Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Bisiklet Turlarında Gözden Kaçanlar: Tuvalet Alışkanlığı

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Hazırsınız; çadırınız, bisikletiniz, uyku tulumu,mat, yiyecek, içecek... Her şeyinizin planı hazır, günde şu kadar kilometre sürüp şurada kamp kuracaksınız.

Turunuz başladı, bol bol yiyecek tüketip litrelerce su içtiniz.

İkinci gün, kilometrelerce sürüp bolca yediniz, içtiniz. Durum iyi.

Üçüncü gün oldu, yiyip içiyorsunuz da, bir eksiklik var: Hâlâ tuvalete gitmediniz!

Dördüncü gün genelde iplerin koptuğu, olayın vahametini anladığınız gün oluyor. Kaç gündür yapmadığınız büyük tuvaletiniz (bu lâfı sevmem), size acı verici bir tecrübe yaşatacak! Hatta kaçınılmaz son, kan ter içinde az biraz rahatladıktan sonra, tuvalet kâğıdındaki kan lekesini gördüğünüzde -ki bunun sebebi anüste oluşan çatlaklar- korkuya kapılıp "Doktora gitmeliyim!" diyorsunuz. Kaç gündür gidermediğiniz tuvalet ihtiyacınız, sindirim sisteminizde atılmadan bu günü bekledi.

Bu, ben ve tura çıktığım birçok arkadaşım için yaşanmış bir senaryo. Anlatılan konu iğrenç olabilir (hadi ama, hepimiz tuvalete gideriz!), ancak bu senaryoyu yaşamak istemiyorsanız, turdan evvel bunun için birtakım hazırlıklar yapmanız gerekiyor.

Öncelikle, ilk amacınız, turun özellikle ilk günlerinde tuvalet ihtiyacınızı düzenli olarak gidermek olmalı. Gün boyu kaybedilen su ve dışkının, gün boyu pedal çevirmeniz sebebiyle çıkış yoluna ilerleyememesinden dolayı gideremediğiniz tuvalet ihtiyacınız başınıza büyük dertler açmadan şu yolları izleyebilirsiniz:

- Sindirim sistemini çalıştıran ilaçlardan edinin. Bu ilaçlara örnek olarak, Dulcolax verilebilir. Tabii ki kullanma talimatını okuyup kullanmanız gerekiyor.

http://www.akademik.tgv.org.tr/images/Dulcolax.KT.pdf

- Sindirim sistemini çalıştıran yiyecekler tüketin (Kayısı mesela! Ya da içi acı biber turşusuyla dolu bol yağlı bir tavuk döner!)

- Tuvalette terleyip acı çekmeyi sevmiyorsanız, tuvalet ihtiyacınızı günlük gidermeniz gerektiğini unutmayın.

Bu noktaları göz önünde tuttuğunuzda, sağlıklı bir şekilde turunuzu sürdürebilirsiniz.

Keyifli turlar!

Yazının kaynağı:
    Kod:
    http://www.turcubaba.com/2014/08/uzun-bisiklet-turlarnda-gozden-kacanlar.html

2. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    İlaç konusunu bilemeyecegim ve zorunlu olmadikca pek sicak gelmiyor bana... Oyle birkac gunluk tur yapma sansimda olmadi, hep gunluk turlarda kaldim...
    Ancak kayisi ve kuru incir genelde pek cok kisinin bu problemini rahatlatan gidalardir. Zaten siz yazinizda "kayisi" ornegini vermissiniz :)
    Basina gelmeyenin kiymetini anlamayacagi guzel bir konu olmus :in:

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Bu konuyu birazdan tartışabiliriz. Zira Gemlik'te alışveriş merkezinde karantina altına alınıp O hal ilan edildiği aklımdan çıkmıyor. :D

4. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yusuf çok yararlı bir paylaşım.

Tecrübede bir öğretmendir.

5. hakan çelik

hakan çelik Forum Demirbaşı

Adı:
    Hakan ÇELİK
    Seviye:
    Hocam kayısının kuru yahut taze olması fark ediyormu ?
    Çantada tazeler hep eziliyor suyu çıkıyor. Eğer fark etmiyorsa kuru kayısı dostumuz :)

6. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    benim mesela sindirim sistemi yada metobalizma çok çalışıyor. bazen 2 kere bile çıkıyorum. tuvalet bei çok düşündürdüğü için kamplı tudan hep çekinip korkuyorum :)

ama wc çok problem turda nerede yapılacak hijyen vb hep problem

7. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Gerçekten uzun turlarda büyük tuvalet sorun oluyor mu? Yoksa o yazıyı yazanın zaten büyük tuvalet sorunu var mı?

8. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Doğaya yapabilirsin. Doğa çok ilginç. Bir canlının dışkısını başka bir canlı besin olarak algılıyor ve yiyor. Köpeğim olduğu için biliyorum. Köpekler leş yemeye meraklıdırlar ve dışkı yiyebilirler. Mesela at dışkılarını köpekler rahatça yerler. Köpeğimin kakasını başka bir köpek yiyebilir. Bıraksam benim köpek de kedi kakasını (içindeki yüksek proteinden dolayı) yer. :)

Hiçbir canlı yemese dahi çürüyüp yok olur.

9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Ha-ha! Şükür ki herhangi bir sindirim problemim yok ancak özellikle turların ilk günlerinde arkadaşlarımın başına gelen bir durum bu. Ben de zamanında çok yaşadım tabii. Artık hazırlıklı çıkıyorum turlarıma.

10. Arda_7

Arda_7 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sen yine 2 çıkıyorsun benim 3 çıktığım bile olabiliyor .aşırı hızlı calısıyor bagırsaklarım o yüzden psikolojik olarak dışarda hep tedirginlik yaşıyorum.Ama uzun süreli turlarda sıkıntı olmuyor .İllaki bir benzinci veya bir cafe vs bir yer bulunuyor .

11. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu konu ayıp diye yada itici diye es geçiliyor ancak harbiden önemli.
    catır cutur heryere yapabilen var, yapamayan var. Çok hijyenik bi adam değilim elim çamurluyken pisken yemek vs yerim ancak tuvalet olayında önemsiyorum. Opet bu konuda iyi ancak heryerde yoklar. şehirler arası yollarda markasız trişkadan benzinliklerin wcleri leşşş.

Lazımlıklı selemi icat etsek :)

SmartTab10 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

12. hsnbykkls

hsnbykkls Dağda Asfaltta Karda Güneşte, 4 x Derrace

Adı:
    Hasan Büyükkeleş
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yahu konunun basligi cok gerekli bir baslik. Ama karsima beklemedigim seyler cikti. Lazimlikli sele fikri seri uretime gecilmeli

13. Behram Belek

Behram Belek Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Doğa en hijyenik yerdir. Benzinlik aramak yerine bir dere kenarı farklı bir deneyim yaşatacaktır üstelik :)

14. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ben bi evden diğer evime gittiğimde bile sıkıntı yaşıyorum uzun turda düşünemiyorum.

15. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Lazimlikli sele iyi fikirmis. Atlar gibi boyle. Surerken pat pat birakiriz.
    "Hizli giden bisikletcinin oku seyrek duser" :D :D

O degil de, konu onemli.

16. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    fermuarlı tayt da lazım ona :D
    (iyice çirkinleştik, hadi bakalım)

17. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    askerliğimin ilk günü 1 hafta büyük tuvaletimi yapamamıştım. pskolojik stresten olsa gerek. 2 hafta gidemeyen arkadaşlarımda vardı. ama hiç böyle kan man olayları olmadı. :confused:

18. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Dikkat edilmeyen bir konu tabii ki. Dört gün yapmayıp da sonra İstanbul'un siluetini bozacak kadar yapmak filan.

Herkeste olmayabilir, 7 kişiyle pedalladığım son turumda 3 kişide 4. günün sonunda bu sorun yaşandı. Sadece aklınızda bulunmalı.

19. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    şaka bir yana benim kızım buna benzer bir rahatsızlık geçirdi, kabız olunca acıyor diye tutmuş küçüğüm, 7 gün tuvaletini istese de yapamadı; kalın bağırsak genişlemeye başlamış, önce 5 gün lavman ile ve doktor yardımıyla dışkı boşaltıldı, daha sonra 6 ay ilaçla ve yakın takiple normale dödürebildik. ilk kendi kendine tuvaletini hole yaparken bir yandan gülme ve ağlama arası "baba bak acımıyor" demesi.... inanın çocuğunun (afedersiniz) evin ortasına büyük abdestini yapmasına bile sevinebiliyor insan.
    eğer erken müdahale etmemiş olsaydık daha (kakasını hiç tutamama) kötü olabilecekti, Allah korudu.

dikkatli olmakta fayda var....

20. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    O nedenle 6 günlük turda 5 gün pansiyonlarda kaldım. Arazi ya da benzinlik bana göre değil. 1 Hafta tutarım daha iyi.