US $ 28.47 tutarındaki pakete 77.6 TL Gümrük vergisi?

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar;
Aliexpress'ten aynı satıcıdan tek paket olarak aldığım 2 adet termos özellikli matara ve 1 adet forma siparişim toplam 28,47$ dolar tutarında. Paket bugün bana geldi, posta görevlisi 77 küsür ödemesi olduğunu söyleyince baktım ki gümrük 75 tl vergi koymuş. €75 Euro ve üzeri alışverişlerde uygulanan gümrük vergisi nasıl olur da benim 28$ dolarlık alışverişime de uygulanır anlamadım. Kanun falan mı değişti son birkaç haftada?

Ekran Alıntısı222.JPG
Ekran Alıntısı333.JPG

Vergisi ürünlerin fiyatını dahi geçtiğinden almayıp geri göndermek zorunda kaldım :(

Scudo

GezerDnmc

Üye
Tepki
28
İsim
Emir Kaya
Bisiklet
Salcano
Kutunun ebatı nasıldı?
Büyük müydü?

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Böyle bir şey olmaması lazım 30$'lık bir çok alışverişim oldu hiç sorun yaşamadım,gerçekten çok garip. Bu konuyu bilen üstadlar gelecektir birazdan.

• Beğen
Tepkiler: akndgl

vebag

Aktif Üye
Tepki
139
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
bugün bende gelen ptt görevlisine bazı sorular sordum da, tamamen kabala ilerliyor bu işler onu anladım

oktay3833

Daimi Üye
Tepki
277
İsim
oktay
Bende sizin bildiğiniz gibi biliyordum..

Bu ülkede normaldir.Herseyde fazla fazla vergi var.

Hatta 0 araba alinca 1 tanede devlete aliyosun

Herseyin en pahalisi bizde.Gecen ermenistanda birseye kucuk bi zam geldiginde halk ayaklandi.

Eglencenin bile vergisini ödüyoruz ne diyelimki

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
@kivilcimb Kredi kartıyla yaptım.
@Emrky2003 Hayır, bildiğiniz Çin'den gelen gri kargo poşeti, sulukların boyu kadar işte.
@Tolga Çelebi Hocam benim de ilk kez başıma geldi, o yüzden çok şaşırdım, alamadığım için de üzüldüm tabi :(

GezerDnmc

Üye
Tepki
28
İsim
Emir Kaya
Bisiklet
Salcano
O zaman görevli biraz kötü bir gece geçirmiş.
Görevliler her kutuya bakabiliyor yani ister bakar ister bakmaz gibi bi saçma sistem var ve hiç kimsenin umrunda değil.
Güzel bi gece geçirseydi bakmayabilirdi.
Bu örneği bi tane abi diyodu bana :)

BF Okuru

Üye
Tepki
1
üstelik gümrük vergisi diye istenen şey sizden tamda alışveriş meblağ ile aynı :S
bu işte bi yanlışlık var.
bence para kartınızdan çekilemedi burda kapıda ödeme istiyo olabilirler...(ki böyle bişey hiç duymadım)

kart ekstranızda alışverişin gerçekleştiğini gördünüzmü ?

ben ebaydan çok alışveriş yaptım öyleki 100$/75€ sınırını geçen mallarımda dahi gümrük vergisine takılmadan aldım.
bu resmen saçmalık,bence kavga çıkartın

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Burada başka bir sorun var. Ürünleri teslim aldınız mı bilmiyorum, ancak teslim almadıysanız aşağıdaki sayfanın çıktısını alıp ptt dağıtım merkezine itiraz da bulunun.

(link)

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

75 euro'yu aşan ve gümrük vergisi alınmayan en az 3 gönderimi sayabilirim size. Bu kontrolü yapanların da ne yaptıklarını tam olarak bilmediklerini düşünüyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
2 adet matara olduğu için gümrük memuru ticaret yaptığınızı düşünmüş ve 75 euro'luk muafiyeti uygulamamış. Gümrük memurunun kanaati önemli.

