Ucuza sağlam bisiklet kilidi yapımı

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu son günlerde çokça çalıntı bisiklet ilanı görmeye başladık ne yazık ki. Burada göstereceğim kilit sağlam olmakla beraber görüntüsüyle de caydırıcı olduğunu ve bir nebze olsun çalıntı olaylarının önüne geçeceğini düşünüyorum. İhtiyacımız olan ürünleri fotoğraflarıyla beraber, nereden temin edildiği, nasıl yapıldığı ve fiyatları hakkında bilgi vereceğim. Ben ürünleri Bauhaus'tan temin ettim tabi ki bunlar hemen hemen her hırdavatçı da bulunabilecek ürünler tercih size kalmış dostlar. Daha ucuza da kapatabilirsiniz.

Abus seewasserfest kilit : 30 TL fiyatı var. Alman üretimi. Genellikle dış mekan kilidi olarak da biliniyor. Paslanmaya karşı dirençli. Dışı sert plastik malzeme ile kaplı. Gemiciler su ve deniz ile haşır, neşir olduklarından bunlardan sıkça kullandığını görüyorum. DIN 766 Kısa Baklalı Kalibre Zincir: 10 TL fiyatı var. Benim kullandığım 1 metre uzunluğunda ve baklaların çapı 0.7 mm dir. Yaklaşık olarak ağırlığı 1000 gr dır. Tabi ki uzunluğunu ve çapını seçmek size kalmış. 1 cm olanı da var fakat taşıması çok zahmetli olacak, fiyatı da normal olarak artacaktır.

Yük kaldırma halatı :10 TL fiyatı var. Daha az da olabilir. Bu halat hem zinciri dış etkenlerden hemde bisikletin kadrosuna zarar gelmemesi içindir. Farklı renkleri vardır. Çeşitli uzunlukları da var 1,5 mt-3 mt diye gidiyor. Ben garanti olsun diye 3 metre aldım. Alırken dikkat edilmesi gereken husus halatın içinin boş olması gerekir. Halatın içinde polyesterimsi bir iplik olacaktır.Zinciri içine yerleştirmek için bu ipliğin çıkartılması gerekiyor. Paketinde 1000 kg yazıyor olmasına dikkat edin. 0.7 mm zinciri tam kavrayacak ürün odur. Zinciri içine geçirdikten sonra halatı zincire göre ayarlayıp her iki ucunu da dağılmaması için içine doğru kıvırın.Ve iki adet plastik cırt cırt ile iki ucunu da sıkıp uçlarını kesip törpüleyin.

Ben kendi yaptığım kilitte her iki ucunu da kot çıtçıtı ile yapmıştım fakat pek mukavemetli olmamıştı. Kot çıt çıtının sağlam olması için makinasın da yapılması gerektiğini öğrendim. Yani uzun iş. Sonradan plastik cırt cırt ile değiştirdim. Kayma veya çıkma olmadı. Toplamda cebimizden çıkan para 50 TL civarında olacaktır ve sağlam bir kilide sahip olacağız. Bunun düzeyinde bir kilidi decathlon gibi vs yerlerden almaya kalksak 100 TL'den kapı açıyorlar. Bu resimdeki şuan kullandığım son hali. Gayet memnunum.Görenler hem şaşırıyor hemde hantal durduğundan bahsediyor fakat sizin çalınan bisikletiniz den size daha fazla zararı olamaz değil mi? Benden sizlere tavsiye arkadaşlar... Resimi bisikletli Ölümleri Dursun eyleminde çekmiştim. Yapmayı düşünenlere şimdiden kolay gelsin iyi forumlar diliyorum arkadaşlar.

Scudo

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Eğer ağırlık sorun değilse, en güzeli bu şekilde kilit taşımak diye düşünüyorum ben.
Ayrıca; ulaşım için kullanılan bisikletlerde ağırlık sorunu olmamalı diye düşünüyorum.

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur Gunes

Bence ağırlığı bu kadar hesaba katmamalısınız .Dediğim gibi bisikletin üzerinde bu kilidi taşımak size bir şey kaybettirmez.Aksi takdir de bisikletin her an çalınabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.Şahsen ben çalınmasındansa bu kilidi yanımda taşımayı tercih ediyorum.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yaratıcı olmuş aynı şekilde kilitler zaten hazır olarak da satılıyor elinize sağlık.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok güzel bir tasarım olmuş, tebrik ve teşekkür ederim. Eğer kilit almamış olsaydım kesinlikle bunu yapardım.

