Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uyku Sorunu :( Yaşayanlar yardımcı olabilir mi?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Çağatay Y. tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Y.

Çağatay Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba ramazanda geceleri sahura kalkamam diye gün ışığına kadar oturuyordum saat 5'e kadar oturabiliyordum ilk günler 20.günde o sabah saat 10da uyudum uyku düzenim pert oldu sonra tatile çıkınca düzeldi tatilden gelince 1-2 gün normal yattım sonra yine 4 te felan yatıyorum haliyle geç kalkıyorum 3 gibi felan bu gün 12 de kalktım sizce nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilecek varsa lütfen yardımcı olsun.

2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    kalkmak istediğin saati belirle alarm kur
    kalkmak istediğin saatden 8 saat önce uyumaya çalış

bunu günde bir defa her hafta uygula

zamanla vucudun alışacaktır.

3. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dostum kendini sabah erken kalkmaya zorlayacaksın :) nefes egzersizleri, yatmadan önce vücut egzersizi uyumana yardımcı olur.

4. Barış Onur

Barış Onur Aktif Üye

Seviye:
    Erken uyanma zorunluluğunuz yoksa kolay kolay düzelmiyor. Birkaç gün zorla erken kalkınca düzelebiliyor.
    Diğer bir yöntem ise işi abartıp 1 2 gün sabahlamak. 30 saat uyanık kaldıktan sonra akşam erkenden uyku geliyor, 12 saat uyusanız da 10'da kalkmış oluyorsunuz :D

5. Murat T.

Murat T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ben yaklaşık 2 sene önce uyku düzenimi bozdum. Üç-Dört gibi yatıp yedi gibi kalkıyordum. Uyanma saatim tatillerde öğleni buluyordu. Tabi bu böyle yaklaşık 8-9 ay devam etti(Ygs-Lys dönemi).
    2 senedir her ne zaman düzelteyim desem beceremedim. Buna göre alıştım ve düzeni bir şekilde oturttum. Mümkün mertebe 12.00-2.00 arası yatıp 7 civarı kalkıyorum. Tabi tatillerde duruma göre değişiyor ve altı buçuk saat veya beş buçuk saat uyuyunca uykumu almış olarak uyanıyorum. Yedi veya altı saat uyusam gün boyu uykulu geziyorum. Üç buçuk saat uyuyunca da ikindi vaktine kadar bir kahve ile idare edebiliyorum.

Fakat her ne kadar bende işe yaramasa da, bir gün kendinizi uykusuz bırakıp yatmanız gereken saat artık kaçsa, yatağa girmeniz. O akşam uykuda muhtemelen sıkıntı olmayacaktır. Ancak ertesi gece daha önemli, uyumanız gereken saate doğru size yorgunluk verebilecek veya rahatlatacak birşeyler tüketmeniz(süt favoridir veya bitki çayı) böyle böyle bir şekilde ayarı tutturmanız ve ayarı kaçırmamak için uyumanız gereken saati fazla geçirmeden uyumanız gerekiyor. Misal 23.00 da uyumanız gerekiyorsa ve siz 2.00 ye kadar uyumadıysanız artık zor uyursunuz. Bu yüzden uyku saatiniz yaklaştığı an uykunuz gelir zaten, hemen uyuyun.

Benim-ne hikmetse- ikinci gecelerde hep 2 ye 3 e kadar bir şekilde uykum gelmiyor. Yada uyumak istemiyorum. Zaten 23.00 de yatıp 7.00 de kalksam bile sabahları uykulu oluyorum. Benim ideal uyku sürem beş buçuk-altı buçuk saat. Fazlası zarar :)

Bir de -kaynak veremem ama- yapılan araştırmalara göre mutlaka saat 1.00 ile 4.00 arası uyuyor olmak sağlıklı uyku açısından çok önemliymiş.

İyi uykular, sağlıklı günler :)

6. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kalkmak istediğim saat sabah 8.Saat 12 de yatmayı denedim olmadı 4 te felan yatıyorum 4 te yatsam 8 de kalksam günü geçirsem gece uykum gelirmi?

7. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Vücut egzersizi yorulma gibi birşey günde yüksek kadansla bayabi pedal atıyorum yoruluyorum ama yatamıyorum

8. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Onu yapamam malesef :D

9. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet onu biliyorum ama okudum 1 kere anlamadım kısaca özet verebilirmisin

10. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    AS-ynı durum benim içinde geçerliydi bende yeni yeni toparlıyorum. Sabah 5 gibi yatıyordum. Şimdi sabah 6 - 6:30 gibi kalkıyorum. Artık 00:00 - 01:00 gibi uykum geliyor..

11. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Serkan Abi 1 günde ne yapıyorsunda 12 1 arası uyuyabiliyorsun veya denediğin yöntem varmı?

12. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Sabaha kadar uyuyamadım en son saat 05:00 da uyuyamadım bende sinirlendim saat 06:30 da yataktan kalktım. Tüm gün boyunca uyumadım ve gece artık pilim bitti. Ama o gece de saat 03:00 da ancak uyudum. Sabah yine erken kalktım. 06:00 da geceye dönünce de saat 23:30 da sızdım yorgunluktan. Ertesi gün normale döndü..:)

13. Doğukan Şık

Doğukan Şık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sabah 6 gibi yatağa gir öğleleyin 12 de kalk bin bisikletine akşam 6 ya kadar dolaş. Yemeğini falan ye sonra aç iki bölüm sıkıcı bir dizi izle. Yatağa gir ve ağır bir kitap okumaya başla kesin uyursun.

14. Muhsin Şimşirlioğlu

Muhsin Şimşirlioğlu Yeni Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    forumdaşlar forumda yeniyim ama laf uykuya gelince dayanamadım yaklaşık 2 yıl boyunca sabah ezanı yat saatim (artık uyumasamda zorla yatağa giriyordum) kalk saat 8:30 idi sonra askerlik girdi araya tam düzeldi derken askerlik bitti yine aynı düzen sabah 5-6 yat saati yine 8:30-9 kalk oldu sonra evlendim falan hala canım uyumak istemiyor fakat çok önemli birşey var mutlaka kendini yatağa girmeye şartlayacaksın (kaçta kalkarsan kalk) bir saat belirle ve mutlaka o saatte yatakta ol belli bir süre mal gibi tavana bakakalsanda sonra uyumaya başlarsın ve bunun yanında uykunla orantılı yeme ve içmenede bir süre özen göstermen lazım

15. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Genelde ben de 4-5-6 civarları yatıyorum. okul açılacak 4-5 gün sonra benim taktiğim şu:

1-İlk gece 1-2 gibi uyumaya çalışın,saat 10.00 gibi uyanın
    2-Sonraki gün 3-4 saatlik antremanlar yapın (kendinizi mümkün olduğunca yorun)
    3- Zaten akşam yemeğinden sonra bi ağırlık çökecek ve kendi kendinize uyuyacaksınız ( eğer kendinizi yorduysanız)
    4-2. gün 2-3 saatlik antremanlar yapabilirsiniz (kendinizi çok fazla yormadan)
    Göreceksiniz 2. gecenin sonunda erkenden uyuyacak ve sonraki sabah erkenden kalkacaksınız.

NOT:Eğer 2 günde söylediğim olay olmadıysa 3 veya 4 gün aynı şeyleri yapabilirsiniz :)

16. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yani diyorsunki erken kalk uyuma birazda pedal at gece yatarsın :D

17. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Deneyeceğim hemşerim Malatya nasıl alıştınmı?

18. Çağatay Y.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Emre çok güzel konuştun ilk gece 1-2 gibi uyuyamayacağım 4 te uyuyacağım 10 da kalkarım (12 de kalksamda bu metod tutarmı?) akşam saat 4 te dışarı çıkıcam 7.30 gibi eve gelicem iyi pedal atarak akşam yemeğini yerim en geç 12 gibi yatarım diye düşünüyorum 2.günde antreman yaparım teşekkür ederim hoşuma gitti bu taktiğin dua ediyorumki düzelsin artık.

19. emre özbay

emre özbay Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abim 12 gibi yapsan da olur 8 saat uyumuş oluyorsun fakat sabah uykusu,gece uykusu gibi enerji vermediğinden yorgun kalkabilirsin.Seçim senin...

20. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bilgisayarı kapat kullanma. telefonuda sadece arama ve msjlasma için kullan uykun düzene girer.