Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Usblerime virüs bulaştı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Umut Kılınç tarafından paylaşıldı.

1. Umut Kılınç

Umut Kılınç Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bugün kuzenimden usb disklerimle oyun aldım kuzenimin bilgisayarında virüs varmış söylemeyi unutmuş ve benim usblerime oradanda bilgisayarıma bulaştı.Usbleri taktığımda hata verdi bende onara tıkladım sonra diğer bilgisayara taktım oda hata verdi.Kuzenimi aradım söyledim oda virüsün adının AMVO olduğunu söyledi.virüsler;2 bilgisayar,3 usb ye bulaştı bir türlü çözemiyorum lütfen yardım edin.

2. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    öncelikle combofix yazılımını internetten indirin sonra bilgisayarınızı güvenli modda başlatarak combofix programını çalıştırın ve tarama yaptırın pek çok zararlı yazılımı tespit etme ve silme özelliğine sahiptir ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve antivirüs programınızı güncelleyerek tam sistem taraması yaptırın ilave olarak bir malware programı kurarak ek bir sistem taraması yaptırarak da bilgisayarınıza bulaşmış olan zararlı yazılımların oldukları yerde temizlenmesini sağlayabilirsiniz
    usb belleğinizi de formatlayın usb bellekleri için üretilmiş olan koruma programlarından faydalanabilirsiniz en azından bir dahaki sefere daha güvende olursunuz geçmiş olsun

observer ve Umut Kılınç bunu beğendi.
  3. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Bilgisayarınızda USB Disk Security programı kullanırsanız,en azından bundan sonrası için USB ile bulaşabilecek zararlı yazılımlardan korunabilirsiniz. Saygılar

Umut Kılınç bunu beğendi.
  4. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yaklaşık 3 yıldır antivirüs programı kullanmıyorum bir şey olduğu yok.Merak ettim var mı benim gibi antivürüssüz kullanan?

Tabi şöyle bir durum var: 97 yılından beri internet kullanıyorum, artık sitenin tipinden anlıyorum ne var ne yok :D Günlük rutin takip ettiğim siteler dışında pek bir şeye baktığım da yok. Bana öyle geliyor ki rastgele virüs yollama işi ya azaldı yada gerek tarayıcılar gerek işletim sistemleri daha korumalı hale geldi.Ne diyorsunuz bu konuda, virüs olayı azaldı mı sizce de?

5. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    antivirüs kullanılır sa ve ne idüğü belirsiz sitelere girilmezse hiç birşey olmaz pc ye

6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Kaç yıldır bilgisayar ve internet ile haşır neşir olmanız bir şey ifade etmez, ama sizin bir nebzede olsada kurtardığınız taraf hep aynı sitelere giriyor olmanız ama buda yeterli değildir. Virüsler hezaman vardır ve çoğalmaya devam ediyorlar, ataklar dünyanın bir çok yerinde antivirüs şirketlerinin verilerine göre pc'lerden temizlenen virüs sayısı milyar'lara ulaşmış ve hızlada artmaya devam ediyormuş. Ama size ve tüm bu mesajı okuyanlara tavsiyem günümüzde, bankacılık işlemi yaptığınız bilgisayarda orjinal lisanslı bir antivirüs bulunması şart yoksa gerçekten sizde kurbanlardan birisi olabilirsiniz.
    Alınacak önlemler:
    -Orjinal lisanslı işletim sistemi güncel bir sistem olmasını tavsiye ederim (Windows 7-8)
    -Orjinal lisanslı günde 6-7 kere güncellenen bir antivirüs programı (Nod32)
    -İşletim sisteminizin sürekli güncelleniyor olması çok önemli
    -Güncel sürücüler (Driver)
    -Gelen e-mail trafiğini sürekli kontrol etmek, bilmediğiniz linklere tıklamamak vb.
    Bunun gibi tedbirler ile bilgisayarınızı ve kendinizi kötü niyetli kişilere karşı koruyabilirsiniz.

7. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mobil işletim sistemlerinin yaygınlaşmasıyla virüs yazılımlarını üreten kişiler pc'den uzaklaştılar son yıllarda. %30 civarından şirket veritabanlarına yapılan saldırılar artmış geçen sene. Ayrıca mobil aygıtlardan bilgi çalan virüs yazılımlarının sayısı artmış. Mantıklı. Artık internet sadece evde değil her cepte, her tablette. Bizim virüs diye adlandırdığımız zararlı yazılımlar eskiden windows işletim sistemini kapsadığı için başka birşey düşünmüyorduk. Şimdi o virüsler android veya ios'da aktif olamayacağı için(platform farkı) hacker dediğimiz yazılım ve programlama uzmanları tarafından windowsa yönelik zararlı yazılımların üretimi azaldı. Şimdi hedef android ve ios. En az virüsün görüldüğü sistemler mac os ve ubuntu(linux) olarak göze çarpıyor. Androidin de linux tabanlı olduğunu düşünürsek ubuntunun da bundan zarar göreceğini söyleyebiliriz. Fakat son kullancıların bir çoğunun günümüzde hala windows'u tercih etmesi sebebiyle risk çok da fazla değil. Bu arada anti virüs şirketlerinin de uzman personelinin virüs üretim dünyaya yaydığı da bilinen bir gerçek...

8. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ayni durum bendede var 16 gb aldim aldihimgin sadece taktim diger gun denedim oyun atcakyim disk korunali dedi manurl olarak koruma kaldirdim regedittende yaptim programi varmis kullandim olmadi virus var dediler eset 5 kaspersky dr web combofix spyhunter denedim tik yok hayla korumali.

9. Mehmet H.

Mehmet H. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    avira ücretsiz sürümünü kullan arkana yaslan o bulsun sen onayı ver silsin :D