Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ümit Katlanır Bisiklet (2036 Folding)

Konu, 'Katlanır Bisikletler' kısmında tunahan altıntop tarafından paylaşıldı.

1. tunahan altıntop

tunahan altıntop Yeni Üye

Herkese merhabalar. Bende yaklaşık 2, 3 aydır katlanır bir bisiklet almak için araştırma yapıyorum. Kullanım amacım, hafta sonları 30-40 km. civarı gezmek. Katlanır bisiklet tercih etmemin sebebi tamamen evde kapladığı yer ile alakalı bir durum. Ayrıca bütçe olarak da kendime 400-700 TL arası bir miktar ayırdım. Marka olarak oldukça geniş bir yelpazeyi araştırdım. Velhasıl hem fiyat olarak makul olduğu için hem de yerli malı olduğu için Ümit Folding 2036 modelini almaya karar verdim.

Bisikleti bisiklet.com aracılığıyla İzmir lokasyonlu bir satıcıdan 499 TL’ ye satın aldım. Almadan önce satıcı arkadaşı arayıp kafamdaki soruları sordum. Oda sağ olsun gayet iyi niyetli olarak benimle ilgilendi. Ayrıca kargoda ücretsiz olarak Ankara’ ya geldi. Bisiklet ön teker harici kurulu olarak geldi. Gelen kutunun boyutları: 138x70x22 cm3 idi. Sadece ön tekeri ben taktım.

Bu inceleme yazısını yazmamın ve ekstra resimler paylaşmamın sebebi, alım sürecinde bu model ile ilgili pek bir şey (iki resim ve forumdaki bazı paylaşımlar dışında) bulamamam. Tabiki buradaki tecrübeli arkadaşlar kadar bisiklet ve parçalarının uzmanı değilim. Yazıda hatalı belirttiğim hususlar olursa kusuruma bakmayınız.

Ümit bisikletin kendi sitesindeki bu modele ait sayfada (http://umitbisiklet.com.tr/urun-detay.asp?PrID=40 (08.05.2014 tarihi itibariyle)) belirtilen özellikler aşağıdaki şekildedir:

KADRO: 6061 Alüminyum Katlanır
    MAŞA: 6061 Alüminyum
    JANT: 20" Çift Kat Alüminyum
    LASTİK: 20x1.75
    FREN: Alüminyum V-Fren
    VİTES: 6
    VİTES KOLU: Shimano SL-RS35
    ARKA ARTTIRICI: Shimano TY-18
    RUBLE: Shimano TZ-20
    AYNAKOL: Dotek DK-S148
    PEDAL: 20" Katlanır
    DİREKSİYON: Alüminyum Katlanır
    AKSESUAR: ABS Çamurluk, Alüminyum Boru Bagaj, Zil, Bagaj Lastiği

Genelde katlanır bisikletlerdeki parçalar benzer nitelikleri taşıyor. Farklılıklar ise, katlama açıları, vites sayıları, vb. Burada benim bir mühendis olarak kafama takılan ibare “6061 Alüminyum” oldu. Az çok alüminyum alaşımı ibaresi olduğu belliydi fakat içeriğini bilmediğimden onu da araştırdım. Bu konu ile ilgili açıklamada http://www.seykoc.com.tr/alasimli-aluminyum/alasimlar/6061.html linkinde bulunabilir.

Bisikletin ölçülerini iki başlıkta yazacağım (Benim kendi ölçümlerim).
    Birincisi açık vaziyette: boy: 155 cm, ön direksiyon yerden yüksekliği: 107 cm, sele yerden yüksekliği en az: 63 cm; en fazla: 107 cm, arka teker yerden yüksekliği (bagaj dahil): 53 cm.
    İkincisi ise katlanmış vaziyette (birbirine en uzak olan uç noktalar arası mesafeler ölçülmüştür): 85x60x37 cm3

Genel olarak değerlendirme yapmam gerekirse, bisiklet benim hoşuma gitti. Gelir gelmez 2,3 km denedim. Vites geçişleri olsun, frenler olsun hoşuma gitti. Öyle çok küçük bir bisiklette değil. Benim boyum 177 cm ve kilom 73 kg. Seleyi yarıdan biraz fazla kaldırarak gayet rahat sürdüm. Çok dik bir rampa çıkmadım ama normal sayılabilecek rampadan 2. viteste çok rahat çıktım. Tabiki bir Dahon, Tern vs. değil. Fakat fiyatına göre oldukça iyi bir bisiklet. Katlayıp açarken biraz zorlandım. Ama alışıldığında 15-20 sn de çok rahat katlanıp açılabilir. Önümüzdeki hafta sonu daha detaylı kullanıp bir video da çekeceğim. Umarım bu ürünü almayı düşünenlerin işine yarayacak bir yazı olmuştur. Herkese sağlıklı güzel günler dilerim.

Çekmiş olduğum tüm fotoğraflar için: tıklayınız.

2. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    Hayırlı olsun güle güle kullanın, zamanla işe yada araba ile gittiğiniz yakın mesafelere de bununla gitmeye başlarsınız :) Hem masraftan hem trafik derdinden kurtulmuş olursunuz.

3. Gökhan Semiz

Gökhan Semiz Doğa, Kamp, Yaban

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hayırlı olsun. Allah kazasız, belasız kullanmanızı nasip etsin.

4. Celalettin aktaş

Celalettin aktaş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Hayirli olsun kazasiz belasiz binin

GT-I9500 cihazımdan tapatalk ile gönderildi. Bu nedenle Türkçe imla hataları içerebilir. Kusura bakmayın.

5. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    paylaşımınız ve fotolar iyi olmuş.
    başlangıç için ilk heves için alınmayacak alet değil. satarkende çcouk vb birilerine satılmasıda kolay olur

6. tunahan altıntop

Herkese çok teşekkür ederim.

7. Sinan GENÇ

Sinan GENÇ Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    devathlondan almayi dusunuyodum bende ama sanirim katlanir bisikletlerini depolarinda bekletiyorlar.. katlama sistemi dayanikli hissettirdi mi? genel olarak kullanimi nasil gunluk kullanilabilinecek turden mi

8. Yakup ADIGÜZEL

Yakup ADIGÜZEL Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayırlı olsun kazasız belasız hırsızsız inşaallah.

9. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Güle güle pedallayın. Kullandıktan 1-2 ay sonra da bir değerlendirme yazısı yazarsanız Ümit Katlanır Bisiklet seçecek olanlara yol göstermiş olursunuz.

10. tunahan altıntop

Decathlon' u ben bir kaç kere aradım. Ankara Kentpark' daki şubesine de gittim. Stoklarda olmadığı söyleniyor. Decathlon' daki o iki model şu anda Gittigidiyor' da var. Vitessiz olan 700 diğeri 1300 TL; ki bu rakamlarda Dacathlon' dakilerin stoklara girdiğinde nerelerden gireceği hakkında tüyo gibi. Seleyi tutan mandal harici katlama sistemi bana oldukça sağlam geldi. Günlük kullanım kişiden kişiye değişiyor. O soruya tam cevap veremeyeceğim.

Evet biraz daha kullanayım eksik gördüğüm yada beğendiğim yerler olursa tekrar yazacağım.

Teşekkürler. Daha iyileri sizlerin olsun.

11. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu çok güzel bir haber. :) Toplu taşıma araçlarını kullanırken hızlı katlayıp açabilmek mühim. Bir de, sık sık (günde iki defa) katlayıp açmak katlama mekanizmasını bozmayacak gibiyse, uzun mesafeli işe/okula giderken çok kullanışlı olur. Katlanmış bisikleti koymak için yanında bir torba, çuval gibi bir şey de geliyor mu? (Gelmese de çok sorun değil, onu ben de ayarlayabilirim.)

Tahir Keskin bunu beğendi.
  12. Abdullah.R

Seviye:
    Bu çok güzel bir haber. :) Toplu taşıma araçlarını kullanırken hızlı katlayıp açabilmek mühim. Bir de, sık sık (günde iki defa) katlayıp açmak katlama mekanizmasını bozmayacak gibiyse, uzun mesafeli işe/okula giderken çok kullanışlı olur. Katlanmış bisikleti koymak için yanında torba, çuval gibi bir şey de geliyor mu? (Gelmese de çok sorun değil, uygun bir şey ayarlaması kolay.)

13. Abdullah.R

Seviye:
    Bu çok güzel bir haber. :) Toplu taşıma araçlarını kullanırken hızlı katlayıp açabilmek mühim. Bir de, sık sık (günde iki defa) katlayıp açmak katlama mekanizmasını bozmayacak gibiyse, uzun mesafeli işe/okula giderken çok kullanışlı olur. Katlanmış bisikleti koymak için yanında torba, çuval gibi bir şey de geliyor mu? (Gelmese de çok sorun değil, uygun bir şey ayarlamak zor olmasa gerek.)

14. Abdullah.R

Seviye:
    Bilgiler için teşekkür ederim. Bu çok güzel bir haber. :) Toplu taşıma araçlarını kullanırken hızlı katlayıp açabilmek mühim. Bir de, sık sık (günde iki defa) katlayıp açmak katlama mekanizmasını bozmayacak gibiyse, uzun mesafeli işe/okula giderken çok kullanışlı olur. Katlanmış bisikleti koymak için yanında torba, çuval gibi bir şey de geliyor mu? (Gelmese de çok sorun değil, uygun bir şey ayarlamak zor olmasa gerek.)

15. Abdullah.R

Seviye:
    Bilgiler için teşekkür ederim. Bu çok güzel bir haber. :) Toplu taşıma araçlarını kullanırken hızlı katlayıp açabilmek mühim. Bir de, sık sık (günde iki defa) katlayıp açmak katlama mekanizmasını bozmayacak gibiyse, uzun mesafeli işe/okula giderken çok kullanışlı olur. Katlanmış bisikleti koymak için yanında torba, çuval gibi bir şey de geliyor mu? (Gelmese de çok sorun değil, uygun bir şey ayarlamak zor olmasa gerek.)

16. tunahan altıntop

Merhabalar, bana katlama mekanizması sele altındaki mandal hariç sağlam geldi. Lakin katlayınca çok derli toplu durmuyor. Bildiğim kadarıyla katlandıktan sonra toplu tutmaya yarayacak aparat olmayanların hepsinde bu durum böyle. Katlandıktan sonra cırt cırtlı bir bant gibi bir şey ile bu sorun çözülebilir. Yanında çanta veya torba gelmiyor.

Abdullah.R ve Sinan GENÇ bunu beğendi.
  17. Faruk K.

Faruk K. Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Güle güle kullanın bisikletinizin çok güzelmiş, ben Ümit'in katlanır yaptığını bile bilmiyordum.

18. Sinan özçelik

Sinan özçelik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ümit katlanır bisiklet almayı düşünüyorum. Uzun vadede problem çıkartıyor mu?

19. Sinan GENÇ

Sinan GENÇ Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    valla bende almak istiyorum ama hic bir fikrim yok..

20. Sinan özçelik

Sinan özçelik Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Başlığı açan beyde bir yorumlamıyor =)