Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Üniversite Seçimi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Hastateker tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Hastateker

Hastateker Forum Bağımlısı

Adı:
    Osman Özgün Yıldız
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.
    Sınav sonuçları açıklandı malesef başarılı olamadım. 101 bin derecem.
    Atılım hukuk faküktesi(ücretli)27.900
    Ufuk hukuk fakultesi (ücretli)22.000
    Bilkent siyaset bilimi ve kamu yönetimi(13.600)

Ufuk ve de atılım da dil öğrenimi yok. Bilkent üniversitesinin hazırlığı Türkiye'nin en zor hazırlığı. Eskiden final sınavı toefl dı. Şimdi iefl olmuş. Hala değişmedi en zoru o. Kolej mezunları 2 sene de bitiremeyip okuldan atıldıkları olmuş.
    Ben özel de çalışmak istiyorum. Ufuk ve atılımdan mezun olunca baroya kayıtlı 20 bin 30 bin vasıfsız sadece mezun avukattan farkım olmayacak.
    Ama bilkent mezunu olunca 2.dilim ana dilim gibi olacak yurt dışı eğitimi almam çok rahat olacak. Bölümüm üzerine sertifika eğitimi çeşitliliğim çok fazla olacak. Ankara da oturan biri olarak özel şirketlerin iş alımlarını araştırdım. Ankara da bilkent odtü hacattepe dışında hiç bir üniversite kabul etmiyorlarmış. Ufuk atılım hukuk dahi olsa çöpe gidecek yani.
    2 hukukçu ile konuştum aile dostlarımız. Birisi serbest avukat diğeri idari hakim.
    Serbest avukat şiddetle hukuğa karşı çıktı. Idari hakim hukuk hukuktur oku dedi. Annem de avukat benim. Annem hukuk istiyor. Babam yüksek seçim kurulu genel müdür yardımcısıydı emekli oldu o da hukuk diyor. İllaha hukuk da ilerleyeceksem zaten idari hakim olma hakkım var.

Bilkent üniversistesi marka. Prestij. Öncelik. Yurt dışı eğitim imkanı. Birden fazla dil imkanı.
    Ufuk ve atılım üniversitelerinden bahsedeyim. Ufuk üniversitesi yakın zamana bile kampüsü yoktu yeni oldu. Atılım da anlaşamayacağım cinsten insanlarla doluymuş. Öğrenciler arasında sosyal farklılıklar fazlaymış.

Hukuğa lafım yok. En büyük hukuk. Ana. Baba. Anaç.
    Ama kötü bir üniversite de iyi bir bölüm okumaktansa. Gerçekten iyi bir üniversite de orta bir bölüm okumak daha iyidir diye düşünüyorum.
    Siyaset bilimi ve kamu yönetiminde de şöyle avantajlar var.
    Iktisat maliye işletme alanında ilerleyebilirsiniz. Idari hakim olabilirsiniz. Bakanlıklarda çalışabilirsiniz.

Benim bu konuyu açma sebebim annemin ve babamın gözünde hukuk dışında hangi bölümde okusam mezun olsam bir onemi olmayacak.