Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun süre bisiklet sürünce bazı yerlerin uyuşması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında MuhammedErkan tarafından paylaşıldı.

1. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhabalar;
    Bisikletimin koltuğu çok rahatsız olmamasına rağmen uzun süre bisiklete bindiğimde muhtelif yerim uyuşuyor:)
    Şimdiye kadar herhangi bir problem olmamasına rağmen (çok şükür iki çocuğum var) şimdiden sonra, ilerde üremeyle ilgili acaba kalıcı bir sorun olur mu?
    Malum başbakanımız üç çocuk tavsiye ediyor. Uymamak olmaz değil mi:) Şaka bir yana, daha şişkin bir koltuk alsam sorun çözülür mü? Jelli tavsiye edenler oluyor. Ne kadar işe yarıyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

2. Mehmet Kepme

Mehmet Kepme Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba bendede uyuşma oluyordu arkadaşlarım selenin ucu çok dik dedi, yani selenin ucu arkasına göre biraz aşağıda olması lazımmış, yaptım geçti ama uzun sürdüğümde belli olacak :) sizde sele almadan birde öyle deneyin

3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Önemli olan selenin düzgün ayarlanmış olması; yani yere paralel durumda durması. Ayrıca ileri-geri ayarının dize göre yapılmış olması ve yüksekliğinin doğru ayarlanması.

Eğer bu durumda sele rahatsız ediyorsa özellikle uyuşma yapıyorsa, selenizin size ve sürüş tarzınıza uygun olup olmadığını kontrol etmek gerekir.

Uğur Ece ve Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  4. MuhammedErkan

Seviye:
    Sağolun arkadaşlar, bir de dediğiniz gibi deneyelim bakalım.

5. Farid.A

Farid.A Yeni Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Uyusma bir cok bisikletciyi rahatsiz eden ana faktorlerden. Sele olayi cok kishisel. Gokhan arkadashimizin dedigi ayar faydali olmaz ise Cutout'lu (malesef turkcesini bilmiyorum, yani ici oyuk) sele deneyebilirsiniz. Ayrica bisiklet shortunuzun mutlaka kaliteli pede sahip olmasina ozen gosteriniz (cycling chamois)

MuhammedErkan bunu beğendi.
  6. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Konuyu yeni gördüm uzun sürüşler yaptığım için biraz tecrübeliyim bu konularda siz uzun süre kullanım derken ne kadar uzun süre belirtirseniz daha faydalı olabiliriz.3-5 saatlik sürüşlerde çok fazla uyuşukluk olmaması gerekiyor 5 saati geçenlerde biraz olması normal sayılabilir.

Gökhanın belirttiği gibi sele ayarları çok önemli bunlardan eminseniz taytın pedi önemlidir oturuş şekliniz de önemlidir.Düzenli olarak o bölgeyi özellikle inişlerde ufak masaj hareketleriyle(yan oturmalar kısa sert oturup kalkmalar) kad dolaşımını hızlandırabilirsiniz.Arada bir ayağa kalkmak cok faydalı olacaktır sele değişikliği faydalıdır .Seleyi değiştirirken fiyat olarak her pahalı sele rahat diye bir durum yok hiç ummadığınız bir sele size çok uygun olabilir ama ben tecrübelerime göre şu kadarını söyleyeyim yumuşak seleler uzun sürüşlerde uyuşmayı daha çok yapıyor kısa sürüşlerde çok rahatlar ama sürüş süresi uzadıkça o yumuşaklık kan dolaşımını oldukça yavaşlatıyor.(benim düşüncemdir kişiye göre değişebilir)

son olarak yeniden yazayım 3-5 saatlik sürüşlerde (sele üstü zaman) uyuşukluk hissetmemeniz lazım ama 5 saati geçenlerde olabilmesi normal birde uyuşukluktan ziyade uyuşukluğun ne kadar sürdüğü de önemlidir bunu da es geçmeyin. bir iki saatte düzeliyor ise hiç sıkıntı yapmayın ama bir iki gün süren uyuşukluklar olabilir o zaman kesinlikle yanlış giden bir şey vardır tüm yazılanları kontrol edin derim.

Uğur Ece ve MuhammedErkan bunu beğendi.
  7. Ali Demir

Ali Demir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    3 saati geçtikten sonra, ayak baş parmaklarım uyuşmaya başlıyor. sanırım çok yükleniyorum ayaklara. ara sıra inip dinlenmek, kan akışını vücuda sağlatmak şart.

Fatih EZEN bunu beğendi.
  8. MuhammedErkan

Seviye:
    Ferhat bey uzun sürüşlerden kastım, 2 saatten sonra başlıyor uyuşmaya. Ancak uyuştuğunda ayağa kalksam 10 dakikada geçiyor. Sele ayarlarıyla ilgili de açıkçası birçok şekil denedim. Sele ucunu hafif aşağı doğru, hafif yukarı doğru ve yere tam paralel bir şekilde ayarladım. Uyuşmadan yine kurtaramadım. Zayıf olmamla alakalı olabilir diye düşünüyorum. Vücut kitle endeksim oldukça düşük.

9. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Bunun zayiflik ile ilgisi yok.Sele degistirebilirsiniz tayt kaliteniz nasil bilmiyorum piyasa fason tayt cenneti.en onemlisi se yukarida yazfihim gibi degisik hareketler ve ayaga kalkarak bolgeyi rahatlatmak kan dolasimini saglamak.kan o bolgeye gitmedigi icin uyusuyor.buradan yazarak kesin cozum zor ama kisa surede normale donuyorsa korkacak birsey yok.

CevdetBilge ve MuhammedErkan bunu beğendi.
  10. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bu sorun bende de vardı; 2-3 saatlik sürüşlerde bile uyuşma sorunu yaşıyordum. Sonra bir çözüm olduğunu gördüm. Önce iki noktayı belirteyim: Ben daima oturarak sürerim (yokuş yukarı sürüşler dahil) ve bir bisiklet takımıyla sürüşler yaptığım için sele ayarıyla ilgili çok sayıda çözüm önerisi geldi, uyguladım ama işe yaramadı. Olayın çözümü sele değiştirmek oldu. Önceki sele Merida'nın orjinal yol bisikleti selesiydi. Elinizle seleye bastırınca aşağı doğru esniyordu, yumuşak tabir edilen seleydi. Yeni sele ise karbon sert bir sele. Önce sert seleyi görünce uyuşma sorunu artacak sandım ama aksine sürekli oturarak sürmeme rağmen ve yokuşlarda oturarak çıkmama rağmen tek bir uyuşma sorunu yaşamıyorum. Bu seleyi önerenler de bu sorundan kurtulmam için çözüm olacağını söylemişlerdi. Bende işe yaradı.

MuhammedErkan bunu beğendi.
  11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Son mesajıma ekleme yapayım biraz.
    Özellikle son bir aydır kendi selem ile sorun yaşıyordum. Uyuşmaların şiddeti artmaya başladı ve yaşamımı etkilemeye başlamıştı sonuçları.

Geçen hafta Specialized Romin test selesi aldım mağazadan. 3 sürüş onu denedim. 143mm başkasında olduğu için 155mm denemek zorunda kaldım. Sele çok rahat geldi fakat geniş olduğu için olması gerektiği gibi değildi.
    Bugün 143mm'i almaya gideceğim.
    Seleyi deneme süresi 4 idman. Yaklaşık 1 hafta kısacası.
    Ondan sonra geri götürüp veriyorsunuz.

Türkiye'deki Specialized'da böyle bir şey var mı bilmiyorum, ama varsa eğer özellikle tavsiye ederim seleleri tek tek denemenizi.

