Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ülkemizde işe bisikletle gidip gelmenin bedeli 61 tl...

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında pedaltutkunu tarafından paylaşıldı.

1. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:
    Selam arkadaşlar daha önceki paylaşıma sunmuş olduğum konulardan anlaşıldığı üzre küresel ısınmaya, çevre kirliliğine, trafik tıkanıklığına ve kendi sağlığım için genelde işe ve her yere bisikletle gidip gelen birisi olarak bu sabah işe giderken trafik polislerince çevirilip abuk sabuk bi şekilde muamele görüp trafik cezası kesitiler 61 tl.lik..... Ve işe geç kalıp bu sebepten dolayı işten çıkarılmaya bi adım daha yaklaştım. . . Bu ceza bana değil tüm doğa ve bisiklet seven dostlarıma ve felsefemize misyonumuza kesilmiş bi ceza olarak düşünüyorum....Şimdi soruyorum kimi kime şikayet edelim ki....

Bu arada facebookta konuyla ilgili olarak; iş arkadaşım olan Kral tv sunucusu Emre Kalka nın canlı yayında ki tepkisini ve konuya gösterdiği hassiyeti izleyebilirsiniz. Herkese paylaşıma açık Rıza Cengiz facebooktan izleye bilirsiniz onun dışında ceza tutanağının fotosuda var.... Bide yakında o videoyu bi paylaşım sitesine göderirim linki de sizlerle paylaşırım... Bide onun dışında kesinlikle devam bisiklete.....

2. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:
    geçmiş olsun ama olayın tam olarak nası olduğunu anlayamadım. hangi sebepten dolayı seni durdurdular, neden ceza kestiler onları daha detaylı anlatabilir misin?

3. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selam..
    Geçmiş olsun öncelikle.. Hangi sebebe dayanarak size ceza kesildiğini merak ettim..

4. yunus koç

yunus koç Kıdemli Üye

Seviye:
    trafik kurallarını ihlal ettiniz dicem ama genelde polisler bisikletlilere pekte dikkat etmezler.yani çok göze batıcak bişey yapmış olmalısınız dicem ama neden böyle bişey yapasınız.ülkede bisiklete binmek bile ceza kesilicek kadar suç oldu iyimi.

5. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:
    Maalesef öyle olmuş sanırım... E-5 bisiklet sürmekten dolayı kesdiler.... Ama ben en sağ şeritten kasklı bir şekilde 5 yıldır yaptığım gibi bisikletimi sürüyordum normal bir şekilde... Yasak olduğunu biliyorum normalde daha önce de çevirdiler bu sebepten dolayı ancak kendi güvenliğim ve kaza sonrasında herhangibi bir hakkımın olmadığını tebliğ edip kolay gelsin deyip gittiler bu güne kadar...

S.GUCLU bunu beğendi.
  6. bizekolik

bizekolik Kıdemli Üye

Seviye:
    senin adına uzuldum:mad: bide beni gorseler demekki solu kodeste alırım. ceza mı? duy ulkem duy yolumuz bile yok ceza keserler dicegim su vidiyoyu bence ekle bide haber linklerinede mail at belkim haber olursa utanırlar...
    ceza kimliginize mi kesildi.yoksa şirket adınamı bilgilendirirseniz ... bu arada ayrıntılı bilgiverirseniz yardımcı olabilirim paranı kurtarmak adına birde yasası varmıki ceza kesiyor.
    tekrar gecmiş olsun !.....cvp verin lütfen..

7. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:
    t.c kilik numarama kestiler. videoyu yükleyip lin ki en kısa zamanda paylaşırım bu konuda emin olabilirsiniz. Ayrıca medya sektöründe çalıştığım için bir kaç kişiyle konuşup bu konunun haber olarak yayınlanması konusunda adımlarım olacağına emin olabilirsiniz

8. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    geçmiş olsun diliyorum,
    ceza 1 tl de olsa sembolik olarak bisiklet ve doğa dostları için hafife alınamayacak bir hakarettir...

linkleri sabırsızlıkla bekliyoruz..

9. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence ceza yerine uyarı almanız daha mantıklıydı en azından otoyolun tehlikeli ve riskli olabileceğini belirtebilirlerdi. Ama bisiklet ne yazıkki günümüzde hakkettigi yere gelemedi gelseydi bisiklet yollarımız olurdu ve buna gerek kalmazdı:( Umarım yakında insanların güvenle seyahat edebilecekleri bisiklet yolları yapılır..:eek:..

10. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Geçmiş olsun , çok sinir bozucu bir durum.
    Önce şarj cihazı satan, su , simit , dondurma, kağıt helva vs satanları kaldırsınlar yollardan .
    Ne günlere kaldık.

11. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:
    E-5 de yani otoyolda bisiklet sürmekten dolayı ceza kesdiler ( uluslararası standartlara göre emniyet şeridi olmayan bir yola oto yol deniliyorsa tabi )

S.GUCLU bunu beğendi.
  12. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:

Kesinlikle katılıyorum en çok üzüldüğüm nokta bu zaten; çevreci bir anlayışla doğaya zarar vermemek ve zaten berbat olan şu istanbul trafiğinde trafiğe neden olmamak adına işe bisikletle gidip gelmenin ödülü olarak trafik cezası...

Emre Kalkan arkadaşımızın bizi desteklemek adına Kral tv. ekranlarından canlı yayında yaptığı 08:30 dk lık bisikletçilerin yaşadığı zorluklardan dolayı araç sürücülerine ve bizlere trafik cezası kesen polislere yorumları link te yayında...

http://akilli.tv/video/330300/Sunuc...kletcilerin-Yasadigi-Zorlukara-Tepkileri.aspx

Volkan Bilirli ve Fırat Ayanyan bunu beğendi.
  13. S.GUCLU

S.GUCLU Forum Bağımlısı

Seviye:
    İnanılır gibi değil...Yazdıklarınızın tamamını okudum ve şaşkına döndüm...Bu inşallah son olur ve bisiklete gereken önemi,değeri ve saygıyı herkes öğrenir bir an önce...

