Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

uzun bir tura çıkmadan önce kendinizi nasıl motive ediyorsunuz

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Gezgin Berduş tarafından paylaşıldı.

1. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bir kaç haftaya uzun bir tura çıkıcam hayırlısıyla ama sürekli kendime dert ediniyorum oralarda ne yaparım çok tecrübesizim ya bir kaza olurda doğru düzgün düşünemezsem daha önce hiç böyle bir tecrübem olmadığı için kafam bilinmezliklerle dolu ve gün geçtikçe daha da motivasyonum ve isteğim kırılıyor o ilk günkü heyecanım arzumla şimdiki halim hiç bir değiller gün gectikçe bu tur için daha çok kafa yordukça tecrübesizliğimi de düşündükçe motivasyonum kırılıyor zaten ailem de bilmiyor, bisiklet almama dahi bu kadar tepki gösterdiler tura çıkmama hayatta izin vermezler. Onlara yalan söylemeyi düşünüyorum onu halederim herhalde demem o ki siz tura cıkmadan önce kendinizi nasıl motive ediyorsunuz ya da benim için en yararla vericeğiniz bilgi ilk turunuza çıkmadan önce neler düşündünüz kendinizi nasıl telkinlediniz bunları merak ediyorum yazıcağınız her önemli tecrübe benim için çok önemli

2. rancid

rancid Yeni Üye

Seviye:
    Ben de çok yakın bir zaman da uzun tura çıkacağım ama kendime dert ettiğim hiç birşey yok.İlla bir kaygım olacaksa da o da yolda başıma kaza bela gelmemesidir.Bence bu kadar sıkıntı yapmanız yersiz.Bana kalırsa çok fazla düşünmeniz kaygılarınızı arttıracak ve bunları da kendinize mazeret olarak göstereceksiniz.Çok düşünmeyin. (En azından tura çıkacak biri olarak ben bu tür şeyleri düşünmüyorum :) )...Tabii tecrübeli arkadaşların tavsiyeleri sizin için daha yararlı olacaktır.

3. vahapaydin

vahapaydin Kıdemli Üye

Seviye:
    Motivasyona gerek yok aslında, yola çıkın, akşam saatlerine kadar pedallayın. Geceyi geçirecek güvenli bir yer bulun, gerisi kendiliğinden gelecektir. Zaten ciddi bir problem olmadığı müddetçe geri dönmeyi kendinize yediremez, turu tamamlarsınız ;) En azından ben böyle yaptım. İlk saatler işkence gibi gelse de sonra zevk almaya da başlıyorsunuz.

Aklınızda bulunan güzergah neresidir ve süreç nedir tam olarak? Bakarsınız eşlik etme teklifiyle çalabilirim kapınızı :)

Ayrıca aileye yalan söyleme meselesine gelince; şahsi görüşüm doğruları söylemeniz yönünde ancak nihai karar sizindir. Yine de aksi durumların yaşanması ihtimalini göz önüne alarak, ailenin de size olan güvenini sarsmamak için doğruları söylemeniz daha doğru bir davranış olacaktır. Çünkü o güvene yeri geliyor gerçekten ihtiyaç duyuyorsunuz. Hem daha sonraki turlar için destek vermelerine bile olanak sağlıyor.

Bir de şöyle yapabilirsiniz; örnek veriyorum Bahçelievler'de oturuyorum ben. Bisiklete binmek için tura çıktığımda bazen Sarıyer'e, bazen Çatalca'ya pedallıyorum. Yakın olmayan yerlere yani. Mümkün olabildiğince 100 ve üzeri km yapmaya çalışıyorum gidiş geliş. Sorduklarında da aynen anlatıyorum durumu. Belli bir süre sonra alışıyorlar, tur planını anlatıyorum, olurdu olmazdı derken hop ama böyle böyle yapmıştım, şu kadar km gitmiştim diyorum. Geceyi geçireceğim yerin güvenilir olacağından emin olmalarını sağlıyorum. Sorun çıkarmıyorlar. Tabi benimkisi sadece öneri, karar sizindir.

Cengiz Bayram bunu beğendi.
  4. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=122632
    Gezgin; yukarıdaki başlıkta sana bahsedilen şeyleri dikkate aldın mı?
    Böyle bir başlık açtığına göre zaten mental açıdan bu tura hazır değilsin demektir. Yanılmıyorsam Ekim ayının başlarında tura çıkmayı planlıyordun peki fiziksel olarak, kondisyonel olarak gereken şartları bu kadar süre içerisinde sağlayabilecek duruma geldin mi? Bunun 2 hafta gibi bir süreç içerisinde olacağına pek ihtimal vermiyorum açıkçası.

