Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uyurken yatacağınız yönü iyi seçin ..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Selay Yaman tarafından paylaşıldı.

1. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:

Uyurken hangi yöne yatıyorsunuz? Uzmanlar araştırdılar, ölçtüler, biçtiler ve en sağlıklı yatış tarzını belirlediler. İşte yatılacak doğru yön:

Yapılan araştırmalar en sağlıklı uyku pozisyonunun ''Sağ yana yatış'' olduğunu ortaya çıkardı.

En tehlikeli yatış pozisyonunun dili geriye kaçırarak nefes borusunu tıkama riski bulunan sırt üstü yatış pozisyonu olduğunu söyleyen Dr.Kezban Aslan, sırt üstü yatmanın çok tehlikeli olduğunu belirtti. Çukorova Üniversitesi Uyku Laboratuvarı'nın Direktörü Uzman Dr. Kezban Aslan,şunları söyledi:

‘Sağlıklı bir uyku için iyi havalandırılmış mekan, düzgün bir yatak ve normal yükseklikte bir yastık yetmiyor. Çünkü bütün bunların yanında uyurken, sağ yana yatmak gerekir. En sağlıklı uyku pozisyonu ‘sağ yana yatış’ pozisyonudur.

KALP ALTTA KALIYOR

Sol yanda yatıldığı zaman kalp altta kaldığı için fonksiyonlar bozulur. Sağ tarafta yattığınızda bu meydana gelmez, organların etkilenmesi söz konusu değil. Özellikle kalp hastaları sağ yana yatmalı." Her insanın uyuma süresinin farklı olduğunu, bunun 6 ila 10 saat arasında değişebileceğini söyleyen Dr. Aslan, ‘Sırt üstü yattığımız zaman yerçekimine bağlı olarak diliniz ve küçük diliniz geriye kaçar ve nefes borunuzu tıkayabilir. Önce horlama olur, daha sonra nefes durmaları meydana gelerek uyku bozuklukları oluşur. Mümkün olduğunca sağ yana yatılmalı. Çok yüksek olmayan düz bir yastık yeterlidir"dedi.

(aa)

2. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bu değerli bilgiler için teşekkürler sevgili Selay, atalarımız boşuna dememişler sağ yanınızdan da kalkın diye, sağ yanımıza yatarsak genellikle sağ yanımızdan da kalkacağımız aşikardır.
    İyi bir uyku o kadar önemli ki, zira gün içinde ne kadar enerjiniz olacağı büyük oranda uyku kalitenize bağlı. Yatmadan önce odanızı havalandırmak, odada dağınıklık ve fazla eşya bulundurmamak da önemli çünkü daha fazla eşya daha az hava demek.

Selay Yaman ve Murat İLK bunu beğendi.
  3. Murat İLK

Murat İLK Kıdemli Üye

Seviye:
    Bilgiler için teşekkürler. Bende bir şey sormak istiyorum. Sağ tarafa yatmanın
    sağlıklı olduğu söyleniyor ama sırt ve bel ağrısı yaşayanlara sırt üstü ve yastık
    kullanmadan yatmaları öneriliyor. Bende bunu birçok kez denedim sırt üstü yastık
    olmadan yattığımda kendimi daha rahat hissediyorum. Bu durumda hangisi daha
    faydalı ? Konu hakkında bilgi sahibi birisi bilgi verirse sevinirim.

4. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Kalp rahatsızlığı riski varsa sağ yana, omurga rahatsızlığı varsa sırt üstü.. :) şaka şaka..

Aslında bu şaka da gerçek payı da var tabi... Pozisyon fayda zarar oranına göre tesbit edilse daha tıbbi olur kanaatindeyim.

Sağ yan tarafa yatmanın tıbben daha sağlıklı olduna ben de katılıyorum. Hatta ilave edeyim ki;
    sağ yanına yatıldığı zaman midenin boşalması kolaylaştırılmış oluyor ve böylece mide doluyken yatıldığında mide ve sindirim sorunları daha az görülüyor.

Ben başka bir konuya daha işaret etmek isterim.
    Tamam uyurken yatacağımız yönü anladık. Peki karyolanın yönünün de bir önemi var mı acaba???

Not: Karyolayı sağ yanına devirmeyi kastetmiyorum. Karyolanın 4 ayağıda yere basacak haa. :)

Onur Kula, Selay Yaman ve Murat İLK bunu beğendi.
  5. bicylerace

bicylerace Kıdemli Üye

Seviye:
    Önce sağlık gelir ,kaliteli bir uyku için kaliteli yatak şart, azıcık paraya kıyın görevini tam yapan yatağı seçin, zaten kendi fiyatını sadece hastane yol parasından bile çıkaracaktır.

ateze bunu beğendi.
  6. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bende sağ tarafa yatmanın doğru olduğunu bildiğim halde sol tarafıma yatmaktan vazgeçemiyorum. Bazen sağ tarafıma yatıyorum ama 5 dk. direndikten sonra :) tekrar sola dönüyorum ve uyuyorum. Bana bu durum birazda psikolojik geliyor. Yüz üstü yatmanın tehlikeli olduğunu duymuştum, o yüzden istesemde rahat edip yüz üstü yatıp uyuyamam. Ama uzmanların uyarılarını dikkate alıp sağ tarafa alışmak gerekiyor. :in:

7. Selay Yaman

Selay Yaman Forum Bağımlısı

Seviye:

Murat İLK, Onur Kula, ateze ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  8. ateze

ateze Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben yattığım şekilde kalkmam hiç, hatta bazen uyandığımda kafam ayatğın ayak kısmında oluyor :)
    Ben kol bacak açık, X şeklinde yatma taraftarıyım, hiç öyle düzgün bir şekilde yatamam nedense :(
    Hele yazları Antalya'da, yattığım odada uyanmadığım çok oluyor, balkonda uykuya dalıyorum mesela, sabah bi bakıyorum odada uyanmışım, ne zaman geldim ben buraya diyorum bir süre :)

9. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    evet ben de çok garip yatıyorum. gece yattığımda çarşaf düzgün oluyo, sabah bi uyanıyorum çarşaf sökülmüş yerde. ya da yastık odanın başka bi köşesinde oluyo. bazen farklı bi odada uyanıyorum. bunu nası yaptığımı hiç bilmiyorum ama( ileri derecede uyurgezerim :D ) ev halkı tarafından videoya çekilmiş uyurgezerliklerim de var hatta

10. ErhanYılmaz

ErhanYılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler :in:

11. ErhanYılmaz

ErhanYılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    size aynen katılıyorum :) hele yazları bursa,da çok sıcak olur.. hatta hiç unutmam bende zor zahmet uyuduğum sıcak bir gecenin sabahında antrede uyanmıştım :D

ateze bunu beğendi.
  12. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu tıbbi açıklamadaki uyuma yönüne hiç dikkat etmedim. Ne yöne denk gelirse o yönde uyurum. Bundan sonra dikkat etmeye çalışırım.
    Sanırım zamanla ister istemez uyuma şeklime bile düzen gelmiş diye düşünüyorum. Evlenmeden önce daha dağınık yattığımı hatırlıyorum.