Uludağ'a Kartopu Oynamaya Gidiyoruz 5 Şubat 2011 Cumartesi

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Bahadır ATILGAN

Elbette güvenliği ön plana alarak pedallamak. Tabi çıkarken yol kenarında kar varsa da soluklanma ve yemek molasında işe eğlence katmak için kar topu da oynamak. Kaba bir tabir olacak ama tıkınmak ise gündemimizde hiç yok.

Scudo

Zafer Ünlü

Daimi Üye
Tepki
93
@Orhan Kılıç

Orhan abi bende Bisikletliler derneğinin ücretsiz verdiği yeşil yelekten var bununla gelsem olurmu yoksa senin giydiğin turuncu yelekten giymek zorundamıyım.Turuncu yelekler ücret karşılığında satıldığı için almadım.

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Zafer Ünlü

Eğer gerçekten gelmek istiyorsan ne giydiğin beni ilgilendirmez. İstersen yapı marketlerinde satılan reflektiv bantlardan alıp gerekli yerlere yapıştırabilirsin. Yada gurubun en arkası hariç herhangi bir yerinde gidersin. Yelek alacaklara Detachlonda satılan yelekleri oneririm. Hem üzerinde yazı yok hemde reflektörü iyi parlıyor ama bunlarda para ile.
Eğer amacınız polemik yaratmaksa yanlış yerde bulunuyorsun. Ciddi olmayanlar topa girmesin diye uyarmıştım. Yazdıklarını espri olarak niteliyorsan onun için kıvrak zekaya ihtiyaç var.

• Beğen
Tepkiler: ahmet centeli

Bahadır ATILGAN

Daimi Üye
Tepki
515
Orhan abi,
Rotayı Mapmyride da çizmişsindir. Varsa ve link verebilirsen sevinirim.

Sağlıcakla...

Zafer Ünlü

Daimi Üye
Tepki
93
@Orhan Kılıç

Orhan Bey; Bu ne demek oluyor Gurubun en arkası hariç herhangi bir yerinde gidersin Demek buradada Şefin gurubunda olduğu gibi Gurup disiplini ön planda olmadı şimdi Gurubun önünde veya arkasında istediğim yerde giderim.Bunu kimse engelleyemez.Tamam yaş itibariyle benden büyük olabilirsin.Ama Akıl yaşta değil baştadır.Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.Ama Aklımızda yerinde çocukta değilim Tura gelecek arkadaşlarda aklı başında yetişkin insanlar Belki ilk defa gelecek arkadaşlarda olabilir Sakin olun bu kadar sinirlenmenize gerek yok Sizi olgun tecrübeli ve örnek birisi olarak görüyordum. Ama ne yazıkki bunun için daha çok pedal çevirmeniz gerekecek pedal çevirirken pedalsesini değil bizleri dinlerseniz daha güzel olur fikirlerimizi paylaşırız hem burada topikler herkese açıktır.İsteyen fikrini sorusunu eleştirisini yazabilir bunu engellemeye hakkınız yok Bilmemek ayıp değil Öğrenmemek ayıp Orhan bey yazdıklarım espri değil Doğruları yazar ve Tartışırım bunun içinde Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar. Kılavuzu Karga Olanın Burnu Soğukta buz tutarmış. Kardan adamın burnu gibi olurmuş.Benden Söylemesi :eek: :eek: :eek:

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Zafer birşeyleri savunmak bana düşmez bu bir,ikinci olarak bilmeni isterimki kurallar heryerde vardır sen mesela yurtdışında yaşıyor olsaydın hiçbir bisiklet grubuyla bir yere gidemezdin neden dersen orda kurallar açıktır grubun başındaki kişi sonundaki kişi ve diğer elemanları görevi bellidir hatta vede hatta hız kuralları bile vardı şu hızı geçemezsiniz ve şu hızın altındada kalamazsınız diye.Ayrıca kategorilerede ayrılmışlardır misal tempocular için kategori 1,2,3 gibi ayrıırlar daha recreational yani rahatlama turlarında ise kurallar biraz daha feleks olmasına ramen genede onlarca kural vardır.
Ben kendim kuralların çok oldugu turları sevmem(kişisel sebeblerden özgür ruhluyum o yüzdende tek gezerim hep) ama kural varsada bu kurallarada uymak gerek.Yani Zaferciğim Avrupada ve amerikada zor binersin :)

