Uygun bisiklet nasıl seçilir?

Tepki
1
Merhaba arkadaşlar,

Bugün İstanbul Saraçhane'deki Emre Bisiklet'ten (Carraro Yetkili Satıcısı) Carraro Sportive 224 aldım.

Boyum 170cm , kendime uygun kadrodaki bisikleti bulabilmek için birçok bayi gezdim ve hiçbirinde bulamadım, birkaçı da kadro ölçülerinden bihaberdi. En sonunda birkaç bayinin de önerdiği çözüme güvenmek zorunda kaldım: Sele borusunu 5cm kadar kestiler.

-Bisikletime bindiğimde bacak aram ve kadro birbirine şiddetli derecede olmasa da temas ediyor.
-Şu an sele borusu 5cm kadar dışarıda , sele üzerindeyken ayak parmaklarımın ucunda olmak suretiyle yere basabiliyorum.
-Yaklaşık 10km.lik bir sürüş denemesi yaptım, hareket halinde hiçbir konfor sıkıntısı bulunmuyor, hatta çok iyi, ancak durduğumda destek alma ihtiyacı duyuyorum.

Sizin değerli görüşlerinize ihtiyacım var:
1-) Sele borusunun kesilmesi sakıncalı mıdır, eğer sakıncalıysa ne gibi sorunlara yol açabilir?
2-) Bahsettiğim kadro orantısı ile ciddi sorunlar yaşama olasılığım var mıdır? (Ağırlıklı olarak uzun turlarda kullanacağım)
3-) Yarın yetkili servise bisikletimi ilk bakım için götüreceğim, bu konu hakkında yardımcı olabilirler mi, onlara bu problemi nasıl açıklayabilirim?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Scudo

kaptanQ

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Mosso
yeni bir bisiklet alırken mutlaka değerlendireceğim. çok sağol.

Tepki
0
Bisiklet
Sedona
sedona 771 , carraro 497 equipe, carraro crx 960, scott scale 60, scott scale 70 , sedona 761, salcano assos slx ,salcano assos 40slx , salcano assos 40 x7 , salcano ng 020 slx
sizce hangi secenegi almalıyım yardımcı olurmusunuz ?

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
@salih pehlivan

Hangisinde XT veya X9 donanımın altında donanım yok ise onu alın...

Tepki
0
Bisiklet
Sedona
Kadro :Sedona 771 Triple Butted 7005 Alu.
Maşa :RST First Air
Vites Sayısı
:30 Vites
Arka Vites :Sram X7
Vites Kolu :Sram X7 Trigger
Ön Vites :Sram X7
Lastik :Schwalbe Smart Sam 26x2,10
Aynakol :Sram X7
Fren :Avid Elixir 7
Jant :Shimano WH-MT55
Zincir :Sram PC1031
Gidon :Raceface Evolve Flat 31,8
Boğaz :Raceface Evolve 31,8
Sele Borusu :Raceface Evolve 31,6 375mm
Sele Kelepçesi :Sedona
Sele :Selle Italia Q-BIK
Furş Takımı :Neco Rulmanlı
Pedal :Shimano PD-M520 Kilitli Pedal

sedona 771 donanımı bunlar aslında hepsi yakın fiyatlarda ilk defa baslayacagım kafam allak bullak oldu. yardımlarınızı beklıyorum .şimdiden tesekkur ederım

sedona 781 de albenili ancak fıyat bayagı yuksek dediğiniz xt kompenentler onda mevcut.

Tepki
37
Murat Reis ellerinize sağlık. Yazınızdaki formüllere inanmasam da, söylediğiniz birşeye katılıyorum. Bisiklet çok özel bir alettir. Ayaralrının kişiye göre yapılması gerekir. Aynı boyda olan iki kişi bile farklı bisikletler seçebilir çünkü bacak boyu, kol vs gibi yerlerimiz farklı uzunluklarda olabilir. Bisiklet alınmadan önce mutlaka test sürüşü yapılmalı ve kendinize göre ayarlatmalısınız. Üzerindeki donanım ve bazı ayarlar ne yazık ki sadece deneyimle karar verebileceğiniz şeyler. Bir Bisiklet Gezgini yani bisiklet üzerinde günde 8-10 saat geçiren biri olarak her ayrıntının önemli olduğunu biliyorum. : )

Subutay

Üye
Tepki
2
Kardeşim cevabımi özelden verirsen çok sevinirim ben hem şehir içi hemde yol bisikleti istiyorum ve bunun için ne kullanabilirim ne önerirsin bana

