Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

uludağ da sonbaha-kış yürüyüşü

Konu, 'Outdoor' kısmında Soner Sarihan tarafından paylaşıldı.

1. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba tüm forum.
    Geçtiğimiz haftalarda bisiklete mi binelim , treking mi yapalım tartışmasını yine dağ kazanmıştı. Laf aramızda, Bursa ya taşındığım şu 4 aydır genelde dağ kazanıyor.

Eşimle keyifli bir gezi yaptık. İşte bazı resimler ve Bursa nın muhteşem sonbaharı.

Sabah saatlerinde Uludağın Arkasından güneş doğuyor. İstanbul da çok az kişinin güneşin batışını ve doğuşunu izlediğini, kendimin ise yıllarca izleyemediğini düşünüyorum ben de bu sırada.

teleferik ile önce kadıyayla ya sonra sarıalan çıkıyoruz. Yaklaşık 1500 metre irtifa kazandıryor bu bize.

Aşağıda kar yok muhteşem renkler var sadece. Uludağ da 700 e yakın endemik bitki ve hayvan türü olduğunu hemen belirteyim bu arada.

Yukarıda karlar erimemiş tabiki. Renk geçişlerine dikkatinizi çekmek istiyorum. Uludağ bu geçişlerin en net ve güzel görünebildiği dağlardan birisi.

Sarıalan da yerler buz tutmuş durumda. Arkada Uludağ ın küçük zirvesi seçilebiliyor. Gökyüzü masmavi, güneş uzun süre maruz kalırsanız bronzlaştıracak kadar parlak.

Bir kaç hazırlık ve batonları açtıktan sonra yürümeye başıyoruz. Otellere kadar gidiyoruz genellikle. 7 km kadar tutuyor yoldan ayrılmazsanız.

Dağda da yolda da beni hiç yalnız bırakmayan eşim.

Gölgede hava üşütmeye başlıyor. Kabanları çıkarıyoruz.

Anında acıkıyoruz , zaten çanta yiyecek dolu. Çok klasik olacak ama, etraftaki mühiş sessizlik doğada olmanın huzuru ve bol oksijen birleşince çanta hep dolu çıkıp boş iniyor. Kurtlar gibi yiyorum her zaman ki gibi.

Her zaman yoldan gidilmez tabiki. Arada ağaçların arasına dalıyoruz. Kar olsada bazı patikalar görünüyor. Bazı yerlerde belkide yeni patikalrı biz açıyoruz, sık ağaç dalları arasında.

Binlerce yıldır orada olan bir kaya parçasına yaslanarak gökyüzünün maviliğine bakıyorum.

Bir kaç haftada bir bisiklet kazanıyor başta bahsettiğim hafta sonu ne yapılacak yarışmasını. Ama dağlar sonbaharda ve kışın arayı açıyor açıkcası bisiklete karşı. Bisikletlerimizde ilkbahar ve yazı bekliyor dört gözle.

Ozge Deniz bunu beğendi.
  2. İsmail Ağıllı

İsmail Ağıllı Onursal Üye

Seviye:
    harika bir gezi olmuş arkadaşlar bizim burdada kar var ama sizin ordaki kadar değil çok güzel manzaralar yakalamışsınız tebrikler paylaşım için teşekkürler :)

3. Fatih Özgenlik

Fatih Özgenlik Forum Bağımlısı

Seviye:
    ataruh sana yetişmek imkansız. resimler ve anlatımın her zaman ki gibi çok güzel. arasıra yarışı bisikletin kazanmasına izin ver ama, kış olsa da...

4. Mustafa_Temizel

Mustafa_Temizel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yaklaşık bir aydan beri dağa çıkmamıştık.Özlemişim açıkçası.Bu mükemmel resimler için çok teşekkür ederim.Oteller yolunda çok fazla kar ve buz varmıydı acaba.

5. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu fotoğraflar bir kaç aydan daha eski. Geçen hafta bayram haftasında yukarıda çok kar vardı. Şu anki durumunu bilemiyorum. Güneş gören asfalt kısımlar erimişti bence, gölge kısımlarda kar kalmış olabilir. Hava son bir iki gündür çok sıcak.

6. Mustafa_Temizel

Mustafa_Temizel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Evet yollarda çok fazla bişey yok galba.Ama geziniz çok güzel olmuş

7. dawson_46

dawson_46 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önemli olan ne yaptığınız değil yaptığınız şeyin size verdikleri bu gezi sizi çok mutlu etmiş dolayısı ile siz mutluysanız bizde mutlu olduk bu güzel gezinizi paylaştığınız için ayrıca teşekkürler.

8. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bursa da mutlu olmamak zor zaten.
    Tırmanmak ve yürümek için dağa,
    sahilde dolaşmak , dalgaları dinlemek için denize,
    bisiklet sürmek için ovaya sahip başka bir şehir var mı ?

9. Ozge Deniz

Ozge Deniz Bisikletkolik

Seviye:
    hayran kaldım eşinizle olan bu güzel geziye.bizleride daglara götürmüş oldunuz.paylaşım için çok teşekkürler.ayaklarınıza saglık...

10. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Burada bu gezileri yayınlamamızın sebebi zaten bu değil mi zaten ?
    "Birbirimizi doğada olmak, kırlara çıkmak, etkinlik yapmak konusunda kamçılamak "

11. photodude

photodude Yeni Üye

Seviye:
    Uludag`i iyi biliyorsunuz galiba, benim bisiklet ile alakali birkac sorum olacak:)

Oncelikle teleferikle o kadar yuksege cikmanin mumkun oldugunu okuyunca, freeride icin cok uygun olabilecegini dusundum. Bisikletleri yukari cikardik diyelim, asagiya inis icin motorlu tasitlarin kullandigi yol disinda baska inis yapabilmek mumkun mu? Her turlu patika veya traktor yolu olabilir. Teleferik hattinin altindan da gidilebilir belki, teleferik direklerine servis ve bakim icin yapilmis bir yol var mi acaba? Teleferik hangi mevsimlerde calisiyor?

Iyi geziler :)

12. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Treking sevdiğim sporlar arsındadır. Bu aralar pek fırsat bulamıyorum ama. İyiki varsınız sizler sayesinde birazcık olsun gezmiş olduk. Ayaklarınıza sağlık. Allah'tan dileğim bana benim gibi bir eş versin. :D

Sizin gibi bir aile'ye MAAŞALLAH demek lazım.

Paylaşım için teşekkürler..

Sevgiler...

13. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sevgili Serkan,
    Eşler birbirlerine benzer özellikte oldukları için birbirlerini seçiyorlardır diye düşünüyorum. böyle olmasa da bir süre sonra benziyorlardır herhalde. Benim eşim için, onun benim için yaptığı çok şey var. Beraber olunca kat kat artıyor zevk.
    Bisiklet sürerkende,
    dağda yürürkende,
    tv izlerkende,
    yemek yaparken de,
    önemli olan paylaşmak.

Selamlar.
    Dileğine katılıyorum.

14. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Merhaba,
    Teleferik rüzgar olmadığı zamnlarda dört mevsim çalışıyor.
    Kar olmadığında kullanabileceğiniz , belirli patikalar var.
    Eski yol olarak tabir edilen yerdende iniş yapılabilir.
    Teleferik hattının altı bu iş için uygun değil bazı yerlerde çarşak ( kayan çakıllı bölüm ) lar var ve eğim 60 derecenin üztüne çıkıyor. Buradan yürüyerek inilebiliyor ama.
    Aslında 4 aydır Bursa da olan birisi olarak , yürüyüş ve tırmanış parkurlarını öğrendim sayılır ancak, bisiklet parkuru olarak benim de çok fazla bir bilgim yok.
    Arkadaşların yazın küçük zirveye kadar bisikletle gidip, dağın öbür tarafına gaçtiklarini bile biliyorum. fakat Uludağ her zaman sis tehlikesi içerdiğinden dikkatli olmak gerekir.
    Nasuh Mahruki nin deyimi ile " Türkiye nın en tahlikeli dağıdır Uludağ"

15. onsbike

onsbike Üye

Seviye:
    merhaba Ataruh çok güzel bir treking gezisi yapmışsınız :)
    bizimde bu seneki programımız içinde Uludağ göller bölgesinde kamp yapacaz. Bursa lıym diyerekten söylemiyorum gerçekten çok şanslı bir yerde yaşıyoruz. 35 km çık dağ 30km git deniz bundan güzel yer var mı. tekrar ellerinize ayaklarınıza sağlık, paylaşım için teşekkürler birde geçen pazar arkadaşınızla Acemler İstasyonundan geçiyordunuz el salladım ama görmediniz bir gün beraber pedallamak dileğiyle:)

16. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Bursa dıyorum ve tek gecıyorum.Ayaklarınız dert gormesın son derece guzel bır etkınlık olmus.E darısı bızım basımıza:)Buyuk ıhtımal ıle bu kıs arkadaslarla toplanıp uludaga hem kayak yapmaya hemde bısıkletle ınıs yapmaya gelecegız(kar+buz lastıklerımızle beraber)Paylasım ıcın tesekkurler,devamını dılıyorum ama bısıklet ıle olursa:)))))))))))

17. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Ataruh. Çok güzel bir gezi yapmışsınız, tebrikler.. Paylaşım için teşekkürler..İçim gitti valla..Denizli'de Bursa'ya taşınmanız da iyi olmuş..Eşine de selamlarımı ilet lütfen..

18. Soner Sarihan

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:

Gürsel Bey teşekkür ederim.
    Siz bisikletleri sizden alıp Denizli ye götürdüğüm için ve bizim denizli - muğla - antalya gezimizden dolayı beni denizli de gibi hatırlıyorsunuz, aslında İstanbul dan bursa ya taşındım.
    Yani sevincim daha büyük.
    :)
    Sizinde içinde bulunduğunuz öncülerin açtığı yoldan ilerliyoruz.
    Bu arada Sedona lar hala tıkır tıkır çalışıyor. En ufak problem yok.

Buyrun gelin, her türlü imkan bir arada. Bisiklet fotoları da yakında.

Teşekkür ederim. Bende sizin gezilerinizi takip ediyorum. Göller i görmeyen bilmez , buradan kimseyi imrendirmeyelim . gelip görsünler . :)
    Yanımdaki arkadaş ile Mudanya dan dönüyorduk. Keşke görseydik tanışsak iyi olurdu. Zaten dar bir çevredeyiz, yakında muhakkak yine karşılaşırız.

19. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Ya evet aynen öyle sandım..Neyse Bursa da bir arkadaşımız daha olmuş oluyor böylece..

İltifat için teşekkür ederim.. Öyle olabildiysek ne mutlu bize..
    Selamlar..

20. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    ataruh kardeşim merhaba güzel bir gezi hanımınızla ayak uydurup gezmek birokadar daha güzel manzaralar süper paylaşımınız için teşekkürler

kemal tecimen