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Hızlar mildir ve gruplar böyle kurulmuştur,ve sağlık raporlarıda şarttır klüplerde yani ülkemizde oldugu gibi haydeeeeeee tempo haydeeeee ağrı dağı olayı yok bu spor ciddi bir spor bütün dünyada burda altına yarış bisikleti dağ bisikleti alan sporcu oluyor.Öyle herkezi toplar aşırı yüklenirseniz yada kendinizi bilmeden tanımadan yüklenirseniz ömrünüz boyunca çekiceğiniz sorunlara yakalanırsınız.Yani yavaş olalım derim öyle hava atıcaz şurayı yenecez diye saçma sapan eforlar sarfetmeyin.Daha önce neler oldugunu ben biliyorum kaç kişinin düştüğünü kalıcı sağlık problemlerine yakalandıgı çok iyi biliyorum.o yüzden her iki grubada diyeceğim oki dikkatli olun ve biraz gavurları örnek alıp şu grup ve klüp işleri profosyonelleştirin en sonunda vakit yaratıp ben yapıcam bu işi.
Class A - 19 - 23
Class B - 16 - 19
Class C - 13 - 16
Class D - 10 - 13

Zafer Ünlü

Daimi Üye
Tepki
93
@derşan sezer

Dostum ben hız kuralları için tartışmıyorum gurubun en arkası hariç herhangi bir yerinde gidersin Yani tura gelmesen daha iyi olur demek istiyor buna karşıyım ben Asker gibimi gideceğiz uygun adım yani sırayı bozmadan Ama buradada ne anlaşılıyor benim performansımı bilmeden bana şurada veya burada gideceksin demesi mantıksız Türkiyede yaşadığıma göre Avrupadaki kurallara uyacağım diye bir kural ve kaide yok insanları bu kadar sıkmamak gerekir sen burada git sen şurada git olmaz kardeşim Bumu gurup Disiplini şimdi :mad: :mad: :mad:

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Dostum mantık şu arkadaki kişilerde yelek yoksa arbalar göremez,göremezse ne olur biçilirsiniz.Burdaki mantık bu ben çok uzun yol yaptım gruplada yaptım tekde yaptım asker gibi tabi gitmiyorsun bazen grupla konuşup hadi basalım diyorsun okey diyip basılır yada ben biraz önden gidicem diyosun kaptana oda okey hadi git diyor yada tehlikeli buralar kopma olur falan sonra yaparsın bu işler böyle yürür grupta.bütün dünyada bu böyle türkiyede herkez egolu mubarek ya örnek verim bu egoya adam altında şahinle benim bmwyle yarışmaya kalkıyor gidiyorsun okulun hademesi kendini okulun müdürü sanıyor ya bir dur aynaya bak kimsin gör.Grupla gidiliyorsa zaten yarış yapmıyorsundur o arkadaşlarla beraber geziyorsundur.Yarışmak istiyen arkadaşlar zaten alıyor lisansını yarışıyor.
Özgürlük özgürlük,özgürlüğün sınırları vardır öyle tam özgürlük adama kaosu getirir.Ben artık burda hiçbir grupla gitmeme kararı aldım mesela tıpkı daha önce yaşadıgım motorsiklet grupları gibi oldunuz bak acı anımı anlatim sana belki daha iyi anlarsınız ben 3 sene evel motor grubumuzla maşukiyeye gezmeye çıktık aramızda yarış motorlular,endrolular ve chopperlılar vardı tabi ortak hız ve ortak sürüş kurallarımız vardı bazı arkadaşlar bu kurallara uymadı ve dönüş yolunda büyük kaza yaşandı 3 motorcu arkadaş hayatını kaybetti ben o gün tövbe ettim bir daha motor grubuyla takılmam diye burda olayı anlıyormusun,olay insanların kurallara uymaması sizde kurallara karşısınız ve tehlikeli şeyler yapıyorsunuz ve aynı son olmasını istemiyorum.Neyse kötü tecrübe bazen büyük değişikliklere neden olabilir o yüzden takılın ne diyim.

