Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ütük Göleti Turu (17 Temmuz)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Tamer'le (afrika_kaplani) bugün için kararlaştırdığımız bir serbest tur planımız vardı. Dün gece Coşkun hocayı (jamesjoice) arayıp, onu da davet ettik. Öğleden sonra olursa gelebileceğini söyleyince, kabul ettik tabii. Serbest turumuz, saat 16.00'ya doğru marina yolunun devamındaki Kullar sapağında buluşmamızla başladı. Serbest tur olacağından, rotamızı henüz belirlememiştik. Hemen bir bisikletçi toplantısı yaptık ve üç alternatif belirledik: 1- Kandıra yolundaki Ütük Göleti 2- Çayırköy'deki Bıçkıdere Göleti 3- Umuttepe'ye doğru tırmanıp Erenler'den şehre iniş.

Saat çok geç olmadığından, merkeze yaklaşık 25 kilometre mesafadeki Ütük Göleti'ne gitmeye karar verdik. Gölet, İzmit-Kandıra yolunun 20. kilometresinde, sol tarafta kalıyor. Şöyle bir yol izledik:

Bilenler bilir, İzmit-Kandıra yolu Çubuklu'ya kadar tamamen rampalardan oluşur. Otomobille bile tırmanmaktan sıkılırsınız. Eh, bir de bisikletle tırmanışı düşünün. Üç azimli ve kondüsyonlu bisiklet sever olarak, gözümüzü kararttık ve kendimizi rampalara vurduk.

Üç ya da beşinci kilometrede yolun kenarında boş bir tezgah görünce, soluklanmak için bahane oldu.

Çubuklu'yu da geçtikten sonra, artık yolun kabasını almıştık ve önümüzde fazla yokuş kalmamıştı. Hattâ tatlı inişler dinlenmemizi bile sağladı.

Yol üzerindeki marketten bir şeyler aldıktan sonra sürüşe devam ettik ve meşhur Kandıra F Tipi Cezaevi görünmeye başladı.

Cezaevinin önünden içimizden özgürlük şarkıları söyleyerek (!) ve özgürlüğümüze şükrederek geçtik. Bir kilometre kadar gitmeden Ütük Göleti sol tarafta göründü:

Anayoldan gölete direk iniş olmadığından, tarladaki ekin yolunu kullanarak inişe geçtik:

Gölete indiğimizde bizi doğanın huzur veren renkleri ve sessizliği karşıladı.

Kartpostal gibi bir manzaraydı.

Amacımız yarım saat kadar dinlenip hemen dönüşe geçmek olduğundan, çantalarımızdaki nevaleyi ortaya serdik ve atıştırmaya başladık.

Yemek işi bitti. Tamer ayakkabılarını giyer giymez yola çıkıyoruz.

Anayola kadar ekin yolundan geri dönmemiz gerek.

İzmit yoluna çıkıyoruz ve pedallara basıyoruz.

Toplam 55-60 kilometre civarında yol yaparak, serbest turumuzu tamamlamış olduk. Fakat şöyle bir ayrıntı var. Ben Pirceler köyü civarında Coşkun hoca ve Tamer'i geride bıkarak önden yola çıktım. Çünkü yetişmem gereken bir işim vardı. Ben ayrıldıktan sonra onların başından birer olay geçmiş. Bırakayım kendileri anlatsınlar: )

O iki olumsuz olaya rağmen, bugünkü turla kondüsyonumuza iyi bir katkı yapmış olduk. Pazar günkü büyük tur konusundaki kararsızlığımız sürüyor. Hâlâ bir rota belirleyemedik. Bakalım. Mutlaka gidecek bir yer buluruz.

2. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Bundan böyle yedek iç lastiksiz çıkmak yok.Ethem'de vardı gerçi biraz da ona güveniyordum ve asfalt yol olduğu için dağ lastiklerine birşey olmaz diye düşündüm, fakat Ethem'in dönüşte acelesi vardı.Ben de yolun sağında kalan, iri taşlar ile serili o dik inişi görünce ağzım sulandı ve geride kalmak pahasına zevkle inişimi yaptım.İnişten sonra 200 metre gitmeden arka lastik havası sıfırlandı.Daha sonra da ön lastik indi.İki tekeri de patlatmışız.Ethem önden gittiği için lastikleri onarma şansımız da kalmadı.Coşkun hocam ile ayrıldık, ben de Gürkan turizm ile dönüşümü yaptım.Bagaja çuval sallar gibi salladık bisikleti.

