Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun turda kişisel bakım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında K. Aydın tarafından paylaşıldı.

1. K. Aydın

K. Aydın Aktif Üye

Seviye:
    Her ne kadar daha yeterli kondisyonum olmasa da nihai hedefim yazın 8-10 günlük bir yunanistan turu. Öncesinde 2-3 günlük çevre turları ile de hazırlık yapmayı planlıyorum. Forumdan beni tanıyanlar bilir kilolu birisiyim. Doğal olarak terleme de sizlere göre biraz daha fazla oluyor. Kokarca gibi dolaşmayı da hiç sevmiyorum. Uzun turları anlatan kişilerde hiç bununla ilgili bilgiye rastlamadım. Nasıl kişisel bakım yapıyoruz. Hadi duş olayı camping de motelde falan en kötü ihtimal 2 günde bir falan yapılabilir ama ya terli kıyafetleri ne yapıyoruz. Ben 40 km de bir üst forma veya içlik değiştiriyorum akşamında ise hemen yumoşlu mumoşlu yıkıyorum :) bol tişört bile alsam yanıma terli malzemeyi kapalı yere koyunca daha berbat oluyor biliyorsunuz atayım mı yani sonra :) bu işin mutlaka bir püf noktası vardır diye değerlendiriyorum. Bir de yunanistana tur yapan arkadaşlar özelden mesaj atarsa sevinirim. Bilgi alışverişi yapabiliriz. Ayvalık çıkışlı ve haziran temmuz gibi düşünüyorum...

2. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Yunanistan için uygun aylar nisan-mayıs ve ekim-kasım ayları uygundur.
    Kaliteli formalar giyerseniz koku yapmıyor. Akşamları kaldığınız yerler hafif sabunla suya tutmanız dahi yeterli. Bu tarz formalar sabaha kadar kurur.
    Yanınızda fazladan 1 yedek forma ve şortun olması yeterli diye düşünüyorum.
    Son olarak belli bir km.den sonra insanın aklına ne koku ne ter geliyor. Toprakta yatsanız da umursamıyorsunuz.

aeneskral bunu beğendi.
  3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hani bitli turist diye bir tabir vardır... Eğer kamplı tur yapıyorsanız ve bu en az 10-15 gün sürüyorsa, gittiğiniz rotada kamping tarzı yerlerde yoksa, bir yerden sonra yıkanmayıda, çamaşır yıkamayıda pek umursamıyorsunuz... Ama duş imkanı ve çamaşır yıkama imkanı olan ilk yerdede fırsatları değerlendiriyoruz tabi.

Birde yanınıza yükte hafif ama sizi büyük kolaylık olacak giysiler alabilirsiniz. mesela tişort ve çorabı ben yanıma bolca alıyorum...

Birde bu tür turlarda yanınıza pişik kremi,güneş kremi, kas gevşetici gibi kremlerde almanızda fayda var.

4. K. Aydın

K. Aydın Aktif Üye

Seviye:
    Yanlış anlaşılma olmasın hocam. Zor şartlarda kalmaya alışkınım. Leş gibi kokarak dağda çadırda vs kalmışlığım var lakin dağdasın. Burada şehirlerden geçiyorsun, ister istemez bazı yerleri geziyorsun. Yurt dışında ülkeni temsil ediyorsun bi nevi. Türke bak leş gibi vs. Denmesini hiç istemem o nedenle sordum.
    Mayıs ayını ilk düşündüm ama hem yağmur hem de geceleri serin olabilir diye haziranı tercih etmiştim bir iki gezi okudum onlar da yaz ayındaydı. Tekrardan bi inceleyeyim.

5. K. Aydın

K. Aydın Aktif Üye

Seviye:
    Daha önce pişik problemini günü birlik bir turda da yaşamıştım. Daha taytım yokken dönüş yolunda çektiğim eziyetten ne kadar gerekli olduğunu biliyorum :)

6. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zaten diyelim bir Avrupa turuna çıktınız her yerde kampingler var. Bizim ülkemizde kampingler sadece sahil şeridinde... Birde Avrupa'dan gelip İran'a doğru pedallayan bisikletçileri gördüğünüzde genelde durumları pek iç açıcı görünmüyor... Fazla paraları olmadığı ya da bu işin doğasında olduğunu düşündükleri için genelde çadırlarda konaklıyorlar. Birde kıyıdan değilde içerden gidenler için banyo yapma imkanı, çamaşır yıkama imkanı pek kalmıyor...

Ortadoğu'da, Arap ülkelerinde ve Asya'ya pedallayanlar ise biraz daha rahat.. Bu ülkelerde aileler genelde yolcuları misafir ediyorlar. Yedirip içiriyorlar, barınma temizlenme imkanı sağlıyorlar.... Ülkemizin güneydoğu ve doğu kısmındada bu durum böyledir diyebiliriz... Bunu kendimden bilyorum...

7. K. Aydın

K. Aydın Aktif Üye

Seviye:
    Haklısınız, warmshower gibi bir site de vardı sanırım ama ben bu tur kısa olacağı için kendi yağımda kavrulmayı düşünüyorum. Aslında daha rota bile çizmiş değilim. Kafamda şu an planlar. Yanıma bir iki arkadaş çağırdım ama onlarda kesin değil. Aklımıza sorular geldikçe merak edip sizleri rahatsız ediyoruz. Teşekkür ederim detaylı bilgiler için.

Dönem olarak 1-20 mayıs arası izinliyim ama bu periyotta bir çok festival var güzel ülkemin festivallerini bırakıp gitmeyi pek istemiyorum o nedenle başka tarihi düşündüm aslında eylül e de bırakabilirim hem kondisyon olarak da kendimin zirvesine yaklaşmış olurum diye düşünüyorum..

Osman Kıtay ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.