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berke1903

Teşekkür ederim.Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.Bu kilidin hazır halini almayı herkez bilir ve ister.Fakat piyasadaki aynı ürünü 100 TL'den aşağıya alabilmek mümkün değil.Bu yaptığım kilidi kendim taş çatlasın 50 TL'ye kapattım.Hemde benim için güzel bir uğraş oldu.Özellikle bu kilidi bisikletimle kamp yapmaya giderken veya bisikletimden uzun süreli yanından ayrıldığım zaman sıkça kullanıyorum.

Tepki
68
Çok güzel anlatmışsınız. Fiyatların tavanda gezdiği bir dönemde bir çok insanın işine yarayacaktır. Fakat naçizane fikrim; iyi kilit yoktur, kötü hırsız vardır. Yeter ki bisiklet çalınmak istensin. Kırılmayacak kilit sökülmeyecek bisiklet yoktur. Yine de çok caydırıcı bir tasarım olmuş teşekkür ederim.

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@halil ibrahim duran

Bende çok teşekkür ederim beğenmenize sevindim.Eğer olurda kilidinizi değiştirmeyi ve bu kilitten yapıp kullanırsanız çok mutlu olurum. :)

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
@Ufuk A

kendi yaptığımız eşya her zaman daha bir iyi bakarız :) sonuçta uğraş veriyoruz :)

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uçkun Barış CANDAN

Teşekkür ederim.Şöyle bir şeyde var iş sadece kilitte de bilmiyor aslında.Bisikleti bağladığımız ortam,bağladığımız yerin sağlamlığı ve bisikleti bağlama şekilleri de etkin unsurlar arasındandır.Mesela ben öncelikli olarak tenha olmayan ve insanın çok olduğu yerlere bağlamaya çalışıyorum.Bu da caydırıcı etkenler arasında bence.

@Onur Gunes
Kesinlikle öyle :)

@Çetin ŞAHİNÖZ

Teşekkürler Dostum. :)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Yük kaldırma halatı yerine zinciri renkli hortum içinden geçirmiştim ben de. Hala kullanıyorum. Bildiğiniz sulama hortumu. Zincir sığabilecek bir çapta...

• Beğen
Tepkiler: Abdullah.R

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben apartmana kilitlemek için resimdeki kilidi (20tL) birde kalın zincir almıştır.
zinciri karaköy perşembe pazarından gemicilerden aldım.yarım metresi 10 tlmi neydi.
tek dezavantajı çok ağır.
tahmiini 2 kilo vardır
makas ile kesilemiyor sadece taş motoru ile kesilebiliyor.
zinciridide eski bir tshirte sardım etrafınıda plastik kelepçe ile tutturdum.
bu sistemi sadece akşamları kullanıyorum.
gün içinde ise kinguard marka tırıvırı bir kilit işimi görüyor.

(link)

Ufuk Altınkaynak

Salcano XRS033 105
Tepki
115
İsim
Ufuk ALTINKAYNAK
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serden Us
Sizin denediğiniz yöntemde çok güzel ve görünüş açısından da bi o kadar güzel olur.Fakat bisikleti bağlarken yön verme,kadronun arasından geçirme gibi biraz zorluk çıkarabilir,bisikletin üzerine sabitlerken falan fazla yer kaplayabilir.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mükemmel bir U-lock alternatifi olmuş. Tebrikler. :)
Ancak sistemin zayıf halkası asma kilit gibi geldi bana. Asma kilidin daha zor bir şey seçilmesi lazım bence. Normal Yale tipi değil de, bilyalı kilit veya daha zor bir şey olmalı.
@Gökhan Toros@Ufuk ABisiklet üzerinde 1 kg. taşımak zor ama, günlük işe/okula gidip gelirken kullanmak üzere böyle ağır ve sağlam iki adet kilidin biri evde diğeri işte tutulabilir (boş zinciri bir direğe kilitlersiniz). Bisikletin üzerindeyse daha hafif kablo kilit kullanılabilir.
@Serden UsBence de iyi fikir.