Öyle sahte Trek'ler ile turlara katılmayalım lütfen.Hakiki Trek çok lastik patlatır.

Hafta içi serbest turlara devam, keşfedilecek yer çok.Pazar günü görüşürüz.

3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Coşkun hoca da fotoğraf makinesini camide unutmuş. Oh olsun. Sen misin fotoğraflarımı çekip foruma koyan: ))

4. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Ben sana hala söylemedim dimi.Senin gözlükleri kaybettim :D

5. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar güzell gezi olmus tbr ediyorum sizleri..paylaşımınız içinde tskler.

Ahmet Durusoz bunu beğendi.
  6. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Yolun en az bir 20 km'si tırmanmakla geçti ve bir hayli de yorulmuşum. Eve geldiğimde fotoğraf makinesini unuttuğumu anladım. Tekrar dönülecek de bir yol değildi. Ne yapayım diye düşünürken aklıma F tipi cezaevinde görev yapan gardiyan arkadaş geldi. Lojmanlarda kalan bir arkadaşını aradı ve çok şükür fotoğraf makinesini bulmuş. Tabii almak için tekrar yukarı çıkacağım.
    Ethem hiç şansın yokmuş.

Tamer bu arada dağ bayır aksiyon yapacağım derken esas aksiyonu kaçırdın. O yoldan kesintisiz 15 km inmek kadar güzel aksiyon olur mu bilmiyorum. Yolun kahrını çektikten sonra iniş keyfini de yaşamak lazım.

Tamer'i lastiği inik görünce pompayı çıkarmak için çantaya el attım. O da ne: pompayı evde unutmuşum. Çantamda yama vardı ama Tamer'in lastiğinde yama yapacak delik yoktu. O yüzden soruna çözüm bulamadık. Bir kaç gün önce Real'de bisikleti bıraktığımda, yedek lastiğimi bisikletin arka çantasından çaldıkları için yedek lastik de kullanamadık.
    İşin ilginç tarafı pompamın yanımda olmadığını anladıktan sonra bayır aşağı inerken hafiften tırsmış olmam. Öyle ya en önemli tamir ve bakım aletin yanında olmayınca lastik patlatmak nasıl olur, hayal edince çekiniyor insan.
    En iyi tarafı işlek bir yol üzerinde olduğumuz için akşam üstü de olsa araç bulması zor olmadı. Geçmiş olsun Tamer'e. Güzel bir gezi oldu onun haricinde.

7. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Ayaklarınıza sağlık abiler. Güzel bir serbest sürüş yapmışsınız. Ama neler gelmiş başınıza öyle ya :D
    Neyse, her şeye rağmen sürüşten alınan haz ve eve sağ salim geri dönmek unutturmuştur olanları. Paylaşım için teşekkürler, ayağınızdan pedal eksik olmasın..

Ahmet Durusoz ve jamesjoice bunu beğendi.
  8. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel ve neşeli bi tur olmuş
    başınızdan geçen olaylara rağmen gülümsemeniz güzel :)
    iyiki biiskletleri unutmamışsınız :p

9. zeB@ni

zeB@ni Yeni Üye

Seviye:
    güzel olmuş yaws. ayaklarınıza sağlık. vallaa ben çantada bir ton tamir setiyle dolaşıyorum. ve pompa....

10. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Bugün tekrar aynı yolu tırmanıp fotoğraf makinemi aldım. Ethem gözün aydın, verilmiş sadakan varmış. : )

Fakat dediğim gibi bu aralar an'ı yakalamayı bıraktım, doğa fotoğrafçısı oldum.

Tabii 15-20 km'lik tırmanışa zihnen hazırlıklı olduğum için daha kolay geçti. Ayrıca grubu forse edip beni gaza getiren tur operatörümüz Ethem olmayınca kendi tempomda 60 küsür km gitmek zor olmadı.

zeb@ni
    Teşekkürler. Bazen aksilikler de olmuyor değil. Onlar da yolun tuzu biberi.

11. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim
    Eldiven ve kask unuttuğum oldu,arkadaşlar hatırlattı.Bir keresinde çantayı unuttum, hafifliği hissedince bisikletin üzerinde yaylanmaya başladım ve öyle farkına vardım.Allah'tan fazla uzaklaşmamıştık.En son güneş güzlüğü kayboldu(Ethem'e soğuk su içmesi için haber verdim).Sanırım sırada bisiklet var :D

12. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Coşkun hocam, beraber gidebilirdik aslında.Bisiklet ile çıkacağınızı düşünmedim.Neyse fotoğraf makinenizi bir daha ki unutuşunuzda inşallah :)

13. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    Tamer'ciğim biraz ani oldu gitme işi. Tabii senin bisikleti düzelttiğinden de haberdar değildim. Ayrıca senin için yedek lastiğim de yoktu. : )
    (En kısa zamanda 5-6 ytl'lik lastiklerden senin için alacağım... : ))

14. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    gene güzel gezi yapmışınız ayaklarınıza sağlık

15. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Coşkun hocam, ben bugün tekerleri yamattım.Ön arka 4 delik açmışız.İç lastik te aldım turlar için, sağolasın.

16. çağdaş

çağdaş Kıdemli Üye

Seviye:
    bol manzaralı bir gezi olmuş ayaklarınıza sağlık paylaşımınız için teşekküeler.

17. jamesjoice

jamesjoice Kıdemli Üye

Seviye:
    afrika_kaplani
    Şaka bir yana sökerken gördüğüm kadarıyla iç ve dış lastik setlerinin dağ taş inme gibi senin sevdiğin aksiyonlar için çok uygun olmadığını düşünüyorum. Dış lastiğin çok ince gibi geldi bana, iç lastik de çok çabuk patlayıverdi. Biraz da kullanım amacına göre lastik seçmemiz gerekiyor.

18. Ahmet Durusoz

Ahmet Durusoz Aktif Üye

Seviye:
    Hocam
    İç lastiği patlatan taşlar değilmiş.Taşların aralarından çıkan dikenli otlar vardı.Dış lastiklerin dişsiz kısımları çok ince olduğundan rahatça ulaşmış iç lastiğe.

19. herbie53

herbie53 Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar hakikaten cok guzel bir tur olmus ellerinize ayaklarınıza saglık biraz fazla olaylı olmus ama her seyde vardır bir hayır yine kazasız belasız donmussunuz ya o yeter bol saglıklı pedallı gunler resimler içinde teşekkürler

Ahmet Durusoz ve jamesjoice bunu beğendi.
  20. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    kandıra yolunda o gün bir trek gördüm akşamüstü biraderimin kenhıll la turluyordum gerçek gıant lastik patlattı da...neyse çayırköy civarındaki köprülü kavşağa çıktım bide baktım ii bi biskilet inişine benziyor biraz bekledim harbi bi trek yavaşça geçti arkadaş beyaz kasklı idi hah bu bisiklet forumdandır die seslenmek istedim sonra belki bu biskileti görüp önemsenmeyim die durdum .o gün size kandıraya gitmekte olan biraderlerim kartal marka araçtan seslenip el sallamışlar forumuda okuyunca sizinolduğunuz kesinleşti inşallah senelih iznimde birlikte turlarız ha bu arada kondisyon nasıl diye sorarsanızzirvede çayırköy köprülü kavşaktan çubuklu civarındaki palazoğlu fabrikası 28 dakika sürüyor bide arkadaşlar bende matrix co ro moly kadro var maşa sele borusu aynakol üzerindemontajlıdır gidon gidon boğazı v fren takımı ile ihtiyacı olana satılabilir yani piyasadaki ufuk, selami,mahmut marka biskiletlerden çok daha iyidir isteyen gelip görebilir