Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uygarlık ne kadar doğadan yana

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    şimdi dünya bilim tarihine genel bir bakış yapalım
    keşifler ve icadlar tarihi
    petrol bulundu plastik bulundu doğayı kirleten ne varsa bulundu
    1000 yıl önce atsız araba yürüyecek denseydi herkes gülerdi ama otomobil bulundu bana göre hiç iyi olmadı benim nacizane görüşüm kara bilimden yana değildir yani insan tabiatına ruhuna ve doğasına karşı olan her türlü icadlara karşıyım ben belkide geri kafalıyım çünki bu icadlar bizim doğamızı elimizden almıştır
    insanın yarattığı uygarlığın ne kadar doğadan yana olduğunu düşündükmü hayır geçmiş nesiller düşündümü gene hayır doğaya etki eden bu uygarlığın teknolojisi vede bilimi nedir doğrumudur bunları artık doğru açıdan görmeliyiz
    son 200 yılda keşfedilen teknolojik araçlardan hangilerini günümüzde kullanıyoruz hiçbirini çünki hepsi antika oldu bu günün teknolojik araçlarınıda hiçbirini ilerde kullanmayacağız ne yapmaya çalışıyoruz hababam insanları aşırı tüketim teknolojik bilimine kurban mı edeceğiz evet bunlar cevaplanması gereken sorulardır
    onca üretilen ve ikinci dünya savaşında kullanılan silahlar bu gün jilet oldu ve o silahlardan daha vurucu silahlar üretildi peki neden ? bunlar can alıcı meseleler can alıcı sorular
    bilim ancak ve ancak insanın tabiatına ruhuna ve doğasına ve onun uzayına kainatına zarar vermeyecek olan bir anlayış araştırma alanı vede prosedürü olmalıdır
    dünya üzerinde insanlar çoğalarak büyük kentler yarattılar ve iç içe yaşamaya başladılar şehirler günümüzde son şeklini aldı bence tam bir cehennem yeşillik yok motor gürültüsü havada ki rahatsız edici benzin kokusu
    dünyanın neresine giderseniz gidin aynı tabloyu görürsünüz
    şimdi küresel ısınmanın sonuçlarını önümüzdeki 50 yıl boyunca göreceğiz
    büyük bir vurdum duymazlık var insanoğlunda banane der gibi bir hali var yaşadığım kadarmı yaşayacağım benden sonrası düşünsün diyen var
    egoistliğimizi tamir etmek güç
    insanlığı bir imtihan bekliyor ya doğaya zararlı olan tüketim alışkanlıklarımızı değiştireceğiz yada zarar göreceğiz bu sınavı nasıl geçeceğimiz ilerki yıllarda belli olacak

cedrick41 ve Samet Şenel bunu beğendi.
  2. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Çok olumsuz düşünüyorsunuz. Birincisi bir ülke ne kadar gelişmişse, ne kadar uygarsa ve eğitimliyse çevreye ve doğaya o kadar önem veriyor.

İkincisi "bilim" illa doğayı kirletmek için kullanılmıyor. En az bir o kadar doğayı koruyan gelişmeler de yapılıyor.

3. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

şimdi dostum
    bilimi ben ikiye ayırıyorum
    1- kara bilim
    2- beyaz bilim

kara bilim nedir
    doğa ile bütünleşmeyen bilimdir yada en doğrusu kara bilimsel çalışmalardır
    otomobilin doğadan yana bir icad olduğunu kabul etmiyorum çünki otomobil
    çevreyi kirletmiştir egzos gazından çıkan gaz benim havamı kirletmiştir
    şimdi şu ucaklarda kullanılan sıvı yakıtların havayı zehirleyip zehirlemediğini
    hiç düşündükmü uzay otobüsü uzaya giderken yanındaki iki adet yakıt tanklarından çıkan onca gaz dumanları çevreye ne gibi zarar vermektedir
    en doğrusu sıvı yakıtlar yandığı vakit bunların çevreye zararı nedir
    daha bir çok örnek sıralanabilinir

beyaz bilim yada en doğru açılımıyla doğayla uzlaşan bilimsel çalışmalar
    bunlar öne geçmeli öncelikli çalışmalar olmalı 200 yıldır bu anlayışta çalışmalar ne kadar olmuştur ?

birde buzdolaplarından ve soğutuculardan çıkan gazların uzun bir periyot sonrasında ozon tabakasını yırtabileceğini düşünebilirmiydik
    yani demek istediğim doğa moğa insanın pekde umurunda değil o keyfine bakıyor ve canına okuyor doğanın buna karşı olanların sesleri ise dünyada
    çok cılız çıkıyor ülkemizde tema var ama dinleyen pek yok temayı
    örnek amerika çok gelişmişte gelişmesine yapılan istatistiklerde amerikanın dünyayı kirletme şampiyonu olduğunu gazeteler çok tan ilan etti birde kyotoya imza atmadı amerika neyse bunlar acı gerçek
    pek kendimi karamsar düşünceli bir adam olarak görmüyorum aksine ben umutluyum şu elli yıl içinde meydana gelecek olaylar bize çok şey düşündürecek

dostlarıma sorular
    1-uygarlığı seviyormusunuz ?
    2-uygarlığın dünyayı kirlettiğine inanıyormusunuz ?
    3- eğer kirletti ise çözüm nedir ?

