Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzman "YOL"cular yardım :)

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında Ercan Bayram tarafından paylaşıldı.

1. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar arkadaşlar

Şimdi yol bisikleti kullanmaya yeni başladım sayılır
    Şu güne kadar hep mtb ile gezdik dolaştık

çok hızlı bir uyum süreci yaşadım yol bisikletinde...

Doğru ayarları nasıl bulacağımı bilemiyorum
    sele borusu yüksekliğini ayarladım

ama gidon boğazı uzunluğu ve selenin konumlanması aradaki mesafe hakkında %90 yanlış konumlandığım fikrindeyim!

Bana doğru konumlanmış yada ölçütlenmiş örnek bir kullanıcı resmi de olabilir
    bu işin hesaplaması varsa hesabını da öğrenmek isterim!

boy 186
    kadro ölçüleri
    bb-sele kelepçesi = 63cm (vidanın olduğu yere kadar)
    üst boru = 61 cm (center to center)

üst boru uzun görünmesin gözünüze bisiklet eski tip büyük kadro!
    Resmi de burada ;)

Doğrusunu öğrenmek istiyorum :)

Yardımlarınızı bekliyorum ;)

Ercan..

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ercan selam.
    Sanırım sana bu konuda en iyi Athletic yardımcı olabilir. Bir de Hakan Kayışlıgil. Ayrıca Necati Bilgen Abi.
    Bildiğim kadarıyla bu bisikletçiler yol bisikleti de kullanıyor.

Bendeki bisiklet hybrit olduğu için sana çok yardımcı olamayacağım için üzgünüm.
    Ancak yolun açık, rüzgarın arkadan olsun, enerjin hiç bitmesin. Binlerce kilometre deviresin.. :)

İlave: Pardn sevgili "oxsy" de yol bisikleti kullanıyormuş. Tüh nasıl oldu da avatarından hatırlamayadım..

Haa bir de; Ercan, bacak boyun ne kadar ölçüp söyleyebilirmisin? (çıplak ayakla bastığın yerden topuk hizasından o bacağının diğer bacağınla birleştiği ilk yere kadar olan mesafe :) )

Ercan Bayram bunu beğendi.
  3. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Eğer bu pozisyonda rahatsanız bu şekilde kalsın. yani görüntüde bi orantısızlık göremedim. Eskiden bir ölçme yöntemi wardı kolunuz dirseğinizden 90 derece kırıp dirseğinizi selenin ucuna dayıyordunuz. parmaklarınızın bu şekilde gidon boynuna değmesi gerekiyordu. nekadar doğru olduğunu bilmiyorum. Ama her kullanıcının kendine göre ayarları wardır bunu birazcık ta deneyerek bulmanızda fayda var diye düşünüyorum...

4. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    selam ercan bisikletin üstünde birkaç fotoğrafını istesem 1-gidonu alttan tutarken 2-gidonu üstten tuttarken (fren elcikleri ve gidonun uzun tarafından)
    haliyle bu kadro sana büyük ama sen yarışlara katılmayacığına göre fazla bir problem olmaz ençok gidon boğazı ile oynayabiliriz onuda bisikletin üstünde birkaç resimden sonra karar vermek lazım aslında engüzeli sen nasıl rahat edersen o pozisyonda kalmaktır

5. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    En iyisi bisikletin üzerinde çekilmiş fotoğraflarınız görmek....

6. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:

ev hali idare edin :)

ayakkabı giymedim ;) ama tam yerinde pedalda ayaklarım :)...

apış arası uzunluk : 84-85cm

7. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ercan, sele yüksekliği konusunda bir bildiğim de şu;

Bisiklet dik ve sabit konumdayken her iki ayak topuğunla pedalları çevirmeye çalıştığında (geri geri çevirebilirsin), popon selede çok fazla bir sağa bir sola kımıldamayacak. Eğer kımıldıyorsa selen yüksek demektir. Yok hiç kımıldamıyor, mıh gibi duruyorsa seleyi azıcık daha yükselt. Pedal en aşağı konumdayken o pedala basan ayak ta yere paralel durumdayken diz eklemi çok çok hafif bir açı yapacak şekilde olmalı.
    Sonra bisikletini test sürüşüne çıkarırsın, bir rampada yada uzun süre pedal bastığında dizinde basınç ve ağrı gibi şeyler hissedersen seleni çok az daha yükseltebilirsin, eğer pedala ulaşmakta zorlanıyor ve poponu bir sağa bir sola eğmek durumunda kalıyorsan seleyi alçaltırsın.

vermiş olduğun 61 ve 48 cm lik ölçüler ise senin öne eğilme açını belirliyor. Bu konuda ne kadar öne eğik olursan o kadar hava direnci az olur ama sürüş konforun azalır.
    Bence ilk etapta en konforlu pozisyonu (tabi o bisiklette mümkünse :) ) tutturmaya çalış, o pozisyona adapte oldukça kendini biraz daha sportif pozisyona geçme konusunda geliştir ve iyice öne yatar pozisyonda ayarlar yapmaya başla.

