Ucuza sağlam bisiklet kilidi yapımı

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@kivilcimb

Gerçekten bu da çok mantıklı tebrik ediyorum. :)

Scudo

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Ben 25 liraya aynı model Zoli marka bi kilit almıştım. Bildiğimiz normal kilitlerin daha büyük bi kilitleme mekanizmasına sahip. Çaprazlama omzuma asıyorum ben de :) Büyük olduğundan caydırıcı olduğunu düşünüyorum.

@Abdullah.R

U kilitlerden kullanıyor musunuz ? Kullanıyorsanız izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz ? 30-35 liralık modelleri var ama emin olamadım almak konusunda.

Tepki
18
Bisiklet
b'Twin
Hocam sizin için güzel ve eğlenceli çalışma olmuş.Yalnız istanbulda bisikleti bir yere kilitlersek sadece kadro kalır :D

• Beğen
Tepkiler: K. Benli

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Başarılı bir çalışma olmuş . Devamını bekleriz . :)

• Beğen
Tepkiler: Ufuk Altınkaynak

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Berk MercancıÇift bisiklet alabilen uzun modellerinden var bende. Sulu çelik üzeri plastik kaplama, kilidi de barrel-lock denilen açması/kopyalaması çok zor bir mekanizma. Ağırlığı dışında memnunum, bisikletin üzerinde taşımak için aparatı var ama ben takmadım.

Bildiğim kadarıyla sadece bazı U-lock'lar (Kryptonite ve Citadel'in bazı modelleri) çalınmaya karşı garanti veriyorlardı eskiden. Şimdiki durum nedir bilmiyorum. Siz bisikleti bu u-lock ile kilitlediyseniz ve hırsız u-lock'u açarak bisikleti çaldığı takdirde oldukça yüklü bir meblağ ödeme yapıyorlardı. Hırsızlığa karşı kesin çözüm diye buna derim. :)

Zincir, halat, veya başka şekilde hiç bir kilit bu garantiyi veremiyordu. Aklıma gelmişken, bahsettiğim u-lock garantisi New York City'de geçerli değildi. NY hırsızlarını düşünün artık. :)
@Barış ŞentürkZaten kadroyu kilitlemek lazım esas. Bir de tekerler QR ise tekerleri. Bendeki kablo kilit, kadro + ön + arka tekeri alamadığı için sadece kadro + arka tekeri kilitliyorum, ön tekeri de salıyorum çayıra... :)

Cycmode

Daimi Üye
Tepki
375
Bisiklet
Pinarello
Fikir ve tasarım güzel ayni zamanda saglamlik. Ağırlık kaygısı olmayan ve yapmak icin vakti olan kullanicilar icin ideal.. Eline emegine sağlık

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Emre GÜLEN

Teşekkürler,bu ve bunun gibi bisiklet ile ilgili el uğraşlarını paylaşmaya çalışacağım... :)

@Cengiz öz

Teşekkürler hocam,mesaj yazan ellerinize ve yüreğinize sağlık...

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
@Abdullah.R

:) Anladım. Taşıma konusunda pantolonunun kemer tokalarından birine asmak var benim aklımda.

Son bi sorum daha var, mesela geniş bi direğe zincirle bağlayabiliyorken U kilit ile bu pek mümkün değil gibi. Bu konuda bi sıkıntı yaşadınız mı ?

alican33

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Salcano
Cok iyi fikir cok yaratici kilit kullanmiyordum guvenemedigim icin bunu.görmek guzel oldu benim icin boş zamanımda deneyecegim.Tesekkurler.

XT910 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Berk MercancıYalnız ben o kilidi bisiklette taşımadığım için taşıma aparatını takmadım. Aksi takdirde üstümde taşıyabileceğim gibi bir şey değil. Kilit 997 gr, 14 x 33 cm (çıkıntılarıyla 18 x 37 cm). Birkaç defa sırt çantamda taşımıştım, çok rahatsız edici olmuştu.

U kilitlerin bir sıkıntısı da geniş direk veya şekli tam uygun olmayan yerlere takılamaması. U kilit kullanıyorsanız, bisikleti kilitleyebilecek bir yer bulmak daha zor oluyor. Son olarak, 30-35 liralık U kilitlerin çok koruyucu olacaklarını sanmıyorum. Bakmadan bir şey denemez tabi ama, eğer U kilidin hakkı verilmeyecek ise, o zaman halat veya zincir kilit daha makul bir seçim olur bence. Çünkü U kilit pratik değil (hantal, şekilsiz ve ağır) ama sağlamlıkta son nokta. O yüzden, sağlamlıktan taviz veren bir U kilit almanın pek esprisi yok bence.

• Beğen
Tepkiler: Berk Mercancı

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alican33

Bende teşekkür ederim.Size şimdiden kolaylıklar diliyorum... :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@Ufuk A

Evet, bu halat yöntemi daha esnek yapı sağlar. Hortum biraz böyle kalıp gibi kalıyor. İnce hortum olsa biraz daha iyi olur ama yine de halattaki esnekliği vermez.

• Beğen

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Gayet iyiye benziyor. Kullanışlı ve sağlam bir kilit olmuş bence. Paylaşım için teşekkürler.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
İlk sayfada bahsedilen yük kaldırma halatını bauhaus-koçtaşta bulamadım, internetten bile satın alabilecek bir yer bulamadım.
Hortum ile yapmak istemiyorum, nereden bulabilirim ? Var mı bir bilgisi olan ?

Kürşat Altunay

Aktif Üye
Tepki
77
Bisiklet
Dahon
çok mantıklı aslında ben de galiba bundan yapacağım. Hatta biraderin Vespa'sı için de daha kalın zincirli yapayım da garajlara para vermekten kurtulsun gariban

birkimse123

Aktif Üye
Tepki
77
İsim
kk
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok güzel bir fikir yakın zamanda yapmayı düşünüyorum fakat bu kadar zımbırtıyı nereden bulacağımı bilmiyorum. :I