Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun tur için katlanır bisiklet önerisi

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında nonsteril tarafından paylaşıldı.

1. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Merhaba değerli forumdașlarım. Șu an kullandiğim carraro 224 bisikletimi tur bisikletine dönüștürmeye çaliștim. 2-3 günlük turlarimda gayet yeterli geliyor. (Aklimin bir köșesinde hala fuji turing olsada). Benim kafami bir suredir meșgul eden konu katlanir bisiklet ile tur yapmak. Bununla ilgili epey arastirma yaptim aslinda forumda ve baska sitelerdeki bu konuyla ilgili bircok kaynagi okudum.
    Neden tur bisikleti değilde katlanir bisiklet sorusunu her yönüyle çok düșündüm.
    Bir cogumuz calisiyoruz tur icin ayirabilecegimiz zaman cok az. Ornegin gecen yil agustos ayinda yapmayi planladigim izmir-antalya turunu zaman kisitligi sebebiyle yapamadim. Katlanir bisikletle mesela marmarise kadar otobusle gitsem marmaris ve cevresini dolasip otobusle datcaya gecebilir orda da turumu tamamlayip ornegin fethiyeye otobusle gecip fethiye ve cevresini dolasip daha kisa surede yapmak istedigim turu gerceklestirmis olurum.
    Bunlari tur bisikleti ile de yapabilirim biliyorum fakat tur bisikletini bu kadar otobusle yada trenle ulasima entegre edemem.(gerci kamil koc gibi bazi firmalar bu konuda kolaylik sagliyor ama bazi arkadaslarin buna ragmen zorluklarla karsilastiklarini biliyoruz. Acaba sıkıntı yasayacakmiyim stresiyle de soforlerin agizlarina bakmak istemiyorum) Biraz ayrintili olarak derdimi anlattiktan sonra gelelim soruma:
    Bike friday world tourist gibi modeller bu is icin bicilmis kaftan fakat fiyatlari da inanilmaz uçuk. Arastirmalarim sonucu dahon vitesse d8 yada tern d8 modellerinin uygun olabilecegini dusundum. Bu konuda fikirlerinize ihtiyacim var. Bu modeller benim yüklü bir sekilde gunluk yaklasik 50-70 km lik turlarimi cikarir mi yada buna yakin 2000 tl yi pek gecmeyecek model öneriniz var mi? Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.(lutfen tahminlere dayali degilde gercekten tecrubeye dayali yorum yaparsaniz sevinirim)

Ömer Murat, mutkugurler ve oztek2323 bunu beğendi.
    Son düzenleme: 10 Mayıs 2016
  2. Yusuf'san

Yusuf'san ((( Sadece Bisiklet )))

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @nonsteril Hali hazırda Dahon Vybe C7A kullanirken katlanırla kamplı tur yapma fikri gelişti. Yurt içinden alabileceğim en uygun model olarak ve vites sayısından mütevellit Visc D18 modelinde karar kıldım. Şimdikinden çok uygun bir edere ve dokuz taksite denk gelince 2015 model siyah-mavi bir visc d18 almak nasib oldu..

Henüz kamplı bir tura çıkmadım ancak günübirlik git-gel 100-150 km arası ve sadece sırt çantası alarak turlar yapıyorum. Hatta bu turları grubumuzdaki diğer üst seviye 28-29 jant bisikletlerle aynı hız ve ortalamalarla öyle çok da zorlanmadan tamamlayabiliyorum zira 53/39 ayna kolla epey performans yapılabiliyor. Zaman zaman da dik tırmanışlı köy yollarına vuruyorum. 20-25 km tırmanışlar yapıyorum.

Düz yolda da dik tırmanışlarda da oldukça performanslı bir katlanır diyebilirim. Tabi bu görecelidir ve kişisel kondisyon ile de alakalıdır.

İlerleyen zamanlarda uygun bir bisiklet römorku ayarlamaya çalışacağım ve nasip olursa bu şekilde kamplı tur denemeleri yapacağım.

Benim kanaatim ve tecrübelerimle bu modelle günlük 80-100 km yol alacak şekilde kamplı tur yapılabilir diyorum ve size de tavsiye ediyorum vesselam..

Son düzenleme: 10 Mayıs 2016
  3. Kurtuluş E.

Kurtuluş E. Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat K. E.
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tern'in gerçek anlamda bir tur bisikleti var ancak fiyatı çok yüksek...
    Verge S27H | TERN Türkiye

Onun yerine Tern Verge P20 düşünülebilir. 2x10 Sram X5 ile geliyor, aynakol 55-42 ve ruble 11-32. Dik rampalarda bile fena gitmiyor. Ancak biraz modifiye gerekir; lastikler ince (şehiriçinde hız için uygun), bir de bagaj ile çamurluk ilavesi gerekiyor. Pompalı sele borusu da olursa ayrıca pompa taşımaya gerek kalmaz.