Orada bir kaç kelam etmiştim, o arada aklıma gelmeyen farklı bir etken daha mevcut... Önümüz sonbahar ve bu da hava şartlarının günden güne olumsuzlaşabileceğinin işareti. Bu tür bir sıkıntı için alternatif bir planın mevcut mu?

Tüm bunları geçtim; ailenden birilerine haber vermeden, 16 yaşında böyle bir işe kalkışmak da ne demek? Hadi tecrübesizliğin bir noktaya kadar kabul edilebilir, tecrübesizliğine rağmen kimseyi almadan tek başına tura çıkma isteğinde öyle. Ama kalkıp da evden kaçarak, ailesine atar yapan ergenler misali İstanbul'dan Balıkesir'e gitmenin sonuçlarını tahmin bile edemezsin. Ailenin, neyin ne olduğunu anlayana kadar yaşayacağı paniği ve endişeyi hayal edebiliyor musun? Çocukları kendi keyfi uğruna bir anda ortadan kaybolacak ve ondan doğru düzgün haber alamayacaklar. Ailene bunu haber versen, buna itiraz etseler ve sende inadına basıp gitsen onların gözünde kaybedeceğin değerden haberin var mı?

Anlıyorum... Gençsin, kanın kaynıyor ve bir şeyler yaparak rüştünü ispat etmek istiyorsun ama bunun için yanlış yollar seçmektesin.

Cengiz Bayram bunu beğendi.
  5. Gezgin Berduş

Gezgin Berduş Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Sizi tersliyorum gibi gelmesin ama benim ailemi ve şuan içinde bulunduğum durumu anlayamazsınız. Plana bu kadar önem vermeye gerek duymuyorum zaten.
    Taslak bir plan benim için yeterli olur.

6. Cengiz Bayram

Cengiz Bayram Yeni Üye

öncelikle selamlar, ilk defa uzun turamı çıkıyorsunuz, öncelikle yaşadığınız yere yakın bir yerde 1-2 günlük kamplı tur yapın artılarınızı ve eksilerinizi görün, kamp malzemelerinizi ve performansınızı test edin ondan sonra uzun tura çıkın ve kesinlikle ailenizi bilgilendirin onlara rotanız hakkında bilgi verin her gün akşam ailenize bilgi verin nerede olduğunuza dair sizi desteklemeleri daha önemli yalan söylemeyin başınıza gelebilecek olumsuzluklarda en fazla üzülen ve sizin için uğraşacak olan ailenizdir derim.

7. Ali Pülhan

Ali Pülhan Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Yaşın ve tecrüben itibari ile çok dikkatli olman lazım, öncelikle aileni razı et çıkacaksan ondan sonra yola çık, forumdaki tecrübeli abilerinin tur yazıları ve malzemeleri hakkında bilgi edin, eksik malzeme ile yola çıkma derim.

8. baris34ince

baris34ince Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    işte herşey bu ilk cesareti toplamada bitiyor... Amacını-hedefini düşün gerisini kendine sıkıntı yapma. Bi sorun olursa zaten mecburen çözülecek yardım edecek insanlar bulmak zor değil :)

9. Enes Şahbaz

Enes Şahbaz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yaptigin isi normal bir is olarak dusun yoksa hicbirsey yapamazsin
    "Hayattan korkarsan hayatı seyredersin, korkmazsan hayatın içinde olursun."

10. A.Aşkar

A.Aşkar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Yaşın 16 felan herhalde.Aileni önce ikna et.Ayrıca o filmin etkisinden hemen çıkman lazım yoksa senide bi yerlerde yada bi çadırın içinde öylece bulmayalım :)

İbrahim Yurtseven bunu beğendi.
  11. Omer Faruk Can Yilmaz

Omer Faruk Can Yilmaz Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaşların dediği gibi henüz hazır değilsin vede hiç zaman uzun tura tek başına çıkmayıda planlama .. çünkü başına bişey gelebileceğini falanda hesaba katmalısın .. Bence sen en yakın ormana git orada 2-3 gün zaman geçir bi kendine gel .

12. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Usta sen ters bir iş yapma, eğer aileni falan aşarsan 10-20km sonra açılırsın. Tecrübesizsen ama muhtemelen 40km de olsa korkarsın, 100km de olsa... Tamir malzemelerin, mekanik bilgin falan, hepsi önemli. Eğer bisikletin bir vidasını bile çevirmekten korkarsan bence aklına bile gelmesin bu tur. Bundan önce en az 2 defa 100km tecrübesi lazım.

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba Gezgin Berduş (ahaha, iyi isim),

Öncelikle Into the Wild filmini izle, sonra da 127 Hours'u. Bunlar en kötü olasılıklar, cepte dursun.

Sonra?
    Rotanın çıktısını alıp duvarına as. Nasıl mı?
    Böyle:

Kusura bakma, resmi su ısıtıcısıyla çektim.
    Niye duvara asıyoruz? Motivasyon için dedik ya hani, ondan.
    Rotan zorlu mu?
    O zaman insanlarla konuş, "Yapamazsın." desinler, "Yaparım, ne var ki?" de.
    Turunu tamamlayıp geriye dön bak, yapamayacağını söyleyenlerin hala aynı göbekli, tembel insanlar olduğunu, seninse bir şeyi başardığını, onların yapamaduğını yaptığını gör.

Benim yolum bu.

Tavsiyem, her zaman tek başına tura çık. Seni sen yapan nadir şeylerden biri olacak bu. Başına ne gelirse gelsin, tecrübedir.
    Tekrar okudum, "Gidebildiğin kadar git, susuz kal, ekmeksiz kal, eğit kendini!" demeyi unutmuşum.
    Tabii ki dikkatli ol.

14. volkan rözet

volkan rözet Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Yaşın 16 ailenden habersiz tur düşünüyorsun ve tavsiye istiyorsun. Al sana tavsiye kır dizini otur evinde. Burası Türkiye sadece bayanlara tecavüz etmiyorlar...

15. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aslında bu çok basit...
    Turu bir iş-görev olarak görmeyip Tura istekli ve heyecanlı olduktan sonra ister istemek vücut zaten otomatik kendisini motive ediyor.....
    :)

16. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    www.gurkangenc.com un sayfasına gir. Videolarını izle fotoğraflara bak, yazılarını oku. Bırak motivasyonu, gaza gelip bir daha dönmeyeceğim bile diyebilirsin :) Yalnız burada arkadaşların dediği gibi yaş 16 ise aile onayı almadan çıkmamanı tavsiye ederim. Peşinde bırakacağın insanların halini düşün.

Semih_ÇELİK bunu beğendi.
  17. Onurcan Ökse

Onurcan Ökse Kıdemli Üye

Adı:
    Onur Can Ökse
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Sen Baştan Yapmışsın Yanlışı Kardeş Hiç Zevkli Olmaz Bu Tur Sen Dön Evine Düşünme Ne yanlış yaptım dersende aileme yalan söylücem de ne demek bilmem kaç km yol gidiyosun emniyet şeridinden vede kamyoncuların afedersin ama itin kopuğun olduğu yolda tek başına gittiğini düşünsene ailene yalan söyledin ben olsam vicdanım el vermez yapamam
    ailene söyle ben böyle böyle bisikletle tura çıkıcam de yanına 1 kişi daha bul büyüğün olsun vede bisikletten turlardan anlıyan bi kişi olsun ozaman ailen de huzurla uyur sende huzurlu mutlu bir şekilde turunu yaparsın saygılar.

18. niyazi akarken

niyazi akarken Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    biskletforumdan turlara bak sonrada bisikletlere bak gaza geliyorsun zaten ama tek tur yapma sıkılıyor insan..

19. Hakan Gun

Hakan Gun Yeni Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bazı yorumlara katılmıyorum sadece ailene haber vermeme mantığı saçma senin yaşındayken trenle avrupa turu yapmıştım hostellerde kaldım daha bir sürü macera sadece ailenin haberi olsun gerisi tamamen seninle alakalı...Yapamassın bisiklet bozulur vs bunlar çok önemli değil yol yolda yaşanır...

İyi planla haftalara gerek yok 1 haftada planlarsın bisikleti tamir edeceğin konular lastik patlaması fren papucu değişimini geçmez bunları mutlaka öğren hatta lastiğini patlat ve tamir et nerelerde konaklayacağını seç bisikleti bakıma götür senin kullanacağın uygun ekipmanda önemli...

İyi yolculuklar dilerim güvenli ve dikkatli en önemlisi uyanık ol.

20. ysufdran

ysufdran Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yav bu adam/çocuk bize danışmıyor ki, tura gideceğim diyor.. kafaya koymuş... bütün sorunları kendi görüp tecrübe etmeeden bir turun hem zevkli, hem de ne kadar ZOR olacağını anlamaz...ona göre vitesi 21 e atıp bastın mı, oooo yol akar gider...

Bizim burada da vardı bu arkadaş gibi bir çocuk, Gelibolu diye çıktı yola, Silivriden babası almaya gitti... Neyse, tecrübe etmeden anlamaz.

Motivasyon işi de, çok kolay. şurya gideyim diye düşünürken birden binip gidiyorum ben işte... motivasyonum bu kadar