Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Upgrade nereden başlamalı?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Furkan Yaldızkaya tarafından paylaşıldı.

1. Furkan Yaldızkaya

Furkan Yaldızkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar iyi geceler. Salcano Ng 255 SD kullanıyorum ve kafamda yapmak istediğim birkaç geliştirme var. Bunlar maşa(xcr takılı) jant seti(salcano özel örüm) ve de gidon gidon boğazı sele borusu vs. Çekiş sistemimden çok memnunum ve shimano kalitesi ve dayanıklılığı beni uzun yıllar götürür diye tahmin ediyorum.
    Tüm bunları değiştirdikten sonrada en son kadromu değiştireceğim. (kadromdan da şu an çok memnunum belki değiştirmem)
    Sizce bunların sıralaması ne olmalı? Ben önceliği jant setine vermeyi düşünüyorum. Ve nasıl bir jant seti olmalı? Sizler ne önerirsiniz? Ben novatech rulmanlı göbekli alexrims 100d çemberli bir set düşünüyorum. teller kafamda daha tam oluşmadı. Başka önerileriniz olursa onlara da açığım tabiki :)
    Maşa olarak ta epicon şu an aklıma geliyor. Gidon setini ise en son düşünüyorum. Kısacası önce maşayımı değiştirmeliyim yoksa jant setimi mi? Uzun vadede yapacağım değişiklikler olacağı için (büyük ihtimal seneye bu sıralar anca bitmiş olur malum öğrencilik :)) birine öncelik vermek ve ona göre para biriktirmek istiyoum.
    Herkese teşekkürler :)

2. deniz anıl küçükyılmazlar

deniz anıl küçükyılmazlar Aktif Üye

Seviye:
    Bence en hizli sekilde agirliklardan kurtulacagin sekilde basla degisikliklere. Bunun icinde sanirim havali bir masa alarak 1 kg a yakin hafiflete bilirsin. Ben degisikliklere bu sekilde baslamistim.

Furkan Yaldızkaya bunu beğendi.
  3. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    İkinci el çözümleri ile istediğinize çabuk ulaşabilirsiniz..

300 tlyi epicon için+300-400 arasını jant seti için
    -70 yada 80 lira ile elinizdeki maşayı, -100 yada 150 ile de jant setinizi çıkarırsınız.

sonuçta max 500 lira ile gereki parçaları epgrade etmiş olursunuz..

malum fiyatlar örnek olarak verildi belki fırsat çıkacak jant setini veya maşayı daha ucuza bulacaksınız. belkide uzun süre bekleyecekseniz..ama sıfır alındığından en az %30 tasarruf edersiniz..

şahsi görüşüm önce jant setinizi değiştirin çünkü maşanızı önce alırsanız denemk için jant setinizi zorlarsınız oda akorttu car curt dertleri açmasın.önceliği jantta verirseniz maşayı aldığınızda canını okursunu bi güzel..:)

hepsinden önemlisi piyasayı takip edip hangisi uygun ise davranmalı..

4. badumania

badumania Yolda olmak iyidir..

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    bencede önceliği maşaya ver hafiflet bisikleti

5. Furkan Yaldızkaya

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben de jant setini düşünüyordum ama çoğunluk maşadan yana sanırım :) Pek ağırlığı kafama takmadığım için (1kg yatsınamaz bir ağırlık fakat :D) bisikletimin daha akıcı olması açısından jant seti daha mantıklı geliyordu. Maşayı zaten 2. el almayı düşünüyorum. Jant setini ise 0 alacağım sanırım.
    Evet daha başka önerisi olan? :)

6. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    aslında düşünceniz cok güzel öncelik ister maşa ister jant setiinden başlayın ancak size tavsiyen belli bi seviyenin üstünde almadıkca değiştirmeyin rulmanlı göbeğe gelince eger suya camura fazla girmeyecekseniz alın yoksa cabuk bozulabiliyor.

7. Furkan Yaldızkaya

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aslında bisikletimi arazide kullanıyorum. Fakat çamurlu arazi hiç nasip olmadı :D Dediğiniz gibi çamurda pek kullanmayacağım. Fakat normal arazi şartlarında kullanıyorum bisikletimi. Normal arazide de pek sorun çıkarmaz sanırım :)

Alkan Koç ve SerkanNamazcı bunu beğendi.
  8. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Zaten 2 3 parca ile başlar sonra başka bisiklete dönüşür ;) 303srd den amoeba 9128i topladıgım gibi x9 x7 x5 elixir r fren crosride jant sid race maşa wcs set gidon ve sele seti salcanodan sadece lastik ve elcik ön aktarıcı kaldı

9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Dönen parçalar (jant seti ve lastik) bisiklet ilerlerken daha çok enerjiye sahiplerdir. Bunun sebebi de hem dönmeleri hem de ileriye doğru hareket etmeleridir. Gidon, gidon boğazı, sele borusu gibi parçalar ise durağan ağırlık olduğu için sadece ilerlemeleri sayesinde bir enerjiye sahip olurlar.

Bu nedenle; durağan parçalardan vereceğiniz 1kg, dönen parçalardan vereceğiniz 1kg'a göre çok daha etkisizdir.

Sonuç olarak, bisikletinizi hafifletmeye jant ve lastiklerden başlayın, daha sonra diğer parçaları hafifletmeye çalışın.

İkinci olarak da kullanımı etkileyen parçaları değiştirmeye çalışın. Bunların başında amortisör gelir MTBlerde.

10. Furkan Yaldızkaya

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Karar verilmiştir. Önceliğim jant seti olmakla beraber forumda çok iyi bir maşa fırsatı çıkması durumunda öncelik maşaya geçecektir :) İlgilenen herkese teşekkürler :)

11. Alkan Koç

Alkan Koç Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    yok cıkarmaz rulmanlılardaki tek sıkıntı akıcılığı iyice arttımak için onlara su sızdırmazlık koymuyolar yani tazzikli su gelmedikce sıkıntı yok yanlış anlasılmasın yagmurda falan sıkıntı olmaz camurda şundan dolayı dedim onu tekrar temizlemek için su tutmak lazım