Ben bu insanları anlayamıyorum..! Neden bisiklete karşı bu kadar kutuplaşmaya gidiliyor, bisiklet neden sevilmiyor, toplumumuzun düşüncesi ve bakış açısı iyi bir anket ile araştırılıp sonuçları gözler önüne serilse çıkan sonuçların gerçekten çok ses getireceğine eminim...

Nasıl bir zihniyette olduklarını ve sebeplerini merak ediyorum ve bu insanlardan nefret ediyorum.

tugche bunu beğendi.
  14. Anıl Kuşaksız

Anıl Kuşaksız Forum Bağımlısı

Seviye:

Ben de aynı fikirdeyim, kaza sonrası herhangi bir hakkının olmadığı tebliğ etmek bence yeterli değil. E-5'te araçlar yüksek hızda seyrediyor, Allah korusun bi kaza durumunda siz suçun kendinizde olduğunu düşünseniz bile, size çarpan kişi hayat boyu vicdan azabı çekebilir. Yasalarda otoyola girilmenin yasak olduğu belirtilmişse, ceza yemenin normal olduğunu düşünüyorum..

Hüseyin Gümüş bunu beğendi.
  15. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ( bence :) :) ) İstanbul içindeki bölümler otoyol değildir. geçmişte bunu tartışmıştık forumda. çevre yoludur. Ve giriş çıkışlarında bisikletle ilgili uyarı yoktur. ben istanbuldayken okmeydanın dan çevre yoluna girip levent e doğru gidiyordum.
    polisler bir kere durdurdular. tehlikeli olduğunu söylediler . Buna bende katılıyorum. Ama kemarburgaz a gitmek için başka bir yol da yok maalesef. ayrıca Türkiye de bisikeltler için her yer tehlikeli.
    Otoyol dediğiniz çevresi tamamen tel örgülerle kapalı , giriş ve çıkışları gişe vb ile kontrol edilen ve sadece motorlu araçların geçebileceği yoldur. yani gebze turnikelerinden girip kocaeliye doğru giden yol otobandır. bolu - ankara arası otobandır. çünkü bu yolun çevresi insanlar hayvanlar girmesin diye kapalıdır. ikide bir bağlanan yan yollar , metrobüs durakları , trafiğin bir bölümünü karşı şeride verme olayları , üzerinde ıvır zıvır su , kontör vs satanlar yoktur.

e 5 bu anlamda otoban değildir . ( bence :) :) )

Nuri Kongur, hakano, S.GUCLU ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar forumda esip gürleyeceğimize; Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Başkanlığına bir dilekçe verilerek yolun karayolu mu, otoban mı olarak tescil edildiği öğrenilebilir.

Ben de aynı olayı İzmir Altınyol'da yaşamıştım. Ama para cezası kesmeye kalkana kadar mülki erkandan birileri gördü olayı; inip bastı kalayı memura.

17. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaş turnikelere girmemiş ise nasıl otobana girmiş oluyor ben bunu anlamadım. Eğer etrafı tellerle çevrilmemiş ise, simit, poğaça satanlar varsa orası asla otoyol olamaz.

pedaltutkunu bunu beğendi.
  18. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:

Kesinlikle size katılıyorum yasalarımızın E-5 tanımlamada uygulamada eksiklikleri var ve uygulamada doğu olsalar bile bisiklet kullanıcılarına mezvuat gereği uygulamada olan bu cezayı mantıklı bulmuyorum aksi halde uluslar arası bisikletle yolculuk yapanlar adım başı uyarı alıp ulaşımını bisikletle karşıladıkları için ceza mı yesinler....

Nuri Kongur ve S.GUCLU bunu beğendi.
  19. pedaltutkunu

pedaltutkunu Üye

Seviye:
    tec. turk ve maniton arkadaşlarım sizin düşüncelerinize saygı duyuyor ama katılmıyorum bisiklet kullanıcılarına mezvuat gereği uygulamada olan bu cezayı mantıklı bulmuyorum aksi halde uluslar arası bisikletle yolculuk yapanlar adım başı uyarı alıp ulaşımını bisikletle sağladıdıkları için ceza mı alsınlar...

fletcher ve Mehmet Boran bunu beğendi.
  20. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Konuyla ilgili merak ettim trafik mevzuatına baktım.
    Karayolları trafik yönetmeliğinin b6 maddesi diyor ki "Erişme Kontrollü Karayolu (Otoyol): Özellikle transit trafiğe tahsis edilen, belirli yerler ve şartlar dışında giriş ve çıkışın yasaklandığı, yaya, hayvan ve motorsuz araçların giremediği, ancak izin verilen motorlu araçların yararlandığı ve trafiğin özel kontrole tabi tutulduğu karayoludur." Bu durumda otoyol statüsünde olan yerlerde bisiklet kullanımı yasak bunu biliyoruz zaten. Benzer şekilde karayollarının sitesinde de yazıyor. Paralı yollar için kimsenin diyeceği birşey yok herhalde fakat E-5 in şehir içinde kalan kısımlarının konumu nedir pek net birşey göremedim veya haritayı algılayamamış da olabilirim. Bu karayollarının sitesindeki harita : http://www.kgm.gov.tr/harita1.asp?resim=1 Burada D-100 yok galiba, belki farklı bir konumda olabilir ama genel görüntüye bakınca erişme kontrollü.