Üniversite şenliklerinin ücretli olması?

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Arkadaşalar merhabalar. Forumda üniversite öğrencisi çok olduğu için ya da bulunduğu şehirde üniversite olanlara bir sorum olacak.

Uludağ üniversitesinde geçirdiğim 6 yıl içinde şenliklere girişlerde herhangi bir ücret söz konusu değildi. Ayrıca kayıt yaptırmak falan da gerekmiyordu. Ancak bu sene düzenlenen şenlikte her öğrenci öğrenci kimliği ile başvurup 1TL karşılığında kayıt yaptırıyor. Yaptırmazsanız giremiyorsunuz.

Buna benzer bir uygulama olan başka bir üniversite var mı diye merak ettim? Varsa nasıl birşey yani bununla birer bir mi yoksa daha farklı mı?

Ayrıca üniversitenizin şenliğine dışardan vatandaşların girişine izin veriliyor mu? Geçen sene başlayan bir uygulamada sadece öğrencilerin girebilmesiydi. O zamana kadar Bursa halkıda geliyordu. Ve düşünün şenliği(!)... amcam 4 karısı ve 20 tane çocuğuyla gelmiş Şebnem Ferah falan dinliyor yani :)

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@darkness_

Zaten halkın gelmesini engellemek için bu kimlik sorgulaması yapılıyordu ama para alınması saçma bence... Çünkü zaten bir çok üniversite de sponsorlar tarafından düzenleniyor konserler...

Tabi burda öğrenci kimliği bulup giren yerel halkın içeri girmesini önleme amacıda güdülmüş olabilir ama bence olmamalı...

42FY

Daimi Üye
Tepki
184
Selçuk'a gel, ücretsizdir:)
Gel gel ne olursan gel(Tüm halka açık):)

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
işte geçen sene halkın gelmesini engellemek için şenlik alanı çitle çevrildi ve girişlere güvenlik konuldu. 6 yıldır ilk defa o zaman kimlik soruldu bana :) birde her sene 20-30tl bandrol parası verdik neyse...

söylenenlere göre bu sene bütün organizasyon tamamen öğrencilere aitmiş. yani çitlerin kurulmasından ses sisteminin hazırlanmasına tutunda aklınıza ne gelirse. önceden organizatör firmalara verilip onlar ne yaparsa razı oluyormuşuz diye de bir kağıt tutuşturdular elimize. al bak para veriyorsun ama bunları da bil der gibi....

ama eminim ki Türkiye'nin hiçbir üniversitesinde bu olay yoktur. Varsada bir elin parmaklarını geçmez yani. Gene üniversitemi değil fakültemi seviyorum...

@42FY

sağol dostum :) fırsat bulursak geliriz. misafirin oluruz artık.

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
GYTE'de öğrenci ücretsiz, halk 10 TL, mezun 10 TL. Demir korkuluklar çok yüksek olmasa ordan atlayacağım, mezun olduğumuz okula parayla giriyoruz.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@G. Akpınar

ya onu anlarım bak. halk mezun öğrenci diye ayrım normal. ki bütün seminerlerde konferanslarda falan görüyoruz hep bunu. ben veteriner fakültesindeyim mesela. hep yazar. mevunlar şu kadar öğrenci bu kadar diye. ama şenlik bu abi ya.. okul bu iş için zaten belli bir para ayırıyor her sene... düşünsenize 20.000 öğrenci katılsa ki daha fazladır yani. 1tl den 20.000tl para.

ve her topluluk olaylarında dönen katakülliler gibi bu şenliklerde de birşeyler dönüyordur yani. kız arkadaşım istemese valla başlarım şenliğinize der kimliği alır çıkardım oradan.

Samet Şenel

Forum Bağımlısı
Tepki
782
Bisiklet
Bisan
Öğrenciden para alınması ilginç gerçekten,Eskişehir Anadolu ve Osmangazi üniversitesinde halka bile bedava festivaller. Hani tamam anlarım üniversite dışından kimseler gelmesin diye yabancıya paralı yapılırda,o okulun öğrencisinden bile para alınıyorsa yazıktır gerçekten :)

Kerem Gürgüt

Daimi Üye
Tepki
306
Bisiklet
Amoeba
Ben Pamukkale Üniversitesi'nde okuyorum ve mayıs ayında şenliklerimiz oluyor ve ücretsiz. Bence çok saçma birşey ücret alınması. Bahar şenlikleri genelde sponsorlar tarafından desteklenerek öğrencilerin eğlenip stres atması için ücretsiz olarak yapılır. Anlaşılan okulunuzdaki büyüklerin paraya ihtiyacı var :D

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Bizim okulda erken biletler 12 €, sonradan 15 € oluyor, en son da 18 falan sanirim...