Romin'den sonra Toupe deneyeceğim ayrıca ben. Ondan sonra Fizik ve Selle Italia'ların test selelerine de bakacağım tek tek. Vücuduma en uygun olanı seçmek için.

Görüntüsü de bu şekilde.

12. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    3-4 saat inmeden bindiğimde, enteresandır sadece sağ ayak serçe ve yanındaki parmağım uyuşuyor.:agla:

Durumun sele ya da herhangi bir pozisyonla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Fıtık falan da yok. Ne iş anlamadım?

Spd pedal kullanmıyorum ve farklı farklı ayakabılarla sürmüşlüğüm var ama durum gayet garip..

13. CevdetBilge

CevdetBilge Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Nöroloji uzmanı olarak yorum yapma ihtiyacı duydum bisiklet selesi ve durusun ayarlanması yanında kişisel özellikler ve kalça bel yapısı da önemlidir.Ozellikle siyatik sinir vücudun en uzun siniridir ev ayağın yukarı ve aşağı hareketini sağlar .Mevcut tedbirler alınmasına ragmen uyusmalar devam ederse ki bu tedbirleri dostlarimiz ifade etti bel açısından ve sinir sıkışması acisindan kontrol gerekir .
    Sıkıntı yaşayan arakadaslarimiz icin yardımcı olmaya hazırım .

14. MuhammedErkan

Seviye:
    Hocam sele değişimi ve birkaç taktik daha söylendi onları da deneyeyim sonra tavsiyenizi alacağım, teşekkür ederim.

CevdetBilge bunu beğendi.
  15. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Uzun mesafe giderken pedallara abandığım'da yada normal sürüş esnasında ayak baş parmaklarımda uyuşma oluyor,sebebi nedir? Ayrıca selenin ucunu biraz öne doğru eğince uyuşma problemi ortadan kalkar.

16. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    tekkir, Ferhat Köse ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  17. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Bisikleti ilk uzun soluklu kullanmaya başladığım yıllar içinde sol ayak serçe parmağımda aynı uyuşma şikayetim vardı. Sorun sele kaynaklı olması ile beraber kullanmış olduğunuz ayakkabı da önemli etken. Yumuşak tabanlı ve dar kalıplı ayakkabılar bu tür uyuşmalara sebep oluyor. SPD kullanmıyorsanız giydiğiniz ayakkabı ne sıkı ne de bol olmamalı, tabanı olabildiğince sert olmalı. SPD siz en iyi performans alabileceğiniz ayakkabılar halı saha ayakkabıları.

CevdetBilge bunu beğendi.
  18. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Selam ayak parmaklarındaki uyuşma ile ilgili slaytta resim ve öneriler de var.Ayakkabının tabanının sert içinde ise tabanı desteklemesi gerekiyor Murathan Bey alternatifler de sunmuş

19. CevdetBilge

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Daha önce de tecrübeli dostlarımızın da ifade ettiği bir durumun bilimsel vaka çalışması ile ilgili kısa bir bilgi vermek isterim.Gluteus medius sendromu dnilen sendromda aşşağıdaki resimde görülebilen bölgelerde ağrılar olmakta .
    [​IMG][/IMG]
    24 yaşında bir bisikletçiden verilen örnekte yüksek kadans (70-90/dakika )ve düşük vitesde kullanım sonrasında 2 günde şikayetlerde azalma gözlenmiş makalenin orjinal linkini de veriyorum
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10073627

20. yasirkidil

yasirkidil Kıdemli Üye

Adı:
    Yasir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    HORT :D:D yeni konu açmak istemedim

ben yol bisikleti kullanıyorum 1 aydır 1111 km oldu :hhhhhh: ilk 2 hafta bel ağrısı oldu fakat ağrı geçti son 2 haftadır altta resimdeki yerde uyuşukluk oluyor, yol bisikleti kullananlarda normal bir durum mu acaba?

Bahadır Gürel bunu beğendi.