Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Bisiklet Turlarında Kamyon ve TIR: Tanım, Fark, Önlem

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bisiklet süren insanların dibinde korna çalan şoförlerden hep nefret ettim ben. Bir şoförün, bir parmağıyla, bir düğmeye basmasının, bir bisikletlinin bütün vücudunu korkudan titretmesi hiç adil gelmedi bana. Ben de baş parmağımı işaret ve orta parmaklarımın arasına yerleştirip elimi yumruk yaparak şoföre sallamak suretiyle şartları eşitlemeye çalıştım hep.

Her şoför böyle değil bu arada. Sizi gördüğünde şerit değiştirip uzağınızdan geçen de var, selektör yapıp insan gibi selam veren de...

Bu yazıda, kamyon ve tır şoförlerinin arasındaki farkları açıklamaya çalışacağım. Umarım faydalı bir yazı olur.

Tanımlarla başlayalım:

Kamyoncu: Kamyonu ile uzun ve/veya kısa mesafelerde yük taşımacılığı ve/veya mazot kaçakçılığı yapan sürücü.

Tırcı: Çekiciye bağlanmış çeşitli boyutlardaki römorklar vasıtasıyla yük taşımacılığı yapan sürücü.

Şimdi detaylara inip bu meslek gruplarını sınıflandıralım mı?

1. Kamyoncu

1.1. Çalışma Sistemine Göre Kamyoncu

1.1.1. Bireysel Kamyoncu

Kendi aracıyla yük taşır. Kuralları kendi koyar; başına buyruktur yani. Kornasını dibinizde çalması, yakınınızdan geçmesi, belirgin davranışlarıdır. Motor sesinin farklı oluşu (genelde daha gürültülü), aragaz sesi, aşırı aksesuvarlı/ledli kupası, kendinizi onun her türlü davranışına hazırlamanıza imkân verir.

Yapacağı her türlü kuralsızlığın temel sebepleri, bağımsız oluşu ve kısa mesafelerde yük taşımasından dolayı az bisikletçi görmesi olabilir.

1.1.2. Kurumsal Kamyoncu

Uymak zorunda olduğu şirket kuralları vardır. Kafasına göre hareket etmesi, kendisinden çok şirketine zarar vereceğinden, hata yapmaktan kaçınır. En güzel örnekleri yakıt tankerleri ve BİM kamyonlarıdır.

1.2. Taşıma Mesafesine Göre Kamyoncu

1.2.1. Kısa Mesafe Kamyoncusu

Kısa mesafelerde taşımacılık yapması, yollarda az sayıda bisikletçi görmesine sebep olur. Bisikletçi gördüğünde korna çalması, aragaz şovu yapması, dikkat edilmesi gereken hareketleridir. Hafriyat kamyonları, bu gruba verilebilecek en ideal örnektir.

1.2.2. Uzun Mesafe Kamyoncusu

Yollarda daha çok ve daha farklı şeylere tanık olduğundan, çoğu zaman bisiklet turcusuna tepki vermez. Nadir olarak tehlikeli davranır. Kısa mesafe kamyoncusundan görsel olarak ayırt edilmesi zor olabilir.

2. Tırcı

Kamyoncuya göre daha az tehlikelidir.

2.1. Çalışma Sistemine Göre Tırcı

Kurumsal tırcılar tek tip hareket ederler. Örneğin, Şişecam tırlarından oluşan bir konvoyda, hiçbir şoförün başına buyruk davrandığını göremezsiniz. Bireysel tırcılar ise, nadir olarak korna çalmak gibi gereksiz davranışlarda bulunur. Kurumsal tırcıları aksesuvarsız kupalarından tanıyabilirsiniz.

2.2. Taşıma Mesafesine Göre Tırcı

2.2.1. Kısa Mesafe Tırcısı

Belli bir hat üzerinde hammadde ve ürün taşımacılığı yapan bu tırcılar, "tırcı" başlığı altındaki en tehlikeli gruptur. Hep aynı rıta üzerinde sürmenin sıkıcılığı, en ufak ilginçliğe en abarttılı tepkileri vermelerine sebep olur. Hafriyat taşıyanlar örnek olarak verilebilir.

2.2.2. Uzun Mesafe Tırcısı

En tehlikesiz tırcı grubudur. Yaptıkları uzun mesafeler boyunca ilginç birçok şey gördüklerinden, bir bisiklet turcusu onlar için sıradan bir insandır. Örneğin, Bulgaristan plakalı bir tırın dibinizde korna çaldığını görme ihtimaliniz, Elazığ'ın merkezinde Milli Piyango bileti satarken sıkma portakal suyu içen bir gergedan görme ihtimalinizden daha düşüktür.

