US $ 28.47 tutarındaki pakete 77.6 TL Gümrük vergisi?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
O işte bi yanlışlık var...Memurun hata yapma ihtimali yüksek...Yıllardır yurtdışından bir sürü ürün alıyorum, geziniyo youtube kanalında incelediğim aksiyon kameralarının tamamı yurtdışı, kaldı ki şu an da en az 5 ürünüm yolda ve bir kere bile vergi ödemedim...Aliexpressten order çıktısı alıp ptt ye götürebilirsiniz muhtemelen düzeltirler...

Scudo

Kubilay Koparan

Forum Demirbaşı
Tepki
365
İsim
Kubilay Koparan
Bisiklet
Salcano
@BF Okuru umarım o 5 Ürünün videosu kanalda bizi bekler ;)

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
Hocam siparişi 17 haziranda geçtim. 8 temmuzda bana geldi 77 TL vergiyle. Kabul etmeyip iade ettim. 20 Temmuza kadar İstanbulda bekledi, 20 Temmuzda Çin e geri yollandı :D Bakalım Ağustos başında Çine ulaşırsa, Bana geri gönderilme sürecini de eklersek Ağustosun sonunda geri gelecek bana paket :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@akndgl Allantan ptt :) Dhl Ups falan olsa o geri gönderme sürecinde türkiye depolarında tuttukları süre için bir de ardiye ücreti ekliyorlar :)

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Bence yersen yapmışlar sanırım. Yersen senden para alacaklar sonra merkeze gittiğinde Yanlışlık olmuş şeklinde tutanak tutup parayı iade ettik deyip tedlimattaki imzanı kullanıp parayı iç edecekler yani resmi kanunla parayı alıp sonra bu parayı senin olmadığın ortamda rüşvete çevirecekler. Küçük yerde bir müdür bir memür günde 2-3 yapsa ayda 2-3 Maaş fazladan alırlar. Büyük Şehirlerde pek yapamazlar korkarlar aynı ortamda 3-4 müdür 50-100 dağıtıcı olunca kim kimi şikayet Eder belli olmadığından pek bulaşmazlar.
Belki İstanbul'daki memur karar veriyor vergi işine onu bilemem ama sanırım en son giden merkez karar veriyor diye biliyorum.

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
Gümrük memuru faturaya inanmayıp, içeriğin daha pahalı olduğunu düşündü diyelim. 75 liralık vergi için pakete, 416 liralik değer biçmesi gerekmiyor mu ? Yoksa bu 75 tl bilmediğimiz bir ceza mı ?

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Ordan nasıl gönderildiğide önemli hediye şeklinde göndermemiş ise vergiye dahil olma şansı yüksek.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Soner Közen Emsal değer var ellerinde zaten genelde ona göre veriyorlar şayet faturayı inandırıcı bulmazlarsa ama buradaki diğer bir arkadaşın da dediği gibi sorma ver parası olabilir :) Ya da gerçekten bi yanlış var

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Cok düşünmussunuz arkadaslar cevap basit kafalarina gore fevri vergilendirme yapiyorlar. Kargonuzun gumruge takilip takilmicagi o gun gumruk memurunun ruh haline bagli. Urunun fiyatina bakmadan 77tl vergi yaziyorlar. Daha az ve ya daha cok yazilani gormedim hep 77tl. Yani acip urunun fiyatini arastirdiklarini vs sanmıyorum. Vergiyi sildirmeninde tek yolu ukime gitmek pttden olmuyor. Almayin urununuzu para yedirmeyin paranizi bu soygunculara. Saticidan para iadesi isteyin.

Yerli spor ayakkabi bile uretemeyen yerli ayakkabicilar sayesinde bu yil konuldu bu vergi sadece ayakkabilara uygulaniyordu anlasilan memur arkadaslar kafalarina gore her seye yazmaya baslamislar. ukimin ayda bir iki ayda bir telefon numarasi degistiren bir kurum oldugunuda ekleyeyim.

• Beğen
Tepkiler: gmfaruk ve MakRo

derkaiser5

Üye
Tepki
4
aynı üründen iki tane almayın, %1 lik bi ihtimal size denk gelmiş. geçmiş olsun.

düzeltme: aynı üründen 2 tane olursa ticaret yaptığını zannediyor bizim memurlar. ya da akşam karısıyla kavga etmiştir size patlamıştır. tamamen insiyatif.

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)

Burda linkte belirtildiği gibi alınmaması lazım, bu bir kanun, istinası falan da önemli değil ama burası Türkiye alırlar.

pilot

Forum Demirbaşı
Tepki
215
İsim
mehmet coşkun uzak
Bisiklet
Focus
@oktay3833
Eğlence ne ki biz devlet memurları maaşımızı almadan vergisini ödüyoruz. Harcarken ayrı ödüyoruz. Bu da yetmemiş gibi yılın belli bir ayından sonra gelirimiz artıyormuş gibi vergi dilimimiz değişiyor fazladan vergi ödüyoruz. Nasıl bir dünyada yaşıyoruz. Batsın bu dünya.