• Beğen
Tepkiler: Orhan Kılıç

Zafer Ünlü

Daimi Üye
Tepki
93
@derşan sezer

Dostum bu konuda birikimin tecrüben varsa bu işi yapabilirsin Yalnız şunu belirteyim Gurup disiplini adı altında kamyona tutunupta rampa çıkılmasın sen burada git sen şurada git böyle garip kurallar konmasın dayatma olmasın Biz Hız yapalım hava atalım demiyorum kimse yanlış anlamasın gençlerin önünü açmak lazım bunun için :in:

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
@Orhan Kılıç
...yeleğin ya da ışığın yoksa arkada kalman risk oluşturabilir senin için demek.
Bu cümleden yeleğin yoksa arkada kal manası çıkarmak zorlama olur.
Bir filmde, okul basket takımının zenci oyuncusu iki eliyle top sektirince hakem düdüğü çaldı."Steps" ! dedi.Öğrenci sinirle topu yere vurarak "o da ne demek zenci olduğum için bana böyle davranıyorsunuz di mi"...
Kuralları bilmezseniz her düdüğü kendi üzerinize alınmaya başlarsınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@derşan sezer

derşanın aldığı bilgiler doğru...
bunlar gerçekten hayati yukarda yazdıkları evet bence herkes okumalı...
evet bizzat kendim doktora giderek bi çek uptan geçtim bisiklet sporu yaptığımı söyledim ....
bana doktor şunu söyledi vücudun oksijen dolmuş bu çok iyi dedi ayrıca bana ne yemem gerektiğinide söyledi kan örnekleri alındı yalnız bunlar kişiye göre değişir yani yüksek tempo yapıyorsanız antreman şeklinde bi doktora görünmek ne yenmesi gerektiğini öğrenmek tabi uzman doktordan...
şimdi 5 yıldır tempolu turlarım oldu çok zor turlar oldu haftanın 4 günü sele üstünde idim beş yılda iki bisiklet değişti bu son bisiklet artık bi daha olmaz...
evet asla riske girmedim ve kendimi sakatlamadım çünki kendi limitimin bilincindeyimdir herkes bunu bilemez ve kendini sakatlar nitekim isim vermeyeceğim bi arkadaşım kendini fazla zorladığı için rampalarda diz ağrıları çektiğini söyledi kendisi yüksek tempo basmaktadır ...
ayrıca gene bi arkadaş sırt çanta taşımaktan dolayı kartepe rampalarında kalbinden sakatlandı ...doktor kalp ritim bozukluğu dedi ben dik rampalarda kesinlikle nefes alıp vererek çıkarım asla kendimi yormam...
hasip aga ben onur ile yapılan yüksek tempo antreman turlarda, bunlar çok kısa molalar şeklinde idi. 100 km lik yüksek tempo sonucunda koko rampasında elektrotlar attı ama bu atış ,çok acı çekme biçiminde değil sağ diz çekmedi ve hemen durdum ve 10 dakika dinlendim....
koko rampası şimdiye kadar gördüğüm en dik rampa resmen duvar 50 metre lik bir ejderha.....
derşan klüpleşmeye gerek yok....bence ferdi çalışmalara başlıyabilirsin tabi zamanın olacak bunun için bu iş sabır emek işi ...bıraktığın an peynire döner kaslar....kendi performansının en ideal noktasını belirler ordan daha yukarı ister çıkarsın istersen çıkmazsın bu sana bağlı o yol bisikleti ile çok iyi antreman yapılır şile yollarında ...

Zafer Ünlü

Daimi Üye
Tepki
93
@derşan sezer

Dostum ben kural tanımam demiyorum bazı dayatmalara karşıyım önceki yazımda belirttiğim gibi Yelek giyilsin tabii giyilmesin demiyorum bende bd nin yeşil yeleği var orhan abide turuncu ne olacak şimdi illa turuncu yelekmi alayım bi daha para veripte gurupla gittiğimiz zaman yarışa gitmiyorum bunu bende biliyorum deltanın yarışı vardı zaten oraya girerdim istesem Bakın siz tecrübenizi paylaştınız başınızdan acı bir olay geçmiş gerçekten üzüldüm hepimize ders olsun :(

Tepki
95
Dur bi hariçten gazel okuyayım; polemiğe ve ortgerginliğine ne kadar meraklıyız yahu bir nebze olsun olaya sadece pedala basmak ve yolda olmak penceresinden bakıp bu güzel organizasyonları daha da güzelleştirsek :)

• Beğen
Tepkiler: engin özen

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
Zafer kötü örnekler veriyorsun görüm fotografı cidden traji komik zaten ben her iki grubada söylüyorum lafımı.Eğer temel kuralları koymazsanız böyle komik durumlar orataya çıkar.Yani bu gavrur kardeşler bu işi 150 yıldır yapıyor zevk almıyorlarmı?Adamlar birşeyleri doğru yapıyorki bir tane bile türk tour de france da yok bir tane bile türk takımı yok.Neden çünkü gruplaşamıyoruz genlerimizde bencillik var ya bir fıkra vardır hani cehennemde geçen türklerin çukurunun başında hani zebani yoktur işte aynı durum burdada kendimizi dibe çekiyoruz.Oysaki kuralları ve gruplaşmayı adam gibi yapsak bu sporu amatörce biryerlere getirsek gelecek kuşakkalar daha profosyonel yetişicekler.Bence biraz otup düşünün egoyuda alıp şöyle iyice bir saklayın.

Uğur Demirtaş

Daimi Üye
Tepki
244
İsim
Uğur Demirtaş
Bisiklet
Salcano
@Zafer Ünlü
Bu cümleden olarak Zafer beyin, orta yaşın üstünde olduğunu varsayabilir miyiz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şimdi duruma açıklık getireyim....
isteyen yüksek tempo yapar isteyen düşük tempo herkes serbesttir ankara merkez kafasına göre herkes...
ayrıca bu turda orhan beye başarılar dilerim zati orhan bey ferdi yaptığı turlarda her vakit anılacaktır bisiklet forumda ...

Orhan Kılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
2.263
@Zafer Ünlü

Size Engin kardeşim mi desem, Engin arkadaşım mı desem karar veremedim. Çünki her sözün altında bir art niyet arıyorsunuz.
İlk yazdığınıza yanıt vermedim, niyetinizi sezdim. İkinci yazdığınıza belki iyi niyetlisinizdir ben yanılıyorumdur dedim ve nezaketen yanıt verdim. Ben burada kimseye yelek satayım dedim mi? Şu yeleği giymezseniz gelemezsiniz dedim mi? Bu tür guruplaşmalara sonuna kadar karşıyım. Ben ne Pedal Sesinin taraftarıyım, ne Bisikletliler Derneğinin, ne Bisiklet Forumun. Ama bu ve bunun gibi oluşumlarda görevli veya yer alan çok değerli dostlarım var, hepsine de aynı mesafedeyimdir. Bu ülkede ne Pedal Sesi yeleği giymek yasak, ne Bisikletliler Derneği yeleği. Güvenliğim söz konusu olmadıkça gündüz gözü asla bu tür malzemeler kullanmam. Bisikletimde hiç bir kuruluşun veya oluşumun logosu, steaker ı vs. yoktur. Reklama karşı olduğum için katıldığım turlarda verilen bisiklet formaları dışında bisiklet forması kullanmam. Katıldığım turda da o formayı sponsorlara saygımdan dolayı asla çıkarmam, çıkarıp başka formalar özellikle başka turlara ait forma giyenleri de tasvip etmiyorum. Eğer bir gün bir sponsorum olursa o zaman seve seve adını formamda taşırım. Bedavaya kimsenin reklamını yapmam.
Bırakın bu Pedal Sesi, Bisiklet Derneği, Bağımsız Bisikletçiler söylemlerini o işleri çocukluğumuzda yapardık, o günler çok uzaklarda kaldı. Boş şeylere harcayacak zamanım yok hele boş laf salatalarına, kayıkçı kavgalarına hiç yok.
Arkadaşlar söylemek istediğimi doğru anlamışlar ve size de tercüme etmişler. Bu konuda daha önce şunu söylemişim eğer konuyu ön yargısız olarak takip etseydiniz bu polemiğe hiç girmezdiniz. Bu yazının koyu renkle işaretlediğim bölümünü okuduktan sonra bu konuda söylenebilecek bir şey olduğunu sanmıyorum.