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

akndgl

Daimi Üye
Tepki
224
İsim
Akın
Bisiklet
Carraro
@kivilcimb Hocam Aliexpress ödemeyi almadan kargo yola çıkmaz, ödeme yapıldı yani karttan.
@Erdal YILMAZ Ürünleri teslim almadım, posta memuru geri götürdü. Öneriniz için teşekkür ederim. Yarın dediğiniz şeyi bi deneyeceğim, inşallah alırız. Benim de ilk kez başıma geliyor böyle birşey.
@clubber Daha önce 10lu ürün de almıştım hiç böyle birşey olmamıştı, ama tabi herşey mümkün.

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@akndgl

Bazı paketler gümrük masrafı olduğu halde gümrüksüz geliyor. Bazıları da gümrük masrafı olmadığı halde masraflı geliyor. Garip bir durum var ortada.

Paketin boyutuna göre içeriğine hiç bakmadan direk UKİM'e yolladıkları oluyor. Bazı paketler ise direk UPİM'e gidip ertesi gün size gümrüksüz geliyor. Anlamak güç!

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Gümrükte çalışan tanıdıklarımdan durumu incelersem. Bu tamamen memurla alakalı bir durum. B unun dışında gönderinin 'kırmızı' ya düşmesi ile incelemesi ve kontrolü olur. Veya marka bir ürünse direk vergi alınır(Adidas, Nike, Samsung..). Yahut farklı bikaç prosedür uygulanır. Bazı durumların önüne geçilebilmesi için insiyatif vardır görevlilerde bu insiyatif de bu tarz durumlara sebep olabiliyor

Tepki
0
İsim
Amed Korkmaz
Bisiklet
Bianchi
Aptallık resmen prosedüre aykırı benim başıma iki defa geldi bu ülkede ki torpille işe alınan cahillerin suçu ben ikisindede şehrin taa dışında dünyanın öbür ucunda olan gümrük müdürlüğüne gidip resmen kavga ede ede paramı iade ettirdim.
böyle şey mi olur fiyatı belli içeriği belli asla ama asla byle birşey yapmaya değil talep etmeye bile hakları yok .
devlet bile dolandırıcı olmuş arkadaş
bana sorarsanız zamanınız varsa maduriyet davası açmanızı öneririm.

NOKTA

r.ezk

Forum Bağımlısı
Tepki
494
Bisiklet
Cube
Yyasal olarak açıklayayayım...

Gümrük muayene memuru, kendi kıymet araştırmasına gidebilir, ticari mahiyette bir eşya olduğunu düşünmüş olabilir.
Faura bedeli bir yere kadardır, doğru olduğunu kabul etmek zorunluluğu yok. Kendisi bir kıymet belirleyip ona göre tek ve maktu vergi uygalamıştır.

• Beğen
Tepkiler: ikitekerbirdünya

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
muhtemelen gümrük memuru, toplam ücretin gerçek olmadığını düşündü. şu an yurtiçinde bir forma satın almak isterseniz acayip rakamlar çıkıyor, memur da buna göre karar vermiş olabilir. banka dekontunu gösterip bi şansınızı deneyin belki ikna olurlar

BF Okuru

Üye
Tepki
1
Bu gümrükçüler rüşvetten para alamayınca artık insanların kargosuna göz dikmiştir.

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Son zamanlarda ayakkabı ve giyim siparişlerine otomatik olarak 77 TL vergi kesiliyor isterse değeri 10 dolar olsun. Sadece bir adet gömlek alan birisine de 77 TL vergi kesildiğini gördüm. Sizin siparişinizde de forma var...

Kısaca yurt dışı (belki yalnızca Çin) alışverişin önünü kesmek için yapılmış bir hamle , mevzuatta olmasa bile uyguluyorlar. Bence ilerleyen dönemlerden 75€ muafiyeti 20€ seviyesine iner gibi...

Burada insanlar tartışıyor...

(link)