Yani parali ve pahali. Ancak 7-8 sahnenin kuruldugu, 3 büyük canli sahnenin oldugu, digerlerinde DJlerin caldigi bir günl+k bir festival icin aslinda makul geliyor bana.

Diger taraftan arkadaslar, egitime para veriyoruz ki üniversitenin temel amaci egitim vermektir, partisi festivali mi bedava olacak... :)

M.öztürk

Üye
Tepki
55
Bizde çeşke kart sorsalar giriş 10 tl filan olsada halk giremese. Geleni alıyorlar, geleni alıyorlar içeri eğlenen bayan arkadaşların arkasında apache ve magandalardan oluşan biradan serum yapmış abaza trübünü kuruluyor. Sonra halk bide utanmadan üniversite öğrencilerine ahlaksız sabah akşam sevişip alkol tüketen serseri gözüyle bakıyor. Kiralık ev ararken bize sapık gözüyle bakan ev sahiplerini bahar şenliklerine davet ediyorum kendi yerli gençleri neler yapıyor bi görsünler. Bu sene dışarıdan kimseyi almayacaklarını umuyorum :(.

ali alper uyar

Forum Demirbaşı
Tepki
753
hocam tıp fakültesinin eğitim programı farklı olduğu için edirne'de her zaman bahar şenlikleri, tıp fakültesinin sınav dönemine denk geliyor ki bu sene de öle..bizde ilginç bir ayrıntı var bahar şenliklerinde içeri bira sokmak yasak bu yüzden kontrollerin arkasında kafalar hoş olana kadar millet içiyor ondan sonra alana giriyor:D

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@M.öztürk

aynen. bak daha ilginci var. ben 3 arkadaşımlar ev ararken (üçümüzde dönemden veteriner öğrencisi) emlakçıdayız. adam okey verdi. ev sahibide öğrenci sorunu yokmuş kabul eder dedi. konuşurken yanındayız. herşey süper. en son ne bölümü diye sordu. veteriner deyince ev sahibi olmaz dedi. la eve iş mi getirecez diye korktu nedir? ineği köpeği falan sokarız diye korktu herhalde :)

@ali alper uyar

o konu bizde de var. içeri sokmak yasak. ama sadece sivil araçları arıyorlar. bu sefer öğrenci milleti çözdü işi tabi. arama noktasının öncesinde 1 eleman elinde 2 torba bira ile dolmuşa biniyor. arama noktasından sonra inip ilerde bekleyen arkadaşlarına geri kalıtılıyor. 4günlük şenlikte 3.gün fark edildi bu olay. ondan beri artık dolmuşlardan da herkes indirilip çantaya kadar aranıyor. hatta kız arkadaşımın çantasında küçük su vardı. kadın bakmış böyle bi. bakabilirmiyim demeyede yemiyor tabi... kız arkadaşım davranmış su hanfendi su bakın diye açmış şişeyi kadının burnuna sokmuş :)

• Beğen
Tepkiler: M.öztürk

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Ankara Üniversitesinde;
Öğrenciler ve mezunlar ücretsiz ancak dışarıdan katılım geçen sene 10tl idi.. Bence mantıklı olabilecek bir çözüm. Ayrıca kapılarda acaip sıkı şekilde yiyecek ve içecek kontrolü yapılıyor.. Yarım şişe dahi olsa su bile sokmak yasak şenlik alanına.. İçeride de fiyatlar ateş pahası.. Adeta 3-4 günlük vurguna geliyor millet standlara.. Gerçi her şeyin bir çözümü varda uğraşmaya zaman yok :D

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@d.berkay

stand kiraları faiş fiyatlarda olduğu için öyle fiyat çekiyorlarmış diye duymuştum. hatta bir arkadaşım takı toka incik boncuk işi için bir sene girmişlerdi o işe. abi valla kar ettiysek namerdiz falan dedi. firmalar giriyor sırf reklam yapmak için. adamların dükkanı oluyor. onun yerini falan reklam yaparken maliyetine satıyor gibi birşey oluyormuş.

parayı kıranlar stand açamadan su ve çekirden satanlar :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
marmara ezelden beri paralı olarak bahar şenliği düzenliyor. genelde tek bilet 6 7 8 kombine 15 20 oluyor. ;)

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
ezelden beri paralı olmayı gene anlarım. Ya hep ya hiç olayı olsun abi. İlk yaptığında neyse öyle devam et yani.

