Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uyku tulumu konusunda Alpinist nasıl bir markadır?

Konu, 'Outdoor' kısmında Önder Tarım tarafından paylaşıldı.

1. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar, sadece bisikletli kamplar için değil ayrıca trekking yapacağım zamanlarda da kullanmak üzere en az 3 mevsimlik bir uyku tulumu arıyorum. Alacağım uyku tulumu muhtemelen sentetik olacak ve en azından -10 derecelik birşeyler bakıyorum. İnternette araştırırken yerli malı yurdum malı Alpinist diye bir markaya denk geldim. İnternette 160 tl civarlarında olan -18 derecelik bir modeli var, özellikleri şöyle;

Teknik Özellikler

BOYUT 225x90x60 cm
    AĞIRLIK 2300 gr
    DIŞ KUMAŞ Ripstop Naylon WR
    İÇ KUMAŞ Ripstop Naylon WR Ultrasoft
    DOLGU Micro D Siliconized Elyaf
    DOLGU MİKTARI 1500 g
    KONFOR DERECESİ -5 / -18 / -27
    KULLANICI BOYU 190 cm'ye kadar
    PAKET ÖLÇÜLERİ 40x25 cm

Bu markayı bilen, kullanan varsa yardımcı olabilir mi? Sanırım işini ciddi yapan bir firma bu konuda, diğer 50 tl'ye -10 derece diyen fason mallara benzemiyor. Eğer tavsiyede bulunan olmazsa daha bilindik Marmot, Salewa, Lafuma ,Husky gibi markalara yöneleceğim.

2. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    2300 gram trekkingte biraz zorlar gibi geldi hocam. kiloyuda düşünmek lazım. sonuçta bir uyku tulumu ne kadar hafif olursa o kadar kolay taşınır...

3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet o da doğru ama kaz tüyü uyku tulumlarına da baktım. Hafiflikleri çok güzel ama bakımı zor ve ıslanmaması lazım.

4. grideniz

grideniz Aktif Üye

Seviye:
    Alpinist gayet güzel bir markadır yıllarca kullanabilirsin ama elyaf tulumlar daha ucuz ama daha ağır ve daha fazla yer kaplarlar kaz tüyüne göre ,kaz tüyünün bakımı sanıldığı gibi zor değil avantajlarını düşününce eğer çok fazla kış şartlarında kalmayacaksanız -18 elyaf yerine -10 kaz tüyü alınabilir aynı fiyata,

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Teşekkürler, sanırım bu tulumu alacağım. İkinci el buldum tulumu ayrıca yine aynı kişi aradığım türde bir çadır satıyor ikinci el (Husky Bizam). Dediğine göre tulumu 2 çadırı da 1 aktivitede kullanmış.

6. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Merhabalar, Alpinist outdoor işinde çok ciddi bir firma. Sahibi olan Murat hoca, dağcılık eğitmeni ve profesyonel dağcılık yapan gruplara eğitim veriyorlar. Ürünleri de son derece kaliteli. Tulumlarını çok kullanan var, ben de elyaf olanını kullanıyorum, çok çok iyi.
    Elyaf daha kalın ve ağır olur, kaz tüyü daha hafif olacaktır. Tercih sizin, şimdiden hayırlı olsun :)

Önder Tarım bunu beğendi.
  7. ekrem_karahan

ekrem_karahan Üye

Seviye:
    4 sene evvel alpinistten almış olduğum tulumumu hala her türlü koşulda kullanıyorum. Bu tulum neleri gördü be. Hatta bir sefer hiking sırasında neredeyse yanıyordu. Alpiniste götürdüm tamir ettiler. tavsiye ederim..

8. Tayfun Demir

Tayfun Demir Üye

Seviye:
    bahsedilen tulum bende de var isteyen olursa çok uygun fiyata verebilirim yada takas yapabilirim

mehmet akpınarca bunu beğendi.
  9. philykia

philykia Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba, bildiğiniz gibi çeşitli dolgu malzemelerine sahip, farklı şekil ve ısıl korumaya sahip uyku tulumları var. Markadan önce bence öncelikle amacı iyi belirlemek lazım. Dağcılık yapma ihitmaliniz varsa ya da kar ortamlarında kamp yapacaksanız malzeme ve ısıl değerine dikkat edilmeli. Bir diğer faktör (ki bu benim için hayli önemliydi) uyku tulumunuzun şekli. Piyasada mumya tipinde ve yorgan tipinde olan tulumlar mevcut. Mumya tipleri sıcaklığı çokiyi muhafaza etmesinin yanında vücudu sıkı sıkı sardığı için hareket kabiliyetinizi ksıtlayacaktır. :) daha rahat ve hareket imkanı veren yorgan tipi bu açıdan düşünülmeli.

10. Tayfun Demir

Tayfun Demir Üye

Seviye:
    ama yorgan tipi çok yer kaplar....ben bisiklet turu için mumya kesim aldım ve tam 600 gr her yere götürebilirim

11. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar tulumu aldım ve test ettim. Gerçi ne kadarlık bir test diyebiliriz bilemiyorum, çünkü bu seneki GPA 4'te kullandım. :) Tabi havalar Ekim başında hala denize girmeye gayet elverişliyken böylesine bir tulumu ne kadar test edebilirdim ki. En azından ilk gece Muğla'da soğuk vardı. 10 derece civarındaydı. Gece ayazla belki daha da aşağılara inmiş olabilir ama yine de tulumun fermuarı açık uyudum. Gayet rahattı. Diğer 6 günde fermuarı kapatmaya gerek kalmadı zaten.
    Benim öğrenmek istediğim uyku tulumunu kullanmayacağımız zamanlarda evde nasıl saklamalı. Ben hep evde bir yerlere as tarzında cevaplar aldım. Zaten şu anda tulum evde askıda baş aşağı vaziyette asılı duruyor. Sürekli bu şekilde asılı durması dolgu malzemesinin kaymasına sebep olur mu ya da bir soruna yol açar mı?

