Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ultegra 6500 serisi nasıl?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Sekoo tarafından paylaşıldı.

1. Sekoo

Sekoo Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Herkese merhaba. Yol bisikleti topluyorum, bütçem kısıtlı.Benim amacım giriş seviyesi parcalarla toplamaktı ama bi yerden ultegra 6500 set denk geldi , fiyat olarakta güncel giriş seviyesine göre cok makul. Vikipedi'den baktım eski bir set. kullanan arkadaslardan bilgi almak istiyorum. güncel setlerden hangisine eşittir? almaya değer mi? parcalar temiz bu arada cok fazla kullanılmamış.

Yorumlarınız için teşekkürler.

Setin fotoğrafı

hasanwhite26 bunu beğendi.
  2. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    2004 ve öncesi kadar eski bir grupset.9 vites zaten.Günümüz grupsetleri ile kıyaslamak doğru olmaz.Klasik bir bisiklet toplanıyorsa ancak, gayet makul.Klasik diye Campy kullanmak zorunda değilsiniz sonuçta.Modern bir bisiklet için ise şahsen tercih etmezdim sağlam bile olsa.

Örümböcük ve Sekoo bunu beğendi.
  3. Sekoo

Sekoo Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Eski bir set ama cok fazla kullanılmamış.
    Yinede performans acısından suanki sora veya tiagradan daha iyi olabilir mi?

4. Muhammed Selim Dursun

Muhammed Selim Dursun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Bence olsa olsa şuanki sora ile ayni olur

Sekoo ve mutlu07 bunu beğendi.
  5. Sekoo

Sekoo Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    sırf 2004 model diye performansı o kadar düşük mü olur?
    2004te olsa sonucta ultegra ama

6. Muhammed Selim Dursun

Muhammed Selim Dursun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Kullanmadığımız için ne desek boş, sadece tahmin.

Sekoo bunu beğendi.
  7. trabzonlu ozan

trabzonlu ozan https://speeder2xx.wordpress.com/

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    çok güzel, nereden buldunuz. biraz eskice ama kaliteli bir kadroda çok şık durur bence.

evet sora ayarında olması lazım(tahmin), teller kolların içinden değil yandan çıkışlı, malzemesi belki bugünün sorasından daha kalitelidir ama teknolojisi daha eski

8. yyokes

yyokes ...

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Biraz ağır gibi duruyor sanki...

9. Sekoo

Sekoo Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bugün araştırdım.
    En son cıkan 105 5800 serisinden daha hafif.
    Ben performansını merak ediyorum eğer daha önceden kullananlar varsa lütfen yorumlarını esirgemesin =)

10. Orhan Akarkut

Orhan Akarkut Bisikletkolik

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    Kısıtlı bir bütçeyle bisiklet topluyor olsam bunu kaçırmazdım. Sora Mora bunun yanında solda sıfır kalır.

Şimdinin 105'i ayarında olabileceği söyleniyor forumlarda. Kullanıcıları çok memnun. Bir kullanıcı 35000 mil kullanmış, hala çok iyi durumda diyor... Orta göbeğin kadroya uyumuna dikkat edin alırsanız.

Volg ve Sekoo bunu beğendi.
  11. Sekoo

Sekoo Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Çok teeşkkür ederim Orhan abi =). İçim rahatladı =)

12. trabzonlu ozan

trabzonlu ozan https://speeder2xx.wordpress.com/

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Orhan Akarkut
    internetten baktığınız yer sanırım Ultegra 6500 components... how old? what do they compare to?
    yanlış anlaşılma olmasın ama buradan benim anladığım şöyle, bazı cümleleri alıntılıyorum;

