Üniversite harç meselesi (üniversiteli arkadaşlar bakabilir mi?)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar... Üniversitelerin birinci öğretimlerine harç kalktı diye biliyorum. Ancak yine bildiğim kadarıyla bölüm normalde kaç yarıyıldan oluşuyorsa sadece o kadar süre boyunca alınmıyor. Açıkçası tam da bilmiyorum.
Yani mesela 8 yarıyıldan oluşan bir bölümü kazandığım zaman ben 8 yarıyıl boyunca harç ödemeyip, şayet sınıfta kaldıysam ve 9. ve 10. yarıyıl diye devam ediyorsam herhalde bu durumda ödüyorum harcı.

Peki dondurma durumunda nasıl işliyor süreç. Diyelim 8 yarıyıl olan bir bölümü kazanıp, 2 yarıyılı (birinci sınıf) geçtikten sonra 1 yıl dondurdum. Ve 1 yıl sonra devam etmek isteyip üstten de ders almadan doğal olarak toplamda 10 yarıyılda bitirdiğimi düşünelim. Ben sınıfta kalmayıp dondurduğum halde yine de toplam süre 8 yarıyılı aştığı için harç öder miyim? Bir de şunu merak ediyorum.

Arkadaşlar kısacası bu konuda çok kafam karışık ve internette de düzgün bir bilgi bulamadım. Bilen varsa, özellikle üniversiteli arkadaşlar yardımcı olabilirler mi? Teşekkürler...

Scudo

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
dondurduktan sonra 10 yarı yılda bitireceksen, son iki yarı yılda harç ücreti vereceksin.mühendislik için 300 küsür tl idi. yök yada okulun yönetmeliğinde yazar bu. olaya sadece "donrdurmak" amaçlı bakma, normal süreden uzun bitirirsen harç yatırıyorsun fazlalık dönemler için.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kellemusic
peki diyelim ben 4 yıllık bir bölümün birinci sınıfında 2 yıl üst üste kaldım. Harç ödemesini yine de 4 yıl geçtikten sonra yapmaya başlıyorum değil mi?

veya 4 yıl boyunca birinci sınıfta devamsızlıktan kaldım. ve 4 yılın sonunda okula gidip harç ödeyerek devam edebilir miyim? çok uçuk şeyler söylüyorum belki ama her an her şeyi yapabilirim :(

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
evet.
yalnız üniversitede kalma diye bir şey yok, eğer tıp - diş hekimliği gibi bölümler okumuyorsan. 40 akts yada eski sistemde 30 kredi ders seçme hakkın olduğu için 1. sınıfta tüm derslerden kalsan bile, ikinci sınıf derslerinden bir kaçına kredin yetecektir. ve ikinci sınıfı hak ediyorsundur.

kellemusic

Aktif Üye
Tepki
85
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Cyclocross
hayır, eğer okul kafasına göre bir senato kararı falan çıkarmamışsa 1.8 notun altında kalınca sınıfta kalmak gibi bir şey yok. tecrübeyle sabit.

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
arkadaşim, ben öğrenci işlerinde çalişiyorum. bizim uygulamamizda kayit donduran kişi, bir yariyil da olsa, iki yariyil da olsa, okulu uzatmiş kişi gibi olmaz. kayit dondurma suresi sonrasi öğrenimine devam eder de normal süresi içinde okulu bitirirse hiçbir şekilde harç tahakkuk etmez. yani kayit dondurduğu süreler, hiç öğrenim görmemiş gibi kabul edilir.
Diğer söylediklerin tam anlaşilmiyor. Sen ne yapmak istediğini veya ne ögrenmek istedigini tam belirtirsen yardimci olabiliriz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Süleyman Çakır
bu yıl girip, birinci sınıfı okuyup sonra dondurup, sonra tekrar ikiden devam etmek istiyorum. yani kalmazsam 5 yılda bitirmiş olacağım.

aslında konu şu mudur ? ne şekilde olursa olsun, ister sınıfta kal ister dondur, eğer normal süre içinde bitirmezsen, normal süreden sonraki her dönem için harç ödersin.

bir de şunu merak ediyorum. diyelim ben öğrencilik haklarından faydalanmak için bir bölümü kazanıp kaydımı yaptırdım. ama 4 yıl boyunca sadece kayıt yenileme için gidiyorum. dolayısıyla 4 yıl boyunca birinci sınıfta görünüyorum.
4 yıl boyunca sadece kayıt yenilemeye gitsem bile 4 yıl boyunca harç ödemeden sadece öğrenci kimliğine sahip olup öğrencilik haklarından faydalanabilir miyim?

bir de diyelim sınıfta kaldım ama normal süre içinde mezun olmayı başardım. yine de harç ödemiyorum değil mi?

umarım anlatabilmişimdir. farkındayım karışık biraz :D manyak mısın kardeşim derdin ne senin diye düşünüyorsunuz belki de

yardımcı olursanız sevinirim.

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
sirasiyla cevaplandirayim.
1) Kayit donduran 1.öğretim öğrencisi hiçbir şekilde harç ödemez. 2.sinifta 2 yariyil kayit dondurursan 1 sene sonra gelir 2.siniftan devam edersin. Hicbir değisiklik olmaz, okulu uzatmiş gibi olmazsin. Sadece 1 yil kaybin (veya kazancin) olmuş olur.
2)Üniversitede sinifta kalma diye bir durum yoktur. Mesela üniversiteyi kazandin, 1.yariyil (şubata kadar) hiç gitmedin. Şubatta gittin 2.dönem için ders kaydi yaptirdin, Hazirana kadar yine gitmedin. Eylulde gidip direk 2.sınıfa ders kaydini yaptirabilirsin. Ancak 1.siniftaki bütün derslerin alttan kaldiği için ders kaydi yaptirirken önce 1.sinif derslerini seçmek zorundasin. Sonra AKTS (veya kredi) kalirsa 2.sinif derslerini seçersin. NKÜ'de azami AKTS 45'dir. universiteye gore değisebilir.
eğer 1.siniftan devam zorunlulugunuz da varsa 2.sinif dersleriyle çakışacaktir ve işiniz baya zorlaşacaktir.
3) 4 yil boyunca Sadece kayit yenilemeye gitseniz, öğrencilik haklarindan aktif yararlanirsiniz. Üniversiteye kesin kayit yaptirip sonraki dönemlerde ders kaydi yaptirmasaniz bile öğrenci belgesi alirsiniz. Ancak belgede ögrenci olduğunuz belirtildikten sonra şu ibare geçer: "....-.... egitim ogretim yilinda ders kaydi yaptirmadigi icin ogrencilik haklarindan yararlanamaz"
4) Üniversietede sinifta kalma diye bir sey olmadigini tekrar hatirlatayim. Dersten kaldiniz diyelim. 8.yariyilin sonuna kadar o dersi vermeniz için hakkiniz var. Ve o zamana kadar harç falan odenmez. 8.yaryildan sonra her sekilde harç tahakkuk eder. Tek derse kalmaniz haricinde tabiki... Saygilar

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
estağfirullah. Allah işinizi rast getirsin. En kötü karar, kararsizliktan iyidir. Umarim kendinize iyi bir yol haritasi cikarirsiniz...

guven uyan

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Fuji
@Süleyman Çakır sizi bulmusken bir soru da ben sorayim: (ikinci universite olarak) 1. ogretim bir bolume 2 sene once kayit oldum ama (ikinci donem dahil) kayit yenileme icin bile hic gitmedim. bu durumda 8 yariyila tekabul eden 4. sene gectikten sonra, devletin bana harc surprizi yapma ihtimali var mi ?

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
Tabiki :) Bu sürpriz degil aslinda. Üniversitelerde kişinin kendi isteği dışında kayıt silme işlemi kalktigi için, uygulamada lakaytliklari ve keyfilikleri önlemek adina dönem uzatanlara harç mükellefiyeti getirilmiştir. Şu anda çaliştiğim üniversitede bu ücret dönem başina 95 tl dir. Ve siz kazandiktan sonra 2 sene gitmediyseniz, dogal olarak okulunuz 2 sene uzamiş demektir. Yani normal süre bittikten sonra 2 yil (4 yariyil) harç ödeyeceksiniz. Veya maksimum derecede ders alip o iki seneyi 1 senede verebiirseniz en azindan 1 yillik harçtan kurtulursunuz. 1 yil kayit dondurup 1 yil da gitmessydiniz daha iyi olurdu. En azindan okulu 1 yil uzatmiş olurdunuz.

guven uyan

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Fuji
@Süleyman Çakır o zaman mutlaka kayit sildirmemiz gerekecek diyorsunuz. o zaman, bu kayit sildirme islemini de 8 yariyil icinde yapmak gerek, dogru mudur?

Süleyman Çakır

Aktif Üye
Tepki
107
Bisiklet
Corratec
Evet, harç yatirmak istemiyorsaniz kaydinizi sildirebilirsiniz. Kayit sildirme işlemini 8 yariyilin içinde yapmaniz şart değildir. Kaydinizi silerken "sizin harç borcunuz var, kaydinizi silemeyiz" gibi bir diyalog geçmez. Sahsen biz böyle bir işlem yapmiyoruz. Harç borcu mezuniyettekarsiniza cikar sadece. Yins de kararliysaniz ihtiyatli davranip erkenden kayit sildirmenizde ve liss diplomanizi almanizda fayda olabilir.
Ancak son çikan öğrenci af kanununda "kendi isteğiyle kaydini sildirenler ve terör suçlulari hariç" şeklinde bir ibare vardi. Eğer değişmediyse kendi isteğinizle kayit sildirdiğinizden af kanunundan yararlanamazsiniz.

• Beğen
Tepkiler: guven uyan

guven uyan

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Fuji
@Süleyman Çakır
Bu durumda hiç gitmezsek hiç mezun olamayiz ve harç da ödemeyiz demek istiyor insan ama ihtiyatı elden bırakmamalı. Ilginize tesekkur ederim.