Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun süredir kopmuştum, çok şey değişti! Ülkeler de bisiklet de öyle..

Konu, 'Bisikletlerimizin Fotoğrafları' kısmında Önder Tarım tarafından paylaşıldı.

1. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Çok uzun süredir foruma arada girip çıkıyordum sadece. Sanki zaman içinde biraz yozlaşmış gibi geldi ama yanılıyor da olabilirim. Çünkü çok nadir giriyordum, etrafımdan böyle duyumlar alıyordum ama. Neyse, yıllar geçti.. Son sınıf, tez, mezuniyet, yüksek lisans diye koşuştururken artık 1 yıldan fazladır Avrupa'ya yerleşmiş oldum. Biraz da bisiklet yönünden burayı tanıtmayı düşünüyorum yazıda. Çok uzun yazmayacağım ama biraz değinmeden de geçilmez.

Geçen sene eylül ayı başında Bologna/İTALYA'ya yüksek lisansım için geldim. Benim gibi mezun olana kadar ailesiyle yaşamış biri için çok radikal bir adım! :eek:ha: Fakat hiç bunun zorluğunu çekmedim ve kendimi bir anda dilini, yolunu bilmediğim bir yerde yapayalnız buldum. Çok kısa sürede alıştım. :alkis:

Burada bisiklet kullanımı çok daha fazla ama yine de İtalyanlar yoğun şekilde araba kullanmaktan da geri kalmıyor. Şehrin çoğu yeri bisiklet yollarıyla kaplı. Etrafınızı saygılı, insana değer veren toplum kaplayınca size yol veren, adımınızı yaya geçidine atınca duran arabaları görünce ayrı bir mutlu oluyorsunuz ve buraya geldikten çok kısa sonra farkına vardım ki; MEDENİYET dediğimiz şey o ülkede yapılan teknoloji, cep telefonu, bilgisayar vs. değil kesinlikle o toplumun KAFA YAPISI. Bu konuda kendi ülkem adına çok üzülüyorum. :hasta: Hala daha o kadar önemsiz muhabbetler türüyor ve etrafta dolanıyor ki Türkiye'de, buradan bakınca apaçık belli oluyor.

Bunun dışında kısaca da şehirden bahsedeyim. Bulunduğum şehri çok seviyorum. BOLOGNA --> okunuşu: bolonya, lütfen bologna diye okumaktan vazgeçin. (Bolonya diyince de herkes Polonya anlıyor, İtalya'da değil miydin? diye soruyorlar.)
    Şehir İtalya'nın kuzeydoğu kısmında kalıyor. Yerleşimi mükemmel diyebiliriz. Hemen altında Floransa, Pisa, az üstünde Verona, yukarısında Milano, sağ yukarısında Venedik. Az daha yukarı sola giderseniz Torino ve Genova. Turistik her yer çok yakın ama kendisi turistik değil o kadar. Bingo! Az turist daha iyi yaşam demek. :in: Tabi hızlı trenlerin bütün ülkeyi sarması her yeri size yakın ediyor. Ayrıca burası tamamen bir öğrenci şehri, yaklaşık 400 bin olan nüfusun 100 bininden fazlası öğrenci. Bologna Üniversitesi ayrıca batının ilk üniversitesi, kuruluşu: 1088 yılı :alkis: (Malazgirt'ten hallice diyorum kendime hep)
    Tarihi dokusu da en düzgün saklanmış şehirlerin başında geliyor. Tarihi merkezi çevreleyen bir çevre yolu mevcut, bunun içerisinde kalan kısımda gelsin dar italyan sokakları, sütunlu apartmanlar ve altındaki yaya yolları. :muck: Bologna'da tüm merkezi yağmur da yağsa çamur da olsa, yazın güneş kavursa da ferah bir şekilde gezebilirsiniz. İşin sırrı, hemen hemen tüm apartmanların altındaki sütunlu yaya yolları;

Mimariden girmişken konuya kısa bir noktaya daha değinicem. Bologna'da da kuleler var. "The Two Towers" Yok yok Yüzüklerin Efendisi'nden bahsetmiyorum. Bologna'nın tam şehir merkezinde ayakta kalmayı başaran iki kule var hala veee... bunlardan biri tam bir İtalyan işi ve yamuk. :D

Yalnız bu şehrin eski halinin yanında Manhattan b.k yesin afedersiniz. Zamanında şehrin soylu aileleri çocukların s.d.k yarıştırması gibi resmen "benim kulem daha yüksek" yarışı veriyorlarmış. Soylu adam mimara gelip "Buradan bakınca Ferrara'ya kadar göreyim." gibi laflar ediyormuş. Geçmiş yüzyıllarda şehirde 200'e yakın bunun gibi kule olduğu söyleniyor.