Sürçü lisan ettimse affola, kendi tecrübelerimi aktarmaya çalıştım karınca kararınca.

8. burgazz

burgazz Forum Bağımlısı

Seviye:
    slm ercan bende cok meraklıyımdır olculere sana senın boyunda prolardan olculer verıyorum ıster uygula ıster karsılastır
    Critical measurements
    Rider's height: 187 cm/ 6'2"; Weight: 75 kg/ 165 lbs(boy-kılo)
    C of BB to C of seat tube: 510mm(ortamılden,oturma borusu:D olcu)
    C of BB to T of seat tube: 560mm(ortamılden,ot borusunun tepesıne kadar)
    C of BB to T of seat: 805mm(ortamılden,selenın ustortasına kadar)
    Top tube length (C-C): 540mm(yere paralel boru)
    Tip of saddle nose to C of bars: 618mm(gıdondan, sele ucuna kadar olcu)
    C of front wheel to top of bars: 585mm(on teker merkezden gıdona kadar)

Rider's height: 186cm/ 6"1"
    Rider's weight: 70kg/ 154lbs
    C of BB to C of seat tube: 568mm
    C of BB to T of seat tube: 598mm
    C of BB to T of seat: 812mm
    Top tube length: 555mm (C-C)
    Tip of saddle nose to C of bars: 582mm
    C of front wheel to top of bars: 581mm

senın bısıklet halıyle sana bıraz buyuk,dogru sele yukseklıgını bul selenı ayarla cm notunu al.gıdonuda cekebılıyorsan bıraz asagıya almalısın,gıdonu alttan tuttugunda sırtın nerdeyse yere paralel gelmelı ve kollarında kırık olmalı(tam kapandıgında).

9. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    bendeki alın borusu uzunluğu işi bozuyor
    baktım ölçümlere de tutması çok zor görünüyor alın borusu uzunluğu yüzünden :)

10. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sele şuan size göre yüksek. çıplak ayakla pedallara topuğunuzla basın ayağınız hiç kırılmadan düz şekilde durmalıdır(uygun bir sele boyu için) Birazda gidonu aşağı alabilirsiniz...

11. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ercan sürüşte rahatsızlığı nerde yaşıyorsun , yada hangi pozisyonda birde sen yıllardır mtb kullandığın için yol biraz rahatsız geldi bence, bana göre resimlerde anormal bir görüntü yok bence uyum sorunu yaşıyorsun yani 1 gün yol 2 gün mtb binersen sürekli attan inip eşşeğe (afedersin) binme sendromu yaşarsın yol bisikleti boyun kaslarını biraz zorlar ama zamanla alışırsın kişisel fikrim resimlerde bir anormallik yok ve bisiklette aslında sana çok da büyük değilmiş bence biraz daha alışmayı denemelisin mesela ben yaklaşık 20 yıl yol kullandım ilk defa bu sene mtb ye geçtim hala alışamadım bisikletin üstünde kek gibi duruyorum .:D :D :D valla sen gayet güzel görünüyorsun .bence devam et

12. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Sağolsun arkadaşlar, benim adımı da dahil ederek bizleri önermişler, tabi orduevi internet cafesinde çalıştığımdan her an müşteri komutan gelebiliyor ve cevapta geciktim.Diğer tecrübeli arkadaşlar bilgilerini aktarmışlar.
    Benim de yol bisikletim 63cm olduğundan hissettiklerini ben de hissettim.
    24.8" görülebilecek en büyük kadro demek.Bu da boyun 2metrenin üzerinde olmadığı sürece öne fazla uzanmanı ve bu yüzden bel ağrısını hissetmene sebep olur.Kolların da çok çok uzun değilse bir şekilde rahatsız sürüş pozisyonunda olacağın önceden bellidir.

