Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun süreli bisiklet sürmek: iyi mi yapıyoruz kötü mü?

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu başlığı açmak neredenmi aklıma geldi. Karatay (Hangi karataymı zaten memlekette meşhur bir tane karatay var) yüksek mukavemet gerektiren sporların daha doğrusu sporun fazlasının vücuda iyi gelmeyeceğini mesela 40 yaşını aşmış maratoncu olmadığını söyledi. Malumunuz yaz geldi bisiklet mesafelerimiz uzamaya başladı. Hatta sıkı bisikletçiler bu mesafeyi kilometre kilometre dahada uzağa taşıma gayretindeler. Ultra maratonculuk bisikletçiliğin şanından sayılmaya başlandı. Yalnız her ne kadar gıda takviyesi yapılsa, kötü alışkanlıklardan uzak durulsa ve uyku düzeni sağlansada bu uzun erimli bisiklet sürüşleri vucütta geri döndürülmez yıkımlara yolaçma riskinide beraberinde taşıyor. En bilineni kas yıkımı. Bunun yanısıra eklem rahatsızlıkları, organ büyümesi ve yetersizliğide diğer potansiyel tehlikeler. Bilmem iyimi yapıyoruz kötümü sizlerinde bu konuda görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

2. Emrah Demirci

Emrah Demirci Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Takip

3. cyurdasiper

cyurdasiper Üye

Adı:
    çağlar
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    En fazla 100 km lik turlara çıksamda bu konuyu bende merak ettim.

4. Candan Biberci

Candan Biberci Böğü Alp •ϜϓſϞ•

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @mehmetsunu
    Zaten aklımda hep o var ileriki yaşlarda kas ve eklemlerde sorun çıkarmı yoksa Allah ömür verirse dahamı zinde bir yaşlılıkmı olur..
    -5c ve 44c sıcaklıklarda maratonlarım oldu.Şimdilik bir sorun yok ama ilerisi ne olur muamma..

5. cngz

cngz Kıdemli Üye

Adı:
    cengiz
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Her yıl kullandığı aracı kasko yaptıran,aracının lastikleri eskiyince hemen değiştiren,fakat hayatında hastalanmadıkça hastaneye gitmememekle öğünen bir milletin evlatlarıyız.Doktor kontrolünde yapılan bir sporun insana zararı yoktur.

hashus1099, Eibec, erencaner ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  6. ozgurgokalp

ozgurgokalp Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bildiğim kadarıyla uzun sürüşlerin kişisel gelişim için olumlu katkıları da çok fazla. Ancak bulunduğunuz nabız aralığı çok önemli. 5-8 saatlik sürüşlerde nabzınız maksimum nabzınızın %70-75'i seviyesini geçmemeli. Bu şekilde vücudunuzdaki yağlar verimli bir şekilde yakılır. Kanınızın oksijen taşıma kapasitesi artar vesonuçta daha düşük nabızla aynı güçleri üretmeyebaşlarsınız.

Fakat böyle de sürülse vücuda herhangi bir zararı var mı bilemiyorum. Kendimden gözlemlediğim kadarıyla yok gibi ama bilenler de fikrini yazarsa be de memnun olurum.

Candan Biberci bunu beğendi.
  7. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    candan biberci yakın takibimdesin. hep 200+ hep 200+.tamamda nereye kadar. Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez.

Güray Görkem ve Candan Biberci bunu beğendi.
  8. Ozan k.

Ozan k. Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bilinçli yaparsanız yararlı, bilinçsiz yaparsanız zararlı olur.

Uyumazsaniz, dinlenmezseniz, su icmezseniz, yemezseniz veya yanlis yerseniz, limitinizi bilmezseniz zararlı.
    Uykunuzu alirsaniz, su icip karbonhidratinizi yerseniz, kalp atisinizi izleyerek bilincli surerseniz, sonrasinda protein alip iyi dinlrnirseniz cok yararli oluyor.