Not sure how old Ultegra 6500 is... is that a Shimano 105 of todays standards?? - ultegra 6500 nasıldır diye topiği başlatan adam günümüzün 105'i gibi bir şey mi diye soruyor, forumdaki bu konunun tarihinin de 2011 olduğunu belirtmekte fayda var
    Since 6500 is nine speed, there really is not a direct comparison vs today's groups. 105 is probably as close as it gets for quality and weight. - cevaplardan biri bu, 6500 9 hızlı olduğundan günümüzün grupsetleriyle kıyaslayamayız diyor. O tarihte de 105in 9 hızlı 5600 ve yeni çıkan 10 hızlı 5700 grupsetleri var, 6500'e kalite ve ağırlıkca en yakın olarak bunları kastediyor, zaten ultegranın bir altı 105 olduğundan eski ultegra güncel 105'e yakın demek abes kaçmaz. birkaç sene önce de 11 hızlı 105 5800 serisi çıktı, günümüzün 11 hızlı 105'i ile 2004'te sona eren 6500'ü kıyaslamamız doğru olmaz.
    ama diğer yorumlardan da 6500'ün çok kaliteli bir set olduğunu, 35000 mil kullanıldığı halde tık demediğini söylüyorlar. Birisi " I have ST-6510 shifters and I prefer them over DA ST-7700 shifters (both 9sp)." bende hem 9 hızlı 6510 hem de 9 hızlı 7700 vites kolu var, 6510'ü 7700'e tercih ediyorum diyor. ultegra 6510(biraz güncellenmiş 6500) en son 2007 senesinde üretilmiş, dura ace 7700 ise 2004'te üretimden kalkmış bir seri. Buradan da shimano'nun zaman geçtikçe üst serilerin kalitesini alt serilere aktardığını, güncel bir alt serinin eski model bir üst seriden üstün olabileceğini anlıyorum. http://www.cyclingforums.com/threads/9-speed-sti-brifters.438676/ gibi yerlerde de 6500 ile 3500 serisinin kıyaslanabileceğini görüyorum.

Sekoo bunu beğendi.
  13. Orhan Akarkut

Orhan Akarkut Bisikletkolik

Bisiklet:
    Eddy Merckx
    Seviye:
    Yani benim söylediklerimi teyit ediyorsunuz aşağı yukarı...

Sekoo bunu beğendi.
  14. Sekoo

Sekoo Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim. Kanımca en azından suanki soradan daha kaliteli geliyor.Zaten talep edilen ücrette suanki soranın 2.elinden daha makul.Ben daha önceden kullanan birinden yorum almak istedim ama kullanan biri denk gelmedi.Seti almaya karar verdim =)

15. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Her ne olursa olsun,ister şuanki 105den bile kaliteli olsun ki o kadarda değil,-yabancı forumlarda campagnolo veloce ile dura-ace 9000 kapıştıranları gördü bu gözler-çok abartmamak lazım,ama eşdeğer farz edelim,söz konusu mevzu en az 12 yıllık bir metal yorgunluğu ve kullanım.Ki o zamanlarda ultegrası olan bir kişi yarış koşuyordur net.2001 batağından sonra böyle bir sete parayı basmak kalın ense ister :) o yzden çokda abartmadan alıp kullanmaya bakın.Sonra üzülürsünüz.

16. Gökhan Akbulut

Gökhan Akbulut Yeni Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Topici hortlatmış gibi olacağım ama, 6500 kullanmış biri olarak yazıyorum. 2 yıl önce elime geçmiş bir setti, shifterler duraace 7700 ön ve arka aktarıcılar 6500 dü. Performansı çok iyi, hatta 6600 setten daha iyi vites geçişleri vardı( belki 7700 sti faktörüdür). Sonra bir ara tiagra setli yeni bir bisiklet aldım ve sete 2 hafta dayanabildim! Sonra tekrar 6500 setime döndüm. İnanın arasında dağlar kadar fark var. Yük altında çok iyi çalışıyor, vites geçişleri de muazzam. Modelinin eski olmasına bakmayın, temizse düşünmeden alın. Triple bulabilirsem benim de tekrar niyetim var, takipteyim.

Sekoo ve Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  17. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Neden Ultegra'sı olan birisi kesin yarış koşuyor olsun ki? Bugün Ultegra sahipleri ne kadar yarışıyorsa, o zaman da öyledir bence.

Set alınmış zaten ama, ben güncel bir setin daha iyi çalışacağını düşünüyorum her zaman.