Bunun dışında Bologna'nın güçlü olduğu iki konu daha var; Yemek ve Sanayi.

Yemek; gerçekten yemek konusunda çok leziz bir şehir. İtalya'da şehrin lakapları kiremit şehir, üniversite şehri ve yağlı (şişman) şehir. Her restoran ayrı bir keyif. Bizim mutfağımız tabi harika ama buranın kültürü de kendine has. Şişman yağlı şehir diyorlar, haklılar. Akşam yemeği vakti birçok restoran "aperativo" moduna geçiyor. Normalde alınan içki ya da meşrubatın yanında aperatif bir şeyler sunan restoranlar Bologna'da bunu abartıp alınan içeceğin yanına yiyecek ufak şeyler değil size boş tabak ve çatal sunuyor. Restoranın bir köşesine kurulmuş açık büfe'ye gidip sınırsız yemek yiyorsunuz. Yalnız bir taraftan da çok aktifler, parklar bahçeler buralarda bol hepsi aktif insanlarla kaynıyor, şişman lakaplı şehirde şişman insan yok neredeyse. AVM'ler de hep şehir dışında. Genel olarak İtalya'da da gelen müşteriyi soyalım mantığı yok. Sokak arasında içtiğiniz enfes kahve :kahve: 0.90 euro ise, Floransa'nın ya da Milano'nun en turistik yerinde 1.30 euro falan oluyor.

Sanayi; İtalya'nın spor otomotiv ve motorsiklet sanayisi burada doğmuş. Ducati fabrikası ve müzesinin evimden 6km uzakta olduğunu bilmek, bir vesait ile oraya varmak büyük keyif. Bunun dışında bu bölgede Maserati (amblemi merkezdeki Poseidon heykelnin mızrağından gelir), Ferrari, Lamborghini de bu bölgede üretiliyor. :alkis:

Ufacık şehirden büyük şeyler çıkarmışlar. Şehir ufak demişken, ben bunun kadar kompakt bir şehir görmedim, arayıp İstanbul'da bile bulamadığım bazı şeyler ara sokaklarda beni karşılıyor. Başından sonuna 3-3.5 km olduğu için her yere yürüyerek ya da bisikletle gidenlerin sayısı çok fazla. Ben de buraya gelmeden tüm bisikletlerimi ve ekipmanlarımı satmıştım. Tabii burada da boş durmadım. Kendime bir bisiklet aldım, yalnız bir farkla. Bisiklete binme amacım değişmişti, eskiden hep antreman ya da tura çıkmak için bindiğim bisiklet artık hayatımın bir parçası, ulaşım aracım, yardımcı kolum, markete gittiğimde sepetini kullandığım bir şeye dönüşmüştü.

Bisikletim Specialized'ın Crossroads modeli. Alüminyum değil Cro-Moly. 8'li Acera var üzerinde fakat artık bu rakamlar, donanımlar bana eskisi kadar anlam ifade etmiyor. :mlk: O yüzden bu kadar kısa kesmem yeter, bir de bisikletler burada ucuz demiş miydim? Ben bunu 25 Euro'ya satın aldım.

Bisikletli sayısı yüksek olunca tabiki de ona verilen hizmet de değişiyor. Bisiklet yolları, işaretleri hatta bisiklet trafik lambaları bile düşünülmüş. Gerçekten mükemmel... Okul yolumdan bir kare, bana kırmızı yanarken bekliyorum;

Bazen çoooook bisikletli olabiliyor!!!!!!! Bu yüzden geçen seneden beri sürekli yeni yollar yapılıyor;

Bu kadar ballandırıp anlattım ama buraya gelip başladıktan sonra iyi ki Milano'daki üniversiteden reddedilmişim de Bologna beni kabul etmiş dedim. Tabiki her şeyin, her yerin kötü yanları da var. Burada en yaygın olan şeylerden birisi bisiklet hırsızlığı. Ona sahip çıkmanız lazım. 20-30 Euro'luk bisikletlere 50 euro kilit harcaması yapanlar çok var. Bizim apartmanın otoparkı olduğu için ben biraz daha rahatım. :cool:

Gitmeden ufak bir bonus daha iliştireyim şuraya. Eskiden İtalyan kızıl haçının kullandığı tümleşik bisiklet ambulans;

2. halil halil

halil halil Kıdemli Üye

Seviye:
    çok beğendim
    demekki yahudiler manhattan ı kurmadan önce bolognada parayı kırmış
    garibim italyan zenginleri, cin fikirli yahudi duvar ustalarına(masonry) parayı boşalmışlar.
    ondan sonra da yahudi ferrari yahudi ducati firmaları doğmuş tabi.

böyle bir şeyi ilk defa görüyorum. aklıma dahi gelmezdi

yahudilerin ilk geldiği tarih
    http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/vjw/Bologna.html

3. Veliuyar

Veliuyar Kıdemli Üye

Adı:
    Veli Uyar
    Seviye:
    Çok bilgilendirici bir paylaşım olmuş. Bir yaz Roma, Floransa, Venedik'i gezme fırsatı yakalamıştık ailecek. Ben de İtalya'yı gerçekten çok beğenmiştim!

Önder Tarım bunu beğendi.
  4. İsmail Kulaoglu

İsmail Kulaoglu Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Usta bi öğrensene sana zahmet ordan buraya bi bisiklet kaça geliyo kargoylan :D

Forumdakilere bisiklet yollarsın para peşin kırmızı meşin :D :p

İlk müşterin ben olabilirim

5. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    alfa romeo ve Specialized neden bu kadar ucuz italyada yahu türkiyeye göre

6. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Ferrari'yi kuran Enzo Ferrari Alfa Romeo'da gelişip kendi firmasını kuruyor, Ducati de soyadı Ducati olan bir baba ve onun 3 oğluyla radyo parçaları üretmek için kuruluyor ama bunlar yahudi mi nasıl böyle oldular bilmiyorum. Duvar ustası olmak bugün bile en geçerli mesleklerden biri buralarda, yani bence kesin mühendisten fazla kazanıyorlardır. Sürekli bu binaların restore edilmesi gerekiyor, sürekli bir yerlerde çalışmalar var.

İsmail bey bunu düşündüm, ama onu gayet güzelce paketlemek lazım. Fiyatlar ise şu şekilde. Ekonomik kargo servisiyle 20 kiloya kadar paket hazırlayabiliyorsunuz. Fiyatı uçakla ya da gemiyle gitmesine ve paketin hacminin küçük ya da büyük olmasına göre değişiyor.

http://www.poste.it/resources/editoriali/postali/pdf/POE_listino.pdf

Bu da ekspres kargo servisi fiyatları. Türkiye ZONA 3 altında bulunuyor. Bununla da 30 kiloya kadar maksimum 3500 euro kıymetindeki paketi takip numaralı şekilde hızlıca yollayabiliyorsunuz;

http://www.poste.it/resources/editoriali/postali/pdf/EMS_listino.pdf

Merhaba Cem, sadece Alfa Romeo ve Specialized değil genel anlamda araba çok ucuz burada. Sıfır fiyatlarına bakınca kafadan yarı yarıya daha ucuz neredeyse, hele ikinci el almak istersen o zaman 4-5 kat daha ucuz diyebilirim. Bir de bu adamlar euro kazanıp euro olarak alıyorlar arabalarını, yani alırken 3'le çarpıp gene çokmuş deme. Düzgün bir işi olan birisi burada aylık harcamalarını biraz kıssa her ay 10-15 yaşında bir araba çok rahat alır ya da her ay bir iPhone. Ben çok arada kalıyordum bir ara, B sınıfı ehliyetimle 50 cc motor kullanabiliyorum. Güzel bi' Scarabeo alayım diyorum onun fiyatı 600 euroları buluyor, e o paraya Ford KA ya da Lancia Ypsilon araba da alınıyor. Öyle diye diye hiçbir şey almadım.