ZekiAlper bunu beğendi.
  4. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kudu Abi,ben bu olaya şöyle bakıyorum.Şu anda tükenebilir enerji kaynaklarını tüketmek,yenilenebilir olanlara nazaran daha cazip sonuçta onun üzerinde geliştirilmiş bir teknoloji var.Petrol tükendiğinde zaten mecburen yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş olacaktır.Şu anda var olanı tüketmek varken neden başka enerji kaynakları peşinde koşsunlar harcamalar yapsınlar ki? Eninde sonunda temiz enerji kaynaklarına geçilecektir ama bizler görürmüyüz tabi orası zor.Bu kirlilikte mutlaka düzeltilecektir temiz enerji kaynaklarına geçilince,teknolojininde yardımıyla.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  5. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    desene göremiyeceğiz o günleri yinede kirliliğinde önüne geçilmesi sevindirici olacaktır

dostlarıma sorular
    3- eğer kirletti ise çözüm nedir ?

6. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    kudu doğayı geçtim. İnsanların birbirlerine karşı davranışlarına bir baksana? Birbirlerini asan kesen öldüren milyonlarca insan var. Her yerde ayrımcılık, her yer faşizm, her yerde ezilen insanlar.

Daha insanlık olarak uygarlığın çooook başlarındayız. Daha çok ilkel ve barbarız.

O yüzden bunlara şaşırmıyorum.

cedrick41 ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  7. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    uygarlık teknoloji demek değildir.

8. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum haklısın
    bir topik açarak saygıdan bahsedebiliriz dediğin doğru saygı kalmadı sokaklarda bunun nedenlerini araştırmak derinlere inmek gerekir de ama insanlar değişecekmi sorun orda insanlık henüz ilkel ve barbar
    düşünsel olarak ilkel dürtülerden kurtulamadık doğru lafa ne denir
    :in: :in: :in: :in:

yetkin dostum bunu açabilirmisin
    uygarlık teknoloji demek değildir evet doğru
    burdan hareketle çok güzel yerlere gelebilliriz

:in: :in: :in:

9. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Nedir peki?

Şurası kesin ki toplum gittikçe iyiye ilerliyor. Ahlaksız, baskıcı bir toplum yapısından gittikçe daha iyi bir yapıya gidiyoruz. En azından Türkiye'deki gözlemlerim öyle.

10. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet yavaş yavaş da olsa eskiye nazaran bir ilerleme söz konusu ama daha kat edilecek yollar var sokaklarda insanların birbirlerine saygısı olmalı :in:

yetkin dostum uygarlık teknoloji demek değil dir derken benim anladığımca doğayı yok eden teknoloji demek değildir anlamını çıkarıyorum bilmem yanılıyormuyum :in:

11. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    uygarlık kelime anlamı ile uygurlardan gelme bir kere. uygurlar yerleşik hayata geçip gelişmiş bir topluluk olduklarından burdan türemiş, tersi olarak barbarlık'ı kullanabiliriz.

uygar toplumlarda teknoloji gelişmiştir, bunu görebiliriz belki ama teknoloji uygarlık demek değildir derken demek istediğim, bir süre önce videosu çıkmıştı ırak'ta birileri bir kızı taşla öldürüyordu, etrafta son model cep telefonuyla bu olayı kayda alan bir sürü insan vardı. bu insanlar teknolojiye sahipler ama gördüğümüz gibi uygar değiller.

uygarlık genel olarak başta şehirleşmeyi, sonra kültürü (içinde resim sanat vs. ne ararsanız var olan) temsil eder.

teknoloji ise bilginin sermaye yardımıyla ürüne çevrilmesidir (şu topicte kullanıldığı üzere)

12. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Koyu olarak ifade ettiğin şey ancak doğamız kirlenip ve iklim değerlerimiz değiştikten sonra geçerli olucaktır ki bence zamanından önce birşeyler yapmalıyız! :eek: Bunun için Greenpeace ve Tema Vakfı'na çok iş düşüyor tabi önce bir tüketici olarak bize :)..

13. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

evet doğru düşünsel olarak hala ilkel dürtülere sahibiz istediğimiz kadar teknolojide ilerleyelim insan insanı öldürüyor acaba ne vakit kinlerimizden ihtiraslarımızdan kibirli olmaktan kıskançlıklarımızdan arınacağız ve iyi bir insan olacağız ?

Süleyman Uzunköprü bunu beğendi.
  14. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    çok siyasi olacak ama aslında ekolojiyi bozan şu an yaşadığımız sistemin kendisidir, insanı barbara 1 tl için adam öldürmeye iten, ruh hastası iten de odur. o yüzden çevreyi değiştirmek için aslında sistemi değiştirmemiz gerekir.
    açıkçası bu yeni moda ekolojik sosyalizm, eko-sol gibi düşünceleri içi boşaltılmış olarak görüyorum. asıl sorun sistemdir.

bir de tabii, şöyle birşey var.

