Uzun bisiklet turuna çıkacağım önerileriniz?

Tepki
0
Merhaba arkadaşlar 6-7 yıldır bisiklet sürüyorum devamlı olarak. Neredeyse her yere bisikletle gidiyorum. Bir şeye heveslendim, forumda okuyorum hep, şehirler arası turlar, fotoğraflar vs. bende Uşak-İzmir turu yapmak istiyorum. Ancak bu konuda hiç birşey bilmiyorum.

Forumda İzmir'den Uşak'a giden arkadaşlar var mı? Yol tahmini kaç saat sürebilir? Yola çıkarken hangi ekipmanları almam gerek? Yaşım 16 biraz sakıncalı ama yapmak istiyorum.

Bol bol antreman yapmam gerek, ama sizlerinde önerilerinizi bekliyorum.

İyi günler

Scudo

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
güzergahlara yolun yükseltisine vb. özelliklere bakabileceğin harita siteleri var,güzergahı onlara bakarak belirlemelisin,bence eğer sadece tur amaçlıysa yani performansa yönelik değilse çok antremana gerek olduğunu düşünmüyorum ama yine de kendini ve bisikletini tanımalısın ,en önemli önerim tura yavaş başlaman,gücünü korumayı öğrenmen, yanına da alyen seti,yedek iç lastik, pompa, yama takımı ve levye almalısın, tabiki su ve turun uzunluğuna göre eğer yiyeceğe para harcamayı düşünmüyorsan ufak tefek kolay sindilebilinecek atıştırmalıklar almalısın. günübirlik turlarda bunlar yeterlidir sanırım :)

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
18 yaşına basmadan tek başına gitmen tehlikeli bence ve de bu işler her gün sürmekle olmuyor gerçekten performans için sürmek farklı bence ilk başta performansın yeterliyse 30 km full performans gidip ciğerlerini açman lazım.basketbol falan oynuosan zaten alt bacak iyidir.50 km ve üstü uzun turlar yapıp kendini kasmadan ciğer+üst bacak geliştirmelisin 3 ayda hazır olursun bence ama sürmeyi bırakmamalısın 1 hafta bırakınca performans bayaı düşüyor e tabi okul var evde 4.30 da oluoz havada 5 de kararıo roller-trainer yok bizde çok süremioz :S

Tepki
0
@erygnd

Peki teşekkür ederim, birkaç şey daha soracağım. Yaşıma göre çok mu tehlikeli? Tehlikeleri neler? Birde Uşak - Izmir 230 km civarı molalar vererek tahmini kaç saatte ulaşırım?

Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
345
Bisiklet
Scott
hiç 100km gittin mi bir günde ?
maksimum 5 saatte
bunu yapmış olman lazım 20 30 kmlik turlardan çok daha değişik oluyor uzun turlar aniden gözünde büyük bir şey belirleme bence ilk bi 150 km falan yap herhangi biyere gidip yapmadıysan zorluğunu anlarsın yaptıysan hiç durma yapabilirsin :D bisikletinde önemi var çift amortisörlü dağ bisikleti ile yol yapmaya çalışanlar gördüm çok kondisyon ister ben normal dağ bisikletiyle yapıyorum sendede bu tip bişey varsa sorun olmaz bence

not : iş yaşta değil başta bide bacakta bitiyor ben 14 yaşındayım 150km yi durmadan alabiliyorum yaş hiç önemli değil bence

Gündoğarken

Daimi Üye
Tepki
213
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
yaş olarak sorun olmaz zaten yolda olacaksın yaşının sorun olacağını düşünmüyorum ama bu senin cesaretine bağlı günlük 100 km gidiş gelişten öte bisiklet yolcuğum olamadı henüz :D ama forumdan gezilerden vs. öğrendiklerimle yardımcı olmaya çalıştım. :)gidiş dönüş 230 mu yoksa tek 230 mu bilemiyorum ama 230 km az bir mesafe değil,günübirlik sadece 230 km biraz zor olur,hiç antreman yapmazsan daha da zor olur.

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
şimdi bir saat 60 dakika :D saatte 20 km gitsen 220/20=11
yani 11 saatte gidersen saat 05:00 da yola çıksan bile
öğlen 4 olur 3 saatte bir mola desek 4 mola desek 30 dk.
2 saat
öğlen 6 olur tek gün yaparsan
tehlikelerse özellikle tofaşçılar şahinciler başıboş hayvanlar ve apaçiler ve bunun dışında senden kaynaklanabilecek sıkıntılar araç rüzgarların hakimiyet kaybetme yağmurlu havada düşme vb.
bence yanında biri olsa sorun olmaz yaş önemli değil performans varsa sorun yok.(not yanında ki kişi 18+ ve tecrübeli olsun.)

Tepki
11
meraba benm yaş 17 bende 6 senedir bisiklet süürüyorum aynı senin durum var bendede uzun tur yapmak istiyorum ama bisikletim çift amartisörlü bu yüzden hiç kalkışmıyorum bana göre bir gün de 100 km yapacak performansın varsa veya kendine güveniyorsan olabilir birde bisikletin çift amartisörlü mü yoksa dağ, yol bisikleti mi?

Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
Bana kalırsa önce 100 km yap performansı çok düşünmeden yavaş ta olsa yap daha sonra daha hızlı yap bunu bir kaç kere hızlılaştırarak yap daha sonra 150km için aynısını yap 30-35km/h ile gidebiliyor ol . Ben yaşın çok önemli olduğunu düşünmüyorum 14 yaşındayım ve ankara-kırkkale yapıyorum ama yanında mutlaka büyük birisi olmalı ve para almayı da unutma :):eek: İYİ YOLCULUKLAR

Berat Öztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
244
İsim
Berat
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu hastalık bendede var şuan bisikletim yok fakat nisan mayıs gibi geliyor

40 gidiş 40 geliş akçakocaya çok tur yaptım çok lastiğim patladı ama uzun turlar gerçekten farklı bir tecrübe gerektiriyor...
Bir kere uzun bir tura çıkıcaksan mutlaka çadır lazım.Bu arada çadır kurak toplamak ta ayrı bir tecrübe ister.Sonra uzun bir tura çıkacaksan heybenin dolu olması lazım kondisyon bisiklet boşken olabilir fakat bir de heybe bisikletin üzerindeyken insanı gerçekten çok yorar yani demek istediğim alıştıra alıştıra günde 20 km den başlamak lazım 20-50-70-90-150 falan gittikçe kendi performansını artırıcan.Tecrübesizken tek başına 200 kmlik bir tura çıkmak bir de dönüşü var 400 eğleceli olabilir ama çok tecrübe gerek