Tüm bunların sebebi de Türkiye'de arabaya ödediğimiz inanılmaz derece yüksek vergiler. KDV üzerine KDV ve ÖTV eklenince o arabanın satış fiyatı geliş fiyatının 2-2.5 katı oluyor. Hem buradaki yıllık araç taşıt pulu mantığı bizdekinin tersine işliyor. Arabanız ne kadar yeni ve çevreyi ne kadar az kirletiyorsa (egzoz emisyonu düşük) ödediğiniz vergi o kadar düşük. Özellikle elektrikli arabalara inanılmaz bir teşvik var. Hem onların vergisi yok gibi bir şey neredeyse. Bir gün stand kurmuş Smart, yeni Smart bike isimli elektrikli bisikletini tanıtıyor, yanında başka firmalar da gelmiş. Şaftlı bir model görmüştüm gayet kullanışlı ve hızlı duruyor. Gidip sordum yanına 1000 euro dedi fiyatına ve ekledi, "eğer bu sıra almak istiyorsan belediyenin teşviği var, 300 euro'sunu o karşılıyor." Yani o sıralar alacağım desem 700 euro ödeyecektim. Bunun dışında elektrikli araçların sayısı her geçen gün artıyor, vergileri çok düşük, özel prizli park yerleri var.
    Yani adamların amacı vatandaşına yük olmak değil. Dışa olan petrol bağımlılığını azaltmak ve çevreyi korumak.
    Bisikletler de ucuz tabiki, İtalya yani iki tekerleğin beşiği resmen. Bir de alım gücü rahat olunca, ilgilenen adam en iyisini alıveriyor. Ben ne zaman sokağa çıksam önümden bir Tommasini, Specialized Venge, Tarmac, Cipollini, Bottecchia, Kuota (Kuota çok var arkadaşlar), Pinarello (buradakiler çakma değil en azından), Bianchi (gerçek bianchiler o kadar güzel ki), Cervelo, Giant, FaBike ve ParkPre (bu ikisi sizin ölçülerinize göre kadro yapıyor) vs. vs. İtalyan markaları başta olmak üzere harika bisikletler görüyorum. Siz de kendi ülkenizde 2000 para birimine bunları alacağınızı bilseniz koştura koştura gidip alırdınız herhalde.

Son olarak fiyatları şu siteden takip edebilirsiniz. İtalya'nın sahibinden.com'u diyebilirim. Her gün binlerce ilan eklenip satılıyor;

Subito.it - Annunci gratuiti Case, Auto usate, Moto, Offerte lavoro e annunci Usato

Girince ilk önce oturduğunuz bölgeyi seçiyorsunuz, daha sonra sağ taraftan Dove? yazan kısmın altındaki listeyi tekrar açıp Tutta l'Italia'yı seçerseniz tüm ülkedeki ilanları görürsünüz. Ortadaki listeden de aşağılardan biciclette'yi seçebilirsiniz.

7. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba Cem, sadece Alfa Romeo ve Specialized değil genel anlamda araba çok ucuz burada. Sıfır fiyatlarına bakınca kafadan yarı yarıya daha ucuz neredeyse, hele ikinci el almak istersen o zaman 4-5 kat daha ucuz diyebilirim. Bir de bu adamlar euro kazanıp euro olarak alıyorlar arabalarını, yani alırken 3'le çarpıp gene çokmuş deme. Düzgün bir işi olan birisi burada aylık harcamalarını biraz kıssa her ay 10-15 yaşında bir araba çok rahat alır ya da her ay bir iPhone. Ben çok arada kalıyordum bir ara, B sınıfı ehliyetimle 50 cc motor kullanabiliyorum. Güzel bi' Scarabeo alayım diyorum onun fiyatı 600 euroları buluyor, e o paraya Ford KA ya da Lancia Ypsilon araba da alınıyor. Öyle diye diye hiçbir şey almadım.