12. Efe Can Baştuğ

Efe Can Baştuğ Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bende tulum kullanıyorum da herhangı bır yere asmıyorum yada başka bir yöntem kullanmıyorum tulumları alırken kendı orjınal çantalarını verırler onların içine tıkabılırsınız veya katlayıp battaniye gibi yüklüğe kaldırabılırsınız hem öyle asılı kalmaz hemde daha az yer kaplar herhangı bırşey olmaz ıstersenız yumak yapıp yatağın altına bıle koyabılırsınız ( eğer çantası yoksa ) İyi forumlar Sevg. Sayg.

13. Kadir Özen

Kadir Özen Kıdemli Üye

Seviye:
    yorgan tipi geniş uyku tulumundan var ve kendi torbasına konulduğunda son derece az yer kaplıyor ağırlığıda 700 gram civarında. her modelin hafifini bulmak mümkün....

14. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tulumun kendi çantası var ama benim bildiğim uzun süre kullanılmayacaksa evde bir köşeye asılması gerektiği. İkincisi uyku tulumlarını battaniye gibi katlamak sakıncalıdır ve içindeki dolgu malzemesinin katlanan yerden azalıp diğer taraflara daha çok dağılabilmesi sözkonusu. En azından öğrendiğim bu.

15. Efe Can Baştuğ

Efe Can Baştuğ Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Senelerdir kullanıyorum fakat herhangı bır sorun olmadı tulumda :)

16. mehmet akpınarca

mehmet akpınarca Yeni Üye

acaba fiyatı nerelerde...

17. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    doğru öğrenmişsiniz ancak bu durum özellikle ya da sadece kaz tüyü tulumlar için geçerli. Elyaf malzemenin kayma olasılığı (tüy gibi küçük parçalardan oluşmadığı yani yekpare bir formu olduğu için) çok düşük bir ihtimal. Ancak eğer elyaf dediğimiz bu malzeme küçük parçacıklardan oluşuyorsa ve elinizle tulumu yokladığınızda, bu parçacıkların rahatlıkla tulum içinde hareket ettiğini, kaydığını hissedebiliyorsanız o zaman durum değişir tabi.

ama kesin bildiğim bir şey var, o da kaz tüyü tulumların, hemen kullanımı sonrasında 5 dakikacak bile olsa fermuarları açık bir şekilde asılarak iyice havalandırılması, ardından katlanmadan doğrudan kılıfının içine asimetrik hareketlerle yavaşça bastırılarak sokulmasıdır.

18. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    bir de eklemeden geçemeyeceğim diğer bir konu, nasıl ki bilmem kaç liraya aldığınız çok değerli evdeki yatağınız kirlenmesin, temiz kalsın istemiyle çarşaf kullanıyorsunuz, tulumunuz içinde benzer bir mantıkla hareket etmelisiniz. Bunun için lafuma nın ya da daha başka bir markanın yazlık kamplar için üretilen polar tulumlarından alabilirsiniz. çoğu kişi bu tulumları sıcak yaz gecelerinde uyumak için kullanıyor ancak, ince yapıdaki bu tulumları kaliteli tulumunuzun içine koyarak kullandığınızda hem ekstra bir kaç derece daha kazanıyorsunuz hem de 300 lira verdiğiniz kaz tüyü tulumu makineye atıp yıkamak yerine, 30 lira verip aldığınız polar tulumu yıkayarak pahalı tulumunuzu korumuş olursunuz.

hazır yazmışken bir tecrübemi daha paylaşmak istiyorum.

kamp ateşi yakmak için taş toplar ve bu taşlar etrafına dizdiğiniz odunlarla ateşi yakarsınız. bu taşları oldukça sık dizin hatta fazla taş kullanmayın ve böylelikle çapı küçük bir çember oluşsun. Odunları bu dar alanda ateşe verin ve yanmaya bırakın... ateşle işiniz bitip yatmaya giderken ateşin dibindeki, dokunulamacayak denli ısınmış bu taşları bir şekilde(paçavra bir bez ya da gazete kağıdı ile..vs) alın ve çadırınıza, özellikle de uyku tulumunuzun ayak kısmının yanına konumlandırın. bir anda çadırınızın içinin ısındığını, yatarken de ayaklarınızın üşümediğini aksine eğer yeterli miktarda taşı çadırınıza aldıysanız, terlemeye bile başladığını hissedeceksiniz. AMA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONU, BU TAŞLARIN ÇADIR ZEMİNİ YA DA TULUM YÜZÜYİNİ ERİTİP YAKABİLME İHTİMALİNİN OLUŞUDUR. üstelik isle kaplı olduklarından pek de hijyenik değillerdir. yine bu duruma karşı geliştirdiğim çözüm, bu taşları, yanımda getirdiğim eski ama temiz çorapların içine sokmaktır. hatta bu sayede taşları doğrudan tulumunuzun içine dahi alabilirsiniz. bunlar profesyonel yöntemler değildir ama ben bir şekilde uyguluyorum ve fazlasıyla yararını gördüm.