@Orhan Kılıç

Bu turda gurup disiplinine her zamankinden fazla ihtiyacımız var. Çünkü özellikle dönüş oldukça riskli. İsteyen istediği yerde gider elbette bu konuda hiç kimseye düzenlediğim az sayıdaki sıra dışı turlarda bir telkinim olmamıştır. Ama Tophaneye kadar mecburen birlikte gurup disiplini ile gitmek zorundayız nedenide gelenlerin çoğu bu tura ilk kez katılacak ve Güzelyalıdan Uludağ çıkışını bulmaları zor olur. Dolayısı ile gurup dağılır. Tophaneden sonra yol uludağa gittiğinden orada herkes kendi halinde gidecektir. Keşke hepimizin performansı eşit olsa ve kimse acıkmasa, susamasa ve hatta keşke herkes yolu bilsede rüzgar gibi Otellere kadar çıkıp sucuklu yumurtalarımızı yesek, kar topumuzuda oynayıp geri dönsek.
Siz hala doğru söylediğinizi, doğru düşündüğünüzü savunuyorsanız kolay gelsin derim. Sağlam kafanın sağlam vücutta olduğunun bende farkındayım ve onun için insanları sağlam bir vücutla götürüp getirmenin gayreti içindeyim.
Ben şimdiye kadar kimseye ne tecrübeliyim dedim ne iyiyim dedim. Diyenlere de abartmayın ben yapabildiğime göre herkes yapar bunları sadece haftada 1 gün bisiklete binerek yapıyorum dedim. Bundan sonrada dediğiniz gibi çok pedal çevirmem gerekiyor çünkü gideceğim, göreceğim çok yer var. Öğreneceğim pek çok tecrübe var. Pedal çevirirken de kimsenin sesini dinlemem. Önceden haritalarımı hazırlar, dersime çalışırım sonrada yolda kuşların, böceklerin sesini dinlerim. Büyü bozulmasın diye telefonumu bile açmam.
Bu davranışlarınızla
1-İnsanların huzurunu kaçırıyorsunuz elbette eleştiri hakkınız ama yapıcı eleştiri hakkınız. Kavga, kaos, insanları rahatsız etmek değil.
2-İnsanların ilgisini çekeceğinden konunun görüntülenme sayısının artmasına yardımcı olursun. Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler ama benim reklama ihtiyacım yok.
Bu arada o sözünü ettiğiniz yeleği geçen gün bir konuda şu anda sözünü ettiğiniz Pedal Sesi ile hiç birlikte görmediğim bir arkadaşında üstünde gördüm. Demek kötü bir tarafı yok. Eğer sizi rahatlatacaksa bir süre önce Detachlondan gayet şık yeşil renkli reflektörlü bir yelek aldım. Reflektörleri de çok güzel parlıyor. Sizi rahatlatmak için gerekirse o yeleğimi giyeceğim. Yalnız maalesef bu yeleğe de 10 TL ödedim. Bunun sizin açınızdan bir mahsuru var mı?
Bu konuda bundan sonra yazacağınız hiç bir şeye cevap vermeyeceğim, bu yazıyı yazmak için çok zaman harcadım boşa harcayacak bu kadar zamanım yok.
Umarım bir gün sizinle yüklü bisikletlerle konaklamalı bir tura çıkarız ve gurup disiplinine ne kadar uyup uymadığımı görürsünüz. Yalnız geride kalırsanız sakın olaki neredesin diye telefon etmeye kalkmayın telefonum tur boyunca kapalıdır.