Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun tur için en iyi bisiklet hangisi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Mehmet Çöl tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. elimde şu anda 250 tl lik market bisikletlerinden var. dağ bisikleti. zayıflamak için 1 ay önce binmeye başladım baktım çok zevkli oluyor bu sefer kilometre saati alıp tüm şehri dolaşmaya başladım günlük 20-30 km yapıyorum. ve bu süreçte yemekten kesmeden 5 kg verdim. lakin bu bisiklet bana yetmez oldu halbu ki daha alalı 2 ay olmadı ama uzun tura çıkmak istiyorum. işim nöbetli olduğu için boş vaktimde yeteri kadar oluyor. şöyle 3-4 günlük turlara çıkmak istiyorum. bütçemi 1500-2000 tl arası tuttum. olmuşken kaliteli olsun istiyorum. uzun yola çıktığımda beni yolda bırakmasın. mesela lastik patlama olayı olmasın. geçen 20 km kadar şehirden uzaklaşmıştım lastik patladı bayağı mağdur oldum. bu konuda sizin tavsiyelerinizi almak istiyorum. hangi markayı önerirsiniz? bir de tur bisikleti değil de daha fazla hız yapmak için yol bisikleti alsam onunla da uzun turlara çıkabilir miyim? bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar, sevgiler...

2. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Hangi bisiklet iyi olur bilemem ama ben sizden bir sey rica edecem, eger o dedigniz patlamayan lastigi bulursaniz banada söyleyin. Bende almayi düsünüyorum yanliz simdiye kadar bulamadim. :)

3. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    iyi bir bisikletin lastiği de kaliteli olur diye düşünmüştüm :) mesela motosikletler öyle ikide bir tekeri mi patlıyor sanki. ama ben bisikleti alalı 45 gün oldu 3-4 defa teker patlattım. tamirden de anlamıyorum hiç ama araştırdım iç lastikle dış lastik arasına şerit çekiliyormuş. aldığım bisiklete onu uygulayacağım artık.

4. Mert-Demir

Mert-Demir Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    uzun tur için tur bisikletleri var fakat uzun tur derken 120-130 km den azsa tur bisikletine gerek yok bence yol bisikleti kullanıcısıyım yanınızda bagaj taşımıcaksanız yol bisikleti alın alet çantası yedek lastik gibi şeyleri küçük çantalara sıkıştırabilirsiniz fakat bir yerde yatacaksanız tur bisikleti alabilirsiniz

5. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Lastik patlaması her zaman olabilir. En kaliteli lastik de patlayabilir. Sadece patlamaya karşı dirençli lastikler var. Ama en garantisi sizin iç lastik değiştirmeyi ve yama yapmayı öğrenmenizdir. Sonra patlaktan korkmazsınız. Geçen bir arkadaşa merida speeder T2D aldık, 1600 liraya, gayet güzel bisiklet. Tabi aksesuar, giyim, kask, arabada taşıma aparatı, 2000 lirayı geçti.

Sedona 321 modelini de tavsiye ederim. 1000 lira civarında. Bu da iyi bisiklettir.

6. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Sen kaliteli KOLAY patlamayan bir lastik istiyorsun, böyle daha iyi anlasiliyor. O dedigin serit ic lastikle dis lastigin arasinda nereye cekiliyormus ve nasil bir seritmis dogrusu onuda merak etim. Öyle bir serit var ama oda janta cekiliyor ve bu serit ucuz veya pahali, kaliteli veya kalitesiz jantlarin hepsinde var, senin uygulamana gerek yok. Sana tavsiye sen kaliteli bir lastik ve jant al tublar olsun icinide ic lastik yerine sivi koyun. Patlasada kendi kendini aninda tamir ediyor. (Tabiki bu patlama kücük delikler icin gecerlidir)

NOT: Motosiklet ve bisiklet lastigini karsilastirmak dogru degil. Motorsiklet lastigi araba lastigi gibidir. Neticede o lastigin üzerinde 200-250km sürat yapiliyor.

7. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    şerit hakkında tam bilgim yok benim aklımda o şekilde kaldı demek ki. motosiklet lastiğinle kıyaslamamın sebebi o da iki teker diye kıyaslamıştım. hem ince tekerli motorlarda var mesela eski mobiletler öyle kalın teker falan değil ama onlar da kolay kolay patlamazdı. neyse tekeri patlamayan bisiklet yok onu öğrenmiş oldum :) en garantisi iç lastik değişimini öğrenmek. teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için peki 1500-2000 tl arasında önerebileceğiniz markalar yok mu çok fazla alternatif var aldıktan sonra pişman olmayayım.

8. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    aslında hız yapmak istiyorum onun için yol bisikleti de aklımdan geçmişti. bagaj olayını da sırt çantam var o şekilde halledebilirim ama bazı yerlerde yol bisikleti için uzun gidemezsiniz demişler. pozisyondan dolayı fazla yol kat edemezsiniz diyorlar bir de jantlar çok ince olduğu için tırtıklı yolda dahi zarar görebilirmiş. ama dünya bisiklet yarışlarına baktığımız zaman 180 km yol yapıyorlar ve neredeyse otobüs zamanıyla aynı sürede varıyorlar böyle bir avantajı var. benim planım mesela antalyadan çıkacağım 4-5 gün çevre illeri gezeceğim. çadır taşımam şart değil pansiyonlarda da kalabilirim. işte onun için forumdaki arkadaşlara danışmak istedim yol bisikleti mi avantajlı olur tur bisikleti mi ve hangi modeli daha uygundur diye. forumdakilerin çoğu uzun tur yapmış kişiler az çok öneride bulunabilirsiniz bana. bu arada tekrar hatırlatmak istiyorum 250 tl lik bisikletimle günlük 30 km yol yapıyorum daha da yaparım belki ama bisiklete güvenmiyorum. uzun yol potansiyeli var yani.

9. Mehmet Çöl

Mehmet Çöl Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bisiklet tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. dikkate alacağım.

10. sinan sarmasoğlu

sinan sarmasoğlu Yeni Üye

Seviye:
    patlamayan lastik yoktur tabi ama kendinden korumalı lastikler var buda bir gerçek 1 den 5 e kadar dereceli olarak sınıfları oluyor katman katman bir şey batsa bile (diken, cam vs.) o katmanda kalıyor ve lastik patlamıyor katman arttıkça lastiğin ağırlığıda doğal olarak artıyor bu konuda benim bilgim bu kadar

11. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yol bisikletleri hakkında size söylenenler, afedersiniz de tek kelimeyle asparagas. :) Yok uzun yol gidemezmişsiniz, yok tırtıklı yolda bile dağılırmış falan filan; alayı palavra. Daha yeni tur gerçekleştirdi Ferhat Köse ve birkaç arkadaş. Ferhat Bey tek günde 340 kilometre, arkadaşı da 400 kilometre yol katettiler. En fazla lastiğiniz patlar, onda da yenisini takar devam edersiniz, bu kadar. Günlük uzun turlar için yol bisikleti her daim en iyi bisiklettir eğer dağa-taşa tırmanmayacaksanız. Konaklamalı turlarda bagaj sıkıntınız olur. Vagon şeklinde bagaj almak gerekebilir çünkü yol bisikletinde bagaj-heybe çözümleri çok kısıtlıdır.