HTC One S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
Merhaba, ben de yeni bir bisiklet almayı düşünüyorum. Bir kere bir kadın olarak kadın kadrosu almam önemli mi? 24 yaşındayım boyum 1.63 kilom 56. Kadrosu tekerleği falan nasıl olmalı hiç anlamıyorum bu işten. Dağ bisikletim var zaten o yüzden şehir bisikleti almayı düşünüyorum. İstanbul'da biraz yokuşlu olan Ataşehir taraflarında şehir içinde kullanacağım ancak hafta sonları ya da ilerleyen zamanlarda uzun yolda da kullanmak istiyorum. Fiyat olarak 2.000TL'ye kadar zorlayabilirim ama bu fiyata aldığım bisikleti iki üç yıl sonra uzun yolda sürerken değiştirmek istemiyorum. Yol bisikleti mi yoksa şehir bisikleti mi almalıyım sizce? Yoksa uygun fiyatlı bir şehir bisikleti alıp daha sonraki zamanlar da yol bisikletine geçmek mi mantıklı olur? Mesela Trek Neko modeli uygun olur mu?

(link)

Sizce fiyat-kalite oranı nasıl ? Bana tavsiye edebileceğiniz bir bisiklet var mı?

Ahmet Keçeci

Aktif Üye
Tepki
62
Bisiklet
Salcano
Bisikletle ilgili yorum yapan çıkar ama bence şehir bisikleti alın. Ayrıca normal kadro alan kadınların pişman olup bir süre sonra kadın kadrosuna geçiş yaptıklarına şahit oluyorum :)

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda Martyn Ashton videosunu izlemeyen kalmadı sanırım. :mad:

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
3. Videoyu çeksede izlesek :p

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aynen valla ya :D

Cihat Mus

Üye
Tepki
0
İsim
Cihat
Bisiklet
Lapierre
Merhabalar, forumda oldukça yeniyim. 40 yaşında acemî bir bisikletçiyim ve tecrübeli arkadaşlardan yardım isteğim olacak: Yanıt verirseniz çok sevinirim :) Önce kısaca geçmişimden bahsedeyim ki ihtiyacımı daha iyi anlayın.
Mart'ta Decathlon'dan Rockrider 5.2 dağ bisikleti almıştım. Acaba biner miyim falan filan derken kendimi hemen hemen her tatil günü Halkalı-Bakırköy-Sirkeci arasında 1200 km pedal çevirirken buldum. Öyle performans için fazla kasmıyorum, ortalama 20-25 km hızlarda 2-3 saatlik sürüşler yapıyorum. Yağmur çamur demeden bindiğim bisikletime su tahliye kanalları olan Specialized marka yol lastikleri ve çamurluklar falan alarak ihtiyacıma göre eklemeler yapmıştım. Bu süreç içinde Yani bu iş bayaa tutkuya dönüşmeye başladı ve daha iyi bir bisiklete binmeye karar verdim. Şimdi bu bisikleti bir arkadaşıma sattım ve kendime 29'' ve hidrolik disk frenli bir şehir/dağ bisikleti almak istiyorum. Bu bisikletle şehir içi (Halkalı-Bakırköy-Sirkeci) Bozcaada, Çanakkale Şehitlikleri, Gökçeada gibi kamplı geziler de yapmayı planlıyorum. Alacağım bisiklet için aksesuarlar hariç yaklaşık 2.000 TL bütçem var.
Öncelikle şunu sorayım: 29'' doğru bir tercih midir? 26'' bisikletlere göre avantaj ve dezavantajları nedir?
bütçem dahilinde önerebileceğiniz marka ve modeller hakkında sizden yardım rica ediyorum.

Tepki
3
Bisiklet
Bianchi
Merhabalar yeni bisiklet almayi dusunuyorum fakat 3 model arasinda kaldim secim yapamadim.
1-Specialized Hardrock disk İnt
2-Sedona 721
3-Ghost Se 1175
Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Tepki
0
Bisiklet
Salcano
Bence öncelikle fren sistemini araştırın benim tavsiyem kesinlik disk frenler olur tabi sonra jantı boyunuza göre tercih edin vites sisteminin shimano olmasına dikkat edin bu yeterli olur tibine önem verin tabi çünkü bir bisikletin görünüşünü sevmezseniz hoşunuza gitmez sürmezsiniz bunun içinde bianchi salcano kron bu modeller bakabilirsiniz bu bisikletlerin görünüşleri gayet güzel oluyor birde size tavsite e-ticaret sektöründen alın çünkü fiyatları gayet uygun oluyor .

(link) bende bu model var size tavsiye edebilirim .

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@doğuş

Dağ bisikleti ve yol bisikleti için ölçüm vermiş. Hibrid bisikletler için ölçü veren böyle bir site var mı?

SEL PER

Forum Demirbaşı
Tepki
792
İsim
Selçuk
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur