Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun bir tur için ?

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında onur özlem tarafından paylaşıldı.

1. onur özlem

onur özlem Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, bisikleti aktif olarak kullanmaya başlayalı iki yıl oluyor bursada oturuyorum bisikletimle Bursanın dört bir yanını gezdim, fakat şimdiye kadar şehiriçinde 50+50 100km gidiş dönüş en uzun mesafem bu oldu.

Kısmetse yaklaşık bir hafta sonra yeni bisikletimi alıyorum ve bununda getirdiği istekle nisan ayı içerisinde şu ana kadar yaptığım en uzun turu yapmayı planlıyorum iki kişi düşünüyoruz.

Aklıma takılan birkaç soru işareti var, şehir içindeki turlarda kaskımızı eldivenimizi takıp çıkabiliyoruz fakat uzun bir tur için aynı şeyler söylenemez diye düşünüyorum.

Almam gereken ekipman vs. nelerdir?

Yaptığım tur yine günübirlik olucak dönüşüde otobüsle düşünüyoruz ama alacakları kesinmi değilmi bilmiyorum daha önce hiçbir deneyimim olmadı bu konuda forumdaki deneyimli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

2. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    kask eldiven güvenilik için gerekli ekipmanlardır,turun hiçbir bölümünde çıkartmanızı tavsiye etmem,uzun turlarda yanına mutlak alman gerekenler;iç lastik,tamir seti,far,yeteri kadar para..bunlar olmazsa olmazlar..
    otobüs meselesi de sadece firma yetkililerine kalmış birşey..kimisi sorun çıkartmıyor, kimisi de kesin olmaz diyor...

3. onur özlem

onur özlem Kıdemli Üye

Seviye:
    Kamilkoç firmasının bisiklet kabul ettiğini duymuştum ama kesin değilse böyle bişeye kalkışmam almazlarsa?

4. grnsclst

grnsclst Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    otobüse bineceğin yerler yol üstü yerler ise bir otobüs bulursun biri almaz ise diğeri alır bence bunu düşünme hazırla çantanı çık

5. mehmetalkan

mehmetalkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Büyük otobus firmaları yol üstünden yolcu almıyor artık. Mesela kamilkoç, nilüfer almıyor metro eskiden alıyordu ama şimdi bilmiyorum o da büyük ihtimalle almıyordur. Ufak otobus firmaları ise almaya hala devam ediyor.

6. mehmetalkan

mehmetalkan Yeni Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    Büyük otobus firmaları yol üstünden yolcu almıyor artık. Mesela kamilkoç, nilüfer almıyor metro eskiden alıyordu ama şimdi bilmiyorum o da büyük ihtimalle almıyordur. Ufak otobus firmaları ise almaya hala devam ediyor. Bu arada ben de bursa da oturuyorum. Staj yaparken kemalpaşa ve karacabey otobüslerinin çoğu güzergah üzerinden alıyordu. Büyük ihtimal bisikletli de alırlar. çünkü bagaj yerlerinde çok yer vardı.

7. onur özlem

onur özlem Kıdemli Üye

Seviye:
    Hepinize teşekkürler otobüs meselesi çözüldü diyelim, başka ne gibi ihtiyaçlarım olabilir daha önce hiç uzun bir tura çıkmadım.

8. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Günübirlik olacakmış. Havanın durumuna göre giyinin, para telefon su kask eldiven gözlük pompa iç lastik yama alın ve çıkın. Günübirlik zaten bunları gerektirir fazlasına gerek yok. Çok abartmayın :)

9. onur özlem

onur özlem Kıdemli Üye

Seviye:
    evet biraz abarttım galiba ama sonuçta şehirdışına çıkılacak bir tur biraz farklılık gerektirir diye düşünmüştüm ama :)

10. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ilk tecrübeler heyecan vericidir :)

11. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    kasksız ve eldivensiz tur olmaz arkadaşım.herşeyden önce sizin güvenliğiniz gelir.tüm uzun soluklu bisiklet turu organizasyonlarında ilk kural katılımcıların kask,eldiven ve gözlüklü olmasıdır.tek başınıza yaptığınız turlarda ki yanınızda kimse olmayacak bu üç unsur önemini dahada artırıyor.
    yinede tercih sizin...

12. Mert Y.

Mert Y. Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Çanta yapıp içine koyabildiğin ne varsa yerleştir. :) Uzun tur için tabi.

13. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ekipman Malzeme Listesi:

BİSİKLET için MALZEMELER:
    Yedek iç lastik
    Yama takımı
    Alyan takımı
    Pompa
    Ön far ve arka stop lambası ve yedek pil
    Km saati
    Bisiklet kiliti
    Zincir yağı ve temizleyicisi
    Akort Anahtarı
    Bagaj
    Heybe
    Türk Bayrağı
    Orta boy (sarı renk) çöp poşeti Not:Yağmura karşı kendimizi ve malzemeleri koruma amaçlı.

Not:
    Bisikletimizin bakımını,yağlamasını,frenini tam olarak yapıp,yaptırıp,Kask ve Eldiven kullanmayı ihmal etmeyelim!.Gece yolculuğu ve yolculuklarda,emniyetimiz için açık renk
    (fosforlu,reflektörlü) elbiseler tercih edelim!.

MALZEME ve KAMP LİSTESİ:
    Çadır
    Mat
    Uyku Tulumu
    El feneri
    Koli bantı küçük makas (çadır yırtılması vs.kullanım için)
    Kaşık,çatal,bıçak
    Cam çay bardağı ve kaşığı
    Melamin tabak
    Camping Gâz.
    Çakmak
    Alüminyum veya Teflon (küçük) tencere tava,çaydanlık,mangal için ızgara ve maşası.(Kamp Seti)..

ÖZEL EŞYALAR:
    Yedek iç çamaşırı
    Eşofman takımı
    Tshirt
    Pedli Tayt
    Deniz şortu
    Plaj terliği
    Deniz gözlüğü,şnorkel veya yüzücü gözlüğü
    Güneş sütü ve yara yanık kremi (Silverdin)
    Pudra
    Tıraş takımı,kolonya,arko krem
    Tırnak makası
    Şampuan veya sabun
    HavluÇamaşır ipi,mandal
    İğne,iplik
    Diş macunu ve fırça
    Ağrı kesici ilaç ve pomat (krem)
    Yara bantı vs.
    Sinkov (sivrisinek ve haşere savar)
    Fotoğraf makinesi ve şarjı
    Telefon şarjı

Not:
    Kamp ve yolculuk için,yanımıza gerekli malzemeler harici fazla malzeme almayalım.Unutmayalım en hafif en ideal malzeme bizim doğru seçimimiz olacaktır!.

Şimdiden iyi Turlar,başarılar diliyorum...

Berksan bunu beğendi.
  14. Tuncer Bayık

Tuncer Bayık Kıdemli Üye

Seviye:
    Sevgili kardeşim, kimi sana kısacık kimi de uzun listeler öneriyor. İkisi de yanlış değil. Çünkü yolculuğun süresi uzadıkça liste de uzar. Senin öncelikl yapman gereken bu süreyi belirlemen. İkinci önemlisi gece kalacağın yerleri ,günlük yapabilceğin kmyi de dikkate alarak belirlemen. İlk defa 2 ve daha fazla süreli günlük tura çıkacaksan , gidebileceğin günlük km yi fazla zorlamayacak şkilde tespit etmende fayda var. ( Bu yüzden şimdiye kadar şehiriçinde günde kaç km yol yaptığın önemli )
    1-Yapabileceğin günlük km yi belirledin
    2-Rotanı -nereye nereden gideceğini belirledin. Bu da başlıbaşına bir çalışma olabilir. İrtifa yönü,rampa yoğunluğu, trafik bilgileri, rüzgar yönü vs dikkate alınır.
    3-Gece yaklaşık kalacağın noktayı-yeri tespit ettin (şu ilçe veya şu köyde gibi )
    4-Çadır mı yoksa pansiyon benzeri bir konaklama mı yapacağını belirledin (her yerde çadır kuramayabilirsin,istesen de )
    5-Belirlediğin şartlara göre şimdi yanına alacağın şeyleri not almaya başlayabilirsin. Yalnız son ana bırakma,insanın aklına geldikçe ekliyor, çıkartıyor. Listenın son şeklini alması uzun sürebilir :)
    6-Heybeyi doldururken heran alabileceklerin ve gün sonu alacakların gibilerinden sınıflandırma yapman ve neyi nereye koyduğunu hatırlayabileceğin şekilde yerlştirmen önemli. Yoksa yolda sıkıntı çeker ve çok luzumsuz zamanlar kaybedersin.
    7-Bu madde güvenlikle ilgili ve önemli ! Çadır kuracağın yer-bölge için oraya vardığında o bölgenin asayiş birimini mutlaka bilgilendir. "Ben falan yerde çadır açacağım, sıkıntı olur mu? " gibilerinden. ayrıca çadır kurulan yerin yanında-yakınında ev,cami benzeri bir yerleşim varsa tanışıp,çadır açılacağı konusunda bilgi vermekte fayda var. Türk milleti misafirperverdir :)
    VEEEE o gün geldiğinde gecesi zaten uyuyamamışındır ama gözlerin faltaşı gibi yola çıkacağın saati ve dakikaları bekler ve "noooolur son dakka bi aksilik olmasın" diye de aklından geçirmeden edemezsin :)
    Arkadaşlarım olmazsa olmazları yazmışlar ama ben de bi üstünden geçiyim;
    1-KEG: KASK-ELDİVEN-GÖZLÜK
    2-Yama takımı ve pompa (pompanın sağlamlığından emin ol )
    3-Ön-arka ışık
    4-cep telefonu+şarjı
    5-para
    6-yedek iç lastik
    7-Bisikletine göre alyanlar
    8-Bunları koymak için heybe bagaj ve varsa veya uydurabilirsen gidon çantası
    Çadır kuracaksan
    9-çadır-uyku tulumu-mat
    10-pilli ve ufak bir fener ya da gece lambası
    11-Havlu olarak kullanacağın ince ve çabuk kuruyan yeteri büyüklükte bir bez (havludan iyidir, havlular ağır olur ve asla hemen kurumazlar)
    12-yedek üst-alt (polyster olaları şart-asla pamuklu giyme,özellikle üstünü.Hasta olursun)
    13-Kamp şartlarına göre plastik veya metal kap/lar. kamp ocağı vs ( başlı başına bir konudur.Bk:kampçılık)
    Olmasza olabilirler :D
    14-zincir sökme aparatı
    15-yapabiliyorsan , akort anahtarı
    16-denize-göle girme durumu olabiliyor ;şort
    17-Tayt uzun yolda rahat oluyor ama tutucu bölgelere geldiğinde tavsiye etmem :D
    enaz 3-5 günlük turlarda bunlar gerekir. Süre uzarsa liste de uzar gider.Kadir Beyin dediği gibi "çok gerekmedikçe yük etme" temel prensip
    Kazasız belasız yolculuklar dilerim , sevgiyle.

Berksan bunu beğendi.