Tüm bunların sebebi de Türkiye'de arabaya ödediğimiz inanılmaz derece yüksek vergiler. KDV üzerine KDV ve ÖTV eklenince o arabanın satış fiyatı geliş fiyatının 2-2.5 katı oluyor. Hem buradaki yıllık araç taşıt pulu mantığı bizdekinin tersine işliyor. Arabanız ne kadar yeni ve çevreyi ne kadar az kirletiyorsa (egzoz emisyonu düşük) ödediğiniz vergi o kadar düşük. Özellikle elektrikli arabalara inanılmaz bir teşvik var. Hem onların vergisi yok gibi bir şey neredeyse. Bir gün stand kurmuş Smart, yeni Smart bike isimli elektrikli bisikletini tanıtıyor, yanında başka firmalar da gelmiş. Şaftlı bir model görmüştüm gayet kullanışlı ve hızlı duruyor. Gidip sordum yanına 1000 euro dedi fiyatına ve ekledi, "eğer bu sıra almak istiyorsan belediyenin teşviği var, 300 euro'sunu o karşılıyor." Yani o sıralar alacağım desem 700 euro ödeyecektim. Bunun dışında elektrikli araçların sayısı her geçen gün artıyor, vergileri çok düşük, özel prizli park yerleri var.
    Yani adamların amacı vatandaşına yük olmak değil. Dışa olan petrol bağımlılığını azaltmak ve çevreyi korumak.
    Bisikletler de ucuz tabiki, İtalya yani iki tekerleğin beşiği resmen. Bir de alım gücü rahat olunca, ilgilenen adam en iyisini alıveriyor. Ben ne zaman sokağa çıksam önümden bir Tommasini, Specialized Venge, Tarmac, Cipollini, Bottecchia, Kuota (Kuota çok var arkadaşlar), Pinarello (buradakiler çakma değil en azından), Bianchi (gerçek bianchiler o kadar güzel ki), Cervelo, Giant, FaBike ve ParkPre (bu ikisi sizin ölçülerinize göre kadro yapıyor) vs. vs. İtalyan markaları başta olmak üzere harika bisikletler görüyorum. Siz de kendi ülkenizde 2000 para birimine bunları alacağınızı bilseniz koştura koştura gidip alırdınız herhalde.

Son olarak fiyatları şu siteden takip edebilirsiniz. İtalya'nın sahibinden.com'u diyebilirim. Her gün binlerce ilan eklenip satılıyor;

Subito.it - Annunci gratuiti Case, Auto usate, Moto, Offerte lavoro e annunci Usato

Girince ilk önce oturduğunuz bölgeyi seçiyorsunuz, daha sonra sağ taraftan Dove? yazan kısmın altındaki listeyi tekrar açıp Tutta l'Italia'yı seçerseniz tüm ülkedeki ilanları görürsünüz. Ortadaki listeden de aşağılardan biciclette'yi seçebilirsiniz.[/QUOTE]

2010 da alfa almıştım 1500 euroluk arabaya nasıl turkıyede 20 bın lıra verdığıme yanmıştım sonrada parçası da yok tabi bir 20 bın de ona harcadık italyada olsam sıfırını alırdım sanırım üstede baya para kalırdı :D

8. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yıllar önce burada tanışmıştık, seni yeniden burada görmek güzel oldu adamım :) Ben İzmir'e yerleştim ama sen taşınmışsın.

Önder Tarım bunu beğendi.
  9. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet onu görmek çok koyuyor insana. :agla: 20 bin liralara çok iyi arabalar alınabiliyor.

İzmir'e geldiğini bilmiyordum. O halde yılbaşı zamanı görüşebiliriz. Noel tatiline İzmir'e gelicem 22 Aralık'ta. :in:

Deniz bunu beğendi.
  10. Sey_Yeah

Sey_Yeah Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    güzel anlatım için teşekkürler

11. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Geldiğinde biraz pedallarız belki. Konuyu da hortlatayım dedim :)

12. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yurt dışında çoğu bisikletler ucuz ikinci el olduğu zaman, İtalya da Pinarello, Cippolini, Colnago varken kimse gidip Specialized yada Fransız markalarını beğenip almaz, o yüzden de piyasası düşer . Biz internet fiyatlarını biliyoruz sadece, fakat bit pazarları Avrupa da o yaygın ve uygun ki Tr de 150 Tl lik Pedalı 3-5 liraya alabiliyorsunuz.

13. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Keyifle okudum Önder, gittiğin yerden memnun kalmana sevindim. İtalya'ya fırsat bulunca bende gitmek isterim...Meslekten dolayı denize kıyısı olan her ülkeye gitme imkanım var, bi bakmışsın 6 ay sonra ordayım :mlk:

Neyse , şu fotoğraftaki arkadaşının da selamı var ;):D

Önder Tarım ve Roux bunu beğendi.
  14. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hala çok temiz duruyor. Onun parasıyla neler neler yaptım oraya gidince. :alkis: Meslek de gemicilikle ilgili demek ki. ;)

Bu arada geldim İzmir'e. Müsait olunca görüşebiliriz.

Deniz bunu beğendi.