Cem cm, kaydogdu, Corazon685 ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  9. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

canan karatay teşekkürler,,,,:eek::eek::eek::eek::eek::koptum::koptum::koptum::koptum::komik::komik::komik::komik::komik::komik::komik:

şaka bi yana ,osman şirin kas yıkımına uğradı,üst üste 400 km olmaz,geçen perşembe 195 km pedalladım,kaslar öyle bi duruma gelmişki ertesi günü bisiklet ile kadıköye gittim internetten resimleri yükledim.banamısın demiyor kaslar ,eve geldiğimde çakır keyif bi yorgunluk vardı ama buna yorgunluk denmez,2008 senesinden beri sayısını unuttuğum bir çok 200 km 'ler oldu,8 yıldır bende değil kas çökmesi aksine kaslar 200 km 'ye uyarlandı ,osman şirinin hatası ise,585 km 'in üstüne 400 km 'ler olmaz,bi kere rölantiye alacan kendini,bir uzun yol bisikletçisi limitlerini bilecek.
    ayrıca kısa mola tempo yapmayan ahmet mumcu dünyayı adam bisikleti ile dolaştı onda kas çökmesi hak getire,istanbuldan çine gitti,
    gürkan keza,iş kısa mola tempoda çetindir,dikkat edilecek,öyle üst üste 400 km giderim yok,aynen patlarsın...

@Candan Biberci

35-44 derecede açıkça kısa mola tempo asla yapmam,tatil aylarım mayıs sonu başlar eylül sonu biter,59 yaşına giderken bu kalp 20 yaşında değil tabi,ama kışın affetmem aynen çalışırım kısa mola tempo.

10. ozgurgokalp

ozgurgokalp Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Kudret Kurtcebe Kısa mola tempo derken neyi kastediyorsunuz amlamadım. Kısa mola düşük nabız mı, kısa mola yüksek nabız mı? Düşük tempo mu, yardırma modu mu?

Burak1355 bunu beğendi.
  11. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @ozgurgokalp

etap kartepede durum budur

160 km,,

39 km tempo yavaş,çünki feribot 45 dakika,vücut soğur,topçular çıkış,58 km mesafede 3-4 dakika mola yaptım,kısa mola bu ,2 kez durdum,sonra topukladık,2 saat 25 dakika,
    15 km eğime ulaştım,15 dakika mola 3 saat çıkış ,5 mola 3-4 dakika.
    10 dakika mola 1300 metrede, iniş aynı yer 45 dakika ,
    1 saat yemek mola ,
    dönüşe 72 km ,
    2 saat 45 dakika ,
    3-4 dakika süreli 3 mola

idman anlayışları
    göçbeyli çıkış ,oruçoğluna pedal,5 dakika mola,ordan darlık girişine pedal 5 dakika mola,ordan mudarlıya pedal 5 dakika mola ovacık son ,eğimler çabası tabi,44 km..
    bu şekilde..

serci2001, Eibec, Kerim Hakan ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  12. Onur Ali İmren

Onur Ali İmren Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Dün bir ultra maratoncu da bunu paylaşmıştı...

Biz, uzun süre koşmak, kilometrelerce bisiklete binmek, yüksek ağırlıklar kaldırmak için evrilmedik. Yapabiliyoruz, çünkü hızlı uyum sağlıyoruz.

Burada bir çoğumuz bisikleti sağlık olarak değil, ego ve hırs tatmini yapmak için kullanıyor. Kötü besleniyor, kuvvet ve esneme idmanları yapmıyorsanız sakatlık kaçınılmazdır. 400km bisiklete binmek ise hastalıktır :)

Kuzey Ege bunu beğendi.
  13. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    İleri yaştaki herkesin Joe Friel'ın Fast After 50 kitabını okumasını öneririm. İlaç gibi gelir. Bu kitabı iki defa okudum. Çok önemli kısımlarını forumda paylaştım. Keşke bu kitabın çevirisi olsaydı. İleri yaşlarda spor yapanlar için aklınıza gelebilecek ve gelmeyecek her konunun üzerinden hem bilimsel makalelere atıflar yaparak hem de kendi öğrencilerinden edindiği deneyimlerle geçmiş.

Friel kim mi? 40 yıl boyunca olimpiyat ve dünya şampiyonu triatloncu-maratoncu-bisikletçi-yüzücü yetiştirmiş, Amerika'nın önde gelen deneyim abidelerinden biri.

