Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Tur BMX'imde Ufak Bir Sorun

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Ne zamandır çözmem gereken bir problem, bodrum kata indiğimde yeniden karşıma çıktı. Unutmuştum ne güzel, mutlu mesuttum. 3 ay gibi bir süre evvel -Elazığlılar bilir- bisikletçi Şefik amcadan bir bmx aldım. 40 liraya sattı sağolsun, severim kendisini. O da beni sever, bana sürpriz indirimler gibi ufak sürprizler yapar, ha-ha, dedem kadar severim kendisini. İşte böyle günlerden bir gün, uyandım ve dedim ki, "Yahu bu bmx'ten uzun tur için uygun bir bisiklet yapabilir miyim?". Gittim Şefik amcama, ucuzundan -deneysel amaçlı- bir vites takımı aldım.

Ayrıca bir türlü ısınamadığım, zaman zaman parça parça etmek istediğim Kron FD1000'in ön ve arka tekerleklerini -ruble, jant, lastik- bmx'ime taktım. Son hali şöyle: Ancaaaaak, ufak bir sorunum var. İşte bu sorun için başınızı ağrıtacak, vaktinizi alacak ve yardım edeceklerin parmaklarını yoracağım. Sorunum şu: Bisikletin orjinal zincirini değiştirdim, kalın ve vites için uyumsuzdu -single speed-, lanetli Kron FD1000'deki zinciri taktım. Ancak zincir aynakolun dişlisine sıkışıyor. Bu sıkışma, aynakol dişlisinin sağ ve solundan değil -yani dişlinin kalınlığı sorun değil gibi, dişlerin derin olmasından kaynaklanıyor..

Bunlar da ilgili fotoğraflar. Üstteki fotoğrafta, zincir aynakolun dişlisine alttan sıkışmış. Bir fotoğraf daha, bunda da zincir üstten sıkışmış. Fotoğraf gelsin. Ayrıca dikkat ettiyseniz, aynakol, dişli ile tümleşik. Orta göbekte mil yok, aynakol z şekilli. Şimdi sorularım geliyor:

1) Acaba aynakol dişlisini dikkatli bir şekilde eğeleyerek inceltsem sorun çözülür mü?
    2) Göbekte, aynakolda, aynakol dişlisinde sorun çıksa yedek parçasını bulabilir miyim?
    3) 40 liralık bisiklete Brooks sele alsam mı? :utn:
    4) Babaannem böyle supangle yapmasını nereden öğrendi?

Sorularım bu kadar. Şimdiden teşekkürler. Çözümü bulabilirsem/bulabilirsek, bisikletin tam yüklü, tur donanımlı fotoğraflarını çekip paylaşacağım :)