Volg ve Sekoo bunu beğendi.
  18. Erkin Kalender

Erkin Kalender Speedy Gonzalez

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @furkantrojka Grupsetin çıktığı tarihde Asgari ücret 306 TL , Dolar kuru 1.65. Hesaplamaya geçelim. -Fiyatlar 2003 fiyatlarıdır-

Shimano Ultegra Üçlü Aynakol - $130
    Shimano Ultegra 6500 Orta Göbek - $30
    Shimano Ultegra 6503 Ön Aktarıcı - $25
    Shimano Ultegra 6500 Arka Aktarıcı - $50
    Shimano Ultegra 9 'lu Ruble - $40
    Shimano Dura Ace / XTR 9 Vites Zincir - $30
    Ultegra 9'lu Vites-Fren Kolları - $150
    TOTAL 455 DOLAR

455 DOLAR GRUPSETIN FIYATI,O GUNUN DOLAR KURUNA GÖRE HESAPLAMASI

750 TL 2003 Yurtdışı fiyatı-Dolar direk o günün kuruna göre hesaplanmıştır-,
    1150 TL 2003 Türkiye Fiyatı(Lojistik sıkıntılar ve malzemeyi bulmak zor olduğundan dolayı bu şekilde) = ASGARİ ÜCRETİN 3,75 KATI.

Günümüze göre bir hesap yapalım.

1300 x 3,75 = 4785 TL

O zamanın ekonomik zorlukları,kullanıcı sayısının azlığı ve ödemenin nakit alındığı göz önüne alınırsa,bu kadar büyük bir ödemeyi keyfe keder bir kullanıcı yapar mı ?

Saygılar..

19. Sekoo

Sekoo Yeni Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Set temiz yarış vs. yok bisikletimi 6 gün önce topladım. geçen ay arkadasıma bisiklet almak icin kocaeline gittim dönüşü bursaya bisiklet ile yaptım.sora setli idi. uzun yolda test etme imkanım oldu, gercekten arasında dağlar kadar fark var ben ultegranın bu kadar iyi olcagını düşünmüyordum.

20. furkantrojka

furkantrojka Kıdemli Üye

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ekonomi böyle bir şey değildir. Ultegra 6500'ün çıkış tarihi 1997, 2003 değil. 2005'te 6600, 2009'da 6700, 2013'te de 6800 çıkmış durumda.

1997 yılında asgari ücret 35.437.500 TL iken, dolar 148.000 TL'dir. Bu durumda asgari ücretin 2,9 katı yapar.
    2001 yılında asgari ücret 167.940.000 TL iken, dolar 1.269.000 TL'dir. Bu durumda asgari ücretin 5,2 katı yapar.
    2003 yılını siz zaten hesaplamışsınız.
    2005 yılında yeni set çıktığında asgari ücret 488 TL ve dolar da 1,3295 TL'dir. Bu durumda asgari ücretin 1,9 katı yapar.

Günümüzde güncel Ultegra setin fiyatı 2.682 TL'dır ve asgari ücret 1.300,99 TL'dir. Bu durumda da asgari ücretin 2,06 katı yapar.

Totalde 455$ olan seti, 700$ üzerinden hesapladım ancak bu kadar artmıyordur bu fiyat. Lojistik sıkıntılar ve malzemeyi bulmanın zorluğundan bahsetmişsiniz ancak 15 sene önce durumlar o kadar karanlık değildi, tamam 80'lerde falan ithal sigara bulmak zordu ancak 2000'lerde böyle sıkıntılar yoktu. :)

O zamanın ekonomik zorlukları diye ayrı bir soyut paye açılması gereksizdir, zaten bu dolar fiyatındaki artış ve buna yetişemeyen asgari ücret ile sayısal olarak bir kere ifade edilmektedir, bu sebeple bir kere daha hesaba katmak manasızdır.

Ödemenin nakit olmasından bahsetmişsiniz ancak yine böyle bir şey söz konusu değil. Yine 2000'li yılların başını teknolojik açıdan çok karanlık zannetsenizde ben 2002 yılında kredi kartı ile alışveriş yaptığımızı hatırlıyorum. Öte yandan o zamanlar asıl yaygın olan şey senet ile taksitti. Ancak yine de nakit ödenmiş olsun kabul edelim, ancak nakit ödeme fiyatı aşağı çekecektir.

Kullanıcı sayısının azlığı ekonomide fiyat azaltımına sebep olur, yani siz ithal ettiğiniz ürünü satamıyorsanız bu sizi fiyatları indirmeye itecektir ya da pazarlık sırasında iskonto yapacaksınız.

Her şeyden öte asgari ücretli bir bireyin ultegra grup setli bir bisiklet satın alması oldukça düşük bir yüzdedir diye değerlendiriyorum, bu gibi sebeplerden günümüzde ultegra kullananlar ne kadar yarış koşuyorsa bence o zaman da durum aynıydı diye düşünüyorum.

trabzonlu ozan bunu beğendi.