Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

"Uzun soluklu tırmanışlar için öneri"

Konu, 'Sporcu Odası' kısmında Cenk Devrim tarafından paylaşıldı.

1. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese kazasız belasız sürüşler bol pedallar diliyorum ve nacizane forumumuzda bilgilendirileceğime emin olduğum için arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum..

Sormak istediğim şey uzun süreli 40dk- 60 dk gibi bir süre boyunca aralıksız tırmanmayı planlıyorum.Aralıksız derken arada bir 2-3dklık düzlükler var ama genel, tırmanıştan oluşan bir parkur, ve gerçekten dik.(şunu da belirtmek gerek; tamamı asfalt bir yol.)
    Yaklaşık bir aydır bu sporu ciddi olarak yapmaya başladım.Ekipman olarak kask, gözlük ve eldivenim var.Aksesuar olarak da sadece ışıklar var bisikletimde.Merida tfs serisinden bir mtb ye sahibim(Merida tfs 100).Böyle zorlu bir parkuru tırmanırken bana performans açısından nelerin katkısı olabilir??

Her türlü fikire açığım. Pedalı ayağıma kilitleyen sistemler olsun, ya da sürüş şekli olsun, her türlü önerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum.

Özellikle pedalı ayağıma kilitleyen sistemlerin performansımı çok artıracağını düşünüyorum, ama bunlar hakkında pek bir birikimim yok.Öğrenci olduğum için hesaplı olması da önemli, o yüzden bu sistemlerden hesaplı ve işimi görecek olan bir tane önerirseniz inanın bana çok yardımcı olmuş olacaksınız..

2. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tırmanışta ilk olarak bi spd pedal ve ayakkabınızın olmasıdır. Bu çok önemli. Nefes kontorülünü iyi yapmalısınız yoksa nefes nefese kalır daha çok yorulursunuz. Bisiklete gereksiz yükler takıp ağırlaştırmayınız.Bahsettiğiniz kartepe kadar var yada yok.
    Böle rampalar çıkılarak performansınızın ne kadar gelişeceğini öğrenmek istiyorsanız. Bi deneyin 60 dk boyunca dik rampada çıkın sonra buraya performansınız hakkında cvb atın bekliyoruz. :)

Cenk Devrim bunu beğendi.
  3. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Spd pedalım yok henüz. Bu halde dün 60 dk tırmandım fakat yolun en dik ve uzun yokuşunu yürüyerek çıktım yaklaşık 15dk. Spd pedal aldığımda performansımda hissedilir bir artış olur mu dersiniz?

4. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben kimseye sormadım spd kullansam nasıl olur diye. İmkanım vardı gittim aldım ve kullandım çok harika bence her konudan. Denemelisiniz.

5. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Düşündüğümde bence de harika olmalı.Yalnız ayakkabı+pedal ikilisini almaya kalktığımda gerçekten pahalı.Aynı sistemi daha uygun bir yolla bulmam mümkün mü? ya da spd sistemini uygun alabileceğim bir yer önerebilir misiniz?

Mehmet Ser bunu beğendi.
  6. Mehmet Ser

Mehmet Ser Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şahsen ben 2. el aldım forumda bi bisiklet sever arkadaşımız kaza yapmış kaza nedeniyle bisikletini komple satıyordu pedal ve ayakkabılar 120 tl ye almıştım ayakkıbı sadece 220 tl idi. 2. el az kullanılmış bulursanız eğer iyi olur ama 0 alcam diyorsanız decatlon dan iyisi yoktur

7. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Galiba ben de spd sisteme geçeceğim ikinci el bölümüne açtım bile konuyu.

Tırmanış için bunun dışında önerisi olan arkadaşların fikirlerini de bekliyorum hala bu arada.

8. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Konu güncel. haydi arkadaşlar, az kaldı parkura, ne gibi hazırlıklar yapmalıyım?..:)

9. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Selam, nefes kontrolü konusunu biraz açar mısın ?