Atıyorum şimdi bu foruma üyelik devamı için para verilse iyi mi olur :)

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
Önceki yıllarda ücretsiz olarak yapılan şenliklerin, bu yıl ücretli(!) olarak "1 TL" karşılığında yapıyor olmasına sadece "öğrenciden nasıl olur da para alırlar?" demek yerine "acaba önceki yıllarda ücretsiz fakat fiyasko olan organizasyonlardan biraz daha iyi olmasına bir katkısı olur mu?" diye bakmak bence daha mantıklı duruyor..

Herkes biliyor ki normalde uludağ üniversitesi'ne öğrenci olsun olmasın isteyen vatandaş elini kolunu sallayarak, hiç bir kontrol noktasına uğramadan, kimlik veya öğrenci kartı sorulmaksızın, kampüse giden bir otobüs, minibüs veya herhangi bir vasıtayla girebiliyor..kampüsün yanısıra birçok fakültenin içi ve hatta derslikler de aynı şekilde tabir-i caizse "Allah'a emanet"...

Bu vaziyetteki bir üniversitenin şenliklerinde 10 metrede bir (sözde) güvenlik dikilse dahi magandaların ve okulla alakasız bir çok kişinin adeta istilasına uğraması kaçınılmaz oluyor. Aslında öğrencinin hakkı olan şenlikleri eziyet haline getirmek, bu şartlardaki bir üniversitenin şenliklerinde kötü niyetli tipler için hiç de zor olmuyor ve her yıl aynı tablo yaşanıyor..

Okulda öğrenci kimliğimizin nadir de olsa işlevlerinden birini bu şenlikte gösterecek olması ve kimliği ile kayıt yaptıran öğrencilerin şenliklere alınması bence çok yerinde bir uygulama olmuş..

Verilen 1tl 'lere de şenliği öğrencilerin düzenliyor olması ve alınan katı önlemlerden dolayı -diğer şenliklerin halini de görmüş bir u.ü öğrencisi olarak- razıyım, daha fazlasını alan okulların da varlığı belirtilmiş. bu, öğrenci için sembolik bir rakam; aynı zamanda toplamının yüklü bir miktar oluşturması açısından da organizasyonu yönetenlerin daha iyi hizmet kalitesi sunması olarak bize dönecek olsa gerek. Evet öğrenciye para gözüyle bakan bir üniversitemiz var fakat şenlik işi öğrencilerin yönetiminde bu sene..

Gönül ister ki toplum olarak kültür seviyemiz bu önlemleri almayı gerektirmeyecek düzeyde ve bilinçte olsun ve herkes rahatla eğlensin..ve tabi bu sene alınacağı söylenen önlemler ve uygulamalar pratikte de geçerliliğini göstersin...bakalım nasıl bir şenlik olacak..

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
sanada katılıyorum, katılmıyor değilim. amacım zaten direk sitem değildi. yani diğer üniversitelerdeki işleyişi öğrenmek amaçlı açtım konuyu. ha ne olurdu atıyorum 20üniversitenin öğrencisi yazardı abi bizde hep bedavaydı hep de bomba gibi hizmet çıktı diye o zaman sitem olurdu bu olay. ama evet dediğini gibi 8-10-20TL alan yerler varmış, bende o yüzden zaten birşey demiyorum artık. olayı daha da büyütmedim.

konu fikir alma amaçlı yani. artı ben 2003 girişliyim eğer bursalı değilsen senden daha fazla şenlik gördüm :) ve evet katılıyorum organizasyonlar berbat oluyor. hele son yıllarda artık resmen reklam amaçlı stand açma yarışına dönmüştü.

neyse bakalım bu sene nasıl bir tablo çıkacak ortaya ve dediklerinin hakkını verecekler mi.

• Beğen
Tepkiler: Metin Güler