Üzücü Bir Tur:(

lacordelio

Üye
Tepki
92
herkese selamlar.hafta sonumu yine ahmetbeyli maydonoz koyunda geçiriyorum.bu haftaki planımda yoncaköye kadar gidip ordan eski izmir yoluna dönmekti.sabah saatlerinde yapmayı planladığım bu turu geç kalkmam ve biraz da yorgun olmam dolayısıyla erteledim.iyi ki de öyle yapmışım,çünkü öğlen saatlerinde gökyüzünü kapkara bir duman kaplamıştı.ve ne yazık ki claros ve yoncaköy taraflarında yangın başlamıştı.tam benim gezimi planladığım bölgerde yangın çıkmıştı.akaşamüzeri 5 civarı dayanamayıp yangın bölgesine doğru pedallamaya karar verdim.
burası bahsettiğim maydonoz koyu.
(link)
yanan bölge görünmeye başlıyor.
(link)
gökyüzü gördüğünüz gibi renk değiştiriyor
(link)
hatırlarsanız geçen haftaki turumda aynı yerde resim vardı.ve ben 'ohh mis gibi hava demiştim' demez olaydım nazarım değdi sanki:(
(link)
jandarma geçişi yasaklamış.yani ahmetbeyli kuşadası yolu kapalı.bir fırsatını bulup yangın bölgesine doğru pedallıyorum.
(link)
(link)
ne yazık ki görüntüler hiç hoş değil:(
(link)
(link)
ekiplerle gurur duymamak elde değil.canla başla çalışıyorlar.bu arada siyah tişörtlü gözlüklü olan yetkili biri.biraz konuşuyoruz onla.o da ellerinden geleni yaptıklarını fakat aynı anda çeşme foça ve 1-2 yerde daha yangın çıktığı için ekiplerin dağıldığından şikayetçi.
(link)
yangın bölgesinde resim çekerken bir yüzbaşı geliyor ve benim o bölgeden uzaklaşmamı söylüyor bana..üzücü bir resim daha:(
(link)
bölgeden ayrılıp biraz olsun güzel yerler görmek ve acı yangını unutmak için izmir yönüne doğru pedallamaya başlıyorum.
(link)
ve günün en tatlı sürprizi.küçük dostum kazasız belasız yolu geçmiş:)
(link)
yol boyunca doğa ve manzaralar çok güzel.(aman nazzar değmesin bu sefer)
(link)
(link)
bu güzel resimlerle içimiz ferahlasın biraz.
(link)
doğa bu bölgede gerçekten harika.
(link)
ne yazık ki 8-10 km. gitmeme rağmen dumanları görüyorsunuz.ne kadar geniş bir bölge yanıyor:(
(link)
ee bi de kendimizi çekelim di mi ama.
(link)
rüzgar çok fazla.dönüşe geçmeye karar veriyorum.
(link)
ahmetbeyli kavşağına döndüğümde helikopterler yangını söndürmek için çalışmaya devam ediyor.
(link)
(link)
burda da helikopter denizden su alırken.
(link)
(link)
sanki husser'ım da ne kadar üzgün duruyor:( o da gördüklerinden olumsuz etkilenmiş.
(link)
ne yazık ki sizlere üzücü bir turu anlattım.neden bizi bu resimlerle üzdün diye sorarsanız da sadece paylşmak istedim:( umarım önümüzdeki haftalarda güzelliklerle dolu bir turu anlatırım sizlere.hoşçakalın.

Scudo

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Merhaba

Şu ormanlarımızı yakanların elleri kırılsın diyorum.

Hatırlıyorum geçenlerde aynı yerlerde zevk ile bir gezi yapmıştın. Şimdi o güzelim yeşillikler kapkara bir görüntü almış.
Bu konularda hepimizin dikkat etmesi lazım. İçilen sigarayı bile araç sahipleri kül tablalarına pislik olmasın diye, yola, ormana atıyorlar. Bunlar en tehlikeli, yangın davetiyeleri.

Ne diyeyim. Gezin bile tadında olamamış. Bu konuyu bizlere de aktardığın için teşekkür ediyorum. Hepimizin çok dikkat etmesi gerek diye düşünüyorum.

Sevgi ve selamlarımla. ;)

Hoşçakal.

Tepki
28
benim için Türkiyenin en güzel bölgesi Ege bölgesi.. bilmiorum ama hiç bir yere değişemem izmiiri ve çevre ilçelerini,Denizli'yi,Muğla'yı, Aydın'ı..ve simdi bu fotoğrafları görünce inanılmaz kötü hissettim..eğer o yangın kasıtlı bir şekilde bir insan oğlu tarafından gercekleştirilmişse o insanoğlu bir gün öyle bir yangının içinde yanıp gider ......!!paylaşımın için teşekkürler.. kötü görüntülerde olsa, bana çocukluğumu hatırlattığı için ve o bölgeleri çok sevdiğim için bana yine de dünyanın en güzel yerleri olarak geliyor..

teşekkürler..hoşçakalın..

• Beğen
Tepkiler: lacordelio

gencizmirli

Forum Bağımlısı
Tepki
381
Paylaşım için teşekkürler Kutlu abi.Gittiğin yerler güzel ama manzaralar çok kötü.Ormanlarımızın yanması çok üzücü bir olay.
LÜtfen bu tür yangınlara sebep olmamak için bizler dikkatli olalım;)

• Beğen

necod

Daimi Üye
Tepki
180
ya nedir bu her yaz gelişinde her tarafta orman yangınları başlıyor yazık değilmi bu güzellikleri yok etmeye kimsenin hakkı yok eğer kasten yakılıyoprsa elleri kırılsın siyasilerin bu tür olayla ilgili olanlara ağır cezalar getirmei lazım böyle giderse yemyeşil vatanımız kuruyacak o zaman ne yakacaklar bir an evvel caydırıcı cezaların devreye girmesi lazım yarın cok gec olabilir hoşcakalın

Alpay ipekgil

Daimi Üye
Tepki
284
Resimleri gördükten sonra söyleyecek bişey bulamıyorum yakanların elleri kırılsın diyecem ama bu bile kafi gelmez.Bunun dışında herşey çok güzel tebrik ederim.hoşçakal

zazoo

Daimi Üye
Tepki
136
gerçekten her yaptığımız gezide, her çektiğim fotoğrafta aklımda belki yarın buralar da kül olabilir düşüncesi oluyor, içimde bir buruklukla geçip gidiyorum o güzelim ağaçların, ormanların yanından.

A.Bülent Yamaner

Forum Bağımlısı
Tepki
309
Bisiklet
Scott
Ormanlar onlarca yılda meydana geliyor, ve bulundukları bölgelerin iklimini nemini
ve oksijen dengesini düzenliyor. Global ısınmaya karşı yeryüzünün direncini
oluşturan bitki örtüsüne ve ormanlarımıza hakettiği değeri ne yazıkki
verememekteyiz.
Yurdumuzun hem tabii güzellik hemde çevre bilinci gelişmiş bireyleri olarak bu
katliamın önüne geçebilmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışarak
ormanlarımıza sahip olma bilincimizi geliştirmemizi, hükümetlerimizin ormanlara
koruma tedbirlerini ciddiyetle uygulamasını ve varsa içimizde bulunan çevre
katilleri ve hainlerine en ağır cezaları vererek caydırıcılığını göstermesini
istiyorum.

A.Bülent Yamaner

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Volkan Çağlar

Forum Demirbaşı
Tepki
384
abi çok üzüldüm yaw daha 2 hafta önce o yoldan geçtim(selçuk-kuşadası):(

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Bu seneki yangınlar geçen senelere oranla daha büyük alanlarda etkili oldular, hala da devam ediyor, yazık.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Güzel turunuz ve paylaşımınız için teşekkürler. :)
Orman yangları için ise içimiz sızlıyor.
Göz göre göre ülkemiz çöl oluyor.
Sebep olanlar, karşılığını bulurlar umarım. :(

• Beğen

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
birgün er yada geç bunların hesabı verilecek ama inşallah bu dünyada onların hesabı görülür bizim ciğerlerimizi yakanlar inşallah cezzalarını çekerler

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

bebeto_6149

Forum Demirbaşı
Tepki
110
çok üzücü bir durum her bir ağaç bi insan sayılır onlarda canlı

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
@hızlı

Kesinlikle katılıyorum:(

whistler

Üye
Tepki
54
öncelikli olarak resimler ve paylaşım için tşkler.

orman yangınları kabul etmemiz gereken gerçeklerden, önemli olan kaybın yerine konulması. yanmış alanların, imara açılmayağı duyurulmuştu. yeniden yeşillendirme için bir hareket başladı mı? ağaç dikimi için kampanya açılırsa buradan birbirimizi haberdar edelim, çorbada bizimde tuzumuz olsun.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Neden bizi üzesin dostum? Bu tip bilgileri de paylaşmalıyız ki, ne kadar fazla düşmanın, cahil insanın arasında yaşadığımızın farkında olalım.
Çevremizde herkesi sağlıklı çevre, doğa konusunda bilgilendirelim.
Geçen yıl aynı yerlere (Yoncaköy'e) 8 kişi tur yapmıştık, çok zevkliydi, denizi de harikaydı, şimdi böyle görmek üzdü.
Giderek oksijenimiz azalıyor, bakalım insaoğlu kendi kendini ne zaman bitirecek...

Daywalker

Daimi Üye
Tepki
172
Merhaba kutlu abi, su an Denizli'deyim, bu haberini görünce çok üzüldüm açıkçası. O gezdiğin yerler benim evimin hemen yanıbaşında olan yerler ve sürekli bu civarlarda yangınlar oluyor. Buraları yakanların Allah cezasını verecek bir gün. Kötü de olsa bu tip haberleri paylaşmak lazım, teşekkürler...

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
kutlu'cum gezi ve fotolar için teşekkürler..

Aslında bir çok konuda ulusal politikamız olmadığı gibi doğru dürst bir orman politikamız yok malesef kafamızı kuma gömüyoruz günü kurtarmaya çalışıyoruz .....
söndürme işini yapan uçaklar ile helikopterlierin sahibi çok iyi arkadaşım geçenlerde mu vevzuyu konuştuk ::: resmen simtemli bir şekilde yakıldığını yetişmenin mümkün olmadığını söyledi::::: neden bu yagınlar doğuda çıkmıyor dikkatlice düşünmek lazım :::: geleceğimiz yakan bu teröristlerin yakalandığı yerde cezasını vermek lazım ::::

lanet olsun çocuklarımızın ülkemizin geleceğini yakanlara allah'tan önce cezalarını vermek bize nasip olur inşallah :::::boese157:

• Beğen
Tepkiler: Daywalker