Bu yazıda, sizlere kamyoncu ile tırcıları nasıl tanıyabileceğinizi açıklamaya çalıştım. Tavuk kimyonsuz, yollar kamyonsuz olmaz. Siz önleminizi alın.

Yazının kaynağı:
    Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/08/uzun-bisiklet-turlarnda-kamyon-ve-tir.html

Bissürü genelleme yapmışım amma, siz yine de ayık olun yollarda!

Bu arada bu yazıdakileri nereden uydurduğumu soracak olursanız, Angara-Ahsaray istikametinde iki gündür bisiklet sürdüğümü söylerim. Oradan yani.

2. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Tırcılara genellikle dikkat ediyorum.

istisnalar olsada, genellikle hepsi 1 serit değiştirip uzağımdan geçiyor.
    Burdan onlara teşekkürlerimi sunuyorum ! :)

serhat1299, five ve furkan.zaman bunu beğendi.
  3. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Oku turcu baba' yı şenlensin kafan, girme kamyoncuyla dalaşa vurur maşana.:D (Ben o edebiyat derslerine girecektim.:D)

Hami Bulut ve Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  4. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Uzun yollarda (yurtiçi/yurtdışı) beni en az rahatsız eden sürücüler tırcılar oldu. Hatta çoğunun rüzgar etkisini azaltmak için açıktan geçtiklerini gördüm. ayrıca uzun yolda çok da yardımcı oluyorlar. Yunanistan turumuzda sınırı geçerken bir tırcı abimiz telefon numarasını vermişti, yardıma ihtiyaç olursa diye.

Araçlar (4 tekerliler) ne kadar küçülürse o kadar rahatsızı edici davranışlar ortaya çıkabiliyor.

Kazasız ve keyifli turlar

five

emrah9700 bunu beğendi.
  5. Ahmet Gürkan

Ahmet Gürkan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ne kadar tehlikeli de olsalar, yolda başınıza bir olay geldiği zaman ilk duran ve yardıma koşan da kamyoncular tırcılar oluyor ama. Koca 30 tonluk makinayı sağa çekip, "hayırdır gardaş, yardım lazım mı" demeleri yetiyor yani... Yiğidi öldür hakkını yeme şimdi...

furkan.zaman ve emrah9700 bunu beğendi.
  6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kamyoncu ve Tircilar genelde bisikletcilere oldukca saygililar.
    Fakat en buyuk sikintiyi, belediyenin sari harfiyat kamyonlari cikariyor. Onlari gordunuz mu kacin.

Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  7. Behram Belek

Behram Belek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Şu âna kadar hiç bir kamyoncuyla sıkıntı yaşamadım. Defalarca kocaman yüklü kamyonla durup yol veren kamyoncuya / tırcıya denk gelmişimdir. Ben de buradan bilumum kamyoncu esnafına teşekkür ederim.

emrah9700 bunu beğendi.
  8. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Gökhan'a katılıyorum.Kars-Kuşadası turum henüz bitti.Yolda izde sayısız kez su desteği aldım kamyonlardan.Birinci vitesle zor çıkılabilen bir rampada bile durma çabasında olan bir kamyoncu tanıdım."Durma" dedim,devam et,neyse,içeriden su attı dikkatlice.Gerçi biri yerde patladı ancak diğeri hayat verdi.Uzun yollarda yardımcı olan (ki hiç beklemedim)bir otomobile henüz rastlamadım.Elimde boş su petiyle yardım istediğim bir kaç otobüsün şoförü ise "Bön bön" bakmakla yetindi.

Geçen yıl da bir kamyon şoförü uzunca bir tünelde eskortluk yapmıştı.Velhasıl,profesyonel soförler halden anlar.

Hami Bulut ve emrah9700 bunu beğendi.
  9. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Dünyanın en tehlikeli sürücüleri
    1. Servis şoförleri, defalarca hayatıma kastettiler.
    2. Şirket doblosu, connecti v.s. olan sürücüler ki bence bu grup kural tanımazlardır.

Tırcı ve kamyoncu candır. Yoldaşdır. Yemeğini, suyunu paylaşır. Karşıdan gelirken bir korna çalışı vardır, huzur verir, güven verir.

emrah9700 bunu beğendi.
  10. Ogulcandaan

Ogulcandaan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    454532 şeritli boş yolda kornaya basarak dibimden geçen çok harfiyat kamyonu oldu... Minibüsler en çok dikkat edilmesi gereken araçlardır şehir içinde.

11. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Aynen katılıyorum ilave olarak belediye otobüsleri, minibüsler ve ticari taksiciler uzak durulması gereken araçlar

12. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Nedense benim yanımdan geçen tüm araçlar tek şeritli yollarda dahi yan şerit boşşa hemen yan şeride geçerlerdi.asıl sorun ş.içinde dolmuştu ve taksi ve otobüscüler direk üzerinize sürer

13. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Şirket arabaları ve hafriyat kamyonlarını kendi arabamla görünce bile kaçıyorum :)

14. Uzbay YELCE

Uzbay YELCE Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Şehir dışı yolları bilmiyorum ama şehir içinde minibüs , taksi gördüm mü gerçekten korkuyorum. 1 metre kadar yaklaşıp korna çalmak nasıl bir mantıktır ben anlayamadım.

15. Tayfun BAKIR

Tayfun BAKIR Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bende yaptığım turlarda kamyon ve tırlardan sıkıntı yaşamadım.Benim korkulu rüyam ihtiyar sürücüler,direksiyona sıkı sıkı sarılmış acemi sürücüler ve tanıdıklar...

16. Özer Koç

Özer Koç Kıdemli Üye

Adı:
    Özer Koç
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şehirdışı tura çıkmadığım için kamyoncular veya tırcılar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim ama şehir içinde korkulu rüyam minibüsler ve özel halk otobüsleri (Mavi renklli olanlar). Yolcu alabilmek için soldan tak diye önüme az kırmadılar. Motorsikletliler ise kardeş taşıt gibi :) Kırmızı ışıkta durduğumda selamlarını ve nereye gittiğimi sormayı eksik etmiyorlar.

17. Ali Ç.

Ali Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Zamanında memlekette yol ağzında bisikletten düştüm takla attım tam idrak ederken yanımdan sıfır mersedes geçti dibimden ben bakakaldım aksi yönden de belediye pikabı geliyodu adamlar indiler yardım ettiler işlerini bırakıp sağlık ocağına bıraktılar ilçeye bizim köy yarım saat oraya götürelim diye ısrar ettiler ben istemedim sonra annemle ilçeye gittik temizlemeden dikiş atmaya çalıştılar(yol beton ama kum tabakası vardı üstünde tam oraya düştüm dirseğimin üstü açıldı)pansumanla yırttık ertesi günlerde diğer ilçeye gittik doktor 2-3 şırınga suyla anca temizledi yaptıkları pansumana bile baya giydirmişti diğer hastanedeki tanıdıktı tanıdık manıdık dinlemedim biliyorum başıms geleceği çünkü Allahtan diktirmemişim o halde dikilseymiş iltihap kaparmış yeniden açmak Zorunda kalırlarmış

18. alpdeğer tanrıverdi

alpdeğer tanrıverdi Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Şehir içinde bisikletlilerden daha tehlikelisi yok. Yanınıza gelip laflamaya kalkan, bir arkanıza bir önünüze geçerek kendince sizinle yarışan, olur olmadık yerde ters yönden gelip bir anda burun buruna geldiğinizde yol vermenizi bekleyen, ana caddeye Allah ne verdiyse çıkarak yandan çarpan ve daha niceleri.

19. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    işin özü kısa mesafede çalışıp sürekli gelgit yaparak can sıkıntısı krizine giren şöförler (şirket arabaları, minibüsler, dolmuşlar, kısa mesafe harfiyat kamyonları vb) can sıkıntılarını bisikletliler üzerinden gidermeye çalışır.
    o yüzden araç tipi önemli değil, kısa mesafede gelgit turlayan araçlara karşı dikkatli olun.
    uzun mesafe araçları tır olsun, kamyon olsun her türlü şeye alışıktır ve tek amacı uzun yolculuğunu bitirmek olduğu için yol kenarında gördüğü şeylerle uğraşmaz

20. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Valla ne yalan söyleyeyim;Kamyoncular ve Çekici Kullananlar Normal Trafikteki Minibüs ve Taksi Kullananlara göre daha dikkatli Çünkü adamlar Ağır Nakliyatçı Şehir içindekiler gibi sorumsuz davranamazlar.Ne zaman bir Tünelden geçsem yada dar yoldan gitsem adamlar resmen öteki şerite geçiyor.Uzun yola gittiğimde Korna çalan her 20 araçtan 15'i Kamyoncu yada Çekici Kullanan Kişiler Diğerleri'de bağıran hanzolar...Ama Mersin'de İkamet ettiğimiz yıllarda Trafik Yoğunluğundan olsa gerek şeridin en sağ tarafından giderdim...Birde Havalı Korna Çalanları yok mu % 10 Eğim Olsa Çıkılar O Gazla:D(Şaka Şaka 10 Metre Tempolu Pedallarsınız:D)