"Dünya menfaati bir leşe benzer. Ona talip olan, köpeklerle dalaşmaya hazır olmalıdır. " hz. ali.

15. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Bence uygarlık

a) Senden farklı olandan veya tanımadığından korkmamak;. Hayvanlar tanımadıklarından korkar ve onlara karşı saldırgan olur.

b) İnsanları ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, din, felsefi görüş veya giyimleriyle değil "kalpleri ve beyinleriyle yargılamak;

c) İlkel hayvani cinsel içgüdülerden kurtulmak. Yani namusu iki bacak arasında görmek, erkekliği veya erkek olmayı üstün görüp kadınlığı aşağı saymaya son verip dediğim gibi insanları beyinlerine göre değerlendirmek;

d) Hayata önem vermek. Hem insan hem de canlı hayatına. Ve doğaya, çevreye önem vermektir;

Benim düşüncem bu.

ZekiAlper, cedrick41 ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  16. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

bravo evet sistem ta kendisi aslında konular iç içe bu uygarlığın bir sistemi var
    ve parasal bir düzene dayanmış dominonun taşını bir yerden bir oynatacaksın dangur dungur yıkılacak bu sistem
    bu sistemi kabullenmiş çokkkkkkkkkkkk insan var dünyada al sana borsa çokkkkkkkkkkkk insan paradan vazgeçemez arabasından vaz geçemez konforlu yaşantısından taviz vermez de vermez
    hep düşünmüşümdür insandan yana insanın en doğal gereksinmelerine insana layık bir şekilde cevap veren ve tüm insanlığın yararına mutluluğuna cevap veren bir sistem hümanist yani insancıl sistem ütopya aslında

alıntı
    Bence uygarlık

a) Senden farklı olandan veya tanımadığından korkmamak;. Hayvanlar tanımadıklarından korkar ve onlara karşı saldırgan olur.

b) İnsanları ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, din, felsefi görüş veya giyimleriyle değil "kalpleri ve beyinleriyle yargılamak;

c) İlkel hayvani cinsel içgüdülerden kurtulmak. Yani namusu iki bacak arasında görmek, erkekliği veya erkek olmayı üstün görüp kadınlığı aşağı saymaya son verip dediğim gibi insanları beyinlerine göre değerlendirmek;

d) Hayata önem vermek. Hem insan hem de canlı hayatına. Ve doğaya, çevreye önem vermektir;

Benim düşüncem bu.
    cevap
    dostlarım beyin trafiği iyi gidiyor yukardaki maddeler uygar olmanın
    nitelikleridir katılıyorum
    ön yargısız olmak ön yargı aids den bile beterdir:in:

cedrick41 bunu beğendi.
  17. Yetkin Sal

Yetkin Sal Üye

Seviye:
    tartışma güzel ama benim bisiklet almam lazım :)

cedrick41 ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  18. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    bu toplumsal bir olay bisiklete gerek yok arabayla veya yaya olarak da her zaman geçerli olan insanlığımız davranışlarımız yaşayışlarımızdır
    önemli olan saygı anlayış ve düstur!çevreye doğaya bakış açımızdır önemli olan:eek:
    bunu 19 yaşında bir arkadaş yazmış
    İnsanlar tabiattan uzaklaştıkça kalbi katılaşır. İnsanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki dil onları telaffuz edemez bile....(çin atasözü)

Nuri Kongur ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  19. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    dostum tartışmıyoruz bilgi alışverişinde bulunuyoruz
    bu arada evetttttttttttttt
    sana bisiklet lazım :in:

alıntı
    bu toplumsal bir olay bisiklete gerek yok arabayla veya yaya olarak da her zaman geçerli olan insanlığımız davranışlarımız yaşayışlarımızdır
    önemli olan saygı anlayış ve düstur!çevreye doğaya bakış açımızdır önemli olan

cevap
    cedrick dostum saygı anlayışı tamir edilecek bir duruma geldi malesef bu gün bisikletle dolaştım bağdatta insanların suratları asık hiç biri memnun değil
    ne olacak bu ülkenin hali gerçi sorularım şunlardı
    3-eğer inanıyorsanız çözüm ne olmalı ?

cedrick41 bunu beğendi.
  20. Murat Orego

Murat Orego Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Hayvanlar arasında özellikle de primatlar arasındaki saldırganlığı çalışırken, onların doğal ortamda ve tutsaklık ortamındaki, yani hayvanat bahçesindeki, davranışları arasındaki farka bakmak önemlidir. Gözlemler gösteriyor ki doğal hayattaki primatlar arasında saldırganlık daha azken, hayvanat bahçesinde primatlar aşırı derecede saldırganlaşıyor. İnsan, tarih boyunca "doğal ortamından" çok uzak yaşadı. Uygar insan her zaman hayvanat bahçesinde yaşadı. Degişen oranlarda tutukluluk ve özgürlük kısıtlaması içinde. Ve bu en gelişmiş toplumlarda bile hala gerçek. - Erich Fromm (20. yüzyılın en önemli psikologlarından)