Buna ilk etapta çareler seleyi öne getirmek, ki seninki en öndeymiş, kısa boğaz kullanmak, ki senin elindeki 2 boğazdan kısa olanı takılı ama o ölçüde daha kısa olanı varsa onu da takabilirsin.
    Fakat şu var, bu sefer de sırtın kambur biçimini almamalı, bisikletin üzerinde vücudun şemsiye gibi kabarmamalı, aynı yarış motorlarındaki gibi öne yeteri kadar ve düz bir sırt şekliyle eğilmelisin.

Buna örnek olabilecek birkaç foto yolluyorum;

Bu da bir time trial (zamana karşı) yarışçısının ideal konumunu gösteren resimdir.Burada gidon farklı olduğu için sürüş pozisyonu da bir nebze değişmiştir.

Senin fotolarda bir gariplik var, bisiklet altında çok büyük görünmüyor, öne çok kapanmıyorsun, sanırım en öne aldığın sele pozisyonundan olsa gerek.

Yukarıdaki 2 örnek fotodakine en yakın hale gelene kdar ayar değiştir ve profilden fotonu (gecikmeli çekim ile) çekip pc de kendine bak, veya büyük bir aynada.O pozisyonlara yaklaştıkça verimin artacak, ağrıların azalacaktır.

Mesut Girgiç, basar ve Ercan Bayram bunu beğendi.
  13. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    63 kadro bence boyunuza göre büyük bir kadro selenizi alçaltsanız bile bacaklarınız kadro boyu büyük olduğundan olması gereken gibi olmayacaktır.
    dağ bisikletindeki rahatı yol bisikletinde bulamazsınız sanırsam ama yoldaki hızı ve keyfide mtb de bulamazsınız.bisikletinizle ilgili olarak ta önerim eğer maddi durumunuz el veriyorsa e uygun bi kadro alarak işi çözebilirsiniz :)sevgiler saygılar

14. shealien

shealien Aktif Üye

Seviye:
    buyuk kaddro kullanmada yasanabilecek 2 problem var

bel ve boyun agrısı
    nekadar alıskın ve antrenmanlı olursanız olun bisikletin uzerinde yaptıgınız belli kilometreden sonra boyun agrısı cekeceksiniz.

vücut yapısı bu asamada cok onemli. ornegin ben uzun basaklı ama ust vucudu kısa birisiyim buda sele ve gidon arası mesafenin kısa olmasını gerektiriyor.
    eski yol bisikletim 49 kadro idi ama soz konusu mesafe yeterince kısa degildi ve kullandıgım 2 sene boyunca genel bir sırt agrısı ve boyun tutulması yasadım bu sene xxs yol bisikleti aldım ve su anda farkına varıyorum... artık HİÇ problem yasamıyorum.
    tavsiyem asla buyuk kadrdo kullanmayın

15. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Athletic'in hafızamda çok iyi bir yer ettiği kadar varmış. Fazlası var eksiği yok. Çok güzel ve teknik fotolar... Bisiklet aerodinamisi konusundaki katkıların için kendisine teşekkürler.

16. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Sağolasın abi, hepimizin görevi.

17. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim
    Fatih resimler saolsun bu şekle getirdim :)

Son hali bu oldu
    Olmuş mu olmamış mı :D

biraz daha mı eğilmem lazım yoksa normal mi ?

18. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ercan dostum bence anormal bir görüntü yok inan bana zamanla bindikten sonra en güzel ayarı zaten kendinden bulacaksın kalıplaşmış bisiklet ayarları yoktur 91 den beri tourde france yi izlerim . bana bisiklet sürüşleri çok garip gelen bisikletçiler vardı ilk zamanlar .D.ABDUJAPAROV (ÖZBEK) inan bana bisikletin üztünde dimdik dururdu hatta antremanlarda taklidini yapar milleti güldürürdüm. ama adam gelmiş geçmiş eniyi sprinterlerden biridir. demek istediğim nasıl rahatsan o şekilde sür belli kalıplara girmene gerek yok ne kadar çok yol bisikletini kıullanırsan en iyi pozisyonu zaten kendin bulursun kimse yanlış bir şey yazmamış hepsinde doğruluk payı var .ama kimi bisikletin üzerinde aerodinamik durmayı sever kimi dik.örnek olarak türk milli takımının değişmez sporcusu AYHAN AYTEKİN'ininde garip bir duruşu vardır.hatta çok eleştirirdim kendimce ama adam çatır çatır derece yapardı . bence bol bol bisiklete bin eniyi ayarı kendin bulursun. saygılar

19. Ercan Bayram

Ercan Bayram Onursal Üye

Seviye:
    Çok saol abi güzel yorumun için :in:

Bülent ÖZER bunu beğendi.
  20. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Sele daha fazla inmiyormu?