Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ülkemizdeki sporcuların branşlara göre dağılımı

Konu, 'Bahadır Gürel' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba,

TÜİK istatistiklerini ne kadar inceliyorsunuz bilmiyorum ama bazı rakamlar gerçekten ilginç noktaları açıklıyor.

Örneğin Türkiye'de lisanslı spor yapanların branşlara göre dağılımı 2009-2013 arasında rakamlara dökülmüş (kadın-erkek ayrımı da var).

Yakın dövüş sanatlarına baktığımda;

Lisanslı tekvando sporu yapanların sayısı 282 bin. Benzer şekilde; karate 145 bin, kick box 107 bin, güreş 85 bin, boks 70 bin, judo 60 bin, wushu 48 bin, muay thai 44 bin. Üstelik yıllar içinde bunlarda artış var ve spor branşları arasında en fazla lisanslı sporcular grubundalar. Bilmiyorum siz muay thai gibi bir spor dalı ve sporcusu duydunuz mu? Ben duymadım.

Bisiklet sporu yapanların sayısı 17 bin. Yani muay thai yapanlar bisikletçilerden çok fazla.

Spor anlayışımız da, atalarımızın ne tür bir düzen kurduğu konusunda fikir veriyor, ata sporlarımız diyoruz ya.

Güç kullanarak işleri çözmek en çok tercih ettiğimiz yöntem. Kafamızdaki 'işler güç kullanılarak çözülür' anlayışı, 'her konu akıl yoluyla çözülür'e dönüştükçe daha sağlıklı yolda olacağız gibi görünüyor.

2. fatihözüdoğru

fatihözüdoğru Kıdemli Üye

Seviye:
    Duydum, Nevşehirde de 11-12 Şubat 2012 yılında Damat İbrahim Paşa Spor Salonunda müsabakası yapıldı. Yanlış hatırlamıyorsam 2005 de çıkan bir branş. 2012 yılında kick boks yaptım 1 sene o yıllarda hoca muay thai göstermeye çalışıyordu bize amatörce ben katılmadım müsabakaya ama bizden katılanların çoğu yenildi.

3. fatihözüdoğru

fatihözüdoğru Kıdemli Üye

Seviye:
    Müsabakadan önce hayali el şaretleriyle ok işareti yaparlar rakibini okla vurmuş gibi öldürdükten sonra kürekle gömüyormuş izlenimi verirler seyirciye survıvor turabiden hatırlayın gösterisinde muay thai hareketleri de vardı. Müsabakalar Kick Bokstan daha sert geçer.

4. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Aslında rakamlar çok şaşırtıcı değil bence. Bisiklet lisansı ne işe yarıyor? Federasyon'un düzenlediği (ulusal seviyedeki) yarışlara katılmaya. O yarışlara katılacak düzeyde değilseniz, yarış için başka şehre seyahat etmek istemiyorsanız veya yarışlar ilginizi çekmiyorsa bisiklet lisansına ihtiyacınız yok. Oysa dövüş sporlarında lisanssız iki sporcu dövüşürken biri diğerinin kafasını kırarsa dojoyu işleletenler ciddi sorun yaşayacakları için, bu sporları başlangıç seviyesinin üstünde yapan herkes lisans almak zorunda.

Bir de dövüş sporlarının çok kolay yapılabiliyor olması söz konusu. Birkaç parça kıyafet dışında hiç bir özel ekipman gerekmiyor, büyük bir sahaya veya parke bir salona falan da ihtiyaç yok; apartman dairesinden bozma bir yer yetiyor.

5. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    İlginç rakkamlar. İstatistikleri hep sevmişimdir.

6. Batuhan Yıldız

Batuhan Yıldız Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Wushu sporunu iki sene önce bıraktım 1 sene kadar yapmıştım ve kahverengi kuşaktan siyaha geçerken hocanın yüzünden alamamıştım neyse bir müsabaka da karşıma izbandut gibi bir adam çıkıp beni fena benzetince böyle iş olmaz dedim :D (iki farkı stili var biri dövüş kategorisinde diğeri daha çok estetik olanı he estetik olanı güzel diyebilirim) bir sene boyunca gördüğüm teknikleri uygulaya bildim mi diye sorarsanız bir tanesini bile rakip üzerinde uygulayamamıştım adam taş gibiydi desem yeridir neyse hayatıma biraz renk kattım işte anım oldu o kadar ama bir daha dövüş sporlarına hayatta girmem iş değil bence fakat bilgi olarak şunu diyebilirim ki wushu sporu ülkemizde ciddi bir şekilde ilerliyor ve bu alanda baya bir başarımız dünya şampiyonluklarımız var neyse fazla uzattım iyi geceler :)

7. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bisiklet sporcusu sayısının düşük olmasının en büyük nedeni, ülkemizde resmi yarışların sayısının çok çok ve ulaşılamaz olması. Federasyon bile yol bisikleti yarışlarında 50 kere tarih değiştirip iptal ediyor. Bu durumda kimsenin lisans almak gibi bir düşüncesi olmuyor, çünkü ihtiyacı yok.

Ben bu sene mesela çıkartmadım lisans. Çevremde ciddi performans sürüşleri yapan bir çok arkadaşımın da lisansı yok. Çünkü lisans alacak bir durum yok, gereksiz... Bu durum geçerli değil fakat dövüş sporları için.