Kitabın ne anlattığını burada özetlemem mümkün değil. Ancak doğru sanılan bir yanlışı belirteyim bu bile ilginizi çeker: VO2max ve aerobik kapasitenizin 40'lı, 50'li, 60'lı hatta 70'li yaşlarda bile düşmemesi veya çok çok az düşmesi için uzun-yavaş sürüşler yerine kısa ama sert sürüşler yapmalısınız. Bu haftalık programınızda mutlaka olmalı. Evet böyle sert bir antrenmandan sonra bir 20'lik genç gibi kısa sürede kendinize gelemezsiniz bu nedenle gençlere göre recovery dönemi daha fazla olmalı ancak bu sert antrenmanları bırakmayı gerektirmiyor. Sert antrenmanlar aynı zamanda ömrü uzatıyor, yaşlanmak dediğimiz sedanterliğe dayalı hastalığı geciktiriyor.

Bilinçli antrenman yapan bir atlet ileri yaşlarda ne kas yıkımına ne de kemik erimesine uğrar. Aksine sedanterlerde görülen ileri yaş kemik erimesi ve kas zayıflığı gerilemesini durdurur.

upload_2016-4-4_10-8-23.png

14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  15. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Valla bu konuya dair en iyi cevaplardan birini canli ornek Kudret agabeyimiz @Kudret Kurtcebe verir herhalde :)

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  16. İbrahim Aslanhan

İbrahim Aslanhan Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Kudret Kurtcebe
    Topiği öksüz bırakanlar utansın. Takipteyiz !
    Saygılarımla.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  17. Eroseros

Eroseros Kıdemli Üye

Adı:
    Eray Yumuşaker
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Önemli olan zevk almak. Sıkıcı geçecek 100 km. yerine keyifli 10 km. tercih ederim. Zaten o alacağım mutluluk hormonları birçok hastalık ve rahatsızlığa iyi gelecek veya başlamasını önleyecektir.
    Tabii bu işin ruhsal tarafı. Fizyoloji kısmını makalelerden okumak gerek.

18. irfanyazicitunc

irfanyazicitunc Onursal Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    İşleyen demir pas tutmaz,atalarımız bu atasözünü boşuna soylememisler.
    İnsan antrenmanla kendini geliştirdiği sürece,yaptigi performansın üzerine artılar koyduğu sürece ister istemez gelişim olacaktır. Amma bunu yaparken çok iyi bir beslenme programı dahilinde yol almak gerekir diye sessiz olarak düşünüyorum
    Bende 50 +olarakta bu topigi takibe aldım bakalım ustalar,konu uzmanları yorumlarını merak ediyorum.

19. Candan Biberci

Candan Biberci Böğü Alp •ϜϓſϞ•

Adı:
    Candan Biberci
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @mehmetsunu
    Tarih kültür turları harici en azından 150 km altına düşmemeye çalışıyorum.İşe gidip gelirken hergün ortalama 20 km antrenman niyetine oluyor.zaten bunun haricinde boş vaktim yok.1hafta durup hafta sonu abananlar klubünden değilim :)
    Karatay iyi hoş amma bazende boş..
    Sabah kahvaltısında ceviz fındık fıstık yi ekmek yime diyor :)Örnek inşaat işçisiyim ve 5. katta kalıp çakıyorum sabahta Kaaratay ablanın dediği gibi 40 zeytin birer avuçta fındık fıstık yedim.Efor sarfedilen bir iş olduğu için öğleni görmeden yıkılır giderim.Anadolunun canı buğday ve hayvandır ve doğal olarak ekmektir.
    Badem fındık halk maliyetli bir öğün olur zaten bu pforlar sanki halkın geneline değilde durumu iyi olan kesime hitap ediyor.
    Bizede seçenek olarak Karatayın meşhur kuyruk yağı kalıyor :)

@Kudret Kurtcebe Abi haklısın Mayıs ayından sonra uzak mesafeler sıkıntılı oluyor.Geçtiğimiz temmuz Susurluğa bir dostumu ziyerete gitmiştim.216 km ağır geldi ve radyatörüm su kaynattı resmen.

20. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @suat akman

bahadır dostum çok faydalı bilgiyi vermiş kısa mesafede yüksek tempo adamı dinç bırakıyor bunu 30 km 'de uyguladım ,

@irfanyazicitunc

beslenme çok önemli irfan kaptan kuyruk yağı,kuzu eti,kızartma yok.fest foot yok,sosis yok tahıl yok,bazen sakatat,makarna az, pilav az,ahmet aydın doğru der ,canan hanım oturan insanlar için diyet programını söylüyor genelde,ıspanaklı yumurta ve paça ve işkembe çorbası bunlar yakıtlarımız..