10. Deniz Onur SARIOĞLU

Deniz Onur SARIOĞLU Kıdemli Üye

Seviye:
    Sanki km saati ve nabız saati almak iyi olur gibime geliyor

11. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Performansımı görmemi sağlarlar ama performansıma ne gibi bir katkısı olabilir ki bunların?

12. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Emir kipli konuşacağım kusra kalma, hepsine ın-in eklersek çok abartılı oluyor :) Kilometre saati al. Eğime göre sabit hızla (12 km/saatgibi) çıkmaya çalış. Yorgunluk belirtilerinde pozisyonunu değiştir ki nispeten farklı kaslar da çalışsın ve yorgunluk dağılsın. Mesela ayağa kalk, normal sür, öne yat vs. Çıkış süresine göre her defasında 100-200 ml kadar olmak üzere düzenli aralıklarla su iç. Helva ye, müthiş ve doğal enerji kaynağı.

13. Çagatay Çimşit

Çagatay Çimşit Kıdemli Üye

Seviye:
    Tırmanmak kondisyon ve sabır gerektirir. En önemlisi kontrollu olmak. Tırmanışa yavaş başlamak ve yapılabiliyorsa sonra hızlanmak gerekir.

Pedal çevirme temponuzu yani kadansı 60 altına düşürmemek gerekir. Bu rakama düşmeden bir küçük vitese geçmek ve çevirmeye devam etmek kaslar üzerindeki baskıyı hafifletecektir.

Pedal ve ayakkabı performans arayanlar için şart. Bu sistemler gücünüzü en verimli şekilde pedallara aktarmanızı sağlar.

Hız saati olmasa da olur ama kalp hızınızı ölçen bir aleti kesinlikle öneririm. Hatta bu kadar uzun süreli tırmanışlarda şart bile diyebilirim. Belirlenen kalp hızı sınırları içerisinde kalarak enerjinizi daha verimli kullanırsınız.

felis911 ve Cenk Devrim bunu beğendi.
  14. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim, böylesi mantıklı gerçekten buna uyacağım.Sizce spd pedalsız çıkmayayım mı yola?

15. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Kalp ritmi için çok kesin olmayan ama gerçeğe yakın sonuç veren bir yöntem var. Normalde rahatça söylediğiniz bir şarkıyı söyleyn bisiklet sürerken. Eğer nefesiniz kesilip devam edemiyorsanız normalin üzerindesiniz demektir, bu durumda vitesi küçültüp kalbi rahatlatmak gerekir.

16. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Gidona bağlayabileceğim böyle bir alet biliyor musunuz? bileğe takılanları pek seviyorum, her seferinde gidonu bırakıp ona bakmak epey konsantrasyonumu bozar.

17. Cenk Devrim

Cenk Devrim Aktif Üye

Seviye:
    Yalnız bu yöntem nefes dengemi bozar, hiç uygun değil bence, ama komikmiş:)

18. Mehmet Emin

Mehmet Emin Aktif Üye

Seviye:
    Ben spd olmadan da çıkılabileceği kanaatindeyim, hem spd en başta size ters etki yapar. Çünkü adı ne bilmiyorum ama bacağın arka tarafındaki kalçaya doğru olan kaslar spd alınca daha çok çalışmak durumunda kalacak. Spdsizken oralar pek çalışmadığı için nispeten zayıftır. Spd alıp alışmadan çıkmaya kalkarsanız o bölgenin sizi kısıtlayacağını düşünüyorum, spdsizlik alışılmamış spdlilikten iyidir :)

19. Deniz Onur SARIOĞLU

Deniz Onur SARIOĞLU Kıdemli Üye

Seviye:
    Antremanlarda ne kadar geliştiğinizi gösterir ve yokuş çıkarken bellli bir hıza odaklanıp onu koruyabilrisiz

20. Çagatay Çimşit

Çagatay Çimşit Kıdemli Üye

Seviye:
    Bileğinize takılan herşeyi gidona da bağlayabilirsiniz. Bunun için özel aparatlar var ama masraf yapmak gerekmiyor. Ben bunun için gidona bir miktar bez parçası sarıyorum, böylece gidon borusu ince bir bilek kalınlığına geliyor ve saati monte ediyorum :)