Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uludağ'ın Aslanları

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

1. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    İşbu resimli gerçek hayat hikayesi; sisli, köpekli, buzlu, güzel, zorlu, uzun bir iniş ve tırmanışın aslan gibi hikayesidir.

Bursa merkezin rakımı 100mt. Uludağ oteller mevkii: 1865mt.
    Çıkar dağdan şehiri= 1765 mt net irtifa farkında yapılan bir yolculuğu hikayesi.
    Parkur iniş çıkış toplam 64 km. dir. Bilen bilir ki; düz yolda olsa bu kilometre yaklaşık en az 164 km. tekabül etmektedir.

Yine bilen bilir ki yolun 32 km. si en az %>7 lik radyatör kaynatan tarzda rampalara aittir.

Ben Soner Hocam'a Bursa'nın düz yollarında gezelim dedim se de kendisi bana bir kıyak yaparak;
    - "Sen in hele aşağı, çıkarırız elbet seni tekraren yukarı" diyerek bir Hindistan Fatih'inden beklenecek ağalığı göstermiştir.

Hoş bu sayede, dağın en yaman bölgesinde kendisinin arızalanan arka göbek dolayısıyla boşa dönen pedal sistemine rağmen ayağını pedala değmeden yokuş aşağı inmesi de mümkün olmuştur.
    Ön gebeğinde ise en ufak bir hata, kusur husule gelmemiştir.

İşte bu da uzun Hindu yollarının kazandırdığı bir öngörünün tecrübe olsa gerektir.
    Demek ki neymiş?
    Eğer çekiş sistemin yarı yolda bozulacaksa, Uludağa çıkacaksın. Kaldığın yerden bisikleti gerisin geri yokuş aşağı salacaksın... maceraya akacaksın.

Uludağın tepesinde, oteller mevkiinde 9 Mart günü sabahın köründe(05:30-06:15 suları) kalkıp, Bursanın Çekirge semtindeki ULUDAĞ ASLANLARI ile saat 08:30 da buluşmak için hazırlıklarıma başlıyorum. Bisikletimi arabamın port bagajından indirip son ayarlarını yapıyorum.
    Bu esnada halen uyku mahmuru olan Uludağın görüntüsü ise şöyleydi:

Hava gitgide biraz daha ağarıyordu:

ve saat tam 06:30 da inişe geçiyorum.
    32 km. full iniş. Bu iniş esnasında çoğu yerde sağlam fren sıkmasam hızım hemen 60'ı aşıyordu.

Yol çok sisliydi. Daha doğrusu Uludağ komple bulutun içindeydi.

Manzara RÜYA gibiydi.

Uludağdan tek başıma laylaylom hesabıyla indiğimi zannetmeyin.
    Oldukça meşguldüm bazı zamanlar.
    Bir elimde köpek kovucu, diğerinde foto makinası, diğerinde gidon, diğerinde ..... bunu hatırlayamadım ama zaten sanırım ellerimin sayısı bitti galiba..
    Malum mart ayı dert ayı derler. Sabahlara kadar vergi-algı hesabı derken birbiriyle teşriki mesayi yapıp uykusuz kalan köpekler sabah mahmurluğu ile sürüye dalan bir bisikletçiye hiç de misafirperver davranmıyorlardı.

Öte yandan, köpekten korkup yoldan çıkmaya kalksan aşağı paraşütle inesin gelirdi.

Dağa çıkayım desen bisikletin kişneyesi gelirdi.

Ben böyle 1.5 metrelik karın yanında hiç pedal basmamıştım daha önce.

Kar, vanilyalı yaş pasta gibiydi.

İnişte dahi zaman zaman çıkışlar vardı.

Git gide sis dağıldı, sis dağıldıkça yollar açıldı, yollar açıldıkça manzaralar sere serpe saçıldı.

İnişin yaklaşık 10 küsur kilometrelerindeyim.

Bursanın kuş bakışı ilk göründüğü an.

ve saat 08:30 gibi Çekirge de ULUDAĞ ASLANLARI ile buluşuyorum.
    Bir kısmı da yolda katılıyor bize.

Çekirge de, platonik bisikletseverler ile DEĞİL, dominant ironman genleriyle techiz edilmiş tutkulu, enerjik ve esprili dağcı ve mtb cilerle karşılaştım.
    Ayrıca walky-talky ler, tam tekmil dağcılık malzemeleriyle dolu büyük mutfak tüpü ağırlığında sırt bagajları, fox ön maşalar, xtr v-brakeler, 101 kg lık ağır ama sağlam ve kaliteli ön göbekler, seri dışı out of order arka göbekler, imitasyon el yapımı made in -out of USA- kadrolar vs vs vs ile de karşılaştım...

İşte misafirperverlikte bana kestane şekerinden daha tatlı gelen ULUDAĞ ASLAN ŞEKERLERİ.

Fotoğrafta, önden arkaya ironben, ironediz, irononur, ironKralSonerHoca, ironhüseyin, ironFatih, ironİdris ve ironahmet izlenmekte.

Sevgili kadro kırıcısı süper mtbci İdris düşünüyor...
    Bu down hill çıkışta bana dayanırmı acaba ..???
    (Not: Bu geziye katılmadan bir gün önce mtb sinin kadrosu ona dayanamayıp iş görmez hal aldığı için malzemeleri bu down hill e aktarıp gelmiş)

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Yola devam.

Görüntüde bir önceki sene İznik gezimizde birlikte göl etrafında turladığımız sevgili Fatih'i izliyorsunuz. Fatih'i bir sene içinde kendisini kat be kat aşmış olarak buldum. Hem sportif performans hem de malzeme olarak.
    Kendisine bu yolda hayırlı ve üstün başarılar dilerim.

Yolda bir tarihi eserle karşılaşıyoruz.

ve süpriz star ironediz. Üstad gerçekten koskoca Uludağı neredeyse pedal pedal(kaşık kaşık :) ) yedi bitirdi.

Yolculuğun bundan sonraki kısmında sizleri zirveye kadar uzanan fotolarla başbaşa bırakıyorum.

Sabah yolda karşılaştığım yol eşkiyaları öğlen dönerken de bıraktığım yerde aynen duruyorlardı

Arkaya geçip sinsi sinsi iki puan almaya çalışan biri:

ve ZİRVE.....

3. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Şimdide sizlere iron gözüyle ve fotoğraf diliyle Bursa'da gördüklerimi göstermeye çalışacağım.

İşte uludağlar.

ironlar artık bir marka olmuş Bursa da.

velhasıl.. ben doyamadım Bursa yı seyretmeye, umarım siz bu fotolara doyarsınız..
    Hoşçakalın..

4. Tamer Çetiner

Tamer Çetiner Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Harika bir tur , harika fotoğraflar desem acaba haksızlık etmiş olur muyum dedim kendi kendime . . .
    "Harika" demek az gelir diye çekindim . :)
    Paylaşım için teşekkürler .

Mesut Girgiç bunu beğendi.
  5. keremkeke

keremkeke Forum Bağımlısı

Seviye:
    Günlerdir Mesut abi nerelerde diye merak ediyordum :D
    Abi ÇOOOK güzel ne bunlar böyle inan arabayla gitsen gezsen dolaşsan bu kadar güzel ne anlatım olur ne de gezerken duyduğun mutluluğu başka şekilde duyarsın
    Teşekkürler...

6. Ediz Tevfik Özgan

Ediz Tevfik Özgan Bisikletkolik

Seviye:
    Hocam,doyamayan birileri varsa oda bizizdir sana. İnan sana sana layık ev sahipliği yapamamanın ezikliğini duymaktayım. Senin varlığın belkide ne zamandır niyet edipte çıkmanın fırsat olmadığı dağ çıkışını tamamlamama vesile oldu diye düşünüyorum. Herşey için teşekkürler. Kusurumuz olduysa affola. Adımla İronluğu yanyana anman bile bu garip için yeter hediyedir. Sağlıcaklakal.

7. alperen_69

alperen_69 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    yine süper bir gezi benim sonradan haberim oldu ,öncedende olsaydı bende nerde o kondüsyon abi ama seninle tanışmak isterdim mesut abi neyse inşallah bidahaki sefere ,bu arada yine fotoğraf sanatını konuşturmuşsun

8. sgtalper

sgtalper Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    mesut abi neler yaptınız yine çok güzel fotolar çınar resmi müthiş
    arkadaşlar süper kahven de varmış yanında daha ne olsun İRONLAR markasının isim hakkını almayı unuttuk bursa lılar almış ismimizi napcaz şimdi:eek:

9. Faith

Faith Üye

Seviye:
    Şanssızlık ve talihsizlik bir türlü yakamı bırakmadı gitti valla. kadro siparişim iki aydır gelmedi istanbuldan :boese157:
    Eğer gelmiş olsaydı bende kondisyonumu tutar bu geziye katılırdım:boese157:

Ediz hocam da gezinin ertesi günü haberi verdi dün uludağı fethettik, konyadan mesut abi geldi çok süper bi gezi oldu diye..
    Ortadan çatlamış olsamda o an bişey belli etmedim. :( Resimler ve anlatım her ne kadar süper olmuş olsada o karelerin birinde olmadığıma gerçekten içerledim.
    İnşallah birdahaki sefere

10. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    İRON Mesut hocam ile pedallamak büyük zevkti.

Benim tam ön göbek ( Türk kası yani :) ) arıza vermek üzereydi ki arka göbek ( bisikletin arka göbeği :) ) arıza verdi. :( Pedalımdan gelen sesler yol boyu git gide artmıştı zaten. Büyük bir çatırtıdan sonra gördüm ki , pedal arkaya ne kadar rahat dönüyorsa boşta, aynı rahatlıkla öne doğru dönmeye başlamamış mı ? :eek: Tek bir diş bile kalmamıştı içinde anlaşılan :) :eek:
    Mesut hocamın belirttiği gibi iyi ki Uludağ rotasını seçmişiz , kaldığımız yerde ( milli parka 4 km kadar kalmıştı ) bisikleti olduğu yerde çevirip eve kadar hiç pedal çevirmeden inebildim. :D

Ben ki kendisini tekrar yarı yolda bıraktım. 3. buluşmamız için herşeyi dört dörtlük hazırlamadan karşısına bir daha çıkmayacağım.

Fotoğraflar ve anlatım gezinin bir yerinde siz varsanız çok daha eğlenceli oluyor.

Acizane bir katkımda şu olsun. Yukarıdaki fotoğrafta sol alt tarafta görülen yeşil bina benim görev yaptığım okul.:D

Eliyle koymuş gibi çekirgeyi , bizim evi bulan Mesut hocam , benim okulumu da bulmuş anlaşılan. :)

Yolculukta Mesut hocamdan başka kimsede fotoğraf makinası yoktu. Zaten yukarıdaki fotolardan anlaşılacağı üzere gerek de yoktu. Hepimiz Mesut hocamızın olduğu yerde , haddimizi aşmamamız gerektiğini öğrenmiştik. :in:

11. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    Çok degerli büyüğüm mesut abi sen ne yapmışsın, bütün gezilerin süper biliyoruz ama bu benim daha çok hoşuma gitti, bende bir kaç gündür mesut abi nerde diye merak ediyordum bir baktım uludağdan çıktın ama pir çıktın maşallah.
    Seninle pedal cevirdiğime bir kez daha sevindim ve çok saşnlı olduğumu hissettim bu yaz bir kez daha bekliyorum halil'de gelecek,senin için kappadokyayı alt üst edelim derim. :)

12. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Söyleyecek pek birşey bulamadım açıkçası.Gerçekten çok güzel bir gezi olmuş.
    Gezi olayında sınırları zorlamışsın resmen.:D
    Bu arada yeni kadron hayırlı olsun.Çok da yakışmış hani :in:
    Kendine dikkat et Mesut abi.Başarılar...

13. İdris ACA

İdris ACA Onursal Üye

Seviye:
    Mesut abi merhabalar.
    Sizinle beraber pedallamak,sizi bursa'da görmek büyük şerefti.Görüşmemiz malesef kısa sürdü.Sizi layıkıyla ağırlayamamanın verdiği mahçubiyet'ten dolayı inanın ne yazacağımı bilemiyorum.
    Kusurumuz olduysa affola.
    İnşallah başka bir sefere daha iyi şartlar altında beraber tekrar pedallayabiliriz.
    Anlatımınız ve fotoğraflar yine herzamanki gibi eşsiz.
    Saygılar,selamlar.

14. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Sevgili Bursalı Aslanlar.

Beni gayet güzel ağırladınız. Zaten biraz da vakit kısıtlıydı. Herkes işine baktı, pedal bastı. Bundan daha doğal ne olabilirdi. Biz arka koltuğu dörtleyerek yani konvoyun arka kısmında üstad Ediz, Soner hoca, Dağcı Hüseyin kardeş ve ben tadı damağımızda kalan gerisi aklımızda kalan sohbetler ettik.
    Fatih ve sen (İdris) ise Uludağa hakettiği dersi vermekle meşguldünüz.
    Ben herşeyden çok memnundum ancak sizlere Mevlana hatırası çam sakızı çoban armağanı hediyelerimi bizzat kendi elimle verebilseydim daha mutlu olurdum. Ama başka bir çare buldum ve Soner hocama baştan ve sondan ilk ikiye giren arkadaşlara verilmek üzere kupa niyetiyle o çoban armağanlarından 4 adet bıraktım. Yerlerine ulaştığına eminim. Bu anlamda Soner hocaya da tekrar teşekkürlerimi sunarım. :)
    Bahse konu 4 kişi: Fatih, İdris, Sonerhoca ve Üstad Ediz bey dir. Diğer arkadaşlarımın da geziye katılacaklarını önceden öğrenseydim inanın onlar için de bir kamyon dolusu çam sakızı çoban armağanı alır gelirdim. :)

15. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Gezi ye yaptığın yorumlar için tşk. ler. :)
    Gezi olayında aslında bizde bir zorlama olmadı. Ama köpekleri zorladığımız kesin. :D
    Kadro için de teşekkürler Zeki'cim. Kadromu boyuma göre biraz küçülttüm. Tırmanışlar daha bir rahat oldu sanki. Memnunum yani. ;)
    Daha iyisi senin olsun. :)

heisenberg3910 bunu beğendi.
  16. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Süper bir kadro oluşturmuşsunuz, bütün ustalar toplanmış. Zevkle seyrettik Mesut Abicim kareleri. Bu sıcak Akyaka gününde iyi geldi bana. :) Hoş yakında soğuk memlekete gidicem ama buradan izlemek daha güzel.

Başta Mesut Abim, Soner Abim ve Ediz Abim olmak üzre tüm fatihlere selam ve saygılarımla...

Sevgiler...

Mesut Girgiç ve Ediz Tevfik Özgan bunu beğendi.
  17. Ahmet ERTAN

Ahmet ERTAN Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    selam mesut abi:
    sizinle birlikte uludaga çıkmak ,dagın havasını solumak zevkli olacaktı ama ,işlerim dolasıyla size katılamadık. inşallah bidaki sefere .....
    resimleriniz ve anlatımınız herzamanki gibi harika..Elinize ayagınıza sağlık ..
    hoşçakalın..

18. Önder Özdoğan

Önder Özdoğan Onursal Üye

Seviye:
    Söyleyecek tek kelime bulamıyorum Üstadım,.

Emeklere,yüreklere sağlık.Her karesi anlam taşıyan bir gezi.Çok çok teşekkürlerimi bildirmek isterim.:in:

sevgiler Abim.

19. Samet Saglam

Samet Saglam Bisikletkolik

Seviye:
    Böyle güzellikleri gördükçe içim gidiyor desem yetmez bütün resimlere ayrı bir hayranlık ile bakıyorum. Gerçekten bu kadar güzel yerler varmı yoksa bunlarda bi oynama mı var bunlar gerçek olamaz diyorum ama hepsi gerçek. Sabah saatlerinde bir yer bu kadar mı güzel olur. Yeni dogan gün bu kadar mı güzel yapar bir resmi. Sizi kutluyorum ve kazasız belasız sürüşler diliyorum.

20. Selim Üsel

Selim Üsel Bisikletkolik

Seviye:
    Doğma büyüme bir bursalı olarak hiç bursayı bu şekilde bir anlatım ve resimle izlememiştim. Gerçekten harika olmuş. Tek üzüldüğüm nokta bu geziden haberimin olmaması. Belkide ben takip edememişim. Bende orada olup bu güzelliği paylaşmak isterdim...

Sevgiler...