ufacık bir gezide zorlanma

Tepki
3
Bisiklet
Specialized
arkadaslar bugün bisikletime kavustum, deneme icin 1 km yol alayım dedım ama yokuslara gelince tıkandım...10 senedır bısıklet kullanmıyorum ve bayadır sporda yapmıyorum.sizce bu normal bi durum mu ?

Scudo
D

Domestik

Misafir
Bu sizin kondisyonunuzla alakalı bir durum. Kilolu iseniz ve uzun zamandır spor yapmıyorsanız, sigara da içiyorsanız tıkanmanız son derece normal. Kullandıkça alışırsınız, şimdi zorlandığınız yokuşları çok daha rahat çıkabilirsiniz.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Tabi ki normal bir durum belli bir süre düz yollarda kullanın yokuşları çıkabildiğiniz kadar çıkın gitgide açılacaksınız ama sürekli yapmalısınız ara verirseniz yoksa kondisyon kaybedersiniz...

• Beğen
Tepkiler: ümit atalay

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İndim, neredeyse tüm yokuşları yürüdüm ilk seferinde :) İlk birkaç sefer normal bir durum.

Tepki
3
Bisiklet
Specialized
arkadaslar vites kullanımlarıda yokus cıkarken 2 viteside 1-1 konumuna getiriyorduk değil mi?bayadır kullanmadıgım icin unutmusum.?düz yollarda giderken en rahat kombinasyon sizce nedir?yokuş aşağıda 3 7 kombinasyonu mu kullanılmalı?

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
O yokuşun eğimine ve sizin gücünüze bağlı bir şey yokuş çok dikse ve çıkmakta zorlanıyorsanız 1-1 konumu doğrudur baktınız çok hafif geliyor yükseltirsiniz. Doğru vites kullanımına dikkat edin daha uzun ömürlü bir vites sistemi içinhttp://cyclingtr.com/cfs-file.ashx/__key/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles/bisiklet-mekanigi/aynakol_2D00_ruble_2D00_pozisyonu.jpg

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ön fren için çok hızlı durumlarda 3, normalde 2, yokuşta 1. Arka frende benim kullanım şeklim şöyle (yanlışsa lütfen düzeltin)
1-1, 1-2, 1-3
2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7
3-6, 3-7, 3-8

Yani orta ön dişlide, arka en küçük ve en büyük 1-2 dişliyi kullanmamanız gerek diye biliyorum.

Yokuşlara girmeden size çok ağır gelmeyecek vitese düşüp, yokuş sırasında, zinciri ağırken vites değiştirip çok zorlamamak gerek. Pedalınız ne kadar ağır gelirse ona göre azaltacaksınız. Bir kaç sefere tanırsınız zaten bisikleti. Bende, normal yokuşta 2-3 le çıkıyorum mesela, 1-3 hafif kalıyor, yokuş uzadıkça tabi biraz düşürmek gerekebiliyor, tempoyu ayarlamak için.

Tepki
3
Bisiklet
Specialized
peki arkadaslar doğru vites kullanımı nasıl yapılmalı.mesela hızımı aldım gidiyorum ileridede bir yokuş var yokuşa girmeden 1 1 e mi atmalıyım yoksa yokusu tırmanmaya basladıktan sonra mı 1 1 e atmalıyım
bildigim kadarıyla yokuş cıkarken vites değiştirmek zararlı?

Tepki
17
Bisiklet
Trek
Evet yokus cikarken vites degistirmek zararli zincir zor geciyor yokusta hizini alarak cikarken 1 1 e almak bende gereksiz. Yokusu cikarken vitesi yavasladikca azaltabilirsiniz ama vitesi atarken pedali sert cevirmemeniz gerekiyor.

• Beğen

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@TugayElbasan

bunu bugün yokuş çıkarken öğrendim tabi zincir arka dişliyle jant arasına girdi hatta dişlinin içine girdi attırıcı kırıldı eve kadar elimle götürmek zorunda kaldım :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Önce 2-3 hafif zorlandıkça 1-3, 1-2 olabilir. 1-1 hiç kullanmadım şimdiye kadar, gerek var mı o kadar düşürmeye bilmiyorum. Vites değiştirirken pedallara yüklenmemek gerekiyor düz yolda dahi arkadaşın da dediği gibi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ertuğrul

Arka vites ayarı tam olmadığından olmuş olabilir o, geçmiş olsun.

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@Ahmet Tarık

Teşekkür ederim olan oldu zaten bisikletim eskiydi ve dandikti. Yakında yeni bisikleti alıp kurtulacağım şundan :)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10 yıldır bisiklet kullanmıyorsan birşeyin şimdiden haber vereyim. Kaba etin üç gün hiç oturamayacak şekilde ağrıyacak şimdiden hazırlıklı ol.

huseyin y.

Üye
Tepki
16
Kondisyonsuz olmanız durumunda hemen yorulmanız normal. Hemen ilk zamanlar kendinizi fazla zorlamayın. Gittiğiniz mesafeleri yavaş yavaş arttırın.

• Beğen

M.Fatih Ertürk

Aktif Üye
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
Bence ÇOK normaldir birden kullanmaya başladıgınız için normaldir çünkü bende birden 30 km yaptım ilk 1-2 km d yoruldum gibiydi sonra ki 30. km deki yokuşu tınlamadı bile sonradan açıldım gibi oldu :D

• Beğen
Tepki
17
Bisiklet
Ümit
Aynı şeyi bugün ben de yaşadım mahallede attığım oldukça dik yokuşları ve inişleri olan 6 km lik bir tur yaptım ciğerlerim hala yanıyor. Umarım alışırım

• Beğen

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
çok düşük vites de iyi değil. pedal çevire çevire bir hal oluyor insan ama bir arpa boyu yol gidilmiyor. ben mümkün olduğunca hızlı girmeye çalışıyorum yokuşun zorluğuna göre 2-4'e kadar düşüyorum.

• Beğen

Kadir Altuntaş

Forum Bağımlısı
Tepki
678
Bisiklet
Whistle
@ümit atalay

:) Ümit Kardeşim bu Performans zamanla olacaktır.Vücudu alıştırarak,mesafeyi artırarak olur.

Bende Bisiklete bayağı bi ara vermiştim.İlk günlerde normal yokuşlar da zorlanıp yoruluyordum.Yaşım 52,şimdi Allaha şükür 20-30 km.ile tatmin olamıyorum.Yani bi 50 km.yol yapmam gerekiyor.Tabiki bu benim Performansım.

Bir de önemli unsur;ne hızlı,ne yavaş,normal Tempo da kullan.Üstteki Furkan Kardeşimizin vites geçiş sistemini uygulayarak,vitesleri zamanında kullan.

Not:Rampa da vites kullanırken;rampa başlangıcında (yumuşak pedal da) değiştirme yap.Değiştirici sistemi,Zincir,yıpranma,bozulmasını engellemiş,parçaları uzun süre kullanmış olursun!.

İyi Turlar...

• Beğen