Verge P20 | TERN Türkiye

Kerem Groims ve nonsteril bunu beğendi.
  4. ykaya

ykaya Aktif Üye

Seviye:
    Link d8 kullanıyorum. Performansı iyi. Tura gidebileceğini düşünüyorum. Arka bagajı alırken tur için daha uygun bir bagajı var onunla cüzi bir fark ödeyerek değiştirebilirsiniz. Çünkü var olan bagajın kapasitesi 10 kg. Bu da tur çantası için pek yeterli değil
    Biologic Tern Arka Bagaj
    Bu bagajla üzerindeki bagaj arasında 10 lira fark var. Ben alırken maalesef yoktu bu piyasada

nonsteril bunu beğendi.
  5. Sukru71

Sukru71 Üye

Seviye:
    Carraro flexi 121 kullaniyorum 21 vites fena degil

6. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Yusuf'san eyvallah bircok soruma cevap bulmus oldum yazdiklarindan sağolasin.

@Kurtuluş E. Tesekkurler bir bakayim bu modele.

@ykaya bagaj onerisi icin tesekkurler cok ișime yarayacak.

7. mutkugurler

mutkugurler Yeni Üye

Seviye:
    @ykaya hazır bir tern kullanıcısı varken bir soru sormak istiyorum:) ben de arkasında backpack taşıyabileceğim bir katlanır arıyorum. Ancak katlanır bisiklet şirketlerinin ağırlık ölçüleri çol belirsiz. Ya da ben tam bilgi edinemedim. 100 kg olan beni ve arkamda bir 10-12 kglık çantayı taşıyabilir mi tern. Max ağırlık 110 kg denmiş tern için mesela. Dahon içinse max sürücü ağırlığı 105 denmiş. Bu iki bilgiyi net olarak nasıl yorumlayacağımı bilemedim.

8. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bir carraro kullanicisi olarak markayi kotuleyemem fakat okudugum yorumlardan sanki katlanir isi onlara gore degil gibi.

Peki dahon vitesse d8 mi tern link d8 mi?

cihan cambaz bunu beğendi.
  9. Sukru71

Sukru71 Üye

Seviye:
    Geotechlere bakabilirsin

nonsteril bunu beğendi.
  10. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Acikcasi gonlum sadece bu isi yapan markalardan yana tesekkurler tavsiyeniz icin.

cihan cambaz bunu beğendi.
  11. homeless

homeless Yeni Üye

Seviye:
  12. M Yavuz Selim

M Yavuz Selim Forumdaş

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Gerçekten çok güzle bir konu başlığı, benim aklımda katlanabilir ile tura çıkmak yoktu fakat bi katlanabilir almayı uzun vadede düşünüyordum. Benim için çok faydalı bir konu oldu, açtığınız için teşekkürler. Bilgi veren tecrübelerini paylaşan arkadaşlara da tek tek teşekkür ediyorum

nonsteril bunu beğendi.
  13. 0zan

0zan Aktif Üye

Adı:
    Ozan
    Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    sadece şehir içinde kullanılmayacaksa en az 1.75 lastik kalınlığı olmasında fayda var, ince lastik ile bozuk yolda durma noktasına geliniyor,

Günübirlik gittiğim Milas'da Çomakdağ köyünü çok görmek istemiştim ne var ki bozuk yol yüzünden karanlığa takılıp gidemedim.

Dahası da; tur için 24" katlanırları da tavsiye edebilirim. Uzun yolda konvansiyonel bisikletten neredeyse hiç fark hissettirmiyor, 20" gibi de tüm ulaşım araçlarıyla uyum sağlayabiliyor.

İkinci el bir dahon ios d9 her yola gelecektir.

nonsteril bunu beğendi.
  14. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    M Yavuz Selim bunu beğendi.
  15. Yavuzimmer

Yavuzimmer Yeni Üye

Adı:
    Yavuz imer
    Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Almamışsan bana kalırsa katlandıktan sonra elle sürülebilen modellerine bak çok rahat edersin tilt 7 ve hoptown 5 gibi bisikletler bu özelliğe sahip ama temizini bulabilir misin bilemiyorum

nonsteril bunu beğendi.
  16. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tama sizin biçilmiş kaftan...

Serkan Taşdelen Abimiz uzun süredir Katlanır bisikeltle turlara çıkıyor. Size yardımcı olacaktır.

Kerem Groims, oztek2323 ve nonsteril bunu beğendi.
  17. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Himm farkli bir bakis acisi. Tesekkur ederim bunu da gözönünde bulunduracağim. Iste bu sebeple dusunceleriniz onemli forumdaslar.

Visc d18 modeli sanirim değil mi?

18. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @nonsteril kendisiyle beraberde tur yaptık. Modelini tam hatırlamıyorum ama iletişime geçerseniz size yardımcı olacaktır. Bu konuda oldukça tecrübeli kendisi...

19. Yusuf'san

Yusuf'san ((( Sadece Bisiklet )))

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    nonsteril ve Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  20. nonsteril

nonsteril Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @M.Ozkul serkan tasdelen i biliyorum. Dediginiz gibi iletisime gecmekte fayda var. Duydugum kadariyla epey yardimci olan bir arkadas.

Sanirim sizin tavsiyelerinize uyup bu modeli alacagim. Biraz daha bekleyelim bakalim.

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.