Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Umarım bu son açtığım konu olmaz..

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında azrail tarafından paylaşıldı.

1. azrail

azrail Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Bu siteye üye olup da, bu kadar uzun süre bisiklet sahibi olamayan tek üye benimdir sanırım. Maalesef önceliklerim arasında 1. sıraya alamadım bir türlü bu konuyu..Ama, vazgeçemedim de..

Sağolsun ilk zamanlar Halil arkadaşımız, sonrasında da Fatih epey bir özelden sorularıma ilgiyle yanıt verdiler.Artık özelden de sormaya yüzüm yok, kredim bitmiştir herhalde..

Son bir kez daha forumda konu açıyorum.Bisiklet ya da herhangi bir parçasını almadan da, bir daha konu açmam artık..

Öncelikle Mtb almayı düşünmüştüm. Kron XC 1000, Sedona Borla, Trek 3900 modelleri arasından bir seçim yapmaya çalışırken, Fatih hocamın tavsiyesiyle, Ata bisiklet ve Scott Sportster P5 tanıştım. Görüntüsü, üzerinde duruşum çok hoşuma gitti açıkcası.. Fakat, tekerlerin inceliğini görünce şaşırmıştım..Ve tabii ki arazide sorun olmaz mı dedim..Her nekar arazide üzmez dense de, bir mtb gibi her yola giremeyecektir sanırım. P4 olan modelinin tekerleri daha kalındı ve arazi konusunda daha başarılı olacağını düşündüm, ama fiyat da 900 ytl ye çıkıyordu..Açıkcası Sportster modelleri çok hoşuma gitti, ama arazide bir mtb kadar rahat yol alamam diye düşünüyorum.. Ormanlık alana yakın oturuyorum ve çok güzel gidilecek yerler var..Diğer yandan, asfalttan 40-50 km deniz parkurları da var..

Neyse çok uzatmadan toparlayım..Son olarak aşağıdaki marka-modeller kafamda dönüp dolaşıyor..

Trek 3900 555 ytl peşin, 60 ytlx10 taksit
    Trek 4300 840 ytl peşin 90 ytlx10 " (disk olan v-fren yoktu)

Sedona SD-751 580 ytl peşin

Scott Sportster P5 730 ytl 10 taksit
    Scott Sportster P4 900 ytl 10 "
    Scott Reflex 50 685 ytl 10 taksit

Şu aralar çok müsait değilim peşin ödeme için ve ancak taksitle alabilirim(o da şartları zorlayarak..). Ama, kafamda marka-model işini bir netleştirebilsem, ya şimdi ya da 3 ay sonra alırım.. Gönlüm sportster'a kaymıyor değil, ama araziyi düşününce acaba..? diyorum..Diğer yandan ne kasıyorsun bu kadar, git trek 3900 al 10 taksit kurtul diyorum..Sanırım bu kadar zor karar vermemin nedeni(1.nedeni ekonomik tabii ki..), bisiklet hakkında bilgim olmayışı ve sonrasında keşke dememek istemem..

Bir de, bu işi bilenler bisikletlerini toplama yapıyorlar, aynı pc de olduğu gibi.. Esasında, Ebay'de yüze yakın işlem yapmış biri olarak, 2. el ucuza satılan parçalardan düştükçe alarak, bir sistem toplanamaz mı diyorum.. Fakat, bisiklet parça bilgim yok işte.. Bana deseniz pc için P4 HT olarak birbirleriyle oldukça uyumlu parçalardan oluşan, güzel bir konfigürasyon söyleyebilirim. Hem sıfır bir pc den çok ucuza gelecek, hem de performansı tatmin edecektir.

Bisiklet için bu şekilde, liste halinde bir konfigürasyon verilemez mi..? Birbirleriyle uyumlu 2. elden alınacak malzemeler ile toplanamaz mı..? Artık parçalar alındıktan sonra da, bir şekilde toplanır..

Umarım tekrar görüşürüz..

selamlar,

Enis

2. baltazar11

baltazar11 Aktif Üye

Seviye:
    sedona sd 741 e de bak derim

3. qeqeqe

qeqeqe Kıdemli Üye

Seviye:
    Kron XC 1000 al,kurtul derim..Ben aldım harika bir alet..
    Kron XC1000 den hoşlanmıyorsan Amoeba Hussar veya Trek 3900 u kaçırma derim..Ama oncelikle Hussar..

4. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    size bu modeller arasından seçim yapın denmiş.lütfen farklı model öneripte kafasını iyice karıştırmayın bence..

Trek 3900
    Trek 4300

Sedona SD-751

Scott Sportster P5
    Scott Sportster P4
    Scott Reflex 50

bence scott sportster p4 güzel tercih olur..

5. kalkmazdüşmez

kalkmazdüşmez Kıdemli Üye

Seviye:
    scott reflex 50 tercih edilebilinir

6. Mithrelios

Mithrelios Kıdemli Üye

Seviye:
    sportster p4 e ben de takılmıştım. bulsaydım belki de sedona 761 yerine de onu alacaktım. ama ankara ve istanbul da bi tek p5 modelini gördüm ve p4 yok getirmiyoruz dediler.

bu iş sanırım PC toplama gibi değil. çok küçükten beri PC donanımı hep uğraşmayı sevdiğim bir alan olmuştur ve markalıya göre çok daha ucuza güzel PC ler toplanabilir. fakat bisiklette takip ettiğim kadarıyla(ebay e de bolca göz attım), parça parça toplamak toptan almaya göre bir hayli pahalıya mal oluyor. bu sevdadan vaz geçip hazır bir bisiklet almayı seçtim ben bu sebepten.

7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Bilenler hep parça parça toplarlar, eğer ki çok özel bir bisiklet almıyorlarsa.
    Mesela bir Kona Stab veya Cannondale Scalpel toplanırsa aynı etkiyi vermeyebilir ama arazi, şehir, tur ve yol bisikletleri için toplama yaparak çok iyi modeller çıkartmak mümkündür.
    O ki Ebay'de bu kadar işlem yapıyorsunuz, oradan da parça parça toplanabilir, veya forumumuzdaki 2.eller bölümünden de kelepir parçalar denk gelebiliyor.
    Pc toplama olayına benzer bisiklet toplama işi.Uyumu da bilmek gerekir, ihtiyacı da.
    İhtiyacınızı çok iyi dile getirirseniz, o zaman ona uygun parçaları belirlemek kolaylaşacaktır.
    Araziye girmek istiyorum başka, arazide 50-60km lere ulaşıp inişler yapmak istiyorum başka, arazide yokuşları hızlı çıkmak istiyorum başkadır.
    Bu yüzden en iy ieşkilde yardımcı olabilmemiz için kelimelerinizi, beklentilerinizi esirgemeyin.Biz yardım etmekten sıkılmayız, bisiklet aşığıyız.

8. ogulcan22

ogulcan22 Aktif Üye

Seviye:
    alcano bak derim bazo modelleri güzel idare eder ama tavsiye alıken dış görümüşüne değğil ağırlığına , takımlarına bak dış görünüşe aldırma

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Üzgünüm ama yukarıdaki seçeneklere bakıldığında, Salcano'nun adının bile geçmesi imkansız!

Ercan Bayram bunu beğendi.
  10. ogulcan22

ogulcan22 Aktif Üye

Seviye:
    biraz saçma oldu tamam kabul ediyorum

11. azrail

azrail Üye

Seviye:
    Öncelikle önerileri için tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Bu cümle hemen dikkatimi çekti.. Öyle arazide 50-60 km lere çıkıp, inişler yapmayı düşünmüyorum. Ama, bulunduğum yerde ucuz 200-300 ytl lik dağ bisikleti olan arkadaşlarla ormanlık alanda gezilere gittiğimde, beni zor durumda bırakacak bir bisiklet olmasını da istemem..Toprak dağ yolları, kimi yerleri yarıklı hafif inişli çıkışlı yerler.. Veyahut asfalt yolda giderken sarı levhalı toprak bir tali yola çekinmeden girebilmek isterim.

Zamanla kondüsyonum arttıkça, mesafemi de arttırmak isterim tabii ki..Bilmiyorum yeterli mi yazdıklarım, ama p4 tarzı bir bisiklet beklentilerimi karşılar gibi geldi bana...

12. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Evet bu durumda bir P4 işinizi görür.Arazide yapacaklarınız çok teknik olmayacağından orta incelikte ve 28" tekerlekli P4 ile sorun yaşamazsınız, sadece kadrosu araziye de girmeye uygun boyda olmalıdır.
    Bunu alacağınız bisikletçi ile konuşmalısınız.
    Her halükarda 200-300ytl lik mtblerden daha fazla zevk alacağınız kesindir.

P4'ü daha çok yola ağırlık verdiğiniz için ve ileride asfalttaki mesafenizi artırmayı düşündüğünüz için tavsiye ettim yoksa araziye çok sık girip araziden almayı istediğiniz zevk daha fazla ise 26" seçmelisiniz.Tekerin çapından değil yanlış anlamayın Avrupa'da yeni yeni dağ bisikletleri 29" tekerlekli modellerle piyasaya çıkıyorlar ama tabi lastikleri de çok ince değil.
    P4'ün lastikleri 26" lere göre biraz daha ince diye söyledim.

13. azrail

azrail Üye

Seviye:
    İmkanı olan için en güzeli; bir yol, bir de dağ bisikleti almak herhalde..

Peki P4 muadili bir bisiklet toplamak için örnek bir konfigürasyon yazmak mümkün mü..? 2. eldeki fiyatlara bakarak, fikir edinmek için soruyorum.

Bir de 26" bir mtb tercih edecek olsak(marka-model hangisi olabilir bu arada..?), bununla da asfaltta yol yapabiliriz muhakkak, ama p4'e göre daha fazla güç harcamamız gerekecektir sanırım. Bunu uygun teker değişimi ile gidermek mümkün olabilir, diye okudum 1-2 yazıda.. Sanırım 26" mtb ile uzun yol yapan pek çok profesyonel bisikletçi de varmış.. mtb'nin öne çıkan özelliklerinden biri sağlamlığı oluyor herhalde.. her türlü arazi şartlarında kullanabiliyorsunuz, land-rover misali..:) Bu mantıklı bakınca da, mtb almak ağır basar gibi oldu.. Eskiden bir pinokyolar vardı, bir de bisan bu kadar kafa karışmıyordu..:)

14. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    P4 muadili bir bisiklet toplayamazsınız maalesef.Ülkemizde yeni görülen özelliklere sahip bir melez o seri.Diğer markaların da aynı olmasa da benzer modelleri var ama toplama yöntemiyle o bisiklete benzer bir bisiklet yapmak zor.
    26" ler için Amoeba,Sedona,Kron,Trek,Giant,Scott,Cannondale markalarında sıkıntı çekmezsiniz.Evet 28" lerin az enerji harcatması, 26" lerin de değişikliklere uyumlu olması, yeni arkadaşlara arazide daha güven vermesi açısından avantajları vardır.

15. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    Melez bisikletle arazi deneyimim oldu ve hiç memnun kalmadığımı söylemeliyim. Sürüşü keyifli asfaltta ama arazide mtbyi aratıyor ya da bozuk bir yolda. Ağırlıklı olarak nerede süreceksiniz ona göre karar verin. Ama size melez iyi gider bence. Scottlara bir bakın derim.

16. azrail

azrail Üye

Seviye:
    Sizin kullandığınız melezin marka-modeli neydi..? P4'ün P5'e göre tekerleri epey genişti, P5'in o incecik lastiklerini görünce şaşırmıştım.. Tıpkı yol bisikletlerininki gibi inceydi. Bu kadar ince lastiklerle bozuk toprak yollarda sorun olur gibi geldi bana, ama P4 daha uygun gibi gözüktü bana..

Marka-model seçiminde hoşlanmadığım şöyle bir durum yaşadım. Piyasada satılan ve kalitesi kabul görmüş bir markayı satan yerin, diğer markası bilindik bir firmanın ürünlerini kötüleyip silip atması beni çok şaşırttı. Birşey demedim,ama profesyonel bir satıcının yapmaması gereken, büyük bir yanlıştı bence..

Açıkcası ben Scott Sportster P4(10x90ytl) - Reflex 50(10x70ytl) ve Trek 3900(10x60ytl) arasında kaldım. Arazideki kullanımını test etmek imkanım olsa ve memnun kalsam, sanırım tercihim P4 olabilirdi.

Reflex 50 ve Trek 3900 kıyaslarsak hangisi ağır basar acaba..?

17. Selim Çam

Selim Çam Onursal Üye

Seviye:
    İkisi de değil. Sizin bütçeye en iyisi Amoeba Hussar. Hem de çekici bir bisiklet. Alın gelin Kazdağlarını feth edelim.=)

18. azrail

azrail Üye

Seviye:
    Doruk Bisiklet'te bugun Merida marka bir bisiklet gösterdiler..Dünya şampiyonunun kullandığı, çok büyük bir markaymış..Aşağıda linkini verdiğim modelin ilk kez Türkiye'ye getirildiğini söylediler ve kaçırma al dediler.. Dedim bir düşüneyim, bilen arkadaşlara danışayım..Nasıldır nedersiniz..? Bir scud ya da muadili olabilecek başka marka-model ile kıyaslarsanız sevinirim..

Merida Matts TFS100-V Mountain Bike 820 ytl 10 taksit.

http://www.bicyclestore.com.au/Merida-Matts-TFS100-V-Mountain-Bike-pr-22137.html

Bu renk olanı hoşuma gitti,ama bundan yoktu..