve tur bisikletine yakışıyor bence
bagajım tranz x çok yük taşımadım bir tubusla kıyaslanmaz elbette ama bana yetiyor şimdilik
ön bagaj e- bayden almıştım Blackburn Lowrider Front Rack googledan aratırsan en azından modeli görürsün bir fikrin olur kullanışlı ve ucuz
gelelim en önemli konuya çantalar bu konuda tek marka ama pahalı gerçekten Ortlieb ben yurt dışından aldım tam takımı var arka 2 ön 2 ve çadır için olanı, muadilleri var ama ortlieb çok başarılı bence büyük kolaylık sağlıyor gidon çantasını ortlieb almadım zaten yeterince para vermiştim onu ibera aldım boyutunun küçük olmasını seviyorum ortlieb büyük geldi zaten parası da büyük
uzun lafın kısası diğerlerinden tasarruf edebilirsin ama çantalara paraya kıy ortlieb veya vaude al derim tam evladiyelik tarzında malzemeler çünkü tek hareketle çıkıp takılıyor olması müthiş kolaylık
Kolay gelsin rüzgarın arkadan essin

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çamurluğu eklemeyi unutmuşum. (link)almayı planlıyorum.

**Satıcı bu ürünü Türkiye ye göndermiyor, aynı marka dan Tr den alabileceğim bir alternatif mağaza var mı ? Yada aynı markadan Tr gönderim yapan.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Polisport georgia modeli 28 jant için en uygunu fiyatı da iyi sks var çok pahalı

Sen sks yi bulmuşun zaten ben görmedim ama bence fazla pahalı benim dediğimi bir araştır çok yerde satılıyor bir de taiwan malı olarak geçen daha da ucuzu var markasız no name

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sinek ilacı sıkan özgür dostum şayet bisikleti taklamakan çölünde kullanmayacaksan trek 7.2 rahatlıkla sana yeter. 32 tel fitnes bisikleti 90 kg ağırlığımla kullanan biri olarak daha jant tel kırmış değilim. Şayet bagaj ve heybeye bir alternatif olarak römork kullanacak olursan hem bisikletin arka tekerine binecek dikey yükten kurtulur böylelikle tel kırma ihtimalini hepten ortadan kaldırırsın. Gürkan genç in dünya turuna çıktığı ön ve arka heybelerin toplam taşıma kapasitesi 109 litre iken römork tek başına 80 litre yük taşıyor, üstelik 4 heybe ve iki bagajın toplam ağırlığı ile römorkun ağırlığı aynı. Diğer yandan römork ile çarşı pazar alışverişine gitmende bir diğer avantajı olur.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşekkürler, kullanmaya karar verdim Trek 7.2 'i . Sadece üzerinde para harcamaya başlamadan emin olmak istedim.

İlk 3 siparişi verdim.

Aliexpress üzerinden bu kelebek gidonu sipariş ettim : (link)
Bike-components.de üzerinden bu Marathon Plus Tour : (link)
Yine Bike-components.de üzerinden bu çamurluk SKS Longboard : (link)

Gelecek ay da sele, gidon boğazı ve bagajları sipariş edeceğim, bu sürede de araştırmış olurum. Tüm tavsiyelere açığım, sele Brooks olacak ancak standart B17 modelinin narrow olanı mı, yoksa arka tarafı yaylı olan modellerden mi karar veremedim. Yaylılar daha güzel görünüyor, bisikletim de düz maşa olduğundan belki biraz titreşimi azaltır, ama performans açısından zararı olur mu ?

Bagajlar konusunda bir fikrim yok ancak tüm yükü çekeceğinden sağlam olmasını istiyorum, turun ortasında kırılırsa sorun olur. Ve bu bagajları alt kısımdan sadece 2 vida ile, kadronun ucunda ki 2 deliğe sabitlemek yeterli oluyor mu ? Sanki sağlam olmamış hissi uyandırıyor. Ve bir de şu an kullandığım Tranz-x in alt bacakları yeterli açıklıkta değil. Yani bisiklete takmak için alt kısmını gerdirerek 2-3 cm esnetmem gerekiyor, aynı bagajı kullanan diğer kişiler de bu durum yok. Bu sebeple yeni alacağım bagaj da dikkat etmem gereken bir nokta var mı ? Ön bagaj konusunda da hiçbir bilgim yok.

Gidon boynu için amoeba dedim ancak uygun fiyatlı bulamadım, nereden bulabilirim ?

Ve son olarak da, dinamolu farlar çok hoşuma gitti, onlardan alsam nasıl olur sizce ? Ön ve arka için bir çift far ve bir de dinamo alsam, pilsiz bir şekil de güzel olabilir. Bunu daha sonra alacağım, şu an öncelikli değil ancak sormak istedim.

Heybe konusunun şu an acelesi yok, o sebeple sona bırakacağım. Maddi açıdan rahat olduğum bir döneme denk getirerek daha kaliteli bir şey alabilirim, şimdilik bende ki Merida 80 liralık heybe ile idare edeceğim.
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dinamo için jant tellerinin yeniden örülmesi gerekiyor dikkatine sunulur oldukça kritik bir konu avantajı da var pil derdinden kurtuluyorsun ama sonuçta pil de zor bulunur bir şey değil ayrıca dinamolu iyi farlar oldukça pahalı selamlar sevgiler

Gidon boynu pedal bisiklette var amoeba açılı

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Merhaba, ben de ilkbahardan itibaren uzun turlara (en az 3 günlük) başlamak istiyorum. Bu aralar da günlük bazen 60 km'ye kadar sürüyorum. Bu yüzden sizin gibi araştırma içerisindeyim. Dediğiniz gibi ben de bir arka bagaj aldım ve monte etmek için gerdirmek zorunda olduğumu gördüm. Bu yüzden rublenin olmadığı taraftaki bağlantıyı dışa değil de iç tarafa yaptım. Şimdilik sağ-sol denge sorunu yok gibi duruyor. Ayrıca dediğiniz gibi, yükler (dikey) sadece 2 vida üzerine binmiş durumda. Bu iki vida ne kadar dayanır ben de merak içerisindeyim.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Soner Közen

Disc uyumlu tranz-x bagaj almıştım pek sağlam gelmedi ve resimdeki bagajı aldım görüntü sağlam ama henüz test edemedim.
http://i40.tinypic.com/axbl3n.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@sezer16

Teşekkürler

Pedal bisiklette açıklama da Amoeba yazıyor ancak ilan başlığında Açılı Ahead Gidon Boğazı yazdığından, ahead ı bir marka olarak düşünmüştüm.
Ve 26 mm gidonlara uygunmuş, benim ki 25.4 mm.

Dinamı konusunda, göbeğe takılanları kastetmedim, janta fren bölgesinden dıştan temas edip, hareket halinde iken dönen dinamoları kastettim.

Normal farım var ancak, karanlıkta yeterli aydınlatması kesinlikle yok, üstelik 3 tane Duracell pil takıyorum .
Cree 3xT6 ledli farlardan alabilirim, ancak onlar da şarjlı, şarj etmek sıkıntı. Var mı bir tavsiye?

@Soner Közen, bagajı iç taraftan taktıktan sonra somon vida ile mi sabitlediniz ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Dinamolu olmayanlar kullanışlı değil büyük bir güç kaybı oluyor sürtünmeden dolayı hiç tavsiye etmem alacaksan göbekten dinamolu al benim fikrim tabii

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sinek ilacı sıkan özgür dostum. Dinamoda takılı kalma. Kaliteli bir dinamo (mesela son marka 200 küsür euro) pahalı, harici cihazlar ise bisikletin jantına zarar veriyor diye bir yerlerde okumuştum. Kullanabilir bir şey olsaydı bütün turcular kullanırdı diye düşünüyorum. Bunun yerine sana güneş panellerini öneririm. Bütün elektrikli aletleri şarj edebilirsin.